Львівщина напередодні виборів: підсумки та прогнози

Дата: 23.05.2014

Сьогодні, 22 травня, напередодні проведення дострокових виборів Президента України, Громадянська мережа ОПОРА презентувала попередні висновки щодо перебігу передвиборчої кампанії у Львівській області. Участь у прес-конференції взяли координатор спостереження у регіоні – Андрій Дутчак, а також довготерміновий спостерігач – Наталія Радиш. 

Як наголосила Наталія Радиш, чи не основним об’єктом спостереження довготермінових спостерігачів ОПОРИ стала діяльність окружних та дільничних виборчих комісій. Адже попередній досвід моніторингу виборів до Верховної Ради засвідчив, що саме на етапі формування комісій відбувалися порушення закону, а кожен суб’єкт виборчого процесу намагався оскаржувати неправомірність таких дій. Цьогоріч подібних проблем не виникало, однак стислі строки формування ОВК та ДВК внесли свої корективи у хід виборчої кампанії.

  • Склад та робота окружних комісій

Попри те, що окружні комісії були створені ще 14 квітня та діють майже півтори місяці, оновлення їх складу триває досі. Так, заміни членів ОВК за поданням кандидатів на пост Президента відбулися у всіх 12 комісіях Львівської області. Найбільше замін – 11 з 12 – зробив кандидат Цушко, в одній з ОВК він двічі міняв свого представника. 7 з 12 членів ОВК замінив і кандидат у Президенти Бойко, причому, як і у Цушка – в одній з ОВК працює вже третя людина. 5 осіб змінив в ОВК і кандидат Ляшко.

Кандидати Шкіряк, Тягнибок та Куйбіда демонструють стабільність у підборі кадрів, адже досі не змінили жодного представника в ОВК. Також припинили повноваження у зв’язку з двома і більше неявками на засідання виборчої комісії без поважних причин члени від кандидата у Президенти Рабіновича (125 – центр місто Пустомити та 127 ОВК – центр місто Дрогобич).

Важливим у виборчому процесі є досвід членів комісії у роботі виборчих комісій та здатність до організованої колективної роботи.  Брак досвіду призводить до необхідності повторювати певні процедури. Так, через неправильний порядок складання присяги у комісії №122 (центр – місто Жовква) перше засідання, яке відбувалося ще 15 квітня, було скасоване ЦВК, в результаті чого члени комісії були зобов’язані прийняти повторно (відповідно до вимог закону) присягу аж 24 квітня.

Кожна з комісій прийняла постанову щодо розподілу обов’язків між членам комісій та закріпила за кожним членом ОВК кураторство за кількома дільницями. А постійні зміни членів комісії та передача вже розпочатої роботи від одного члена до іншого порушують планову роботу комісії.

  • Діяльність довірених осіб та формування ДВК.

Наступним важливим елементом для проведення виборів є утворення та стабільна робота ДВК. Відповідальність за їхню роботу можна покласти як на ОВК, так і на довірених осіб. Адже саме останні представляють кандидата у відносинах з виборчими комісіями. На жаль, не поодинокими були випадки, коли довірені особи до складу дільничних виборчих комісій подавали громадян, які не виявляли бажання бути членами ДВК, або ж подавали завідомо неправдиві номери телефонів осіб, через що таких членів комісії неможливо було повідомити про час та дату засідання. Це призводило до того,  що багато дільничних виборчих комісій  не провели свої  перші засідання вчасно. А зважаючи на стислі терміни цієї виборчої кампанії, то і подальші виборчі процедури ДВК проводили з порушеннями.

Для прикладу, у 124 ВО (центр – місто Яворів) станом на 9 травня перше засідання не провело 64 ДВК (23%) з поміж 279 ДВК. Така ситуація спостерігалася у всіх округах Львівської області, за виключенням міста Львова (117, 118, 119, 120 ВО).

Поруч з цим, відбувається також постійні заміни членів дільничних комісій, що як і з окружними комісіями, вносить певні негативні корективи у підготовку до дня голосування. Наприклад, сьогодні, 23 травня, відбувається затвердження змін у складі ДВК 117 ОВК.

  • Робота дільничних виборчих комісій

Як відомо, до 22 травня ДВК працювали у рекордно малому мінімальному складі – 12 членів (незалежно від розміру дільниці). Кожен кандидат мав право подати по одному кандидату на кожну дільницю. Однак 6 з них (Гриненко, Добкін, Коновалюк, Кузьмін, Рабінович, Саранов) не подали жодної кандидатури. Кандидати Юрій Бойко та Василь Цушко зробили подання лише у 8% дільниць (181 дільниця), Симоменко – 14%, Ярош -25 %, Ляшко – 67%. І є лише 10 кандидатів, які покрили понад 90% дільниць – Богомолець, Гриценко, Клименко, Куйбіда, Маломуж, Порошенко, Тимошенко, Тігіпко, Тягнибок, Шкіряк. Тому склалася ситуація, коли майже 2,5 тисячі членів ДВК працюють за поданням голів комісій.

Також у округах Львівщини спостерігається тенденція щодо відмови представників Симоненка П. працювати членами ДВК та ОВК (Стрий). Такий кадровий голод разом з недосвідченістю членів комісії призвів до неефективної роботи самих комісій. Так, за результатами відвідування дільничних комісій як у округах Львова, так і округах області, які ми проводили 20-22 травня було виявлено, що деякі комісії працюють лише чотири години в день, або ж взагалі зачинені, оскільки немає кому чергувати. Це спричиняло незручності виборцям, які хотіли, але не змогли перевірити себе у списках. У деяких випадках, до списку виборців мали доступ чергові тієї установи, де знаходиться приміщення ДВК, що є порушенням. Також майже у всіх комісіях, які ми відвідали були відсутні дошки оголошень з оприлюдненими постановами комісій. Разом з тим, на більшості дільниць уже встановлені кабіни для голосування, складені та пронумеровані скриньки, повішані інформаційні плакати кандидатів.

Зважаючи на таку ситуацію, 20 травня був прийнятий закон про внесення доповнення до Закону “Про вибори Президента України” – “у разі необхідності, для забезпечення дільничними виборчими комісіями належної підготовки та проведення виборів, у тому числі в день голосування, окружна виборча комісія може збільшити склад дільничної виборчої комісії до вісімнадцяти осіб за поданням голови відповідної окружної виборчої комісії на підставі пропозицій членів цієї комісії”.

Цей закон був опублікований вчора, 22 травня. Відповідно вже вчора ОВК мали можливість збільшувати склади виборчих комісій на середніх та великих виборчих дільницях. Зважаючи на те, що до виборів залишилося 2 дні, окружними комісіями має бути пророблена колосальна робота, адже у Львівській області є 545 великих дільниць (на кожну  яких потрібно ще по 6 осіб), середніх – 672 дільниці (ще по 3 особи). Загалом окружні комісії мають зробити подання на більш ніж 5000 осіб. Разом з тим, не виключена ситуація, що збільшення складу комісії відбудеться за рішенням окружної комісії у суботу, 24 травня, а вранці 25 травня, на підготовчому засіданні такі члени комісії будуть лише приймати присягу. Не виключені і випадки, коли комісія не знатиме свій кількісний та персональний склад, адже не встигнуть забрати постану ОВК. Загалом такі зміни є позитивними, але у стислі строки вони можуть не бути ефективно використані.

Двохмісячне спостереження за перебігом виборчої кампанії показує, що кандидати на пост Президента, а також їхні довірені особи не змогли забезпечити належний рівень представництва кандидата в округах області. Часті заміни членів ОВК, та постійна текучість членів ДВК – показали організаційну слабкість окремих кандидатів.

Крім того, наявність технічних кандидатів призводила до порушення вимог закону «Про вибори Президента України». Зокрема порушувалося право кожного кандидата на пропорційну частку керівних посад у ДВК. Однак, довірених осіб усіх кандидатів така ситуація влаштовувала, жоден з них не звернувся до суду для оскарження неправомірного рішення. Якби контекст передвиборчої кампанії був інший, очевидно не обійшлося б без взаємних звинувачень у порушенні закону та проведенні нечесної кампанії.

Детальніше: Наталія Радиш, 032 254 61 63

 

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.

Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів