Іспит з математики: звіт громадських спостерігачів

Дата: 27.05.2009

Члени комісії запаковують результати - Самбір

Вчора, 26 травня, випускники шкіл здавали зовнішнє незалежне оцінювання з математики. Громадянська мережа ОПОРА, яка займається моніторингом проведення ЗНО у Львівській області, охопила 17 пунктів тестування. Зокрема, громадські спостерігачі були присутні у семи пунктах м. Львова та в десяти районних містах.

Хоч математика – це вже шостий предмет у сесії ЗНО, траплялися запізнення учасників до пункту тестування, що позбавляло їх права здавати іспит з цього предмету (пункти ЗОШ №13 м. Львова, Національний університет «Львівська політехніка»).

Якщо порівняти проведення незалежного оцінювання з минулим роком, коли учасників позбавляли права перебувати у пункті тестування через порушення процедури проходження ЗНО, у цьому році такий випадок був зафіксований лише один. Так, у середній загальноосвітній школі №60 м. Львова, старший інструктор вилучив в учасника тестування дерев’яну лінійку, на яку було від руки нанесено формули з алгебри та геометрії. За фактом порушення було складено акт, а учасник був вилучений з аудиторії.

Випадки намагання списати, консультації, підказки, часті виходи до туалету були зафіксовані у 80% пунктах тестування, де були присутні громадські спостерігачі. У пункті тестування, що знаходився у Городоцькій ЗОШ №5 учасник перебував у туалеті більше 5 хв.

Учасники також вдавалися до хитрощів. Наприклад, у Самбірському технікумі економіки та інформатики в аудиторії №1, скориставшись моментом надання медичної допомоги учаснику тестування, інші абітурієнти у цей час активно консультувалися один в одного. Як зауважив громадський спостерігач, швидше за все згадані учасники знали один одного і заздалегідь спланували таку ситуацію, щоб мати змогу списати. Ситуації посприяло те, що у пункті тестування не було медичного працівника, він знаходився поруч у гуртожитку. Подібна ситуація прослідковується і з працівниками міліції, які мають забезпечувати правопорядок з 11 години ранку і до закінчення тестування.

Насправді ж, у Львові дільничні інспектори з’являються на пункт тестування об 11 годині, запитують у відповідального за пункт тестування чи на пункті все спокійно, а потім безслідно зникають. У районних містах ситуація дещо краща – працівники правоохоронних органів у більшості випадків знаходяться біля пункту тестування. Нагадуємо, присутність медичних працівників у пунктах тестування, та працівників правоохоронних органів біля пункту тестування має забезпечувати Обласна державна адміністрація. Охорону ж контейнерів з тестовими завданнями забезпечує державна служба охорони, з якою укладається угода та здійснюється оплата праці. Охорону контейнера з бланками відповідей, після завершення процедури ЗНО забезпечує відповідальний за пункт тестування, оскільки в умовах фінансової кризи послуги ДСО оплатити не має можливості.

Умови проведення тестування у пунктах тестування були забезпечені на належному рівні. Виникли зауваження щодо пункту ЗОШ №60 м. Львова, де тестування проходило у двох приміщеннях: старшій та початковій школі. У початковій школі були низькі парти, що створювало незручності для дорослих учасників ЗНО, крім того, вхід до туалету був розташований в аудиторії, де відбувалося тестування, що створювало дискомфорт для учасників. У пункті тестування Національний університет «Львівська політехніка» в деяких аудиторіях виникала проблема з місцем для громадського спостерігача – щільно розставлені довгі університетські парти ледве дозволяли втиснути стілець, на якому поруч з учасниками сидів громадський спостерігач.

Що стосується персоналу у пунктах тестування, то порушень виявлено не було. Невеликий переполох трапився у Пустомитівській ЗОШ №2, коли інструктори помітили, що у сек’юр-паці, який вони отримали, є зошити із завданнями російською мовою. Розібравшись у ситуації, відповідальний за пункт виявив у списках учасників абітурієнта, який повинен був здавати тестування російською мовою. Ситуація видається дивною, адже персонал пункту зазвичай повідомляється про кількість та мову тестових зошитів заздалегідь.

Як повідомлялося раніше у прес-релізах Громадянської мережі ОПОРА у цьому році у пунктах тестування у ролі громадських спостерігачів присутні викладачі, делеговані вищими навчальними закладами України. За результатами свого спостереження вони мають написати звіт Міністерству освіти і науки України. У Громадянської мережі ОПОРА виникає сумнів у ефективності та об’єктивності такого звіту, адже за нашими спостереженнями половина делегованих ВНЗ викладачів не знаються на процедурах та правилах організації та проходження ЗНО. І лише у пункті вони дізнаються як має бути і чому саме так.