Хронологія виборчих перегонів

ВИБОРИ 2019

У 2019 році в Україні пройдуть вибори президента (31 березня) та народних депутатів (27 жовтня). Ми вирішили робити підбірку головних подій, що відбуваються у Львові та області, і можуть впливати на ваш вибір.

#голосуйтеусвідомлено

29 серпня

«Бродівський котел» битва за мандат у 119 виборчому окрузі

Після того, як окружна виборча комісія 119 виборчого округу завершила прийом протоколів від дільничних виборчих комісій та фактично встановила, що перемогу в окрузі здобув висуванець партії “Європейська Солідарність” Михайло Бондар, його конкурент від “Слуги народу” Орест Кавецький, почав оскаржувати результат у суді. Підставою для цього є незначний розрив у голосах між кандидатами, які посіли перше та друге місце за результатами волевиявлення: 140.

Про деталі боротьби читейте у наших матеріалах:

«Бродівський котел»: безкомпромісна боротьба кандидатів за мандат у виборчому окрузі №119

«Бродівський котел» битва за мандат 2.0: суд частково задовільнив позов кандидатів Кавецького та Кравчука

28 липня

Суд відхилив позов Юринець щодо перерахунку голосів на одній із дільниць у 117 виборчому окрузі

Позовну заяву кандидатка у народні депутати (самовисування) Оксана Юринець подала до Львівського окружного адміністративного суду 23 липня. Судове засідання відбувалося 24 та 25 липня. Юринець просила у суді визнати протиправним протокольне рішення ОВК №117 про прийняття та оголошення змісту протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №461864. Відповідно і перерахувати голоси виборців на цій ДВК.

Детальніше за посиланням

26 липня

Визначено переможців у мажоритарних округах Львівщини

Окружні виборчі комісії опрацювали усі протоколи в одномандатних виборчих округах Львівщини. У підсумку, в регіоні було переобрано народними депутатами 5 чинних нардепів. Це: Михайло Бондар, за нього проголосувало 12 790 виборців; Ярослав Дубневич – 35 186; Тарас Батенко – 35 944; Андрій Лопушанський – 19 110; Андрій Кіт – 19 003.  

Також в округах Львівщини перемогу здобули Наталія Піпа, Микола Княжицький, Ярослав Рущишин, Галина Васильченко, Орест Саламаха, Павло Бакунець, Юрій Камельчук. 


Сподіваємося на плідну роботу представників Львівщини у Парламенті.

2 липня

Хто балотується у ВРУ від Львівщини: аналіз кандидатів

Станом на 25 червня Центральна виборча комісія зареєструвала для участі у позачергових виборах народних депутатів України 2019 року 167 кандидатів у 12 мажоритарних округах Львівщини. 88 з них (52,7 %) – це висуванці від політичних партій, 79 (47,3 %) – самовисуванці. З огляду на те, що окремі політики ще оскаржують у судах відмову в реєстрації, кількість кандидатів може зрости. Водночас цьогорічні показники і без того є вищими за дані 2014 року. Тоді на Львівщині було зареєстровано 140 охочих стати народними депутатами.

У цьому дослідженні ми проаналізували кількісні показники реєстрації, суб’єктів висування кандидатів, їхню партійну приналежність, гендерний розподіл, професійну зайнятість.

Детальніше.

1 липня

Кандидати у народні депутати в мажоритарних округах Львівщини

21 липня 2019 року відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради України. Відповідно до чинного законодавства, половина народних депутатів обиратимуться в одномандатних виборчих округах (т.з. мажоритарка), інша половина – у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (по списках політичних партій). Кандидати в округах можуть висуватися самостійно або за поданням політичних партій. Від Львівщини до Парламенту буде обрано 12 депутатів, які конкуруватимуть між собою у 12 округах.

За цим посиланням зібрано інформацію про всіх кандидатів, зареєстрованих Центральною виборчою комісією.

29 червня

Клони «Слуги народу» та «Голосу» на Львівщині

У виборчому окрузі № 124 зареєструвалися двоє кандидатів, які представляють приватні підприємства співзвучні з «ГОЛОСом» Вакарчука. По одному кандидату: у 119 та 125 округа є двійники політичної партії «Слуга народу».

Детальніше. 

28 червня

ЦВК відмовляла у реєстрації 12 кандидатам на Львівщині

Основні причини відмови у реєстрації кандидатів у Львівській області: ненадання даних в заявах та автобіографіях, сплата застави третіми особами, неможливість підтвердити відомості про проживання в Україні останні 5 років. Найбільше осіб не зареєстрували у 126 окрузі (3 самовисуванців і 1 представника політичної сили), найменше – у 117, 119, 124 округах (по 1 відмові). Серед тих, чиї документи не прийняли співак Лесик, «двійник» нардепа Лопушанського, депутатка ЛМР Анна Мармуляк, радіоведучий Назарій Брезіцький. Лише з другої спроби став кандидатом у депутати підприємець Орест Сеньо. А нардеп Парасюк оскаржує рішення ЦВК в суді.

Детальніше.

23 червня

Освітяни, працівники закладів культури, сільський депутат та міський голова знімають агітаційні ролики для кандидатів

Директори шкіл, народного дому, музею та сільський депутат знімають ролики з подякою щодо фінансової допомоги Андрія Думи та висловлюють йому підтримку на парламентських виборах. Натомість міський голова Червонограда записує відео про допомогу шахтарям від Остапа Семерака. А на сторінці Брюховицької селищної ради агітують підтримати селищного голову Володимира Доманського.

Детальніше.

22 червня

Міністр освіти не приходила до школи, в яку її не хотіли впустити

Під час візиту на Львівщину Лілія Гриневич заявила, що Львівська міська рада запропонувала їй «видуману бюрократичну процедуру», щоб зустрітися з освітянами в одній із міських шкіл. Натомість у міськраді вважають, це могла бути політична агітація.

«Мене як міністра освіти і науки вперше чиновниця від освіти міста Львова не пустила у школу поговорити з тренерами Нової української школи та перевірити впровадження реформи», – про це Лілія Гриневич написала на своїй сторінці у соціальній мережі вже будучи у Львові.

Детальніше. 

19 червня

Спостерігачі ОПОРИ написали 5 заяв в поліцію щодо політичної реклами кандидатів без вихідних даних

Щодо білбордів та сітілайтів без вихідних даних трьох зареєстрованих кандидатів спостерігачі ОПОРИ написали заяви у поліцію, оскільки це суперечить  нормам Закону «Про вибори народних депутатів України». Разом ‑ 5 скарг. Також у Львові та в області побільшало політичної реклами, яка містить ознаки прихованої агітації.

Детальніше.

17 червня

Підгузки, піца, кава, медичне обладнання, поїздки: шлях до виборців львівських політиків

Впродовж тижня спостерігачі ОПОРИ зафіксували активність потенційних кандидатів, спрямовану на роботу з виборцями на Львівщині, а також поширення інформації з елементами чорного піару щодо народного депутата.

Детальніше.

7 червня

Благодійні організації політиків активізувалися на Львівщині

У Львівській області депутати та політики активно рекламували себе впродовж останніх двох тижнів, відкриваючи спортивні майданчики, освітні заклади, презентуючи подарунки школярам та організовуючи концерти. Детальніше – за посиланням.

Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській  області Тарас Радь наголошує: «Передвиборча благодійність є формою недобросовісної практики передвиборчої боротьби, оскільки передбачає матеріальне стимулювання з метою вплинути на волевиявлення виборців. Часто вона є продовженням тривалої практики народного депутата, який використовує це на регулярній основі. Проте після офіційної реєстрації кандидата у народні депутати на подібну практику накладаються обмеження щодо ведення передвиборчої агітації. Частина 14 статті 74 Закону України “Про вибори народних депутатів України” забороняється проводити передвиборчу агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів чи інших матеріальних цінностей. Така передвиборча агітація або надання виборцям матеріальних цінностей, що супроводжуються закликами і пропозиціями голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати, або згадування імені кандидата трактується, як непрямий підкуп виборців. Проблема у тому, що не завжди легко встановити прямий зв’язок між благодійною діяльністю та передвиборчою агітаційною діяльністю кандидата».

 

6 червня

У семи виборчих округах Львівщини від Голосу кандитуватимуть представники Української Галицької Партії

Юлія Гвоздович, чинна депутатка Львівської міської ради, та Роман Лозинський, голова політради Української Галицької Партії мають увійти до прохідної частини списку партії «Голос». Також на з’їзді назвали членів та представників УГП, яких буде висунуто від Голосу в мажоритарних округах Львівщини:

 • 115 округ (Сихівський район, частина Личаківського району міста Львова) – Наталія Піпа;
 • 117 округ (Галицький, Франківський райони, частина Шевченківського району міста Львова) – підприємець Ярослав Рущишин;
 • 118 округ (частина Личаківського, Шевченківського районів міста Львова, Пустомитівський район) – Галина Васильченко;
 • 119 округ (Бродівський, Буський, Радехівський райони, частина Кам’янка-Бузького району) – Олег Шиба;
 • 120 округ (Городоцький, Мостиський райони, частина Самбірського району) – Тарас Єлейко (ГО «Люди країни»);
 • 122 округ (Жовківський, Яворівський райони) – Віталій Андрейко;
 • 123 округ (місто Новий Розділ, Золочівський, Миколаївський, Перемишлянський райони) – Тарас Чолій.

Детальніше за посиланням.

 

5 червня

На Львівщині 12 ОВК вчасно розпочали свою роботу

На позачергових парламентських виборах у Львівській області будуть працювати 12 окружних виборчих комісії. Усі вони провели свої перші засідання. 134 члени окружних виборчих комісій склали присягу, затвердили календарний план основних заходів з підготовки та проведення виборів в округах, встановили графік роботи ОВК, визначили тих людей, які працюватимуть на платній основі.

216 членів окружних виборчих комісій на Львівщині делегували 28 суб’єктів подання. З них – 6 фракцій у Верховній Раді України («Об’єднання «Самопоміч», «Народний фронт», Радикальна партія Ляшка», «БПП «Солідарність», ВО «Батьківщина» та «Опозиційний блок» по 12 осіб) та 22 партії, які брали участь у виборах до ВРУ у 2014 році.

Найбільшу кількість посад в ОВК отримали політичні партії «Об’єднання «Самопоміч» та  «Народний фронт» по 9 представників, Радикальна партія та «БПП «Солідарність» по 7 представників, ВО «Батьківщина» – 5 представників. Найменше членів ОВК, а саме по 3 особи, від партій «Нова політика» та «Заступ».

 

Детальніше за посиланням

28 травня

Позачергові вибори народних депутатів України доведеться організовувати у стислі терміни: 31 травня ЦВК має утворити окружні виборчі комісії, 28 травня – останній день для подання кандидатур суб’єктами

24 травня, після опублікування указу Президента, офіційно розпочався виборчий процес позачергових виборів народних депутатів України, що призначені на 21 липня 2019 року. Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області Тарас Радь вважає, що стислі терміни виборчої кампанії можуть створювати труднощі для вчасного та якісного її проведення.

“Особливість дочасних виборів у їх короткотерміновості та високій інтенсивності, оскільки вони мають відбутися протягом 60 днів. Через це визначені у частині 5 статті 11 Закону України “Про вибори народних депутатів України” десять етапів виборчого процесу відбуватимуться у стиcлі терміни, що може створювати труднощі для вчасного та якісного їх виконання”, – пояснює Тарас Радь.

Нагадаємо, що вже 31 травня має завершитись перший важливий етап, коли за рішенням Центральної виборчої комісії мають бути утворені окружні виборчі комісії. Оскільки нарізка виборчих округів залишається тією ж, якою вона була під час останніх президентських виборів, то у межах України має бути утворено 199 ОВК, 12 з яких – у межах Львівської області: чотири у межах міста Львова (№115-118) та вісім за межами обласного центру (№119-126).

Детальніше за посиланням.

7 травня

Які політичні сили матимуть підтримку на Львівщині під час парламентських виборів 2019 року?

