Новації вступної кампанії-2012

Дата: 28.06.2012

2 липня розпочинається вступна кампанія до вищих навчальних закладів. Громадянська мережа ОПОРА, яка спостерігатиме за процесом вступу у майже п’ятдесяти ВНЗ України, проаналізувала, що чекає на абітурієнтів цього року.

Особливістю вступу-2012, найімовірніше, стане більш жорстка конкуренція за місця державного замовлення, порівняно з минулим роком. Адже, цього року для участі в основних сесіях зовнішнього незалежного оцінювання зареєструвалося на 22% абітурієнтів більше, ніж попереднього. По-друге, сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти дійсні для участі у конкурсному відборі починаючи з 2008 р., а це означає, що кількість потенційних абітурієнтів є набагато більшою, аніж кількість зареєстрованих на ЗНО-2012.

Є деякі відмінності і у формуванні конкурсного бала вступника 2012 р. Як і в минулому році, він складається із суми балів сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання та середнього бала документа (додатка до атестата) про повну загальну середню освіту. Однак, мінімальний бал з профільних предметів не може бути менший 140 (124 у минулому році), а з непрофільних – 124. Разом з тим, вищий навчальний заклад може встановлювати свій мінімальний прохідний бал для профільного предмета на кожний напрям підготовки, однак він не може бути нижчий 140. Строк подачі документів та заяв для таких вступників закінчується 31 липня.

Нагадаємо, що, як і попереднього року, тим абітурієнтам, які досягли визначних успіхів у вивченні профільних предметів (призери IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад та III етапу Всеукраїнських конкурсів – захистів науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України, нагороджені дипломами I – III ступенів) до конкурсного бала зараховується додаткових 30, 40 чи 50 балів за умови, що вони вступають на напрями, для яких профільним є вступне випробування з предмета, з якого вони є призерами. До 20 балів з профільного конкурсного предмету за результатами підсумкової атестації додається особам, які в рік вступу закінчили підготовчі курси (відділення, факультети довузівської підготовки) вищого навчального закладу. Причому, кількість додаткових балів, нарахованих особам за результатами такого навчання, повинна бути оприлюднена приймальною комісією навчального закладу до початку прийому заяв про допуск до участі в конкурсі.

Позитивом цьогорічного вступу є те, що МОНМСУ вже надало інформацію частині ВНЗ про квоти державного замовлення, яку навчальні заклади оприлюднили ще до початку вступної кампанії. У минулі роки такі дані ставали відомими лише у другий тиждень подачі заяв та документів, що значно ускладнювало вибір абітурієнтами місця навчання. Окрім цього, Умовами прийому передбачено, що кількість пільговиків1 не може перевищувати 25% місць державного замовлення, а відбір відбувається за конкурсом відповідно до бала вступника. Однак, кожен вищий навчальний заклад може зменшити квоту для пільговиків, погодивши її з МОНМСУ, і тим самим збільшити кількість місць для абітурієнтів, які вступають на загальних підставах.

Змінилися у 2012 р. і умови для вступу на навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр». Відповідно до норм Болонського процесу, здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» є можливим у будь-якому вищому навчальному закладі, а не лише в тому, де здобувався ОКР «бакалавра». Вступ на підготовку за ОКР «магістр» відбувається на основі конкурсного відбору. Рейтинговий бал вступника-бакалавра складається із суми результату фахового випробування, вступного екзамену з іноземної мови та додаткових показників конкурсного відбору, визначених правилами прийому до вищого навчального закладу. Терміни прийому документів та проведення вступних випробувань встановлюються Правилами прийому кожного вищого навчального закладу.

Детальніше: Ольга Стрелюк, координатор громадського спостереження за вступною кампанією-2012, Громадянська мережа ОПОРА – 063 628 68 36.

Додаткова інформація: Громадське спостереження ВГО Громадянської мережі «ОПОРА» за вступною кампанією за ВНЗ у 2012 році відбувається за сприяння Міжнародного фонду «Відродження».

Примітка: Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; інваліди I та II груп та діти-інваліди віком до 18 років; особи, яким відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надане таке право; особи, яким відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надане таке право; особи, яким відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» надане таке право; діти, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах, при вступі на навчання за гірничими спеціальностями; діти військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків; члени сімей шахтарів та гірничорятувальників, які загинули внаслідок аварії на орендному підприємстві «Шахта імені О.Ф. Засядька».

Календар вступника на ОКР «бакалавр» 2012 року