Кращі світові практики громадського активізму: See it. Film it. Change it.

Дата: 23.05.2010

Кращі світові практики громадського активізму: See it Film it Change itСьогодні я хочу розпочати публікацію циклу матеріалів про різноманітні неурядові громадські організації з різних куточків світ під назвою «Кращі світові практики громадського активізму». У матеріалах я розповідатиму про те, які організації з невеличих офісів перетворилися на чисельні кампанії, які інстурменти вони використовували, яких змін досягли.

У цьому першому дебютньому матеріалі мова піде про міжнародну громадську організацію, яка у своїй роботі використовує тільки одни основний інструмент – відеокамеру. Ця організація називається «Witness», що перекладається з англійської як «Свідок». «Witness» поставила собі за ціль привернути увагу світової спільноти до порушень прав людей. Активісти організації за допомогою простої відеокамери перетворюють звичайні людські історії на потужний інстурмент правозахисту, публічного тиску та зміни політик місцевих влад.

Все почалось у далекому 1988 році, коли активіст Пітер Габріель подорожував разом з Amnesty International у такому собі «правозахисному турі». Пітер Габріель мав з собою відеокамеру Sony. Це була одна з перших портативних відеокамер для широкої аудиторії покупців. Протягом подорожі Пітер записував на неї різноманітні історії від людей, з якими зустрічався.

«Never uderestimate the power of a few committed people to change the world…»

Margaret Mead

У 1991 році випадковий свідок зазняв брутальне поводження поліції Лос Анджелесу з Родні Кінгом. Це одне єдине відео спровокувало масові безпорядки в місті та привернуло увагу світової спільноти до проблеми незаконних дій зі сторони поліції.

Натхненний подіями у Лос Анджелесі Пітер Габріель вирішив реалізувати задуману давніше ідею, а саме поставити відео в передні ряди фронту боротьби за права людей. З 1 мільйоном доларів, наданими у якості гранту від Reebok Human Rights Foundation, та у партнерстві з Lawyers Committee for Human Rights (сьогодні Human Rights First) «Witness» розпочала свою діяльність у 1992 році. «Witness» підтримує сотні активістів з прав людини у всьому світі та пояснює ім, як можна застосовувати відео у своїх кампаніях. У 2007 році, як реакцію на те, що мобільний телефон з камерою став звичайною річчю у побуті і практично кожен може випадково стати свідком порушення прав людини, «Witness» створив проект The Hub – онлайн відео-спільнота.

Сьогодні «Witness» працює у більше ніж 70 країнах світу, захищаючи права їхніх громадян і навчаючи людей використовувати відео на свій захист. Річний бюджет організації складає 4 мільйони доларів. На ресурсі The Hub користувачі завантажили більше 3 000 годин відео.

Промо-ролик на 1 хвилину:

Шестихвилинне відео про організацію:

Сайт організації «Witness»

Якщо ви хочете розповісти про свою практику громадського активізму, яку ви вважаєте еефктивною чи у вас є запитання про діяльність «Witness» – пишіть на got@opora.lviv.ua. Якщо у вас є відео зі свідченнями про порушення прав людини – завантажуйте його на The Hub.

Андрій Дутчак