Вибори Президента позаду, однак спекотне політичне літо 2019 року лише стартує. У жовтні українці обиратимуть депутатів найвищого представницького органу країни – Верховної Ради України. Тому незалежно від того, чи розпустить новообраний Президент чинний Парламент чи ні, застати зненацька ймовірних кандидатів у нардепи не вдасться. Зрештою, частина політиків вже розпочала активно просувати себе чи свої проекти на зовнішніх рекламних носіях.

Чи не першим розгорнув кампанію Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, розмістивши на бордах та сітілайтах гасло «Україна це не просто місце на карті» з хештегом #урядгройсмана. Заговорив про перезавантаження однойменного блоку і Петро Порошенко, визнавши поразку на виборах Президента. Вочевидь, вибори до Парламенту стануть більш запеклими та складними, ніж президентські. Наявність мажоритарної складової може повернути підкуп виборців. Загроза застосування адміністративного ресурсу реальна не лише з боку виконавчої влади, але й з боку органів місцевого самоврядування, посадові чи службові особи яких кандидатуватимуть до найвищого законодавчого органу.

Значення регіональної складової у Парламентській виборчій кампанії, особливо в умовах змішаної системи, важко переоцінити. Саме тут вестиметься боротьба між окремими кандидатами за депутатські мандати в мажоритарних округах, політичні партії також працюватимуть лише з тими регіонами, де можуть розраховувати на високий рівень підтримки. Сумнівно, що «Опозиційний блок» чи Опозиційна платформа «За життя» розгортатимуть масштабну агітаційну кампанію на Заході країни, де не мають підтримки виборців. Натомість їхніми базовими регіонами є Схід та Південь, частково Закарпаття і закономірно, що саме тут партії працюватимуть найактивніше.

Хто вестиме активну передвиборчу кампанію на Львівщині, кому можуть віддати свої голоси жителі регіону, чи буде запеклою боротьба – на всі ці запитання ми спробували відповісти, аналізуючи дані результатів останніх парламентських та місцевих виборів 2014-2015 рр., президентських виборів 2019 року, соціологічних опитувань та аналізуючи загальнополітичний контекст в області та місті Львові.

Детальніше за посиланням.

22 квітня

У другому турі на Львівщині проголосувало менше виборців

Згідно з оперативною інформацією, поданою на сайті ЦВК, у Львівській області здійснили волевиявлення 67,34 % виборців. Це на 1,57 % менше, ніж під час першого туру виборів Президента України.

Нагадаємо, у день голосування 31 березня на Львівщині проголосували 68,91% виборців. Цей показник був найвищим серед регіонів України.

21 квітня явка виборців знизилася у всіх округах  Львівщини, крім 126 округу з центром у місті Стрий. Активність виборців в окрузі № 115 (центр – Львів, Сихівський район) становить 69,14%, в 116-у окрузі (центр –  Львів, Залізничний район) – 68,34%, в 117-у окрузі (центр – Львів, Франківський район) – 66,54%, в 118-у окрузі (центр – Львів, Личаківський район) – 71,23%,  в 119-у окрузі (центр – Броди) – 69,43%, в 120-у окрузі (центр – Городок) – 67,16%, в 121-у окрузі (центр – Дрогобич) – 62,57%, в 122-у окрузі (центр – Яворів) – 67,85%,  в 123-у окрузі (центр – Перемишляни) – 66,6%, в 124-у окрузі (центр – Сокаль) – 65,46%, в 125-у окрузі (центр – Старий Самбір) – 63,77%, в 126-у окрузі (центр – Стрий) – 69,85%.

21 квітня 2019 року

Другий тур виборів Президента України

8:30

На Львівщині усі виборчі дільниці, де присутні спостерігачі ОПОРИ, відкрилися вчасно. Не обійшлось без процедурних проблем. Зокрема на дільниці в Брюховичах виборці зайшли до приміщення для голосування раніше ніж було запломбовано урни для голосування. Плакати з інформацією про кандидатів там розміщували вже після відкриття дільниці

9:40

На виборчій дільниці №460184 у місті Комарно (Городоцький район, виборчий округ №120) спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА виявили спробу членів відповідної дільничної виборчої комісії видати бюлетень виборцю, який не мав із собою паспорта. Спостерігач ОПОРИ повідомила членів ДВК, що це є порушенням Закону України «Про вибори Президента України». Таким чином видачі бюлетеня виборцю без паспорта вдалось запобігти.

Нагадуємо, що в Україні виборець може отримати бюлетень дляголосування за наявності:

 • паспорта громадянина України;
 • військового квитка (виключно для військовослужбовців строкової служби);
 • тимчасового посвідчення громадянина України;
 • картки (довідки) установи виконання покарань або слідчого ізолятора – для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах.

Використане для ілюстрації фото не з дільниці №460184
Автор фото: Iryna Salo

10:08

На виборчій дільниці №460949 у селі Солонка Пустомитівського району (виборчий округ №118) станом на 9:40 відсутні інформаційні плакати кандидатів на пост Президента. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА попросили голову дільничної виборчої комісії, яка організовує вибори на дільниці, пояснити відсутність плакатів. Голова відповів, що окружна виборча комісія їх не надсилала. Прокомунікувавши з представниками ОВК №118, ОПОРА зясувала, що плакати таки були надіслані. Коли спостерігачі ОПОРИ повторно звернулись до голови ДВК, він розповів, що раніше дільнична виборча комісія мала “матеріали передвиборної агітації”, але на день тиші їх зняли. Ймовірно, так звані “матеріали передвиборної агітації” й були плакатами з інформацією про кандидатів.

 

10:20

У порівнянні з першим туром представники ОПОРИ фіксують набагато менше спостерігачів від інших cуб’єктів виборчого процесу.

Нагадаємо, раніше ОПОРА інформувала про скасування реєстрації великої кількості спостерігачів від Володимира Зеленського та Петра Порошенка окружними виборчими комісіями Львівщини. Ймовірно, багато з них в подальшому увійшли до складу дільничних виборчих комісій.

10:58

ОПОРА почала фіксувати черги на дільницях Львівщини

11:17

На дільницю №462149 в Брюховичах прийшов виборець із довіреністю від сина та намагався на цій підставі отримати бюлетень. Члени комісії та спостерігач Опори пояснили, що жодна довіреність не дає права проголосувати за іншу особу.

11:30

На виборчій дільниці №460620 у селищі міського типу Добротвір Кам’янка-Бузького району (виборчий округ №124) виборець, вийшовши з кабінки для голосування, сфотографував свій бюлетень, а потім кинув його до скриньки для голосування. Дільнична виборча комісія зробила виборцю зауваження, він сказав, що сфотографував бюлетень для себе та пішов із дільниці.

Нагадаємо, згідно з частиною 1 статті 7 Закону «Про вибори Президента України»: «Голосування на виборах Президента України є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування»

12:00

Згідно з інформацією поданою на сайті ЦВК, 12,14% виборців Львівщини станом на 11 годину вже проголосували. Активність виборців в окрузі № 115 (центр – Львів, Сихівський район) становила 12,14%, в 116-у окрузі (центр – Львів, Залізничний район) – 12,82%, в 117-у окрузі (центр – Львів, Франківський район) – 15,88%, в 118-у окрузі (центр – Львів, Личаківський район) – 13,47%, в 119-у окрузі (центр – Броди) – 10,46%, в 120-у окрузі (центр – Городок) – 8,76%, в 121-у окрузі (центр – Дрогобич) – 11,91%, в 122-у окрузі (центр – Яворів) – 11,38%, в 123-у окрузі (центр – Перемишляни) – 12,24%, в 124-у окрузі (центр – Сокаль) – 11,53%, в 125-у окрузі (центр – Старий Самбір) – 11,64%, в 126-у окрузі (центр – Стрий) – 10,5%.

Нагадаємо, у день голосування 31 березня активність виборців у Львівській області станом на 11 годину становила 12,4%. Загалом, 31 березня на Львівщині проголосували 68,91% виборців.

12:50

На виборчій дільниці 460042, що у селі Пеняки Бродівського району, (територіальний виборчий округ № 119) священик хотів проголосувати без паспорта. Члени відповідної ДВК відмовились видати бюлетень. Раніше цей священик освятив приміщення для голосування.

15:28

На дільниці №460475 у селі Зіболки Жовківського району (виборчий округ №122) одній людині надали кілька виборчих бюлетенів. Виборець зайшов до кабінки для голосування та здійснив волевиявлення. Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ. Спостерігачі хотіли покликати чергового поліцейського, але його не виявилось поблизу.

Нагадаємо, відповідно до частини 2 статті 3 Закону «Про вибори Президента України»: «Кожний громадянин України на виборах Президента України має один голос. Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом». Згідно з частиною 1 статті 8 того ж закону: «Кожний виборець голосує на виборах Президента України особисто. Голосування за інших осіб, а також передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняються».

16:34

На виборчій дільниці в селі Липник Жовківського району спостерігачка ОПОРИ неодноразово фіксувала спроби членів відповідної ДВК видати бюлетені для голосування виборцям, які не мали з собою паспортів. Це стало причиною конфлікту між спостерігачкою та членами комісії. Один із членів комісії заявив, що спостерігачку вилучать з дільниці.

16:35

Згідно з інформацією поданою на сайті ЦВК, станом на 15 годину 39,92% виборців Львівщини вже проголосували. Активність в окремих округах:

 • в 115-у окрузі (центр – Львів, Сихівський район) становила 45,97%,
 • в 116-у окрузі (центр – Львів, Залізничний район) – 43,99%,
 • в 117-у окрузі (центр – Львів, Франківський район) – 42,62%,
 • в 118-у окрузі (центр – Львів, Личаківський район) – 43,79%,
 • в 119-у окрузі (центр – Броди) – 40,5%,
 • в 120-у окрузі (центр – Городок) – 33,68%,
 • в 121-у окрузі (центр – Дрогобич) – 39,29%,
 • в 122-у окрузі (центр – Яворів) – 35,64%,
 • в 123-у окрузі (центр – Перемишляни) – 41,77%,
 • в 124-у окрузі (центр – Сокаль) – 40,39%,
 • в 125-у окрузі (центр – Старий Самбір) – 39,47%,
 • в 126-у окрузі (центр – Стрий) – 35,96%.

Нагадаємо, у день голосування 31 березня активність виборців у Львівській області станом на 15 годину становила 41,15%. Загалом, 31 березня на Львівщині проголосували 68,91% виборців.

20:00

Підрахунок голосів виборців розпочато

20:45

Згідно з оперативною інформацією, поданою на сайті ЦВК, у Львівській області здійснили волевиявлення 67,34 % виборців. Це на 1,57 % менше, ніж під час першого туру виборів Президента України.

Нагадаємо, у день голосування 31 березня на Львівщині проголосували 68,91% виборців. Цей показник був найвищим серед регіонів України.

21 квітня явка виборців знизилася у всіх округах  Львівщини, крім 126 округу з центром у місті Стрий. Активність виборців в округах на 20 год становить:

 • в окрузі № 115 (центр – Львів, Сихівський район) – 69,14%,
 • в 116-у окрузі (центр –  Львів, Залізничний район) – 68,34%,
 • в 117-у окрузі (центр – Львів, Франківський район) – 66,54%,
 • в 118-у окрузі (центр – Львів, Личаківський район) – 71,23%,
 • в 119-у окрузі (центр – Броди) – 69,43%,
 • в 120-у окрузі (центр – Городок) – 67,16%,
 • в 121-у окрузі (центр – Дрогобич) – 62,57%,
 • в 122-у окрузі (центр – Яворів) – 67,85%,
 • в 123-у окрузі (центр – Перемишляни) – 66,6%,
 • в 124-у окрузі (центр – Сокаль) – 65,46%,
 • в 125-у окрузі (центр – Старий Самбір) – 63,77%,
 • в 126-у окрузі (центр – Стрий) – 69,85%.

23:50

Вночі, під час встановлення результатів виборів, спостерігачі Громадянської мережі ОПОРИ на Львівщині щонайменше 18  разів фіксували випадки датування протоколів «переднім» числом.

Таку проблему спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА фіксували на 7 виборчих дільницях Жидачівського району. Зокрема, на дільницях  №460308 у селі Квітневе,  №460365 у селищі міського типу Гніздичів, №460366 у селі Покрівці, №460418 у місті Ходорів, №460414 у селі Дубравка, №460389 у селі Жирівське, №460331 у селі Городищенське.

Також факт датування протоколів «переднім» числом спостерігався на 3 дільницях Стрийського району, а саме на дільницях №461466 у селі Колодниця, №461493 у селі Сихів та №461782 у місті Стрий.

Аналогічні порушення фіксували на 3 дільницях Яворівського району: дільниці №461617 у селі Пазиняки, №461642 у селі Калинівка та №461591 у селищі міського типу  Івано-Франкове.

2 факти датування протоколів «переднім» числом виявили на дільницях Жовківського району (дільниці №460432 у місті Рава-Руська та №460507 у селі Малі Підліски).

Один такий випадок виявлений у Городоцькому районі на дільниці №460178 у селі Зашковичі, один — у Бродівському  районі на дільниці №460019  в селі Гаї-Смоленські, один — у Кам’янко-Бузькому районі на дільниці №460671 в селі Кузеків.

У більшості з перелічених випадків спостерігачі ОПОРИ отримали копії протоколів про результати виборів на дільницях 21 квітня до 23:00, в окремих випадках до опівночі. Однак в усіх копіях протоколів і, відповідно, самих протоколах була зазначена дата 22 квітня.

Нагадаємо, відповідно до частини 10 статті 79 Закону «Про вибори Президента України», пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, невідкладно після закінчення засідання комісії доставляються до окружної виборчої комісії.

21 квітня

У другому турі на Львівщині проголосувало менше виборців

Згідно з оперативною інформацією, поданою на сайті ЦВК, у Львівській області здійснили волевиявлення 67,34 % виборців. Це на 1,57 % менше, ніж під час першого туру виборів Президента України.

Нагадаємо, у день голосування 31 березня на Львівщині проголосували 68,91% виборців. Цей показник був найвищим серед регіонів України.

21 квітня явка виборців знизилася у всіх округах  Львівщини, крім 126 округу з центром у місті Стрий. Активність виборців в окрузі № 115 (центр – Львів, Сихівський район) становить 69,14%, в 116-у окрузі (центр –  Львів, Залізничний район) – 68,34%, в 117-у окрузі (центр – Львів, Франківський район) – 66,54%, в 118-у окрузі (центр – Львів, Личаківський район) – 71,23%,  в 119-у окрузі (центр – Броди) – 69,43%, в 120-у окрузі (центр – Городок) – 67,16%, в 121-у окрузі (центр – Дрогобич) – 62,57%, в 122-у окрузі (центр – Яворів) – 67,85%,  в 123-у окрузі (центр – Перемишляни) – 66,6%, в 124-у окрузі (центр – Сокаль) – 65,46%, в 125-у окрузі (центр – Старий Самбір) – 63,77%, в 126-у окрузі (центр – Стрий) – 69,85%.

11 квітня

 У першому турі Львівщина проголосувала за Порошенка, Гриценка та Тимошенко. Зеленський – на четвертому місці.

31 березня 2019 року в Україні відбувся перший тур голосування за Президента України. У межах єдиного загальнодержавного виборчого округу (тобто в межах усієї України) переконливу перемогу здобув Володимир Зеленський, який отримав 30,2% (5,7 мільйонів голосів виборців), які прийшли на виборчі дільниці. На другому місці опинився чинний Президент України Петро Порошенко з результатом 15,9% (3 мільйони  голосів). Саме вони продовжать боротьбу за голоси виборців під час повторного голосування 21 квітня. До першої п’ятірки також увійшли Юлія Тимошенко з результатом 13,4% (2,5 мільйони голосів), Юрій Бойко – 11,7% (2,2 мільйони голосів) та Анатолій Гриценко – 6,9% (1,3 мільйона голосів). Одразу за ними Ігор Смешко з показником 6% (1,1 мільйона голосів), Олег Ляшко –  5,5% (1 мільйон голосів), Олександр Вілкул – 4,2% (784 тисячі голосів), Руслан Кошулинський – 1,6% (307 тисячі голосів).

Проте результати першого туру у Львівській області суттєво відрізняються від загальноукраїнських. На відміну від інших областей, тут здобув впевнену перемогу Петро Порошенко, оскільки Львівщина була для нього електорально базовим регіоном. Загалом у межах Львівської області 31 березня своїм правом голосу скористалися 1 324 932 виборців. Перше місце отримав Петро Порошенко з результатом 35,3%. За нього проголосували 468 019 громадян. На другій позиції Анатолій Гриценко із показником 19% (252 тисячі голосів), на третій Юлія Тимошенко – 14,9% (197 тисячі голосів), на четвертій Володимир Зеленський – 12% (158 тисяч голосів). Далі йдуть Ігор Смешко із результатом 4,7% (62 тисячі голосів), Руслан Кошулинський – 4,6% (61,7 тисяч голосів), Олег Ляшко – 3,4% (46 тисяч голосів) і Юрій Бойко – 1,3% (18 тисяч голосів).

Детальніше – за посиланням.

1 квітня

У порівнянні з 2014 роком явка на виборах Президента України 31 березня зросла, на Львівщині – знизилася

Попри те, що Львівщина залишилася найактивнішим регіоном, який взяв участь у виборах 31 березня, явка тут знизилася на 9,3 %: з 78,2 % у 2014 році до 68,9 % у 2019. Це третій від’ємний показник по країні, перший – в Івано-Франківській області, де кількість тих, що проголосували, зменшилася на 12,1 %, другий – на Тернопільщині: на 10,53 %. Загалом на заході країни явка виборців знизилася.

Протилежні тенденції спостерігаємо на сході України. На 44,38 % підвищилася явка виборців у Донецькій області (з 15,1 % до 59,48 %), на 17,82 % – у Луганській (38,94 % до 56,76 %), на 16,63 % – у Харківській (з 47,9 % до 64,53 %), на 13,23 % – у Запорізькій, 12,39 % – в Одеській, 10,48 % – у Дніпропетровській.

Загалом явка на виборах Президента України 2019 року, порівняно з 2014, зросла на 3,4 %: з 59,48 до 62,72 %.

ОПОРА Львів дослідила, як змінювалась акивність виборців на Львівщині під час виборів Президента у 2010, 2014 та першого туру виборів у 2019. Порівняно з 2014 спостерігаємо падіння активності на 9.3%. Сподіваємось у 2 турі показник буде вищий!

Для аналізу використано попередні дані з сайту ЦВК станом на 20:00 25 травня 2014 року та 31 березня 2019 року.

 

1 квітня

Володимир Зеленський та Петро Порошенко виходять в другий тур виборів Президента України

За результатами паралельного підрахунку голосів, який у день голосування на виборах Президента України 31 березня 2019 року провела Громадянська мережа ОПОРА, 30,1% виборців підтримали Володимира Зеленського. 15,7% виборців віддали голоси за Петра Порошенка, 13.3%  — за Юлію Тимошенко, 11.5% — за Юрія Бойка. Похибка становить 0,7%. Такі дані презентував Тарас Радь під час прес-конференції «Львівщина: перші підсумки дня голосування» у Львівському прес-клубі.

«У чому полягає паралельний підрахунок голосів? Він здійснюється на основі статистичної вибірки виборчих дільниць, з-поміж усієї кількості дільниць в усій Україні. Їх обирають машинним способом за багатьма параметрами, що дозволяють зробити вибірку репрезентативною. — пояснив Тарас Радь. — Чимось цей метод подібний до соціологічного опитування, бо теж грунтується на статистичній вибірці. Але у чому різниця між екзит-полом і ППГ —  паралельним підрахунком голосів? Джерелом даних для екзит-полу є відповіді людей, які можуть бути не до кінця відвертими. Натомість під час ППГ дані збираються з протоколів про підрахунок голосів виборців з мокрими печатками дільничних виборчих комісій, які потрапили до вибірки».

У день голосування спостереження проводилося в 1500 виборчих дільницях по всій країні, зазначив експерт. Детальніше про результати спостереження ОПОРИ читайте тут. Дізнатись більше про методологію паралельного підрахунку голосів можна за посиланням.

31 березня 2019 року

Перший тур виборів Президента України

 

9:00

Спостерігачі ОПОРА Львів, що присутні сьогодні на дільницях, повідомляють, що усі їхні ДВК відкрилися вчасно. Звичайно були винятки, наприклад, у Львові на ДВК №461926 довго заповнювали контрольні листи на ранковому засіданні, які треба помістити в урни для голосування. У селі Жирівське Жидачівського району члени комісії не могли відкрити сейф з бюлетенями, тому розрізували його “болгаркою”. Уточнюємо, що бюлетенів не було пошкоджено.
Зранку у селах Львівщини черг на дільницях немає, у Львові спостерігачі фіксують по кілька виборців біля столів для видачі бюлетенів.

11:02

На Львівщині зафіксували щонайменше 3 спроби видачі бюлетенів виборцям, котрі не мали з собою паспортів. Спостерігачі ОПОРА Львівзробили зауваження членам ДВК, які хотіли видати бюлетені, завдяки чому порушенням вдалось запобігти

На виборчих дільницях №460207 (село Романівка Городоцького району, територіальний виборчий округ №120), №460558 (село Верхобуж Золочівського району, територіальний виборчий округ №123) та №460365 (село міського типу Гніздичів Жидачівського району, територіальний виборчий округ №126) спостерігачі ОПОРИ зафіксували спроби видачі бюлетенів для голосування без пред’явлення паспорту. На дільниці №460207 таких спроб було дві.

В обох випадках члени ДВК погоджувались видати бюлетені для голосування, запевняючи, що знають виборців особисто. Проте спостерігачі ОПОРИ повідомили членів комісій, що це є порушенням Закону України «Про вибори Президента України». Таким чином видачі бюлетенів виборцям без паспортів вдалось запобігти.

Ця проблема відома з попередніх виборчих кампаній.

Нагадаємо, що згідно з частиною 1 статті 76 Закону України «Про вибори Президента України»: «При проведенні голосування на виборчій дільниці два члени дільничної виборчої комісії надають виборцю можливість проголосувати: один член дільничної виборчої комісії за умови пред’явлення виборцем одного з документів, зазначених у частині другій статті 2 цього Закону, та наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці надає виборцю список для підпису; другий член дільничної виборчої комісії у позначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня вписує своє прізвище, ініціали, розписується та проставляє номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці. Виборець розписується за отримання виборчого бюлетеня у списку виборців та на визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня. Після цього член виборчої комісії відокремлює від виборчого бюлетеня контрольний талон та видає виборцю виборчий бюлетень. Контрольний талон виборчого бюлетеня зберігається у члена комісії, який видав виборчий бюлетень. При цьому робити на виборчих бюлетенях будь-які інші позначки забороняється».

12:09

А в селі Солонка кожного виборця, який голосує вперше, вітають оплесками і солодким подарунком.

У Канаді, за старою українською традицією, теж дають подарунки виборцям, що проголосували вперше. Наприклад, прапор України.

Вибори – це весело, йдіть голосувати!

12:22

Спостерігачі ОПОРА Львів продовжують фіксувати проблеми з інформаційними плакатами про кандидатів в Президенти.
– Окрім їх недобросовісного розміщення, опорівці також повідомляють про брак плакатів з біографіями та програмами кандидатів на окремих дільницях (460475 (с. Зіболки Жовківського району).
– У Львівському перинатальному центрі (462033) бракувало 10 плакатів, проте після зауваження від спостерігачки, вони знайшлися.
– У с. Стрілецьке Мостиського району (460787) дільниця знаходиться у приміщенні Польського товариства, представники якого не дозволили розклеїти інформаційні плакати. Виборці там і досі не можуть ознайомитися з інформацією про кандидатів.

14:08

На виборчій дільниці №460432 у Раві-Руській Жовківського району (територіальний виборчий округ №122) виборчиня, коли отримала бюлетень, не заходячи в кабінку для голосування, перекреслила його та кинула в виборчу скриньку. Члени комісії попереджали її, що будь-які позначки в бюлетені слід робити, перебуваючи у кабінці, проте вона не реагувала на попередження. Кинувши зіпсований бюлетень до скриньки для голосування, жінка втекла.

