Що робити, аби вашу політичну рекламу в Facebook не заблокували?

Дата: 19.09.2020
Плануєте запустити політичну рекламу, але не впевнені, як це зробити, щоб Facebook її не заблокував? Ви потрапили саме туди – ОПОРА розкаже, як це зробити, дотримуючись усіх вимог соцмережі.
Що таке політична реклама?
Facebook як одна з найпопулярніших соціальних мереж у світі пропонує широкі можливості для просування, реклами та зв’язку з авдиторією. Завдяки промоінструментам соцмережі це порівняно дешево і водночас ефективно. Але з часом Facebook серед політиків і їхніх суперників став майданчиком для дискредитаційних кампаній і розповсюдження фейків чи інших пропагандистських матеріалів, особливо в період виборів. Апогеєм став кейс компанії Cambridge Analytica у 2016 році, яка зібрала дані профілів 50 мільйонів користувачів соцмережі без їхньої згоди. Тоді Cambridge Analytica допомагала штабу кандидата в президенти США Дональда Трампа, а на меті збору даних було створення програмного забезпечення для передбачення політичних симпатій виборців, а також впливу на них. Говорять і про втручання Росії у кампанію в США на стороні Трампа. Тому з квітня 2018 року Facebook посилив контроль над рекламою з політичним контентом.
З’явилася вимога вказувати, хто її оплачує, і позначати “політична реклама”. А соціальна мережа почала перевіряти місцезнаходження та особу замовника.

Ці новації введені для того, щоб підвищити прозорість реклами, запобігти спробам маніпуляцій, впливу на виборців та втручання, зокрема іноземного, та сприяти чесності виборчого процесу. Facebook говорить, що список країн, де запроваджуються обов’язкові вимоги, розширюється відповідно до календаря виборів. А зараз інструменти прозорості реклами доступні в 194 країнах.

Навесні 2019 року Facebook запровадив в Україні нові правила публікації політичної реклами. Відтоді всі рекламні оголошення, пов’язані з політикою, маркуються та зберігаються в Бібліотеці політичної реклами.

Пам’ятайте! Щоб розмістити політичну рекламу, яка транслюватиметься користувачам з України, необхідно:
Якщо ви не позначили свою агітацію як політичну рекламу, алгоритми Facebook її заблокують. Щоб такого не трапилося, виконайте кілька простих кроків, які описані нижче. Також перегляньте відеоінструкцію від ОПОРИ:
Як налаштувати політичну рекламу?
Громадянська мережа ОПОРА розробила покроковий алгоритм дій для всіх, хто хоче використовувати цей інструмент для просування своїх публікацій щодо виборів, політики та соціальних питань.
Крок 1.
Перейдіть за посиланням www.facebook.com/idі підтвердіть свою особу. На цьому етапі необхідно надіслати свій офіційний документ та визначити країну, на аудиторію якої планується поширення реклами (в нашому випадку – Україна).

Для підтвердження особи варто надіслати Facebook або посвідчення особи державного зразка (паспорт, ID-картку, водійське посвідчення тощо), або інші два офіційні документи, або нотаріально засвідчену форму, за зразком. Форма передачі: зображення у форматі JPG або PNG, розміром до 20 МБ. Документи мають бути дійсні та видані в Україні. Це просто – Facebook дає підказки. Але і залишає за собою час на схвалення заявки – до 48 годин. Завантажити можна у зручний для вас спосіб: попередньо підготовлена світлина чи функція додатку Facebook на телефоні.

Крок 2.
Налаштуйте двоетапну перевірку свого облікового запису. Facebook пропонує кілька шляхів, як це зробити, і щодо кожного дає детальну інструкцію.
Пройдемо один з них. Обираємо зручний спосіб автентифікації, наприклад, за допомогою sms. На вказаний вами мобільний номер прийде повідомлення з шестизначним кодом, який необхідно буде ввести у спеціальне поле.

Якщо всі описані вище дії зроблені правильно, очікуйте на рішення Facebook, що інформуватиме вас про статус заявки. Раптом заявку буде відхилено, наприклад, через погану якість світлини, то можна спробувати ще раз.

Далі етап “за бажанням”. Після підтвердження вашої особи відобразиться параметр авторизації облікового запису Instagram, якщо його пов’язано з вашою сторінкою Facebook. Цей крок обов’язковий, лише якщо ви плануєте розміщувати виборчу або політичну рекламу на обох платформах, але імена, указані на вашій сторінці Facebook і в профілі Instagram, не збігаються.

Крок 3. Прив’яжіть рекламні облікові записи
Увага! Перш ніж почати, необхідно погодитися з умовами й положеннями Facebook.

Далі з автоматично згенерованого списку обираєте той обліковий запис, який будете використовувати для оплати політичної реклами. Можна додати кілька, але з кожним необхідно пов’язати окремий номер телефону. Однак є певні вимоги: якщо в налаштуваннях рекламного облікового запису вказано валюту, то нею має бути долар США (USD), а країною здійснення діяльності облікового запису – Україна.

Крок 4. Вкажіть особу чи організацію, відповідальну за рекламу
Щоб створити застереження, потрібно також зазначити відповідальну особу чи організацію. Якщо обираєте Facebook-сторінку або назву організації, то необхідно надати додаткові відомості: номер телефону, адресу, імейл та сайт. Facebook протягом 24 годин їх перевірить, надсилаючи коди та листи. Саме ця інформація надалі відображається у Бібліотеці реклами.

Але пам’ятайте, що це застереження є вимогою Facebook, а за відповідністю своїх рекламних матеріалів вимогам українського виборчого законодавства варто слідкувати самостійно.

Крок 5. Оберіть або створіть допис для реклами
Допис для реклами можна створювати одразу, а можна взяти з вже опублікованих.

Обов’язково зазначте, що реклама стосується соціальних питань, виборів або політики.

Для публікації рекламного оголошення треба визначити кілька показників:
  • обираємо ціль просування (Facebook дає перелік, з якого можна обрати ту, яка найбільше підходить);
  • вказуємо, яка кнопка буде завершувати допис, та додаємо посилання для переходу на ваш ресурс (за наявності);
  • налаштовуємо характеристики цільової аудиторії реклами: вік, стать, місце проживання. (за бажанням обираємо детальний таргетинг);
  • визначаємо терміни трансляції: кількість днів показу та дату завершення;
  • вказуємо валюту, в якій будемо оплачувати промопослугу, та суму інвестицій.
Facebook покаже нам, скільки людей може охопити наша реклама за таких налаштувань. І дає резюме налаштувань: витрати на рекламу за день, термін трансляції та строк завершення.
Дослідження політичної реклами
Громадянська мережа ОПОРА досліджувала передвиборчу агітацію в Facebook під час президентської та парламентської кампаній 2019 року. І з’ясувала, що партії та кандидати не задекларували в офіційних звітах десятки мільйонів гривень, витрачених на оплату агітаційних повідомлень у соціальній мережі.
Рівні можливості у проведенні агітації та прозорість фінансування кампаній — гарантії рівності кандидатів, встановлені Кодексом належної практики у виборчих справах Венеційської комісії. На жаль, питання регулювання агітації в соціальних мережах та загалом в інтернеті так і не внесли до фінальної редакції Виборчого кодексу України.
З початку 2020 року ОПОРА постійно стежить за рекламою на публічних сторінках політиків і партій у Facebook та Instagram та готує щомісячні огляди.
Якщо хочете дослідити політичну рекламу та візуалізувати результати, то пропонуємо скористатися онлайн-аналізатором ОПОРИ: fb.oporaua.org