Електронні петиції у Львові: (не)дієвий інструмент громадської участі
Протягом 8 років у Львові діє механізм подання електронних петицій до Львівської міської ради. Поступово цей інструмент удосконалювали тематично, встановлюючи…
17 травня наші колеги Олександр Неберикут і Тарас Радь проводили тренінг на тему “Демократія – це не лише вибори. Тоді яке значення має наш голос поза днем голосування?“.
Тренін був про те, що представницька демократія, наприклад, вибори та референдуми, – це безперечно добре, бо ми маємо змогу переобирати президента, верховну та місцеві ради, делегуючи їм частину своїх повноважень.
Однак у розвинутих країнах, приблизно у другій половині ХХ ст. зрозуміли, що представницька демократія не працює: вплив на владу періодичний та обмежений, політики проголошували все більш популістичні гасла, рівень довіри до них знизився, явка на вибори – теж.
Власне тому на зміну представницькій демократії приходить партисипативна – тобто демократія участі. Формуються механізми, з допомогою яких громадяни країни, в першу чергу мешканці міст та сіл, мають змогу долучатися до процесу прийняття рішень та впливати на них.
На тренінгу ми розбирали такі механізми громадської участі як індивідуальне та колективне звернення, місцева ініціатива, громадські слухання, громадський бюджет, відвідування прийомів громадян, робочі групи, електронні петиції тощо. Виявляється не всі студенти знають як працює той чи інший механізм.
Оскільки тренінг проводився за інтерактивною методикою, яка передбачає засвоєння почутого матеріалу, то учасники вирішували, з допомогою яких механізмів громадської участі можуть спробувати вирішити проблеми забруднення повітря та газонів після зимового посипання доріг та тротуарів піскосумішшю, а також як привернути увагу влади маленького містечка до проблеми несанкціонованого вивозу сміття.
Тренери також зауважили, що в Україні більшість механізмів прямої демократії запозичені з-за кордону, оскільки країна довгий час перебувала у тоталітарному дискурсі, за якого форми громадської участі були швидше бутафорськими, ніж реальними. Вочевидь зараз треба випробовувати різні практики партисипативної демократії, з розрахунку, що приживуться найбільш ефективні та дієві.
Тренінг відбувається в рамках “Майстерні виборчих практик”, яку започаткувала Громадянська мережа ОПОРИ у Львові у 2018 році за підтримки Національного демократичного інституту міжнародних відносин (National Democratic Institute – NDI) і фінансування Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine – USAID Україна). Це відкрита платформа для популяризації та обговорення належних практик громадської участі у виборчому процесі та демократичних стандартів виборів. Одним із завдань Майстерні є розвінчування міфів та стереотипів про голосування та виборчий процес загалом.
Також Громадянська мережа ОПОРА у Львові оголошує студентсько-учнівський конкурс плакатів та відеоматеріалів на тему «Розвінчування виборчих міфів».