Аналіз нового Положення про постійні комісії ЛМР

Дата: 05.04.2011

31 березня 2011 р. на пленарному засіданні депутати прийняли Положення про постійні комісії Львівської міської ради 6-го скликання. Експерти Громадянської мережі ОПОРА проаналізували новий документ, який регулює роботу депутатських комісій, визначає їх повноваження та компетенції загалом, а також – основні функції та напрямки діяльності кожної комісії зокрема.

Порівнюючи нове Положення із Положенням від 21 вересня 2006 р., яким послуговувалися депутатські комісії ЛМР попереднього, 5-го скликання, можемо констатувати, що повноваження комісій розширилися. Це стосується, передусім, введення права «погодження» у роботі депутатських комісій. Згідно з попереднім Положенням, основною функцієї комісій був розгляд та вивчення проектів рішень, програм розвитку, заяв, клопотань тощо та напрацювання рекомендацій у профільних напрямках роботи. Такі функції відповідали статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якої постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації.

Розширюючи норму Закону, депутати міської ради наділили себе повноваженням погоджувати різного рівня пропозиції та проекти рішень, підготовані виконавчими органами ради. Для прикладу:

Постійна комісіяПоложення від 21.09. 2006 р.Положення від 31.03. 2011 р.
Комісія депутатської діяльності та законностіРозглядає питання про утворення інших виконавчих органів ради за поданням міського головиРозглядає та погоджує питання про утворення виконавчих органів ради за поданням Львівського міського голови
Комісія фінанасів та плаування бюджетуРозглядає питання щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг за місцевими податками і зборамиРозглядає та погоджує питання надання пільг за місцевими податками і зборами
Комісія землекористуванняРозглядає питання, пов’язані з розробленням та здійсненням заходів щодо функціонування та розвитку ринку земельРозглядає та погоджує питання, пов’язані з розробленням та здійсненням заходів щодо функціонування та розвитку ринку земель
Комісія архітектури, містобудування та охорони історичного середовищаРозглядає питання режиму утримання та використання пам’яток, надає рекомендації щодо умов продажу об’єктів – пам’яток, приміщень, розміщених у пам’ятках.Розглядає та погоджує питання режиму утримання та використання пам’яток, надає рекомендації щодо умов продажу об’єктів – пам’яток, приміщень, розміщених у пам’ятках.

Однак, нове Положення про постійні комісії не визначає порядок застосування права на «погодження». Не зрозуміло, чи таке погодження залишиться у формі напрацювання рекомендацій та висновків у комісіях, а пізніше – затвердження їх на пленарних засіданнях, чи йдеться про створення особливої процедури погодження. У будь-якому разі, цим Положенням депутати озвучили свої наміри збільшити власний вплив на процес розробки, прийняття та реалізації рішень міської ради.

Окрім цього, окремі пункти Положення свідчать про бажання депутатського корпусу впливати на порядок заміщення вакантних посад у виконавчих органах місцевого самоврядування, які підконтрольні міському голові Андрію Садовому. Особливо актуальною ця функція є зараз, коли розробляється нова структура виконавчих органів, яка неодмінно торкнеться кадрових змін. Зважаючи на це, до спільної компетенції всіх постійних комісій тепер відноситься розгляд за пропозицієї Львівського міського голови структури виконавчих органів ради і їх положень, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання (5.1.1.), розгляд пропозицій та погодження призначень та звільнень осіб, що займають керівні посади у профільних виконачих органах міської ради (5.1.11.) та подання на розгляд ради чи міського голови рекомендацій про кадрову невідповідність посадових осіб, призначених ними на посаду, у результаті вивчення їх діяльності (5.1.12.).

Слід відзначити, що такі повноваження не узгоджуються з вимогами абзацу 4 частини 1 статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», згідно з якою затвердження на посади керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування здійснюється шляхом призначення міським головою на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України. Проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Зокрема, Постанова Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 169 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовці» не передбачає жодної процедури погодження кандидатів.

Успішне проходження конкурсу – це єдина вимога для затвердження кандидата на вакантну посаду в органах місцевого самоврядування. У разі не погодження такої кандидатури постійною депутатською комісією, можна буде очікувати на позов до адміністративного суду з боку претендента. В той же час, міський голова має право призначити цього претендента на вакантну посаду в виконавчих органах (Постанова Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 169).

Розглянемо внесені зміни до компетенцій кожної з комісій детальніше.

Комісія депутатської діяльності і законності
Чи не найбільш розширилися повноваження комісії депутатської діяльності і законності. До її компетенції додалося сім нових функцій. Зокрема, тепер члени цієї комісії розглядатимуть пропозиції та погоджуватимуть призначення й звільнення осіб, що займають керівні посади у виконавчих органах міської ради, керівників комунальних підприємств та установ, що перебувають у власності громади Львова. Також комісія розглядатиме питання, даватиме рекомендації й висновки про проведення службового розслідування з питань корупції та відповідності займаним посадам посадових осіб виконачих органів міської ради, які є обов’язковими до виконання.
Виглядає на те, що члени комісії депутатської діяльності та законності, яких всього лише чотири, тепер матимуть достатньо повноважень, аби впливати на підбір кадрів до виконавчих органів міської ради.

Комісія економічної політики, підприємництва, інвестицій та зовнішніх відносин
Компетенції колишньої комісії економічної політики охоплюють ще й сферу інвестицій та зовнішніх відносин. Тепер комісія може ініціювати встановлення партнерських зв’язків з іншими містами України та зарубіжних країн з метою розвитку співнобітництва, а разом з тим – і контролювати діяльність профільних управлінь у сфері зовнішніх відносин.
Компетенції у сфері зовнішньоекономічних відносин, на жаль, витіснили питання розвитку місцевого підприємництва. Так, з переліку зникли функції представлення інтересів громадськості, підприємців, ділових кіл та професійних груп у міській раді, а також захисту інтересів місцевих підприємців та інвесторів.

Комісія землекористування
Розширення повноважень постійної депутатської комісії у сфері регулювання земельних відносин (контроль за інвертаризацією земель, участь в організації проведення аукціонів та конкурсів) свідчить про обізнаність місцевих обранців з проблемами, які існують у цій галузі, та про намагання запропонувати власні механізми їх вирішення. Окрім цього, до компетенцій комісії додалися питання, які повинні розглядатися спільно з комісієї архітектури, містобудування та охорони історичного середовища, зокрема – погодження проектів розміщення та архітектурних рішень розташування місць для паркування, об’єктів благоустрою, монументального мистецтва, зовнішньої реклами.

Комісія архітектури, містобудування та охорони історичного середовища
До компетенції цієї комісії додалося найбільше пунктів – 15. Деякі з них, як уже зазначалося, розглядаються спільно з комісією землекористування. Більшість з доданих пунктів спрямовані на вирішення конкретних проблем міста. До прикладу, комісія вирішила взяти під свій контроль заміну вікон в установах, житлових будинках, спорудах та будівлях комерційного та соціального призначення з врахуванням історичних особливостей центральної частини міста, історично-архітектурного середовища тощо. Окрім цього, швидше за все, зважаючи на нещодавній конфлікт із однією з мереж ресторанного бізнесу, комісія закріпила за собою право погоджувати проекти розміщення та архітектурні рішення орендарів конструктивних елементів благоустрою про розміщення літніх майданчиків без прив’язки до стаціонарних об’єктів ресторанного господарства. Таким чином, з одного боку, комісія може сприяти врегулюванню питання незаконної забудови у місті, а з іншого – існує загроза перетворитися на додаткову ланку у процесі погодження та вироблення дозволів.

Комісія природокористування, охорони довкілля та благоустрою
Нове положення про постійні депутатські комісії розширює повноваження депутатів у частині контролю за дотриманням екологічних норм у місті. До сфери компетенції комісії тепер відносяться:

  • контроль за станом забруднення повітряного басейну, водойм, грунтів;
  • контроль за вирішенням проблеми міського сміттєзвалища;
  • інформування громадськості про результати замірів забруднення;
  • звернення до відповідних органів стосовно вжиття заходів для ліквідації порушень;
  • отримання інформації від керівників лісогосподрських підприємств про стан лісових ресурсів у приміських лісопаркових зонах.

Розширення сфер повноважень депутатської комісії зумовлене передусім досвідом минулої депутатської каденції та необхідністю вирішувати проблеми із міським сміттєзвалищем у Грибовичах та забудовою лісопаркової зони у смт. Брюховичі.

Комісія інженерного господарства, транспорту і зв’язку
Реагуючи на проблеми у сфері інженерного господарства, пасажирських перевезень та виклики з паркуванням у центрі міста, постійна депутатська комісія тепер активніше братиме участь у регулюванні цих сфер завдяки двом функціям: погодження та контролю. Зокрема комісія інженерного господарства, транспорту і зв’язку погоджуватиме:

  • перелік проектних об’єктів та порядок їх фінансування у галузі інженерного господарства, транспорту і звязку;
  • проекти ухвал про розташування автозаправних станцій, автовокзалів, стоянок автомобільного транспорту на території Львова;
  • розміщення станцій стільникового звязку та телекомунікаційних мереж.

Контролюватиме:

  • проведення конкурсів на визначення перевізників для пасажирських перевезень у м. Львові;
  • процес проведення закупівель та визначення підрядників для проведення робіт у сфері інженерного господарства, транспорту і зв’язку, закупівлю за кордоном транспортних засобів, машин, тощо.

Комісія житлової політики
Розширення компетенцій комісії стосується передусім контролю за діяльністю виконавчих органів у частині використання житла, що належить до комунальної власності, цільового використання бюджетних коштів у сфері житлового господарства та будівництва, у тому числі контроль за організацією аукціонів, конкурсів та закупівель для потреб житлового фонду.
Однак, зникли із переліку повноважень комісії пункти про можливість перевірки законної діяльності установ і організацій, які працюють та надають послуги у житловій сфері. Висновки постійної комісії за результатами перевірки були обов’язковими для розгляду органами міської ради, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресувалися. Очевидно, депутати ЛМР VI скликання переконані, що поточних контролюючих функцій, які гарантує нове Положення, їм вистачить для забезпечення ефективного функціонування та розвитку житлової політики міста.

Комісія медицини, освіти і соціального захисту
Розділ положення про цю комісію зазнав чимало змін. Позитивним фактом є те, що депутати вперше виокремили завдання для кожної зі сфер, якою опікується комісія (медицина, освіта, соціальний захист). Порівняно з минулою редакцією, яка визначала спільні компетенції комісії для трьох сфер, нова редакція їх розмежовує, визначаючи конкретні пріоритети. Наприклад:

  • розглядає питання доцільності і пріоритетності фінансування установ у сфері охорони здоров’я;
  • бере участь у визначенні потреби та подає пропозиції щодо формування замовлень на кадри для закладів освіти;
  • контролює виконання рішень ради щодо поліпшення житлових та матеріально-побутових умов інвалідів, ветеранів війни та праці, військовослужбовців, багатодітних.

Попри чітке розмежування профільних завдань, можна очікувати, що комісії буде важко однаково результативно працювати у трьох напрямках, які змістово різняться між собою.

Зміни майже не торкнулися функцій та повноважень решти комісій – комісії комунального майна та власності, комісії культури, промоцій, засобів масової інформації та туризму, комісії молодіжної політики, спорту та оздоровлення й комісії фінансів та планування бюджету. Вони сфокусували свою увагу на вже існуючих функціях, подекуди їх конкретизувавши та пристосувавши до вимог часу.

Аналіз Положення про постійні комісії від 31 березня 2011 р. свідчить про розширення повноважень депутатів у сфері контролю за діяльністю виконавчих органів ради та підвищення ролі депутата у процесі підготовки та прийняття нормативно-правових актів. Такі нововведення характеризують бажання депутатів активніше впливати на формування та реалізацію місцевих політик, тим самим послаблюючи позиції виконавчих органів у цьому процесі та створюючи ще один центр впливу, поруч з міським головою та його командою. Разом з тим, подібна практика сприятиме активізації контролюючої функції з боку представників інтересів громади Львова –депутатів.

З іншого боку, підвищення ролі депутатських комісій, не покладає на депутата юридичної відповідальності за прийняті рішення та їх виконання, як це відбувається у випадку з виконавчими органами міської ради. Так, ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачає притягнення до цивільної, адміністративної або кримінальної відповідальності міського голови, голів районних у місті рад, їх заступників, керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів місцевого самоврядування за шкоду, завдану територіальній громаді незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадових осіб місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень. Простіше кажучи, депутата, на відміну від керівника профільного управління, не можливо притягнути до відповідальності за погоджене ним незаконне рішення.