Виборчі перегони 2009-2010: погляд експертів

Дата: 14.10.2009

Виборчі перегони 2009-2010: погляд експертів

Сьогодні 14 жовтня 2009 року у Львові відбулася прес-конференція «Центру політичних досліджень» присвячена президентським перегонам, що мають стартувати 19 жовтня. У прес-конференції взяли участь відомі львівські політологи та соціологи: Анатолій Романюк, Наталія Зайцева-Чіпак, Юрій Шведа та Любомир Скочиляс. Попри анонсовану тему – «Електоральні диспозиції на старті виборчої кампанії», основну увагу під час прес-конференції організатори зосередили на особливостях та проблемах президентської виборчої кампанії.

Отож почнемо з особливостей.

1. Президентські перегони проходитимуть у час політичної та економічної кризи. Політична криза, що розпочалася ще у далекому 2005 р., триває надалі і проявляється в тому як кандидати в президента ведуть боротьбу один проти одного. Боротьба, за словами Анатолія Романюка, ведеться не за життя, а на смерть, адже той, хто програє, втрачає все. Економічна криза, яка розпочалася в середині минулого року і триває досі, попри теперішні позитивні тенденції у світовій економіці, створила сприятливий грунт для великої кількості пустопорожніх обіцянок зі сторони кандидатів у президенти. Це, в свою чергу, зумовило спекуляції на соціальну тематику – підвищення рівня пенсій, зарплат працівникам бюджетної сфери і т.п.

2. 19 жовтня розпочнеться остання офіційна передвиборча кампанія, де братимуть участь представники старої політичної еліти. Тої еліти, яка завжди обіцяла суспільні блага, але ніколи не звітувала за те, що зробила. Яскравим прикладом може бути «Український прорив» Блоку Юлії Тимошенко, результати якого досі невідомі громадськості. За переконанням експертів, політики далі використовуватимуть технологічні гасла, за якими стоять абстрактні речі, а не конкретні зобов’язання. На жаль, зараз майже нема нових політичних облич, які мають змінити таку традицію у майбутньому.

3. Президентська виборча кампанія персоніфікована, боротьба йде не між програмами та курсами розвитку країни, а між окремими політичними лідерами, які не готові запропонувати конкретних кроків, а лише абстрактні гасла і технології.

4. Передвиборча агітація розпочалася набагато раніше офіційного старту виборчих перегонів.

5. Кожна президентська кампанія мала свої проблеми, навколо яких велася публічна дискусія, наприклад, скасування політичної недоторканності, ведення зовнішньої політики, питання мови. За словами Ю.Шведи, президентська кампанія 2009-2010 поки немає єдиної проблеми, навколо якої може розгорнутися полеміка між кандидатами у президенти.

6. Аналітикам важко прогнозувати перебіг виборчого процесу в умовах політичної нестабільності та постійних змін партнерів/опонентів. Тому можемо отримати неочікуваний результат виборів.

7. Відбуваються зміни у формуванні іміджу Президента. Якщо у 2004 р. Віктора Ющенка позиціонували як морального лідера і політика, то тепер на його місце прийде сильний лідер, а моральність буда замінена ефективністю (зустрічаємо таку зміну у передвиборчій агітації Юлії Тимошенко, Сергія Тігіпка, Арсенія Яценюка, Віктора Януковича).

Основною проблемою на сьогодні залишається можливий зрив виборів, який вигідний передусім тим, хто їх програє. По-перше, закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо виборів Президента України» має ряд проблемних місць і зараз знаходиться у Конституційному Суді, який ще має винести свій вердикт. Венеціанська комісія також має ряд зауважень стосовно внесених до закону змін. Україна вже переживала спроби змінити Конституцію України і відмінити президентські вибори загалом.

Щодо електоральних настроїв на Львівщині, то за результатами соціологічного дослідження, що проводилося «Соціоінформом» з 25 вересня до 7 жовтня 2009 року, на наступних виборах президента львівяни проголосували б за:

Юлію Тимошенко – 23%

Віктора Ющенка – 15,1%

Арсенія Яценюка – 14%

Віктора Януковича – 4,9%

Олега Тягнибока – 4,6%.

Проти всіх – 10,9%

Важко відповісти – 19,1%

Як бачимо, найбільше львів‘ян підтримує Юлію Тимошенко, теперішній президент Віктор Ющенко та кандидат Арсеній Яценюк розділяють друге та третє місце. Тривожить відсоток мешканців області, які не визначилися за кого голосуватимуть. Існує ймовірність, що вони або поставлять відмітку біля «Проти всіх», або не прийдуть на вибори взагалі.

Ольга Стрелюк, Громадянська мережа ОПОРА