Як змінювався склад більшості та керівництво Львівської обласної ради

Дата: 04.05.2020

Станом на початок квітня 2020 року в керівництві Львівської обласної ради 7-го скликання двічі змінювався перший заступник і один раз заступник голови ради. Це було безпосередньо пов’язано зі змінами у складі більшості, яка також змінювалася двічі. Сім з дев’яти фракцій у різні періоди скликання були учасниками ситуативних більшостей. Єдиним незмінним учасником більшості у Львівській обласній раді була фракція «БПП «Солідарність» на чолі з незмінним головою облради Олександром Ганущином. Незважаючи на це обласна рада працювала стабільно і за сесійним планом, а також у конструктивній співпраці з керівництвом Львівської обласної державної адміністрації. Такі результати дослідження Громадянської мережі ОПОРА.

За час роботи Львівської обласної ради поточного 7-го скликання конфігурація більшості у ній змінювалася два рази. Хоч на відміну від Верховної Ради, де наявність коаліції визначена Конституцією, про більшість у місцевих радах можна говорити з певною умовністю, проте за результатами голосування фракцій можна робити висновки про їхню постійну чи ситуативну співпрацю або протистояння.

Спершу ядро більшості в обласній раді формували депутати трьох фракцій – «БПП «Солідарність», «Об’єднання «Самопоміч» і «Громадянська позиція» – на чолі з «БПП «Солідарність». Це був логічний з точки зору арифметичного розрахунку політичний союз із мінімально необхідною кількістю фракцій для отримання необхідної кількості голосів для прийняття рішень – 42 з 84 мандатів. Між іншим, аналогічна конфігурація більшості була сформована також у Львівській міській раді з тією відмінністю, що її флагманом була і залишається фракція партії «Об’єднання «Самопоміч».

У зв’язку з цим абсолютно логічним було те, що саме зі складу цих трьох фракцій 19 листопада 2015 року був обраний перший керівний склад Львівської обласної ради. На посаду голови облради було обрано депутата фракції «БПП «Солідарність» Олександра Ганущина, першої заступниці голови – першу в списку партії «Об’єднання «Самопомочі» Парасковію Дворянин, а заступника голови – перший номер списку партії «Громадянська позиція» Володимира Гірняка. Забігаючи наперед варто зазначити, що станом на 1 квітня 2020 року серед них єдиний, хто незмінно залишається на своїй посаді це – Олександр Ганущин. Інші керівники ради змінювалися двічі: через міжпартійні конфлікти і політичні протиріччя у 2017 році спершу було змінено першу заступницю, а в 2019 році – вкотре першого заступника і заступника голови.

Перший склад більшості проіснував півтора року і розпався у квітні 2017 року в результаті наростаючого протистояння між партіями тодішнього президента України Петра Порошенка «БПП «Солідарність» і лідером «Об’єднання «Самопоміч» Андрієм Садовим. Розкол у Львівській обласній раді був результатом конфлікту між політичними силами, який розпочався значно раніше у стінах Верховної Ради, внаслідок чого парламентська фракція «Об’єднання «Самопоміч» у 2016 році вийшла з пропрезидентської коаліції. Далі він продовжувався під час так званої «сміттєвої кризи» протягом 2016-2017 рр. на рівні протистояння між міським головою Львова Андрієм Садовим і головою Львівської обласної державної адміністрації Олегом Синюткою.

Наслідком цього стало рішення обласної ради №413 «Про звіт першого заступника голови Львівської обласної ради про діяльність за 2016 рік» від 5 квітня 2017 року про незадовільну роботу і на цій підставі було припинено повноваження першої заступниці голови обласної ради Парасковії Дворянин. Натомість, того ж самого дня обласна рада своїм голосуванням обрала на цю посаду першого номера партії Громадський рух «Народний контроль» Андрія Білоуса, який також не зберіг своєї посади до сьогодні. В результаті цих змін в керівництві конфігурація більшості у Львівській обласній раді вперше змінилася. До її складу можна зарахувати чотири партії: замість «Об’єднання «Самопоміч», яка перейшла в опозицію, до складу нової більшості увійшли депутати фракцій Громадський рух «Народний контроль» і ВО «Батьківщина», де незмінно залишалися фракції «Громадянської позиції» і флагманом «БПП «Солідарність». За кількістю голосів нова більшість також нараховувала мінімальну необхідну кількість голосів для прийняття рішень з тією відмінністю, що в її складі тепер було чотири фракції.

Зміни у складі більшості у Львівській обласній раді 7-го скликання

Другий склад більшості проіснував два з половиною роки, а саме до жовтня 2019 року, і був найбільш довготривалим за період роботи Львівської обласної ради VII скликання. Проте ця більшість також розпалася в результаті чергової політичної кризи в обласній раді. Цього разу розкол відбувся по лінії фракцій «БПП «Солідарність» і «Громадянська позиція», а точніше на фоні особистого протистояння між головою Львівської обласної ради Олександром Ганущиним і заступником голови Володимиром Гірняком. Конфлікт наростав протягом 2019 року, проте наочно проявив себе під час невдалої спроби Володимира Гірняка усунути з посади голови ради Олександра Ганущина, шляхом висловлення йому недовіри за результатами заслуховування річного звіту у травні 2019 року. Ця спроба була частиною довшої кампанії голови обласної партійної організації «Громадянської позиції» з критики свого конкурента на парламентських виборах 2019 року народного депутата Ярослава Дубневича, яку він активно проводив у статусі кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №120 (центр м. Городок).

Після того, як спроба зміни голови обласної ради зазнала невдачі 2 жовтня 2019 року відбулися чергові зміни в керівництві Львівської обласної ради. Згідно з рішенням №893 «Про дострокове припинення повноважень заступника голови Львівської обласної ради Володимира Гірняка» було звільнено з посади, а натомість новим заступником голови було обрано першого номера списку партії ВО «Батьківщина» Юрія Гудиму. Водночас також відбулася зміна першого заступника голови обласної ради згідно з рішенням №894 «Про дострокове припинення повноважень першого заступника голови Львівської обласної ради Андрія Білоуса». Замість нього першим заступником став перший номер списку партії Народний Рух України Богдан Гагалюк. Обидва нові призначення в керівному складі були проголосовані цього ж дня депутатами у рішенні №895 «Про обрання першого заступника голови Львівської обласної ради та заступника голови Львівської обласної ради».

Зміни у керівному складі Львівської обласної ради 7-го скликання

Таким чином третій склад більшості Львівської обласної ради, який був сформований голосуванням за новий керівний склад ради 2 жовтня 2019 року, зберігається до сьогодні. До нього, крім «БПП «Солідарність» і ВО «Батьківщина», тепер входять депутати фракції Народний Рух України і позафракційні депутати (кістяк яких становлять колишні члени фракції Радикальної партії Олега Ляшка). Таким чином третій склад більшості знову налічує чотири фракції з мінімально необхідною для прийняття рішень кількістю голосів – 42 мандати.

Якщо узагальнювати зміни у складі більшості, які відбувалися у Львівській обласній раді протягом 7 скликання, то можна стверджувати, що 7 з 9 фракцій у різні періоди були учасниками ситуативних більшостей, конфігурація яких двічі змінювалася. Лише фракції ВО «Свобода» і «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» постійно залишались в опозиції. Пізніше в опозицію у різний період перейшли «Об’єднання «Самопоміч» (на початку 2017 року) і «Громадянська позиція» (у середині 2019 року). Проте це не означає, що вони сформували єдиний опозиційний блок, кожна з цих фракцій продовжує працювати сама по собі. Єдиним незмінним учасником більшості у Львівській обласній раді була фракція «БПП «Солідарність» на чолі з незмінним головою облради Олександром Ганущином. На певному етапі до неї приєдналася фракції ВО «Батьківщина», Громадський рух «Народний контроль», Радикальна партія Олега Ляшка і Народний Рух України.

Водночас між депутатським корпусом і керівництвом Львівської обласної державної адміністрації не спостерігалося конфліктів чи суттєвих протиріч. За період сьомого скликання на пленарних засіданнях Львівської обласної ради не приймалися рішення про висловлення недовіри голові ЛОДА. З 2015 року і до сьогодні змінилося три керівники обласної адміністрації. Найдовше цю посаду обіймав представник правлячої партії «БПП «Солідарність» Олег Синютка (з грудня 2014 по червень 2019 рр..). Проте навіть після зміни влади на національному рівні (Президента і більшості у Верховній Раді), що призвело до двох наступних змін голови ЛОДА – спершу Маркіяна Мальського (з липня по грудень 2019 р.), а згодом Максима Козицького (з лютого 2020 р.) – співпраця між обласною радою і адміністрацією залишалася конструктивною і робочою.

 

За додатковою інформацією звертайтеся:
Тарас Радь, обласний координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.: 098-765-86-22
e-mail: lviv@opora.org.ua