
Коментар Громадянської мережі ОПОРА щодо ситуації зі ЗНО з англійської мови
Будь-яке рішення варто приймати лише на підставі психометричних даних про результати ЗНО усіх абітурієнтів.
Сьогодні, 3 червня, стартувало зовнішнє незалежне оцінювання знань абітурієнтів. Предмет, знання з якого оцінювали (хімія), не є обов’язковим, тому кількість пунктів тестування була незначною. Представники ОПОРИ були присутніми у 9 з 12 пунктів тестування, які діяли у Львівській області.
Загалом, перший день ЗНО у 2013 році можна охарактеризувати як якісно організований. До процесу відповідально поставилися всі учасники тестування. Абітурієнти мали всі необхідні документи (сертифікат, паспорт/свідоцтво про народження та запрошення-перепустка) та з’явилися у пукти тестування вчасно. Проте, не обійшлося і без прикрих помилок. На один із пунктів тестування (Львівська гімназія «Престиж») з’явилася абітурієнтка з копією паспорта, у зв’язку з чим не була допущена до тестування, у інший пункт (ЗОШ №27) учасник прийшов без Сертифікату, тому теж не зміг взяти участь у тестуванні.
На відміну від минулорічної практики, коли використання металодетекторів у пунктах тестування не було належним чином врегульоване, а тому й не сприяло забезпеченню дотримання процедур зовнішнього незалежного оцінювання, цьогоріч Український центр оцінювання якості освіти визначив окремий порядок застосування таких пристроїв. Зокрема, було введено поняття «технологічної перерви», яка оголошується в аудиторії під час роботи абітурієнта над тестовими завданнями. Саме тоді представники Державної служби охорони можуть використати металодетектори для контролю за дотриманням правил та процедур проходження ЗНО учасниками тестування.
У всіх пунктах тестування, де були присутні спостерігачі, оголошувалася технологічна перерва тривалістю 3-5 хв. Під час такої перерви працівник Державної служби охорони у присутності Уповноваженої особи УЦОЯО та Відповідальної особи за допомогою металодетектора перевіряв дотримання абітурієнтами правил та процедур проходження ЗНО. У більшості випадків абітурієнти не мали при собі мобільних телефонів чи інших технічних засобів зв’язку та передачі інформації, а тому після закінчення технологічної перерви продовжили роботу.
Однак спостерігачі інформують і про випадки, коли учасниця була позбавлена права подальшої роботи над тестовими завданнями через виявлення у неї увімкнутого мобільного телефону (ЗОШ №60 м. Львова). Інцидент було зафіксовано у Акті про порушення, а абітурієнтку – позбавлено права продовжити тестування.
У середній загальноосвітній школі №99 незадовго до закінчення тестування учасниця залишила приміщення школи, щоб подихати свіжим повітрям, а коли намагалася повернутися – в пункт тестування її не впустили та не дозволили закінчити роботу над тестом. Відповідальність за цю ситуацію окрім абітурієнти мають нести і працівники пункту тестування, адже дівчину не повідомили про заборону виходити з приміщення, оскільки ні чергового, ні охоронця при виході з пункту тестування в той час не виявилося.
Також спостерігачі звернули увагу на недостатню поінформованість інструкторів у одному з пунктів тестування (ЗОШ №60), які почали віддавати абітурієнтам зошити із тестовими завданнями після завершення роботи в аудиторій, однак до закінчення тестування загалом у пункті. Тому черговим довелося поспіхом вилучати тестові зошити у абітурієнтів на виході з приміщення.
Спостерігачі ГМ ОПОРА звертають увагу абітурієнтів на порушення, які відбулися сьогодні і просять не допускати їх на наступному тестуванні, адже українська мова і література є обов’язковим предметом для вступу у всі виші України. Порушення процедури проходження ЗНО може призвести до втрати одного року.
Детальніше:
Наталія Радиш, координатор кампанії громадського спостереження за ЗНО у Львівській області, 254 61 63.
Додаткова інформація:
Громадське спостереження за ЗНО відбувається в рамках Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance).