Олег Синютка vs Андрій Садовий: координовані кампанії та Facebook-групи
Історія протистояння двох основних конкурентів за посаду голови Львівської територіальної громади під час місцевих виборів 2020 року. У попередніх матеріалах ми розглянули…
У селищних та сільських комісіях у Львівській області разом працюватимуть 606 осіб. З них 80% жінки, 20% – чоловіки. Найбільше представників у комісіях та керівних посад отримали партії, які мають фракції у поточному скликанні Верховної Ради України.
25 серпня був останнім днем, коли районні територіальні виборчі комісії могли сформувати склади територіальних комісій нижчого рівня – сільські та селищні ТВК. Таким чином у Львівській області було додатково утворено ще 34 територіальні виборчі комісії. Крім цього у Львові, як у місті з районним поділом, Львівська міська ТВК також утворила у кожному з 6-ти районів по одній територіальній виборчій комісії. Таким чином був завершений другий етап формування виборчих комісій, після того як 10 серпня були утворені обласні, районні та міські ТВК. Не пізніше 27 серпня усі 40 новоутворених територіальних виборчих комісій мали провести своє перше засідання і приступити до роботи.
Право подавати кандидатури до складу сільських та селищних територіальних комісій мали ті ж самі три суб’єкти подання, що й раніше – політичні партії, які мають фракцію у Верховній Раді, політичні партії, які уклали договір з парламентськими депутатськими групами і юридично зареєстровані місцеві організації політичних партій. Кількісний склад новоутворених сільських та селищних ТВК не може бути менших, аніж 9 осіб, проте також не може перевищувати 18 осіб.
Червоноградська районна територіально виборча комісія провела своє засідання 22 серпня. Під час засідання ТВК провела жеребкування щодо формування складу двох селищних комісій. У кожній з них працюватиме по 18 осіб.
Свої кандидатури до сільських та селищних комісій подали 10 політичних партій. За результатами жеребкуванням у Лопатинську селищну комісію не потрапили представники Української Галицької Партії та «Громадянської позиції», у Добротвірську – представник ВО «Батьківщини».
24 серпня дві селищні комісії сформувала Дрогобицька районна територіально виборча комісія. У кожній з комісії працюватиме 18 осіб. Суб’єктами подань до складу Меденицької та Східницької селищних ТВК були 15 політичних сил.
За результатами жеребкування до Меденицької селищної ТВК не увійшли по одному представнику від партій «Сила і Честь», ВО «Батьківщина», «Труда», «Слуги народу», «Опозиційної платформи – За життя», «Європейської Солідарності». Натомість до Східницької селищної ТВК – партії «Труда», «Громадянської позиції», Народного Руху України, «Слуги народу», ВО «Батьківщина».
На День Незалежності також засідання провела Самбірська районна територіально виборча комісія. За результатами жеребкування районна ТВК створила 3 сільські і 1 селищну комісії. У кожній з комісій працюватиме по 18 осіб. Суб’єктами подань були 16 політичних сил.
За результатами жеребкування у жодну з комісій не потрапили представники від Об’єднання «Самопоміч». Партія «Труда» подала лише одну кандидатуру до 4 комісій. Представник цієї політичної сили не потрапив до складу ТВК, оскільки він виявився двійником і водночас також був включений за поданнямВО «Батьківщина».
Цього ж дня три селищні та чотири сільські ТВК сформувала Стрийська районна територіально виборча комісія. У Грабовецько-Дулібівській та Розвадівській сільських комісіях, а також Славській селищній комісії працюватиме по 18 осіб. У Гніздичівській селищній і Тростянецькій сільській комісіях – по 17 осіб. 16 членів у Журавненській селищній та Козівській сільській ТВК.
Свої кандидатури до сільських та селищних комісій, які сформувала Стрийська районна ТВК, подали 14 політичних партій. Із семи комісій, шість Стриська районна ТВК сформувала без процедури жеребкування. Оскільки, кількість вакантних місць у комісії дорівнювала кількості поданих кандидатур від суб’єктів подань.
За результатами жеребкування до Славської селищної ТВК не потрапили представники «Європейської Солідарності», «Опозиційної платформи – За життя», об’єднання «Самопоміч» та «Нові обличчя».
25 серпня одну сільську та одну селищну комісію сформувала Яворівська районна територіально виборча комісія. Цей день – крайній термін згідно з календарним планом місцевих виборів, коли районні територіальні виборчі комісії могли сформувати склади сільських та селищних територіальних комісій (частина 6 статті 203 Виборчого кодексу). У кожній з ТВК працюватиме 18 осіб. Своїх кандидатів до сільської та селищної комісії висунули 17 політичних сил.
За результатами жеребкування до Шегинівської сільської ТВК не потрапив представник від ВО «Батьківщина». До Івано-Франківської селищної комісії – по одному кандидату від «Опозиційної платформи – За життя», «Слуги народу», «Сили і Честі», «Європейської Солідарності», ВО «Свобода», «Нашого краю», Радикальної партії Олега Ляшка, Блоку Геннадія Чекіти «За справедливість».
Цього ж дня Золочівська районна територіально виборча комісія сформувала три селищних та одну сільську ТВК. Комісія отримала подання кандидатур до складу сільських та селищних ТВК від 13 суб’єктів. У кожній з ТВК працюватиме по 18 осіб. Як з порушеннями процедури Золочівська районна ТВК утворювала сільські та селищні комісій, ОПОРА писала раніше. Наразі не зрозуміло чи буде кимось оскаржене рішення районної комісії чи утворені нею чотири виборчі комісії продовжать свою роботу, незважаючи на той факт, що вони сформовані з порушенням законодавства.
За результатами жеребкування до Поморянської селищної комісії не потрапили представники від партій «Сила і Честь» та Української Галицької Партії. До Підкамінської селищної ТВК – від «Слуги народу», «Опозиційної платформи – За життя» та ВО «Свобода». Не увійшли по одному представнику до Красненської селищної комісії кандидати від «Опозиційної платформи – За життя», Української Галицької Партії та ВО «Свобода».
4 селищних і 9 сільських ТВК сформувала 25 серпня Львівська районна територіальної виборча комісія. Суб’єктами подань були 17 політичних партій.
Усі подані представники від політичних сил увійшли в Щирецьку селищну територіальну виборчу комісію без жеребкування, оскільки кількість вакантних місць дорівнювала кількості поданих кандидатур від суб’єктів подань.
За результатами жеребкування до комісій не потрапили по одному представнику наступних місцевих партійних організацій:
Загалом до складу 16 селищних та 18 сільських ТВК на Львівщині увійшли представники від 24 політичних партій. Найбільше членів комісій у «Європейської Солідарності» 93 особи, по 92 у «Слуги народу» та ВО «Батьківщина». В «Опозиційної платформи – За життям» – 87 осіб, «За майбутнє» – 47 осіб, «Голос» – 43 особи. Таким чином представники парламентських партій сумарно обіймають 456 членів комісій, що становить 75% від загальної чисельності сільських та селищних ТВК на Львівщині. Ці високі показники є навіть вищими, а ніж за підсумками формування обласних, районних та міських ТВК.
Серед позапарламентських партій найбільше членів комісій в Радикальної партії Олега Ляшка та Народного Руху України, які на Львівщині йтимуть разом – 11 та 29 представників відповідно. В «Громадянської позиції» 25 представників, в Української Галицької Партії – 20 осіб, у ВО «Свобода» – 13 осіб, в «Нашого краю» – 12 осіб. Загалом 18 позапарламентських партій мають 150 з-поміж 606 членів ТВК, що становить лише 25% від загального кількісного складу.
Партійний розподіл у сільських та селищних ТВК виглядає наступним чином:
Європейська Солідарність – 93 особи
Слуга народу – 92 особи
ВО «Батьківщина» – 92 особи
Опозиційна платформа – За життя – 87 осіб
За майбутнє – 47 осіб
Голос – 43 особи
Народний Рух України – 29 осіб
Громадянська позиція – 25 осіб
Українська Галицька Партія – 20 осіб
ВО «Свобода» – 13 осіб
Наш край – 12 осіб
Радикальна партія Олега Ляшка – 11 осіб
Україна соборна – 10 осіб
Духовна Україна – 8 осіб
Об’єднання «Самопоміч» – 6 осіб
Нові обличчя – 4 особи
Українське об’єднання патріотів «Укроп» – 3 особи
Сила і Честь – 2 особи
Блок Геннадія Чекіти «За справедливість» – 2 особи
Солідарність жінок України – 2 особи
Партія «Труд» – 2 особи
Українська республіканська партія – 1 особа
«Патріот» – 1 особа
Громадянський рух «Хвиля» – 1 особа
Керівні посади у сільських та селищних комісія у Львівській області поділили між собою 16 політичних сил. Представники парламентських партій обіймають 87 з-поміж 102 посад голови, заступника голови чи секретаря. А це – 85% від загальної кількості. Решту 15 керівних посад отримали представники 9 місцевих організацій політичних сил.
У «Європейсько Солідарності» 23 керівні посади, у ВО «Батьківщина» – 22, у «Слуги народу» – 20, в «Опозиційної платформи – За життя» – 8, у «Голосу» – 7.
Представники «Європейської Солідарності» і ВО «Батьківщини» отримали посаду голови, заступника або секретаря комісії у сільських і селищних комісіях у всіх районах Львівської області. До керівного складу сільських та селищних ТВК у Дрогобицькому та Золочівському районах не увійшли кандидати від «Опозиційної платформи – За життя» та «Голосу». Партія «Слуга народу» не матиме жодного голови, заступника чи секретаря, за винятком комісій у Яворівському районі.
Партія «За майбутнє» має 6 осіб у керівному складі. З них – двоє заступників голів у Стрийському районі (Розвадівська сільська та Журавненська селищна ТВК) і двоє секретарів (Красненська селищна ТВК Золочівського району і Боринська селищна ТВК Самбірського району). У Львівському районі представники «За майбутнє» є заступником голови Новояричівської селищної комісії і секретарем у Давидівській сільській комісії.
Народний Рух України отримав 4 керівні посади. З них – три у Стрийському районі: голова комісії (Козівська сільська, Журавенська селищна ТВК), секретар (Гніздичівська селищна ТВК). Також представник Народного Руху України є головою Поморянської сільської комісії у Золочівському районі.
Радикальна партія Олега Ляшка отримала двох голів у Солонківській та Підберізцівській сільських ТВК (Львівський район).
По одному заступнику голови лише у Стрийському районі в «Громадянської позиції» (Козівська сільська ТВК) та «Патріот» (Славська селищна ТВК).
В Української Галицької Партії два заступники голови: у Мурованській сільській ТВК (Львівський район) і Тростянецькій сільській ТВК (Стрийський район).
Головою комісії у Бісковицькій сільській ТВК (Самбірський район), секретарем у Поморянській сільській ТВК (Золочівський район) є представник від партії «Наш край».
По одному заступнику голови в Об’єднання «Самопоміч» (Красненська селищна ТВК Золочівського району), «Духовної України» (Куликівська селищна ТВК Львівського району) та «Солідарності жінок України» (Шегинівська сільська ТВК Яворівського району).
Кількість керівних посад у сільських та селищних комісіях виглядає наступним чином:
Загалом у 16 селищних та 18 сільських комісіях працюватиме 606 осіб: 123 чоловіка та 483 жінки. У відсотковому співвідношенні це 20% і 80% відповідно.
Лише жінки працюватимуть у Лопатинській селищній (Червоноградський район) та Козівській сільські (Стрийський район)територіальних комісіях. Порівно жінок і чоловік (по 9 осіб) у Мурованській сільській територіально виборчій комісії Львівського району.
Також раніше, 21 серпня, 6 районних комісій у межах міста Львова сформувала Львівська районна територіально виборча комісія.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.