Спілка громадських організацій «Новий Стрий» та Громадська організацій «Справедливість» провели 30 березня в приміщенні Народного Дому відкрите обговорення результатів моніторингу публічності Стрийської міської ради. Неабиякий інтерес до події, окрім численних представників громадських організацій міста, проявили також депутати і працівники виконавчих органів Стрийської міськради.
Моніторинг був націлений на з’ясування реального рівня публічності органів та посадових осіб місцевого самоврядування у їх взаємодії з мешканцями і проводився в рамках кампанії «Публічна влада – активна громада», ініційованої Львівським представництвом Громадянської мережі ОПОРА. В ході кампанії громадські спостерігачі надсилали запити на отримання публічної інформації, відвідували пленарні засідання міської ради, приймали участь в особистих прийомах депутатів і чиновників з громадянами, спостерігали за звітуваннями депутатів, виконавчих органів і міського голови, а також аналізували функціонування офіційної веб-сторінки міської ради.
Найсуттєвішими недоліками, виявленими громадськими спостерігачами у сфері публічності діяльності Стрийської міської ради є ігнорування вимог законодавства щодо розробки механізмів громадської участі на місцях (зокрема, відмова у затвердженні «Положення про громадські ініціативи») та малоефективне функціонування офіційної веб-сторінки міської ради. Зокрема, на сайті відсутня опція «Пошук» та розділу «Новини», не розміщено регламенту міської ради і положень про постійні депутатські комісії.
Окрім цього, експертам вдалося напрацювати ряд рекомендацій адресованих міському голові і депутатам: виправити ситуацію з відсутністю механізмів громадської участі, вдосконалити і покращити функціонування офіційної сторінки міської ради в мережі Інтернет, розпочати виконувати ч. 7 ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування» (публічне звітування очільника міської влади на зборах громади) та ін. З повним переліком рекомендацій можна ознайомитися за посиланням.
За словами заступника голови СГО «Новий Стрий» Костянтина Назаренка: «Цей моніторинг не є разовою акцію. Громадський контроль буде тривати і надалі, як за виправленням виявлених недоліків, так і за іншими напрямами діяльності владних органів. А своїм першочерговим завданням ми вважаємо усунення найголовнішого недоліку – забезпечення механізмів громадської участі. У нас вже готовий проект Положення «Про місцеві ініціативи». Будемо домагатися його прийняття».