ЗНО стартувало не без порушень

Дата: 04.06.2013

Сьогодні, 3 червня, стартувало зовнішнє незалежне оцінювання знань абітурієнтів. Предмет, знання з якого оцінювали (хімія), не є обов’язковим, тому кількість пунктів тестування була незначною. Представники ОПОРИ були присутніми у 9 з 12 пунктів тестування, які діяли у Львівській області.

Загалом, перший день ЗНО у 2013 році можна охарактеризувати як якісно організований. До процесу відповідально поставилися всі учасники тестування. Абітурієнти мали всі необхідні документи (сертифікат, паспорт/свідоцтво про народження та запрошення-перепустка) та з’явилися у пукти тестування вчасно. Проте, не обійшлося і без прикрих помилок. На один із пунктів тестування (Львівська гімназія «Престиж») з’явилася абітурієнтка з копією паспорта, у зв’язку з чим не була допущена до тестування, у інший пункт (ЗОШ №27) учасник прийшов без Сертифікату, тому теж не зміг взяти участь у тестуванні.

На відміну від минулорічної практики, коли використання металодетекторів у пунктах тестування не було належним чином врегульоване, а тому й не сприяло забезпеченню дотримання процедур зовнішнього незалежного оцінювання, цьогоріч Український центр оцінювання якості освіти визначив окремий порядок застосування таких пристроїв. Зокрема, було введено поняття «технологічної перерви», яка оголошується в аудиторії під час роботи абітурієнта над тестовими завданнями. Саме тоді представники Державної служби охорони можуть використати металодетектори для контролю за дотриманням правил та процедур проходження ЗНО учасниками тестування.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
У всіх пунктах тестування, де були присутні спостерігачі, оголошувалася технологічна перерва тривалістю 3-5 хв. Під час такої перерви працівник Державної служби охорони у присутності Уповноваженої особи УЦОЯО та Відповідальної особи за допомогою металодетектора перевіряв дотримання абітурієнтами правил та процедур проходження ЗНО. У більшості випадків абітурієнти не мали при собі мобільних телефонів чи інших технічних засобів зв’язку та передачі інформації, а тому після закінчення технологічної перерви продовжили роботу.

Однак спостерігачі інформують і про випадки, коли учасниця була позбавлена права подальшої роботи над тестовими завданнями через виявлення у неї увімкнутого мобільного телефону (ЗОШ №60 м. Львова). Інцидент було зафіксовано у Акті про порушення, а абітурієнтку – позбавлено права продовжити тестування.

У середній загальноосвітній школі №99 незадовго до закінчення тестування учасниця залишила приміщення школи, щоб подихати свіжим повітрям, а коли намагалася повернутися – в пункт тестування її не впустили та не дозволили закінчити роботу над тестом. Відповідальність за цю ситуацію окрім абітурієнти мають нести і працівники пункту тестування, адже дівчину не повідомили про заборону виходити з приміщення, оскільки ні чергового, ні охоронця при виході з пункту тестування в той час не виявилося.

Також спостерігачі звернули увагу на недостатню поінформованість інструкторів у одному з пунктів тестування (ЗОШ №60), які почали віддавати абітурієнтам зошити із тестовими завданнями після завершення роботи в аудиторій, однак до закінчення тестування загалом у пункті. Тому черговим довелося поспіхом вилучати тестові зошити у абітурієнтів на виході з приміщення.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Спостерігачі ГМ ОПОРА звертають увагу абітурієнтів на порушення, які відбулися сьогодні і просять не допускати їх на наступному тестуванні, адже українська мова і література є обов’язковим предметом для вступу у всі виші України. Порушення процедури проходження ЗНО може призвести до втрати одного року.

Детальніше:
Наталія Радиш, координатор кампанії громадського спостереження за ЗНО у Львівській області, 254 61 63.

Додаткова інформація:
Громадське спостереження за ЗНО відбувається в рамках Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance).