Трьох депутатів Домажирівської сільської ради, ймовірно, поновлять у повноваженнях

Дата: 18.06.2020

Пригадуєте історію про відкликання трьох депутатів Домажирівської сільської ради за народною ініціативою, про яку ОПОРА Львів писала у січні 2020 року? Тоді Домажирська сільська ТВК відкликала Петра Колодія, Романа Бігуна та Назарія Горбачова з села Зелів, які були позбалені депутатського мандату. Основлим аргументом ініціативної групи виборців, які ініціювали цей процес було неналежне виконання ними депутатських обов’язків, а також участь у прийнятті рішень щодо відчуження землі у с.Зелів в умовах наявних конфлікті вінтересів (які стосувалися членів їхньої родини). Це рішення було надіслано в ЦВК і після цього мали б бути оголошені проміжні вибори у трьох округах Домажирівської сільської ради, проте в умовах підготовки до чергових місцевих виборів 2020 р. цього зроблено не було.

Виглядає на те, що з великою ймовірністю ці депутати повернуться до виконання своїх депутатських обов’язків. Сьогодні о 16:30 у Домажирі має відбутися засідання Домажирської сільської ради, на якому, начебто, має бути зачитано рішення Домажирівської сільської ТВК в оновленому складі про скасування рішень виборчої комісії попереднього складу, згідно яких цих депутатів було позбавлено мандатів.

Те, що ця історія матиме своє продовження не було сумнівів, але щоб за таким дивним, непрозорим та сумнівним з точки зору законності сценарієм складно було спрогнозувати.

Після того, як Домажирівська сільська ТВК позбавила депутатів мандатів усі троє цілком логічно подали позовні заяви до Львівського окружного адміністративного суду для оскарження цього рішення. Проте суд триває вже пів року і досі навіть не перейшов до розгляду по суті. Через це паралельно було запущено іншим сценарій з анулювання рішення Домажирівської ТВК у старому складі, який непрозорий, сумнівний з точки зору законності прийняття рішень та ознаками політичної корупції.

Цей сценарій був запущений Яворівською районною ТВК, яка, начебто, 29 березня прийняла рішення про заміну 7 або 5 членів Домажирівської сільської ТВК (загальний склад комісії 11 або 10 членів), начебто, на основі подань районних осередків партій ВО “Батьківщина”, БПП “Солідарність” і Радикальна партія Олега Ляшка. Зі слів учасників цього процесу це рішення так і не було оприлюднено і його копію не було надано для ознайомлення. Проте згодом виявилося, що ВО “Батьківщина” не робила жодних подань на заміну, БПП “Солідарність” (тепер Європейська Солідарність) зробила заміну двох членів комісії, проте документи були оформлені неналежним чином (на подані не було печатки партії) і лише Радикальна партія підтвердила факт подання заміни одного члена комісії.

З нововиявлених обставин, начебто, двоє членів Домажирської ТВК (один раніше подавався осередком ВО “Батьківщина”, а інший від районного осередку БПП “Солідарність”) самостійно написали заяву до Яворівської районної ТВК про заміну, а інші троє були замінені за поданням партій – один від Радикальної партії Олега Ляшка, а двоє від БПП згідно раніше зробленого подання без печатки (партія написала листа про відкликання подання). Після цього, які ці обставини стали публічними Яворівська районна ТВК, очевидно, прийняла нове рішення про заміну членів Домажирівської ТВК заднім числом, яке також не було оприлюднене, а тому не зрозуміло на підставі чого відулися заміни, кого було замінено і чи правомочне таке рішення.

На підставі цього рішення 7 або 5 нових членів Домажирівської сільської ТВК намагалися у квітні та травні провести засідання в оновленому складі, проте керівництво комісії відмовлялося проводити заміну без відповідного рішення Яворівської районної ТВК. Тим часом на двох членів Домажирівської сільської ТВК було подано заяву до поліції на підставі, начебто, приховування виборчої документації та печатки.

Нещодавно стало відомо, що Домажирівська сільська ТВК в оновленому складі прийняла рішення про скасування усіх рішень комісії попеденього складу щодо побавлення депутатаських мандатів Петра Колодія, Романа Бігуна та Назарія Горбачова. Для цього вони раніше подали оголошення в газету про те, що виборча комісія втратила печатку і на цій підставі виробили нову печатку, якою завізували своє рішення, яке викликає багато питань щодо законності. Дане рішення також неоприлюднене і викликає багато сумнівів щодо його правомочності. Таким чином фактично сьогодні існує дві різні комісії Домажирівської сільські ТВК, що стало результатом іншого заплутаного та сумнівного рішення Яворівської районної ТВК.

Саме на основі рішення Домажирівської сільської ТВК в оновленому складі сьогодні на засіданні Домажирівської сільської ради планується поновити повноваження трьох депутатів, яких було відкликано за народною ініціативою.

У цій дивній історії водночас зійшлося багато недоліків роботи органів адміністрування виборів (районна і сільська територіальні виборчі комісії), політичних інститутів (політчині партії), органів місцевого самоврядування (сільська рада), державних органів влади (районний відділ поліції, окружний адмінсуд). Це дуже поганий прецидент, який може мати погані наслідки для наслідування виборчими комісіями, якщо ця історія завершиться без належних правових наслідків. Особливо напередодні чергових місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.

Видається, що ця історія ще матиме своє подальше продовження …

Автор: Радь Тарас