Кращі світові практики громадського активізму: Aliancia Fair-play

Дата: 01.06.2010

Кращі світові практики громадського активізму: Aliancia Fair-playВсе починалося як завжди з грошей. Уряд Словаччини отримав доволі немалу суму коштів на розвиток держави від Європейського Союзу. За умовами договору, розпорядник коштів повинне був провести тендер серед підприємств на право підписання контракту з державою та отримання частини цих коштів. Звісно, на ці кошти підприємство, що виграло тендер, зобов’язалось виконати певний обсяг робіт.

І все було б добре, якби представники громадськості не звернули увагу на перелік підприємств, які виграли оголошені тендери. Більшість з них були прямо чи дотично пов’язані з представниками уряду Словаччини. Ініціативна група людей подала кілька запитів до влади з вимогою надати всі документи, які свідчать про зв’язок депутатів з цими компаніями. Звісно, вони йшли майже наосліп, адже жоден не знав, які саме документи їм потрібні. В результаті лавини інформаційних запитів ініціативна група отримала величезний об’єм банківських рахунків, платежів, накладних та інших фінансових документів, на основі яких їм вдалося привернути увагу до проблеми.

«Використовуючи цю інформацію, ми створили графіки і опублікували їх онлайн; ми також відсканували всі рахунки і зробили їх доступними для громадськості», – пояснює Зузана Вієнк, одна з ініціаторів кампанії. «Незабаром, після цього, неурядові організації, журналісти, стурбовані громадяни та академіки стали аналізувати ці дані і писати про них. На підставі цих статей розгорілося безліч дискусій», – говорить Зузана. «Після цього ми зрозуміли, як важливо залучати громадськість в подібні розслідування. Ці люди були зацікавлені, у них були потрібні навички і досвід. Після того, як ця інформація стала доступною, навколо питання громадських витрат почалася активна полеміка і суспільний тиск став настільки сильним, що одному зі словацьких міністрів будівництва таки довелося подати у відставку».

Мені здається, що суспільство дійсно рухається в бік більш неформальної співпраці та спонтанного активізму

Зузана Вієнк

Це перша перемога, на основі якої ініціативна група людей переросла у повноцінну громадську організацію Альянс Гра за правилами (Aliancia Fair-Play). Fair-Play поставила собі за завдання зробити максимально прозорими та доступними для широкої громадськості всі державні фінансові процеси, які відбуваються у Словаччині. Активісти та волонтери Fair-Play збирають інформацію про державні витрати та доходи, про формування бюджету, про фінансування партій та окремих політиків. Вони зробили відкриту базу даних, куди заносять всі отримані документи. Деякі з них вони оцифровують, деякі просто сканують. Будь-хто може переглянути результати їхньої роботи, проаналізувати нові документи чи додати нові.

Зузана Вієнко розповідає: «Мені здається, що суспільство дійсно рухається в бік більш неформальної співпраці та спонтанного активізму. У людей є певні таланти, і вони відкриті для спілкування та співпраці, але ми повинні створити простір для цих проявів. Ці простори мають бути привабливими і забезпечувати людям свого роду визнання за їхню працю. Веб простір просто створене для цього».

Aliancia Fair-Play постійно підтримує контакти зі словацькими журналістами, оприлюднює звіти. Поруч з тим, що організація моніторить фінансові процеси, її активісти також пропагують відкритість та прозорість серед представників влади у фінансових питаннях. Адже буде набагто простіше, коли самі політики оприлюднюватимуть ці звіти.

Інші вдалі ініціативи організації:

Донори політичних партій. Активісти організації вийшли на кількох донорів, які фінансували діяльність партії SDKÚ-DS (Словацький демократичний та християнський союз – Демократична партія) у період з 2000 по 2002 рік. Хоча, у звітах цієї партії ці донори не фігурували. Aliancia Fair-Play підняв інші випадки і виявив системні порушення у фінансових партійних питаннях, не тільки у випадку з SDKÚ-DS. Коли скандал набув розголосу, Парламент Словаччини прийняв новий закон Про фінансування політичних партій, який значно суворіше ставився до таких порушень.

10 заповідей для політика. Перед Парламентськими виборами 2006 року у Словаччині, представники Fair-Play з метою підвищення політичної культури зробили «10 заповідей для політика» і запропнували всі кандидатам публічно, перед своїми виборцями, прийняти та підписатися під цими заповідями. Звісно, не всі політики погодилися на такий крок. Але, як показали результати, ті, хто таки підписав, отримали на 10 – 15 тисяч голосів більше.

Окрім цього, з 2008 року організація щорічно присуджує премію «Біла ворона» тим людям, які проявили мужність та стійкість у практичній боротьбі за етичні цінності та фінансову прозорість у політичних процесах.

Офіційний сайт Aliancia Fair-Play
Aliancia Fair-Play канал на YouTube

Якщо ви хочете розповісти про свою практику громадського активізму, яку ви вважаєте еефктивною чи у вас є запитання про діяльність Aliancia Fair-Play – пишіть на got@opora.lviv.ua.

Андрій Дутчак