Мар’яна Вербовська: Точно як в американських серіалах!
Олександр Неберикут: Десь так. Тут починається найцікавіше. Штаби починають не просто міряти рейтинги, а уважно досліджують електорат. Наприклад, як виборці реагують на конкретні теми чи висловлювання кандидатів, на зміст кампанії.
Ну як приклад, можуть у виборця-республіканця і демократа запитати, як вони ставляться до Трампа. Залежно від того, яким буде їхнє ставлення, ваш кандидат говоритиме про це більше або не згадуватиме Трампа взагалі. До речі, тема гендеру теж тут може бути у фокусі уваги, якщо це якось зачіпає виборців. Хоча у США я не побачив такого. У більшості випадків кампанії антигітаційні. Бо коли ви бачите: ваш рейтинг 45%, а у опонента 55%, то вам легше знизити рейтинг конкуренту, ніж підняти свій відсоток.
Мар’яна Вербовська: А можеш навести конкретний приклад?
Олександр Неберикут: Так, історія у місті Кентуккі. Представницею від демократів була жінка, а у республіканців чоловік [йдеться про Енді Барра та Емі Макграт – «Повага»]. За півроку до виборчої кампанії республіканець мав менший рейтинг, відставав на 6–8% від демократки. А його опонентка мала дуже позитивну й непересічну біографію – пілотка військового літака, брала участь у військових операціях, має офіцерське звання…
Мар’яна Вербовська: Нагадує нашу Надію Савченко…
Олександр Неберикут: Фактично… Цей момент активно використовували на виборах, демонстрували ролики, де вона у формі на фоні військової авіації, акцентували на її героїзмі. У штабі конкурента розуміли, що цьому важко щось протиставити, і почали шукати інші зачіпки, щоб занизити рейтинг. І ось вони обрали таку стратегію: показати, що вона занадто ліберальна для міста, яке, в принципі, доволі консервативне. Вони взяли відео з виступами, де вона говорить про свою прогресивність і почали демонструвати, аби підкреслити цей момент (використовуючи тему абортів, відкритих кордонів). Виходило так, ніби вона позиціонує себе аж надто іншою від мешканців міста… І вона програла.
Мар’яна Вербовська: Виходить, вони її унікальність обернули проти неї. З цього прикладу ми бачимо, що гендер може бути інструментом для маніпуляцій на виборах. Можливо, не прямим, але його все ж використовують…
Олександр Неберикут: Це залежить від аудиторії. Що менше це важливо для виборців, то менше це використовують. Схоже і в Україні. Коли беруть дражливі теми, роблять із них проблему і розкручують. Як розкол України на схід і захід чи мова.