2 окружні виборчі комісії на Львівщині не змогли вчасно провести перші засідання — прес-конференція ОПОРИ

Дата: 22.02.2019

Про це під час прес-конференції заявив координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь.

22 лютого Громадянська мережі ОПОРА провела прес-конференцію у Львівському прес-клубі за результатами свого спостереження за виборчим процесом у січні та лютому. Основною темою прес-конференції стало утворення окружних виборчих комісій та їхні перші засідання.

Координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь повідомив, що 10 з 12 окружних виборчих комісій на Львівщині провели свої перші засідання до 20 лютого, тобто не пізніше ніж на другий день після дня їх утворення відповідно до частини 3 статті 28 Закону «Про вибори Президента України». Дві комісії пропустили відведені терміни. Зокрема йдеться про ОВК №121 з центром у Дрогобичі, та ОВК №125 з центром у Старому Самборі. Остання набула повноважень після крайнього терміну. Щодо комісії №121, вона досі не набула повноважень, оскільки на першому засіданні ОВК були присутні та склали присягу менше ніж ⅔  її членів, як того вимагає частини 2 статті 26 Закону «Про вибори Президента України».

 

Також виникли проблеми з дотриманням процедури проведення першого засідання в ОВК № 119 з центром у Бродах. Як розповів Тарас Радь: «Перше засідання у цій ОВК, фактично, тривало 2 дні. Комісія не змогла зібратись у складі  ⅔ від загальної кількості її членів, тож зробила перерву і продовжила засідання наступного дня. Це суперечлива практика, оскільки українське виборче законодавство жодним чином не регулює можливість переривати засідання та продовжувати його в інший день».

Серед причин, чому деякі виборчі комісії не можуть провести перше засідання згідно з вимогами законодавства, експерт виокремлює рекордно велику кількість членів ОВК (від 35 до 27 осіб), наявність у їх складі членів, які не проживають у Львівській області, несвоєчасне та неякісне інформування про засідання, яке здійснюють голови комісій.

Крім того, у межах прес-конференції довготермінова спостерігачка Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області Ольга Стрелюк представила результати аналізу складу ОВК Львівської області. Зокрема, йшлося про гендерний баланс, освіту, професійну зайнятість, місце проживання членів комісій. Ольга Стрелюк також розповіла, скільки представників від кожного з кандидатів на пост Президента є членами ОВК та скільки з них займають керівні посади.

 

«Тут є така особливість, що, на приклад, кандидати Віктор Бондар та Олег Ляшко мають рівну кількість представників в ОВК Львівської області. Проте двоє представників Ляшка займають керівні посади, тоді як представники Бондаря не займають жодної. Водночас, це не є порушенням, бо за законом  «Про вибори Президента України», частка керівних посад для кожного суб’єкта подання, тобто кандидата, визначається пропорційно до загальної кількості кандидатур, включених до складу окружних виборчих комісій в межах саме загальнодержавного округу. Таким чином не йдеться про пропорційний розподіл в межах області», — зауважила довготермінова спостерігачка Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області.

Нагадаємо, відповідно до частини 2 статті 26 того  закону «Про вибори Президента України»: «Повноваження окружної виборчої комісії починаються з моменту складення присяги не менш як двома третинами її складу, визначеного при її утворенні, на її першому засіданні, яке проводиться не пізніш як на другий день після дня прийняття рішення про її утворення і скликається її головою». 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Тарас Радь, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області

тел.:+38 098 765 86 22

e-mail: lviv@opora.org.ua