У Львові на Караджича, 7 (ДВК 461907) літня пані намагалася проголосувати перед кабінкою для голосування. Спостерігач ОПОРА Львів зробив зауваження, після чого виборчиня здійснила волевиявлення таємно.

16:18

Поліція зафіксувала 5 бюлетенів зі штампами «Вибув» навпроти прізвища Олександра Мороза на одній із виборчих дільниць Сокальського району Львівської області. Раніше ОПОРА повідомляла що ОВК, якій підпорядковані дільниці Сокального району, неправомірно роздала дільничним виборчим комісіям такі штампи.

На виборчій дільниці №461226 у селі Смиків Сокальського району (територіальний виборчий округ №124) виявлено 5 виборчих бюлетенів зі штампами «Вибув» навпроти прізвища Олександра Мороза. Про це Громадянській мережі ОПОРА повідомили представники Національної поліції Львівської області.

Нагадаємо, згідно з частиною 7 статті 72 Закону «Про вибори Президента України» у разі прийняття Центральною виборчою комісією рішення про скасування реєстрації кандидата на пост Президента України у період виготовлення виборчих бюлетенів або після виготовлення виборчих бюлетенів, однак за той проміжок часу, у який неможливо здійснити передрукування виборчих бюлетенів, Центральна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня. Рішення Центральної виборчої комісії негайно передається відповідним окружним виборчим комісіям для внесення відповідних змін дільничними виборчими комісіями. Такі зміни до виборчих бюлетенів вносяться членами дільничних виборчих комісій з використанням штампа «Вибув» на засіданні дільничної виборчої комісії. Вносити зміни до виборчого бюлетеня без рішення Центральної виборчої комісії забороняється. Далі у частині 7 статті 72 йдеться:«Штамп «Вибув» передається окружною виборчою комісією всім дільничним виборчим комісіям одночасно з передачею відповідного рішення Центральної виборчої комісії. Дільничним виборчим комісіям закордонних виборчих дільниць штамп «Вибув» передається одночасно з виборчими бюлетенями».

17:31

Члени щонайменше 8 дільничних виборчих комісій на Львівщині почали заповнювати протоколи про підрахунок голосів виборців. ОПОРА наголошує, протоколи про підрахунок голосів мають заповнюватись після завершення голосування, тобто після 8 години.

Зокрема, почали заповнювати протоколи про підрахунок голосів члени дільничних виборчих комісій №461772 (місто Самбір, Самбірський район, територіальний виборчий округ №125), №461765 (місто Самбір, Самбірський район, ТВО №125), №461617 (село Пазиняки Яворівського району, ТВО №122), №460432 (місто Рава-Руська Яворівського району ТВО№ 122), №460437 (село Липник Жовківського району ТВО№122), №460184 (місто Комарно Городоцького району, ТВО №120), №460811 (село Мистичі Мостиського району, ТВО №120) та №460365 (село міського типу Гніздичів Жидачівського району, ТВО №126).

Подібні дії з боку комісій можна трактувати як нечітке дотримання виборчого законодавства.

17:45

За даними ЦВК станом на 15:00 31 березня на Львівщині проголосувало 44,49 % виборців. Цей показник не є найвищим з-поміж решти регіонів. Найвищою є явка у місті Львові, тут вона сягає від 44 до 47 %, натомість найнижча – у 120 виборчому окрузі:
33,07 % (Городоцький, Мостиський і частина Самбірського районів) та у 126 – 34,18 % (Стрийський, Жидачівський райони).

На минулих виборах Президента України, що відбулися у 2014 році, явка виборців на Львівщині склала 78,2 %. Це був найвищий показник по країні.

20:50

В окружній виборчій комісії №117 (з центром у Львові) у день виборів призначили нову голову відповідно до постанови ЦВК №745. Нею стала Олена Карпінська. На сьогоднішньому засіданні вона склала присягу.

Раніше комісію очолював Вітор Кіщак.

Нагадаємо, на прес-конференції “Львівщина напередодні виборів: перебіг виборчої кампанії, порушення, ризики” експерти ОПОРИ повідомляли про ОВК №117 як одну з тих, у якій члени комісії мають конфлікти з головою.

21:12

На львівських дільницях триває підрахунок голосів.

Львівська ДВК №462077 під час підрахунку голосів виявила бюлетень з віршем.

21:40

У день голосування поліція Львівщини отримала понад 70 повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства. 

До кінця голосування у день виборів до поліції Львівщини надійшло 71 повідомлення про можливі порушення виборчого законодавства. Із них підтвердилось 25. Грубих порушень публічного порядку не виявлено. Про це повідомили на сайті поліції.

«Зокрема, громадяни повідомляли про: невчасний початок роботи виборчої дільниці, незаконну агітацію «за» та «проти» певних кандидатів на посаду Президента України, фотографування виборчих бюлетенів, перебування на виборчій дільниці у стані алкогольного сп’яніння, конфлікти на дільницях та псування бюлетенів», — йдеться у матеріалі, опублікованому на сайті.

За всіма повідомленнями проводились перевірки, повідомляє відділ комунікації поліції Львівської області.

 

29 березня

Експерти ОПОРИ розповіли про підсумки виборчої кампанії та можливі порушення у день виборів

29 березня у Львівському прес-клубі  Громадянська мережа ОПОРА провела прес-конференцію «Львівщина напередодні виборів: перебіг виборчої кампанії, порушення, ризики».

Координатор кампанії спостереження мережі ОПОРА за виборами Львівській області підсумував основні тенденції виборчого процесу на Львівщині,  зауваживши: «Загалом, виборчий процес на Львівщині проходив демократично. Його суб’єкти мали рівні можливості для ведення передвиборної агітації: доступ до ЗМІ, доступ до приміщень для проведення заходів, гарантування особистої безпеки, уникнення тиску чи переслідування».

Експерт охарактеризував перебіг виборчої кампанії, як доволі конкурентний, оскільки частим явищем була агітація проти кандидатів, котру поширювали їхні опоненти. Основними формами агітації, за його словами, були зовнішня реклама, реклама у ЗМІ, вулична агітація, а також, чи не вперше активність у соціальних мережах. Поширеною практикою, як зазначив Тарас Радь, були зустрічі з виборцями: від вересня, коли де факто стартувала виборча кампанія, Львівщину відвідали 15 кандидатів, сумарно 38 разів.

Детальніше про хід Президентської виборчої кампанії 2019 року на Львівщині – за посиланням.

Громадська омбудсменка із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Ярина Гаєцька-Колотило назвала Львівщину відносно спокійним регіоном, але попри це прогнозує зростання порушень у день голосування.

«Насамперед, це будуть процедурні правопорушення з боку виборчих комісій. Також можна передбачити, так звані “звичаєві правопорушення”: порушення таємниці голосування, надання бюлетеня виборцю, який не може надати документів, які посвідчують його особу. Теж можливі випадки знищення виборчого бюлетеня або його викрадення», — зазначила Гаєцька-Колотило».

21 березня

На Львівщині поширюють фейкові оголошення про перевірку списків призовників на виборчих дільницях

Щонайменше у двох районах Львівської області невідомі розклеїли фейкові оголошення про те, що на виборчих дільницях у день голосування проводитимуть перевірку та узгодження списків призовників.

У Бродівському та Сколівському районі невідомі розклеїли оголошення, що у зв’язку з призовом на строкову військову службу, який розпочнеться у квітні, 30 та 31 березня у людних місцях, зокрема на виборчих дільницях, перевірятимуть та узгоджуватимуть списки громадян, які підлягають призову. Роздруківки формату А4 розміщені на стовпах та дошках оголошень.

Над текстом в таких роздруківках зображено герб України. У самому тексті його автори посилаються на статтю 15 на Закону «Про військовий обов’язок і військову службу», у якій визначено призовний вік, а також статтю 335 Кримінального кодексу, котра передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від служби. Для довідок вказують телефонні номери Львівського обласного військового комісаріату (які є у вільному доступі в інтернеті). Однак, жодних згадок, що інформацію поширює саме цей орган у тексті, немає.

У коментарі спостерігачам ОПОРИ прес-офіцер Львівського обласного військового комісаріату Володимир Фітьо заявив, що комісаріат жодним чином не причетний до виготовлення та поширення описаних вище оголошень.

«Є така інформація, що певні невідомі особи розклеюють такі оголошення і вказують в них номер Львівського обласного військового комісаріату. Насправді, жодних заходів на виборчих дільницях обласний військовий комісаріат та районні військові комісаріати проводити не будуть. Призовна кампанія стартує 1 квітня, не раніше», — зазначив Володимир Фітьо.

Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області Тарас Радь пояснює: «Поширення завідомо неправдивих оголошень варто розцінювати як форму «чорних» передвиборчих технологій. Метою, яку переслідують невідомі особи у цьому випадку, є  зниження явки виборців у день голосування серед чоловіків призовного віку від 18 до 27 років. Незважаючи на спростування зі сторони обласного військового комісаріату, для частини виборців така дезінформація буде достатньою підставою не піти на вибори 31 березня. Очевидно, це стосується насамперед тих, хто вперше братиме участь у голосуванні, а також тих, хто не надто сумлінно перевіряє інформацію та не надає великого значення реалізації свого права голосу. З іншого боку, розповсюдження оголошень нібито від імені військових комісаріатів можна також розцінювати як спробу їх дискредитувати, а також створити враження, що влада намагається застосувати адміністративний ресурс».

Нагадаємо, 31 березня відбудуться чергові вибори Президента України. За даними Державного реєстру виборців, цього дня у Львівській області зможуть взяти участь у голосуванні 1 951 018 громадян на 2 134 виборчих дільницях. Зауважимо, на позачергових виборах Президента України 2014 року активність виборців на Львівщині була найвищою з усіх регіонів України. Тут участь у голосуванні взяли 78,2 % виборців, тоді як середній показник по Україні становив 59,48 %. Так само найвища серед регіонів явка була на Львівщині на позачергових парламентських виборах — 70 %, тоді як в середньому по Україні проголосували 52,42 % виборців.

18 березня

Мешканка Червонограду заявила, що її призначили головою ДВК без згоди

За словами Наталії Дячук, 13 березня до неї зателефонував член окружної виборчої комісії №124 (з центром у Сокалі) та повідомив, що вона очолюватиме дільничну виборчу комісію №461822 (місто Червоноград, Сокальського району).

«Подзвонили мені в середу і сказали, що я голова ДВК. Я була дуже здивована, бо не давала згоди, ні письмової, ні усної, —  розповіла Наталія Дячук. — Особа, яка телефонувала, не представилась, лише сказала, що вона є членом окружної комісії. Я запитала, від якого кандидата мене призначено головою — відповіли, що від Бойка. На уточнююче питання, хто робив подання, отримала відповідь: «Звичайно, що ваша партія!». Але я до жодної партії не належу. Звісно ж, я відмовилась бути головою комісії. Тоді ця особа попросила провести засідання комісії інакше розформують дільницю. Я сказала, що не буду цього робити».

Детальніше – за посиланням.

15 березня

26 кандидатів в Президенти матимуть представників у дільничних виборчих комісіях на Львівщині

12 березня окружні виборчі комісії Львівщини утворили дільничні виборчі комісії  — колегіальні органи, які забезпечуватимуть підготовку і проведення виборів Президента в межах виборчих дільниць. Усього у Львівській області було утворено 2134 виборчі дільниці, відповідно, повинні розпочати роботу 2134 ДВК. До кожної з комісій кандидати на пост Президента України мали право подати свої кандидатури не пізніше ніж 7 березня. Скористались цією можливістю 26 із 39 кандидатів. 2128 ДВК повністю сформовані на основі подань кандидатів, ще 6 було доукомплектовано окружними виборчими комісіями.

Шестеро кандидатів мають своїх представників у більше ніж 99 % ДВК. Йдеться, зокрема, про Анатолія Гриценка (99.91%), Петра Порошенка (99.72%), Юлію Тимошенко (99.67%), Олега Ляшка (99.53%), Володимира Зеленського (99.06%) та Миколу Габера (99.06%).

У більше ніж половині комісій мають своїх представників 11 кандидатів, а саме: Сергій Тарута (96.25%), Юрій Кармазін (94.38%), Андрій Новак (94.24%), Сергій Носенко (94.19%), Руслан Кошулинський (93.86%), Олександр Соловйов (93.25%), Василь Журавльов (91.85%), Юлія Литвиненко (88.28%), Володимир Петров (87.77%), Руслан Ригованов (84.68%) та Олександр Шевченко (50.89%).

Члени менше ніж половини всіх ДВК  представлятимуть інтереси 7 кандидатів: Віктора Кривенка (37.02%), Юрія Бойка (36.88%), Романа Безсмертного (33.74%), Олександра Данилюка (11.11%), Ігоря Смешка (10.59%), Віталія Скоцика (7.22%) й Валентина Наливайченка (2.34%).

Менше 1% членів комісій представляють Олександра Мороза (0.14%) та Юрія Дерев’янка (0.09%). Жодного представника у ДВК Львівщини не мають Ігор Шевченко, Юрій Тимошенко, Роман Насіров, Віталій Купрій, Аркадій Корнацький, Ілля Кива та Сергій Каплін.

«Оскільки майже половина кандидатів на пост Президента України, які зробили подання на членів дільничних виборчих комісій, не ведуть активної виборчої кампанії можна припустити, що вони є технічними та що їхні представники у ДВК працюватимуть в інтересах інших кандидатів, —  зауважує координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області Тарас Радь. —  Зокрема, не ведуть активної агітаційної кампанії Микола Габер, Юрій Кармазін, Андрій Новак, Сергій Носенко, Олександр Соловйов, Василь Журавльов, Юлія Литвиненко, Володимир Петров та Руслан Ригованов».

Як формувалися дільничні виборчі комісії на Львівщині

12 березня

Дві третини керівного складу ОВК Львівщини працюють на платній основі

За даними дослідження Громадянської мережі ОПОРА дві третини керівного складу окружних виборчих комісій Львівської області, за рішенням цих комісій, отримують заробітну плату.

Громадянська мережа ОПОРА дослідила, хто з членів окружних виборчих комісій у Львівській області, за рішенням цих комісій, працює на платній основі. Нагадаємо, відповідно до частини 4 статті 29 Закону «Про вибори Президента України» не більше чотирьох осіб у кожній ОВК протягом усього періоду повноважень виборчої комісії отримують грошову винагороду за виконання своїх обов’язків.  Хто працюватиме на платній основі, вирішують самі комісії шляхом голосування. Це можуть бути як голова, заступник голови, секретар, так і інші члени окружної виборчої комісії. Решта членів ОВК працюють безоплатно весь період, за виключенням дня голосування, дня повторного голосування (другого туру) та днів встановлення підсумків голосування, згідно з частиною 4 статті 40 цього ж закону.

За результатами дослідження ОПОРИ, всього у виборчих комісіях Львівщини на платній основі працюють 43 людини. У восьми комісіях (67%) максимальна передбачена законом кількість членів (4 людини) має грошову винагороду за виконання своїх повноважень. У трьох ОВК (25%), а саме ОВК №116, №122 і №123, працюють на платній основі по 3 людини. В одній комісії (8%) — ОВК №124 — тільки 2 члени. Здебільшого, той факт, що у деяких комісіях зарплату отримують менше ніж 4 особи, пов’язаний з браком голосів за певну кандидатуру на засіданнях комісій.

Із 36 членів ОВК, які займають керівні посади, на платній основі працюють 24 особи (67%): 11 голів комісій, 8 заступників голів, 5 секретарів. Крім того, за рішенням комісій, мають грошову винагороду 19 членів ОВК, які не займають керівних посад. Серед тих, хто отримує заробітну плату,  приблизно рівна кількість жінок та чоловіків, а саме 22 жінки (51%) і 21 чоловік (49%).

Детальніше – за посиланням.

10 березня

У Львові «Національний корпус» роздавав плакати зі згадкою Порошенка

У Львові «Національний корпус» поширював плакати, у яких згадувався Петро Порошенко в контексті розслідування журналістів про розкрадання коштів в оборонному комплексі. Мешканці міста викликали поліцію через відсутність вихідних даних на друкованих матеріалах, які, на їхній погляд, мали ознаки агітації.

7 березня у Львові в двох наметах «Національного корпусу» в різних районах Львова поширювали плакати зі згадкою Петра Порошенка. На плакатах розповідалось про розслідування журналістів «Bihus.infо», яке стосувалось  розкрадання оборонного бюджету країни. Під фотографіями Петра Порошенка, Ігоря та Олега Гладковських містилось карикатурне зображення свиней та підпис «Гладковські + Порошенко = #Свинарчуки». На зворотному боці плакатів анонсувалась акція «Національного корпусу» 9 березня на столичному Майдані Незалежності.

Детальніше – за посиланням.

7  березня

Центральна виборча комісія скасувала реєстрацію 5 кандидатів на пост Президента України

Таким чином, на посаду Глави держави претендують 39 кандидатів.

Дмитро Гнап, Дмитро Добродомов, Євгеній Мураєв, Сергій Кривонос, Андрій Садовий подали свої заяви про відмову балотуватись у президенти. ЦВК, розглянувши заяви, прийняла рішення про скасування реєстрації кандидатів. Рішення прийнято одноголосно. Крім того, зважаючи на прийняті рішення, Комісія внесла також зміни до складу окружних виборчих комісій.

Громадянська мережа ОПОРА також нагадує, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 56 “Закону про вибори Президента України” подати заяву про відмову балотуватися можна було не пізніше як за 23 дні до дня виборів, тобто до 7 березня. У такому випадку автоматично припиняються повноваження уповноваженого кандидата і його довірених осіб, членів ОВК від цього кандидата. Крім того, скасування реєстрації означає позбавлення кандидата статусу суб’єкта виборчого процесу. Грошова застава у сумі 2,5 мільйони гривень не повертається, а перераховується до Державного бюджету. Зняття своєї кандидатури на користь іншого кандидата не має жодних правових наслідків та не дає жодних додаткових можливостей для такого.

7 березня

Добродомов відмовився від участі у президентських виборах на користь Гриценка

Про те, що кандидат на пост Президента Дмитро Добродомов знімає свою кандидатуру на користь Анатолія Гриценка, він повідомив під час брифінгу у ЦВК після того, як написав заяву про скасування реєстрації кандидата у Президенти.

Кількома годинами раніше кандидат опублікував у своєму профілі в мережі Facebook світлину, де тисне руку Анатолію Гриценку із підписом: “Друзі! Прийняв для себе надважливе рішення! Сьогодні о 17.00 планую заїхати у ЦВК. Запрошую представників ЗМІ”. 

Нагадаємо, Дмитро Добродомов є народним депутатом VIII скликання, обраний по виборчому округу № 115 у Львові як самовисуванець. Зараз очолює партію “Громадський рух “Народний контроль”. Центральна виборча комісія зареєструвала Добродомова кандидатом на пост Президента 25 січня. Під час утворення окружних виборчих комісій політик подав лише 14 своїх кандидатур до комісій. Таким чином, у деяких областях, зокрема на Львівщині, не мав жодного представника.

1 березня

Садовий вирішив відмовитись від участі у виборах через результати соцопитування

Кандидат у Президенти та чинний міський голова Львова Андрій Садовий вирішив відмовитися від участі у президентських виборах та підтримати Анатолія Гриценка. Про це Садовий заявив сьогодні на брифінгу в Києві. Як згодом написав політик на своїй сторінці у Facebook, таке рішення він прийняв на основі даних соцопитування.

Під час брифінгу кандидат на пост Президента Андрій Садовий зазначив: «Саме зараз ми маємо шанс обрати українського антикорупційного Президента. Тому я прийняв рішення. Я відкликаю свою кандидатуру на виборах Президента».

Він також розповів, що підтримуватиме кандидата на пост Президента Анатолія Гриценка. Садовий пояснив, що його підтримка не є безумовною, наголосивши, що наступного тижня укладе з Гриценком публічну угоду.

Фото зі сторінки Андрія Садового у Facebook

«Ми на початку наступного тижня підпишемо угоду. І там будуть дуже важливі принципи: принципи стосовно оборони нашої держави, боротьби з корупцією, окупованих територій, чистоти кадрової політики», —  пообіцяв Андрій Садовий.

Водночас, Садовий зазначив, що його рішення, можливо, стане сюрпризом для Гриценка, оскільки між ними не було жодних домовленостей про це. Лідер партії «Об’єднання «Самопоміч» також підтвердив намір своєї політичної сили брати участь у парламентських та місцевих виборах.

Невдовзі після брифінгу на сторінці Андрія Садового у Facebook з’явилася інформація, що зняти свою кандидатуру політик вирішив, проаналізувавши дані опитування компанії «Фама», оприлюднені сьогодні.

Більше деталей – за посиланням.

 

28 лютого

У лютому Львівщину відвідали 10 кандидатів на пост Президента

У лютому Громадянська мережа ОПОРА зафіксувала суттєве збільшення активності кандидатів на пост Президента у Львівській області.  Якщо у січні лише 1 кандидат відвідав регіон, то у лютому спостерігачі зафіксували щонайменше 13 візитів кандидатів. Зокрема, йдеться про Дмитра Добродомова, Анатолія Гриценка, Володимира Зеленського, Олександра Шевченка, Віталія Купрія, Віталія Скоцика, Валентина Наливайченка, Руслана Кошулинського, Юлію Тимошенко та Петра Порошенка.

Як саме проходили зустрічі – за посиланням.

26 лютого

Голова Львівської ОДА згадував Порошенка та Зеленського на заході для працівників дошкільної освіти

Під час конференції  для працівників дошкільної освіти, відповідаючи на питання із залу, голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка висловився на підтримку кандидата в Президенти Петра Порошенка. Голова ЛОДА також прокоментував високий рейтинг кандидата Володимира Зеленського як «катастрофу».

26 лютого у Львівському палаці мистецтв відбулась конференція  про  кращі практики дошкілля «Коло дитини». Відкрив конференцію голова Львівської ОДА Олег Синютка. Після своєї промови, відповідаючи на запитання з залу щодо його ставлення до великої кількості кандидатів на президентських виборах, Синютка зазначив: «Стосовно кандидатів, я це говорю чесно і щиро, тому що це так.  В силу того, що я маю повний доступ до державної інформації. Сьогодні є 2 кандидати, які починаються на «П»: Або Путін, або Порошенко». Дещо пізніше голова адміністрації додав: «Хочемо зберегти державу, хочемо виховувати дітей у цій державі — нема сумнівів у виборі».

Також Олег Синютка назвав катастрофою високий рейтинг кандидата Володимира Зеленського: «Стосовно Зеленського, який сьогодні має найвищі рейтинги в Україні… Але це факт, дівчата! Це катастрофа, але це факт!».

Фото зі сторінки Департаменту освіти і науки ЛОДА у мережі Facebook

Організували конференцію департамент освіти і науки Львівської ОДА та ГО «Центр соціальних інновацій», про що повідомляється на сайті обласної державної адміністрації. Загалом у конференції взяли участь понад 200 педагогів та керівників закладів дошкільної освіти.  Захід проводили в робочий час з 10:45.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк говорить, що голова ЛОДА не був зобов’язаний відповідати на питання, яке не пов’язане з його посадовими обов’язками.  А також, звертає увагу, що висловлювання голови стосується  виборчого процесу, у ньому згадуються прізвища кандидатів.

«Згідно з пунктом 4 частини 4 статті 3 Закону України «Про вибори Президента України» органи державної влади, їх посадові та службові особи мають рівно та неупереджено ставитися до кандидатів на пост Президента. В даному випадку головою облдержадміністрації не було дотримано принципу рівності прав кандидатів та їх умов участі у виборчому процесі», —  пояснює Тетяна Юзвяк.

 

25 лютого

Друга акція проти кандидата Зеленського у Львові пройшла непомітно

25 лютого представники ветеранських організацій знову організували акцію проти кандидата в Президенти Володимира Зеленського під Львівським державним цирком, де на цей раз відбувався концерт «Ліги сміху». Однак запланована акція не переросла ні в агітаційний, ні в антиагітаційний захід.

25 лютого, незадовго до концерту «Ліги сміху», під будівлею Львівського державного цирку зібрались активісти, здебільшого, учасники попередньої акції проти Володимира Зеленського, що відбулась 8 лютого, у день концерту  Студії «Квартал 95». Вже другий пікет проти цього кандидата в Президенти у Львові анонсували заздалегідь подією у соціальній мережі Facebook та в онлайн-виданні «Четверта студія ». В описі події зазначалось, що ГО «Українська спілка учасників АТО», «Штаб об’єднання Добровольців», ГО «Шквал Правий сектор» та низка інших організацій чекають відповідей кандидата на свої запитання, зокрема щодо фінансування виборчої кампанії Зеленського. Також представники перелічених організацій зазначили в описі події, що вимагають cпростування інформації про блокування і напад на Володимира Зеленського у Львові (8 лютого) та вибачення за некоректне питання, поставлене бійцям ООС. За їхніми очікуваннями, оскільки Зеленський мав би бути серед артистів «Ліги сміху», котра приїхала з концертом у Львів.

«Ми хотіли почути від нього вибачення. Він минулого разу нас образив. Таке питання нам задав: хто скільки був (на фронті  —  прим. ав). Ніби Зеленський більше разів був ніж ми. Всі хлопці воювали і по 2 роки, і по 3. Я півтора року, і зараз є інвалідом війни», — розповів учасник акції, представник ГО «Об’єднання добровольців» Михайло Єдинак.

Попри очікування мітингувальників, кандидата Зеленського серед артистів не було, тож зібрання невдовзі розійшлось. На відміну, від попередньої акції на цьому зібранні жоден з учасників не виголошував промов, не тримав заздалегідь надрукованих плакатів, не роздавав жодних друкованих матеріалів. Зібрання охороняли лише кілька поліцейських, що неспівмірно з тою кількістю працівників поліції (близько 20 осіб), які були присутні на акції 8 лютого. Спостерігачі ОПОРИ також не зафіксували присутності журналістів, окрім представників ZIK та ще 2-х осіб, які фотографували або знімали подію на камеру і, вірогідно, могли бути представниками ЗМІ. Медійного розголосу цієї події також не було.

4 лютого

Львівська ОДА організувала серію концертів, де агітували за чинного Президента

У січні щонайменше в 13 населених пунктах Львівської області відбулися концерти Заслуженого артиста України Ігоря Богдана за підтримки Департаменту культури, національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації. Під час деяких із них співак вдавався до відкритої та прихованої агітації за потенційного кандидата на пост Президента Петра Порошенка. Що робить це свідомо, Ігор Богдан підтвердив у коментарі спостерігачам ОПОРИ.

Подібні концерти відбулись 10 січня у селах Замок і Добросин, 15 січня у місті Рава-Руська та селищі Куликів Жовківського району. У селі Солонка Пустомитівського району Ігор Богдан виступив 13 січня. 20 січня концерт заслуженого артиста провели у Буську, а 23 січня у селищі Олесько Буського району. 28 січня співак виступив у місті Комарно та селі Мшана Городоцького району. 30 січня відбувся концерт Богдана у селі Волиця та селі Мостиська Другі Мостиського району, а 31 січня — у селищі Краковець, селах Страдч і Завадів Яворівського району. Побувавши на деяких із цих заходів, у місті Комарно (Городоцький район) та селі Волиця (Мостиський район), спостерігачі ОПОРИ зафіксували, як співак агітував за Петра Порошенка.

Голова Департаменту культури, національностей та релігій Львівської ОДА Мирослава Туркало запевнила, що Департамент коштів на проведення заходів не виділяв, а підтримка полягала в тому, щоб надати артистові, який виявив бажання провести безкоштовні концерти на Львівщині, список закладів, де можна виступити. Щодо агітації, яку проводить Ігор Богдан на концертах, очільниця Департаменту сказала, що це його приватна справа. Зауважимо, що співак у спілкуванні зі спостерігачами ОПОРИ зазначив, що концерти відбуваються саме з ініціативи Детальніше за посиланням.

30 січня

ОПОРА обговорила загрози використання адмінресурсу під час виборчого процесу із головою ЛОДА

30 січня в межах кампанії довготермінового спостереження за виборчим процесом на Львівщині спостерігачі ОПОРИ провели зустріч із головою Львівської обласної державної адміністрації Олегом Синюткою. Синютка повідомив, що не буде брати участі у передвиборчій кампанії Петра Порошенка, та як голова ЛОДА, намагатиметься запобігти застосуванню адмінресурсу на Львівщині.

Це одна з багатьох зустрічей з учасниками виборчого процесу, які проводить Громадянська мережа ОПОРА, здійснюючи моніторинг дотримання законності і принципів чесних виборів. У період спостереження за виборчою кампанією у представників ОПОРИ виникли запитання до очільника Львівської ОДА. Зокрема щодо його особистої ролі у виборчому процесі, оскільки раніше Синютка очолював місцевий осередок партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність»; інформації, що керівниками штабів БПП «Солідарність» на Львівщині, можливо, є голови районних державних адміністрацій; ймовірного зв’язку передвиборчої кампанії Петра Порошенка з ініційованими ним обговорень перспективного плану розвитку сіл на Львівщині. Більше читайте за посиланням.

 

28 січня

Руслан Кошулинький зареєстрований кандидатом на пост Президента

28 січня Руслан Кошулинський був зареєстрований кандидатом на пост Президента від політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Свобода”. 25 січня Центральна виборча комісія зареєструвала члена ВО “Свобода” Олега Бондарчука його уповноваженим представником.

Кошулинський був висунутий кандидатом в Президенти 22 січня на черговому ХL З’їзді партії ВО “Свобода”. Раніше повідомлялось, що він стане кандидатом від об’єднаних націоналістичних сил. На партійному з’їзді “Свободи” на підтримку Руслана Кошулинського також висловилися очільники «Правого сектора», «ОУН», «КУН» та руху «С14».

Нагадаємо, з грудня спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА фіксують зовнішню рекламу Руслана Кошулинського.

 

Фото зі сторінки Львівська обласна організація ВО "Свобода" у Facebook

25 січня

Аналітик ОПОРИ розповів про відмінності у роботі спостерігачів від громадських організацій та політичних сил

Спостерігачі від партій, кандидатів та міжнародні спостерігачі, зазвичай, активізуються у день голосування, натомість громадські організації починають працювати на більш ранніх етапах. Про це на засіданні прес-центру «Вибори-2019» у Львівському прес-клубі розповів координатор кампанії спостереження за виборами від Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь.

Темою чергового засідання прес-центру «Вибори-2019» стала роль офіційних спостерігачів у виборчому процесі. Тарас Радь пояснив, які права мають спостерігачі зареєстровані Центральною виборчою комісією, а також, чим на практиці відрізняється діяльність спостерігачів від різних суб’єктів виборчого процесу. «Зазвичай, спостерігачі від партій, кандидатів на пост Президенти, іноземних країн та міжнародних організацій активізуються в день голосування. Ми їх не бачимо на більш ранніх етапах підготовки виборів, але це справа кожного окремого суб’єкта виборчого процесу», —  повідомив Тарас Радь.

25.01.2019 photo z zasidania pres tsentru 1

Щодо інших особливостей роботи спостерігачів, аналітик розповів, що, етичні стандарти діяльності Громадянської мережі ОПОРА забороняють її спостерігачам здійснювати агітацію. «Наш спостерігач не має права публічно підтримувати жодного кандидата чи політичну партію, —  зазначив аналітик ОПОРИ. — Щодо спостерігачів від партій чи кандидатів —  це політика цих суб’єктів виборчого процесу. Бо закон накладає обмеження здійснювати агітацію тільки на іноземців, представників органів влади, правоохоронних органів тощо».

Крім того, модератор засідання прес-центру «Вибори-2019» Роман Шостак зауважив, що в основі спостереження, яке ведуть громадські організації, лежить неупередженість, тоді як спостерігачі від партій та кандидатів в Президенти фіксують порушення щодо своїх кандидатів.

Під час засідання також представили громадську омбудсвуменку з виборчих прав від Громадянської мережі ОПОРА Ярину Гаєцьку-Колотило, яка вже розпочала роботу у Львові. Ярина Гаєцька-Колотило зазначила, що такий інститут впроваджується в Україні вперше, в межах ініціативи мережі ОПОРА, підтриманої Європейський союзом. В обов’язки омбудсменів входить, окрім фіксації правопорушень, взаємодія із представником уповноваженим Верховної ради з прав людини. Гаєцька-Колотило розповіла: «Ми будемо долучатись до підготовки річного звіту уповноваженого з прав людини, даючи пропозиції, яким чином можна захистити свої права”.

Нагадаємо, 10 січня ЦВК надала Громадянській мережі ОПОРА дозвіл мати офіційних спостерігачів під час чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року.

25 січня

Добродомова зареєстровано кандидатом у Президенти

25 січня на своєму засіданні ЦВК зареєструвала політика кандидатом на пост Президента України.

Дмитро Добродомов є народним депутатом VIII скликання. Обраний по виборчому округу № 115 у Львові як самовисуванець. У 2012 був генеральним директором медіа-холдингу ZIK, автором і ведучим програми журналістських розслідувань «Народний Контроль». 22 січня 2019 року «Народний контроль» висунув Дмитра Добродомова кандидатом на посаду Президента України.

23 січня, під час подання документів до Центральної виборчої комісії Дмитро Добродомов пообіцяв, що вестиме передвиборчу кампанію, перебуваючи у неоплачуваній відпустці. Зазначимо також, що раніше, зареєструвавшись кандидатом на пост Президента, взяв відпустку чинний мер Львова Андрій Садовий. Проте не на весь виборчий період, а на 9 днів.

 

23 cічня

ОПОРА розпочала серію тренінгів для львівської поліції

Громадянська мережа ОПОРА розпочала черговий цикл одноденних тренінгів для поліцейських на тему «Правопорушення під час виборчих процесів: способи фіксації та форми відповідальності».

З 21 по 25 січня на базі Львівського навчального центру підготовки поліцейських проходитиме серія одноденних тренінгів на тему «Правопорушення під час виборчих процесів: способи фіксації та форми відповідальності». Завданням тренінгів є налагодження ефективної системи притягнення винних до відповідальності за порушення у сфері виборчого права та здійснення превентивних заходів із запобігання нових порушень. Навчання проводять тренери від Громадянської мережі ОПОРА  Ольга Коцюруба та Олег Ільницький.

«В попередні роки наші спостерігачі зафіксували найбільшу кількість порушень, що стосуються правил ведення передвиборної агітації. На жаль, далеко не в усіх випадках порушники були притягнуті до відповідальності. Для того, щоб ефективно протидіяти таким порушенням та сприяти притягненню винних до відповідальності, необхідна комплексна співпраця з правоохоронними органами», — зазначає тренерка проекту Ольга Коцюруба.

22.01.2019 Lviv trening dla politsii

За ці 5 днів понад 100 поліцейських Львівської області пройдуть навчання за програмою, що містить  приклади таких виборчих порушень, як підкуп виборців, порушення правил передвиборчої агітації, фальсифікація виборчої документації, використання адміністративного ресурсу. Учасники тренінгів навчаться розрізняти зони відповідальності у правопорушеннях профільного законодавства. А також, розглядаючи практичні кейси, зможуть підготуватися до можливого застосування маніпуляцій з боку суб’єктів виборчого процесу.

“Тренінг є дуже корисним для правильного кваліфікування порушень та розуміння “сходинок” того, як ми повинні діяти. А формат групової роботи сприяє кращому розумінню та запам’ятовуванню інформації”, —  ділиться враженнями учасниця тренінгу Мирослава  Теодорович.

Громадянська мережа ОПОРА проводить навчання для поліцейських за сприяння Консультаційної місії EUAM UKRAINE. Тренінги проходять на базі Державної установи «Львівський спеціалізований центр підготовки поліцейських».

22 січня

Спостерігачі ОПОРИ на Львівщині звернулись в поліцію щодо зовнішньої агітації без вихідних даних

Спостерігач Громадянської мережі ОПОРА звернувся до поліції з приводу розміщення в місті Городок Львівської області зовнішньої реклами із зображенням кандидата в Президенти Анатолія Гриценка без вихідних даних.

21 січня спостерігач ОПОРИ зафіксував у місті Городок білборд та 2 сітілайти агітаційного характеру із зображенням Анатолія Гриценка та гаслами «Чесний у владі —  гідне життя людей», «Чесних більше».

22.01.2019 Lviv dva sitilaity v gorodku

Поліція прийняла заяву про можливе правопорушення в телефонному режимі та невдовзі прибула на місце подій для отримання роз’яснень. На місці склали протокол про адміністративне правопорушення за статтею 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Заява спостерігача ОПОРИ зареєстрована в журналі Єдиного обліку за номером 322.

22.01.2019 Lviv slidchi fotografujut bigbord

Керівник Городоцької районної організації партії «Громадянська позиція» Роман Дунас відмовився коментувати ситуацію, пояснивши, що не має для цього повноважень, та порадив звернутись до Львівської обласної організації партії. У Львівському обласному осередку партії спостерігачів ОПОРИ сконтактували зі своїм представником у 120 виборчому окрузі, до якого входить Городок, Олегом Макаром. Олег Макар підтвердив, що замовником білборду та сітілайтів є довірена особа кандидата на пост Президента Анатолія Гриценка. А також зазначив, що білборди та сітілайти розмістили без вихідних даних з вини підрядника: «Підрядник не зорієнтувався, чи може просто його халатність така, і він не доклеїв вихідні дані».

Від 22 січня спостерігачі ОПОРИ почали  фіксувати в інших районах зовнішню рекламу Анатолія Гриценка з вклеєними вихідними даними.

Нагадаємо, що Центральна виборча комісія 15 січня зареєструвала Анатолія Гриценка кандидатом на пост Президента. Згідно з інформацією, яку опублікувала прес-служба партії «Громадянська позиція», 17 січня відкритий рахунок виборчого фонду кандидата.

Таким чином, відповідно до частини 1 статті 59 Закону «Про вибори Президента України»: «Кандидат на пост Президента України може на власний розсуд виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів свого виборчого фонду. Партія, яка висунула кандидата, може виготовляти друкований матеріал передвиборної агітації кандидата з використанням обладнання, що їй належить. Кандидат на пост Президента України може у такий же спосіб виготовляти матеріали своєї передвиборної агітації. Відомості, що містяться у цих матеріалах, повинні відповідати вимогам закону».

У частині 3 тієї ж статті йдеться, що друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання відповідно кандидата на пост Президента України або партії, яка висунула кандидата на пост Президента України, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Згідно з частиною 16 статті 64 цього ж Закону, забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Відповідно до частини 2 статті 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

20 січня

Низка ЗМІ Львівської області досі не опублікували розцінок на рекламу у виборчий період

Щонайменше 16 ЗМІ Львівської області станом на 19 січня не опублікували своїх розцінок на рекламу в газетах державної або комунальної власності, як того вимагає Закон України «Про вибори Президента України».

Зокрема, в редакціях газет «Громада» та «Миколаївські вісті», що поширюються у Миколаївському районі, газети «Вісник Розділля», яку розповсюджують у Новому Роздолі Миколаївського району, газет Перемишлянського району «Нова доба» та «Простір», пояснюють, що не опублікували розцінки, бо не знали про вимогу закону.

Таке ж пояснення дають в редакціях дрогобицьких газет «Галицька зоря», «Вільне слово» і «Нафтовик Борислава», радіо «Франкова земля», що мовить у Дрогобицькому районі, «Самбірської газети» і «Голос Самбірщини», що поширюються у місті Самборі, радіо та газети «Голос Прикарпаття» Старосамбірського району.

Детальніше за посиланням.

22.01.2019 Lviv photo opublikovanych roztsinok

Нагадаємо, відповідно до частини 1 статті 61 Закону «Про вибори Президента України» телерадіоорганізації мають не пізніш як за 90 днів до дня виборів опублікувати в друкованих ЗМІ розцінки вартості однієї хвилини чи секунди ефірного часу. Телерадіоорганізації, які ведуть мовлення на загальнонаціональних каналах, публікують розцінки в газетах «Голос України» та «Урядовий кур’єр», регіональні та місцеві — у відповідних регіональних та місцевих друкованих виданнях державної чи комунальної форми власності.

19 січня

Газета «Високий замок» пропонувала розмістити приховану рекламу на своєму сайті

Газета «Високий замок» пропонувала розмістити на своєму сайті приховану рекламу. Розміщення матеріалу без позначки «реклама» коштує на 15% дорожче ніж звичайна рекламна публікація, повідомили на сайті видання.

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували на сайті «Високий Замок», що є інтернет-версією однойменної місцевої газети, оголошення з пропозицією розмістити рекламу у формі повідомлення в стрічці новин, статті чи інтерв’ю. Також в оголошенні зазначили, що розмістити матеріал без позначки «реклама» коштуватиме +15 %.

Тобто, відповідно до розцінок в оголошенні, за рекламу під виглядом новини в інформаційній стрічці «Високого замку» потрібно заплатити 2530 гривень —  на 330 гривень дорожче, ніж маркована публікація. А замовна стаття чи інтерв’ю в топі новин без маркування коштує 5520 гривень — на 720 гривень дорожче. Ще 500 гривень доведеться віддати, якщо замовник хоче щоб рекламний матеріал написав журналіст «Високого замку» у стилі редакції.

Нагадаємо, відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про рекламу»: «Реклама  має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу».

Представниця відділу реклами у «Високого замку» Оксана Кристиняк повідомила, що така пропозиція на сайті виникла через те, що багато фірм, розміщуючи рекламу, просять не маркувати її: «Дуже часто комерційні фірми подають нам рекламу, але кажуть, ви не пишіть, що це реклама. І щоб їх якось обмежити у цьому бажанні, ми зробили таке оголошення».

Представниця рекламного відділу заявила, що про те, що порушують закон, не знали.  Вона пообіцяла прибрати з оголошення пропозицію розмістити рекламу без маркування. На питання, чи звертались до «Високого замку» з проханням розмістити на сайті політичну рекламу, Кристиняк відповіла, що ні. Упродовж кількох годин після дзвінка від ОПОРИ пропозицію прибрали.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк пояснює, що випадками порушень законодавства про рекламу займаються органи Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держспоживінспекція).

«У разі виявлення порушень на розповсюджувачів реклами (ЗМІ, рекламні агенції), винних у порушенні порядку її розповсюдження та розміщення, накладається штраф у п’ятикратному розмірі розповсюдженої реклами. До порушень порядку розповсюдження реклами відноситься і розміщення реклами без відповідного маркування», – говорить юридична радниця, посилаючись на частину 1 статті 9 Закону України «Про рекламу».

«Органам Держспоживінспекції не складає труднощів виявити таке порушення у друкованому ЗМІ, проте виявити і застосувати такі штрафи до Інтернет-ЗМІ є дуже проблематично через те, що чинним законодавством не врегульований правовий статус  Інтернет-ЗМІ», — додає юристка.

Варто зазначити, на сайті «Високий Замок» 9 січня з’явилось інтерв’ю «А. Садовий: «Партія — це громадський туалет: треба час до часу робити загальне прибирання», що мало ознаки прихованої реклами. Цей матеріал також без ідентифікації реклами надрукували в газеті за 10-16 січня. А у випуску за 17-23 січня так само без позначок, що ідентифікують рекламу, опублікували інтерв’ю «Юлія Тимошенко запропонує, щоб кожен громадянин уклав з новою владою контракт» із керівником Львівського обласного осередку партії «ВО «Батьківщина» Михайлом Цимбалюком. Раніше спостерігачі ОПОРИ фіксували політичну рекламу в газеті «Високий Замок» із символом ℗, замість маркування «Реклама» або «На правах реклами», що передбачене законом.

 

18 січня

Голови деяких сільських рад на Львівщині вбачають мотив агітації в обговоренні плану розвитку сіл

Голови двох сільських рад на Львівщині не бажають роздавати односельцям запрошення на обговорення плану розвитку сіл за ініціативи Президента. Зокрема, тому що такі заходи можуть бути формою агітації за Петра Порошенка на майбутніх президентських виборах.

17 січня у Мостиській районній державній адміністрації відбулася нарада голови Мостиської РДА Степана Буняка із головами сільських рад Мостиського району Львівської області. Спостерігачі ОПОРИ, які були присутні на нараді, зафіксували, як під час неї голова РДА наголошував на тому, щоб голови сільських рад особисто рознесли запрошення односельцям на обговорення плану розвитку, що має відбутись у низці сіл району наприкінці січня, а також розклеїли плакати у громадських місцях.

Детальніше – за посиланням.

21.01.2019 Lviv photo z zasidania

17 січня

Інтернет-ЗМІ у Facebook поширюють чорний піар проти Садового

У стрічках новин користувачів Facebook з’явилась реклама матеріалу ЗМІ  «Садовий і львівський криміналітет діють заодно?». Ідентичні публікації розповсюдили на своїх сайтах та у соціальній мережі київські й всеукраїнські медіа, зокрема такі як «InKyiv.net»,  «Реальна Україна», «Новости 24», «Polit.media», «Kyiv.Press». 2 останніх посилаються на ресурс «Народна правда». Низка видань також розповсюдили в мережі Facebook рекламу, що має ознаки таргетованої і поширюється не тільки на Київську, але й на Львівську область.

Зміст публікації, до якої активно привертали увагу ЗМІ, має ознаки «чорного піару» та стосується ймовірних зв’язків лідера партії «Об’єднання «Самопоміч» Андрія Садового з бізнесменом Ігорем Кривецьким, котрого у матеріалі називають «кримінальним авторитетом» на прізвисько «Пупс».

У Львівському осередку «Об’єднання «Самопоміч» розповіли, що про розповсюдження подібних публікацій їм відомо.

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА також намагались зв’язатись із редакціями медіа, які поширювали матеріал, проте їхні контакти на сайті або відсутні, або не є діючими.

Діджитал-маркетолог Богдан Дубильовський говорить, що потенційні і дійсні кандидати поруч із звичайною рекламою досить часто використовують таргетовану. Різні меседжі, як то зниження тарифів, достойні пенсії, освіта, транслюють для користувачів різних вікових та соціальних груп.

«Стосовно Андрія Садового, я думаю, що ця кампанія з дискредитації точно транслюється на західні регіони і Київ, де є його симпатики, —  каже Богдан Дубильовський. — Де у Садового найвищий рейтинг, там, я впевнений, крутиться реклама цієї статті. Адже таргетовану рекламу можна було «заточити» безпосередньо під портрет його виборця за географією, віком, статками та іншими ознаками».

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк пояснює: «Чинне виборче законодавство надає змогу кандидату на пост Президента звернутися до друкованого ЗМІ, теле- чи радіокомпанії з вимогою спростувати інформацію, яку він вважає недостовірною не пізніше як через 3 дні з такого оприлюднення (ч.5 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України»). Однак виборче законодавство, на жаль, не регулює випадку, коли поширення недостовірної інформації було здійснене в мережі Інтернет. Тому скористатися цією процедурою щодо Інтернет-ЗМІ для кандидата буде дуже проблематично».

У такому випадку, розповідає юристка, за загальними нормами Цивільного кодексу України кандидат може звернутися до суду із позовом про захист честі, гідності, ділової репутації до власника Інтернет-сайту (особу, на яку зареєстровано сайт) та до автора публікації (якщо такий зазначений).

«На відміну від виборчих справ, для яких встановлені скорочені строки судового розгляду, справи про захист честі, гідності ділової репутації в загальному порядку розглядаються дуже довго. Тому навряд чи до дня голосування кандидат отримає позитивне для себе судове рішення», — додає юридична радниця ОПОРИ.

Зауважимо, що адміністратори сторінки «Об’єднання «Самопоміч» також застосовують рекламу у соціальних мережах, щоб просувати публікації, у яких критикують певних політичних діячів.

16 січня

Президента України на Львівщині обиратиме майже 2 мільйони виборців

У виборах Президента України, які відбудуться 31 березня 2019 року, зможуть взяти участь майже 2 мільйони виборців у Львівській області. Таким чином право голосу має 78% з-поміж 2,5 мільйонів мешканців регіону.

За даними Державного реєстру виборців, станом на 31 грудня 2018, кількість виборців у Львівській області становить 1 953 979 включно з тими, хто має відмітку про вибуття (38 096 громадян). Так у Львові зареєстровано 595 111 виборців, у містах обласного значення Дрогобичі –  67 984, Червонограді – 62 158, Стрию – 42 778, Бориславі – 28 828, Самборі – 27 164, Новому Роздолі – 18 770, Трускавці – 16 272 та Моршині – 3 747.

Із 20 районів Львівщини найбільше виборців мешкають у Яворівському – 96 608, а найменше у Перемишлянському – 32 716.

Згідно з інформацією на офіційному сайті Державного реєстру, на території Львівської області створено 12 виборчих округів, у межах яких на постійній основі діятимуть 2136 виборчих дільниць: 922 малі, 692 середні та 522 великі.

Громадянська мережа ОПОРА нагадує, що якщо у зв’язку з навчанням, роботою, виїздом за кордон чи іншими подіями виборець не може проголосувати на виборах за зареєстрованим місцем проживання (виборча адреса), він може тимчасово на період їх проведення змінити місце голосування. Для цього, відповідно до частини 3 статті 34 та частини 1 статті 351 Закону «Про вибори Президента України» до 25 березня слід подати заяву про тимчасову зміну місця голосування із зазначенням дільниці чи адреси, за якою виборець бажає проголосувати до відповідного відділу ведення Державного реєстру виборців. До заяви потрібно додати оригінали та копії документів, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування. Наприклад, довідку з місця роботи чи навчання, документ, який підтверджує право власності або оренди на житло, яке знаходиться за місцем, де виборець хоче проголосувати, тощо.

Виборці, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій чи Луганській областях, або на території Автономної Республіки Крим можуть не додавати до заяви документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування. Детальніше про тимчасову зміну адреси голосування можна прочитати на сайті Державного реєстру. Перевірити свої персональні дані також можна в «особистому кабінеті виборця» сайту Державного реєстру виборців, попередньо зареєструвавшись.

Нагадаємо, на позачергових Президентських виборах 2014 року активність виборців на Львівщині була найвищою з усіх регіонів України. У львівській області участь в голосуванні взяли 78,2% виборців, тоді як середній показник по Україні становив 59,48%. Так само найвища серед регіонів явка була на Львівщині на позачергових парламентських виборах – 70%, тоді як в середньому по Україні проголосували 52,42% виборців.

10 січня

Редакціям газет Львівської області розсилали лист із пропозицією надрукувати антирекламу Зеленського

Редактор одного з друкованих видань Львівщини показав спостерігачам ОПОРИ електронний лист, який надіслала, за його припущенням, рекламна агенція з Рівного. У листі редакції пропонували розмістити матеріал з ознаками чорного піару спрямованого на потенційного кандидата Володимира Зеленського та отримати грошову винагороду.

Наприкінці грудня у щонайменше в чотирьох газетах Львівської області опублікували матеріал «Вова Зеленський — зоряний час Ігоря Коломойського» із підписом «Олег Панчук. за матеріалами 5.ua». Його опублікували газета «Яворівщина», що поширюється у Яворівському районі, у випуску за 20 грудня, городоцька газета «Народна думка» у випуску за 21 грудня, кам’янко-бузька газета «Життя і слово» у випуску за 21 грудня, радехівська газета «Народна справа» у випуску за 28 грудня та жовківська газета «Відродження» у випуску за 29 грудня. Жодна з публікацій не була позначена як реклама.

Редактор Народного часопису Жидачівщини «Новий час» Андрій Данилець повідомив, що йому теж надходив лист із пропозицією надрукувати цей матеріал та отримати грошову винагороду, однак він не пристав на пропозицію. Також, редактор «Нового часу» розповів, що йому надходили пропозиції надрукувати антирекламу інших кандидатів та потенційних кандидатів на пост Президента, деякі з тієї ж адреси. «Аналогічні речі надходили проти Юлії Тимошенко, проти Гриценка, — говорить Андрій Данилець. — Але ми не займаємось «джинсою».

У тексті листа, якого редактор жидачівської газети показав спостерігачу ОПОРИ, зазначалося, що друкувати матеріал потрібно «Без будь-яких плашок та поміток На правах реклами, (Назва рубрики сторінки допустима)». Перед друком просили надіслати сторінку на погодження. Далі у листі йшлося, яким чином здійснюватиметься оплата матеріалу.

Наприкінці листа був вказаний контактний телефон, за яким працівники редакцій, ймовірно, могли б зв’язатись із відправниками матеріалу про Володимира Зеленського. Однак, коли за цим номером зателефонували представники ОПОРИ, слухавку ніхто не взяв. Автор е-мейлу також залишив адресу, на яку редакціям потрібно було надіслати «живу» газету одразу після того, як випуск надрукують: 33028 м.Рівне, а/с 261. Таку адресу для листування вказує у своїх контактах Товариство з обмеженою відповідальністю «Промпостач партнер». Його керівником, згідно з досьє аналітичної системи YouControl є Костянтин Бертух, який також є засновником ТОВ «Медіа стар».

Працівники редакцій інших видань раніше у розмовах зі спостерігачами ОПОРИ згадували, що надсилала їм матеріали про Володимира Зеленського саме медіа-агенція «Медіа стар», проте не готові були дати офіційний коментар.

Громадянська мережа ОПОРА намагалась зв’язатись з представниками медіа-агенції «Медіа стар». За одним із номерів, вказаних в досьє YouControl у графі «Контакти ТОВ МЕДІА СТАР», відповів чоловік, який відмовився представитись та сказав, що наразі немає жодного стосунку до агенції, а його телефон внесли до контактів агенції  кілька років тому. Він не побажав надати жодних інших актуальних номерів. Решта номерів, знайдених у відкритому доступі, виявились недійсними.

«Виборче законодавство дозволяє на законних підставах здійснювати будь-яку діяльність з метою спонукання не голосувати за певного кандидата на пост Президента України. Про це говорить частина перша статті 58. Якщо б згадані матеріали були опубліковані після офіційного старту виборчого процесу вони могли б розцінюватися як агітацією проти потенційного кандидата, —  пояснює координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь. —  Незважаючи на те, що Володимир Зеленський на даний момент не є кандидатом на пост Президента, проте агітаційні матеріали у ЗМІ у будь-якому разі мали б поширюватись, відповідно до Закону України «Про рекламу» з позначкою «Реклама» чи «На правах реклами».

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк також наголошує на тому, що подібний матеріал до дня реєстрації Володимира Зеленського кандидатом на пост Президента, повинен бути маркований як рекламний. При цьому, відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про рекламу» відповідальність за зміст вказаної публікації буде нести рекламодавець. «У нашому випадку газети опублікували вказаний матеріал без позначки «Реклама» чи «На правах реклами», тим самим видали цей матеріал за свій. За таких обставин, редакція поряд із «автором» публікації Олегом Панчуком нестимуть відповідальність, у випадку якщо в публікації виявиться недостовірна інформація», — зазначає юристка.

Нагадуємо, відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про рекламу», прихована реклама заборонена. У частині 3 цієї ж статті йдеться, що інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи або товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих осіб чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами».

9 січня

У період Новорічних та Різдвяних свят представники трьох політичних сил роздавали подарунки

Наприкінці грудня – на початку січня представники політичних партій ВО «Батьківщина», ВО «Свобода» та Радикальної партії Олега Ляшка значно активізувались, вітаючи громадян з новорічними святами, відвідуючи дитячі будинки й навчальні заклади та роздаючи подарунки. Особливо активними представники партій та близьких до них громадських організацій були в День святого Миколая, напередодні та після Різдва. У деяких випадках, окрім солодощів та подарунків роздавали листівки та календарі з зображенням потенційних кандидатів на пост Президента.

Такі факти слід розглядати як дочасну приховану агітацію на користь окремих політичних сил та потенційних кандидатів на пост Президента, пояснює координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь.

Більше читайте тут.

8 січня 2019

Чинний мер Львова Андрій Садовий зареєстрований кандидатом на пост Президента

8 січня Центральна виборча комісія зареєструвала кандидатом на пост Президента лідера політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» та чинного міського голову Львова Андрія Садового. Уповноваженим представником кандидата у Центральній виборчій комісії став народний депутат Любомир Зубач.

Андрія Садового висунули кандидатом на пост Президента від Об’єднання «Самопоміч» під час Всеукраїнського з’їзду партії 3 січня в Києві. На з’їзді йому висловив підтримку міський голова Глухова (Сумська область) Мішель Терещенко, який раніше заявляв про намір балотуватись на виборах Президента 2019 року. Того ж дня Садовий подав документи до ЦВК.

Варто зазначити, влітку 2018 року Андрій Садовий відвідав низку українських міст у межах дискусійної платформи Urban Talk. З осені спостерігачі Громадянскої мережі ОПОРА фіксують зовнішню рекламу політика, а також  у стрічках соціальних мереж Facebook та Instagram та на відеохостингу Youtube.

Як Громадянська мережа ОПОРА повідомляла раніше, Львівська міська рада відмовилась голосувати за проект ухвали про запобігання використання адміністративного ресурсу на Львівщині.

Нагадаємо, відповідно до частини 1 статті 44 Закону України «Про вибори Президента України»: «Висування кандидатів на пост Президента України партіями та самовисування розпочинається з першого дня виборчого процесу». Згідно з календарним планом ЦВК  реєстрація кандидатів на пост Президента триває з 31 грудня до 8 лютого.

Фото зі сторінки «Об’єднання Самопоміч» у Facebook

3 січня

Львівські ЗМІ оприлюднили вартість реклами в період президентської виборчої кампанії

Відповідно до Закону «Про вибори Президента України» низка львівських медіа оприлюднили інформацію про вартість розміщення у них передвиборної агітації на час виборчого процесу. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА дослідили, скільки грошей доведеться викласти майбутнім кандидатам за агітацію в медіа.

21 грудня

Дмитро Добродомов напередодні виборів до ОТГ представив свою команду у Бібрці

21 грудня народний депутат України, потенційний кандидат на пост Президента Дмитро Добродомов зустрівся з мешканцями міста Бібрка. Лідер партії “Громадський рух “Народний контроль” представив кандидатів від своєї політичної сили на виборах Бібрської міської ОТГ, що відбулись 23 грудня.

На зустрічі були присутні прихильники “Народного контролю”, кандидати у депутати до Бібрської ОТГ Марян Наугольник та Роман Гринус, а також місцеві жителі. Під час зустрічі народний депутат наголошував на необхідності зміни влади на всіх рівнях, водночас висловив підтримку на місцевих виборах чинному міському голові Бібрки.

20 грудня

Львівська міська рада не затвердила ухвалу щодо запобігання зловживанню адмінресурсом

20 грудня на пленарному засіданні Львівської міської ради депутати мали голосувати за проект ухвали про запобігання використання адміністративного ресурсу в комунальних закладах, організаціях та підприємствах Львова. Однак голосування перенесли на невизначений час, а сам проект відправили на доопрацювання.

Проект ухвали «Про недопущення використання закладів освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, інших комунальних підприємств, установ, організацій міста Львова для розповсюдження політичної реклами та здійснення політичної агітації» створила робоча група, до якої, крім депутатів ЛМР, увійшли представники Громадянської мережі ОПОРА та Комітету виборців України.

«Цей документ, базуючись на положеннях виборчого законодавства та законів «Про місцеве самоврядування в Україні» і «Про освіту», додатково врегульовує порядок та практику використання приміщень комунальної власності у виборчих цілях», — пояснює член робочої групи, координатор спостереження за виборами ОПОРИ у Львівській області Тарас Радь. — «До того ж, голосування за таке рішення мало продемонструвати готовність політичних партій не використовувати заклади комунальної власності для політичної реклами та у виборчих цілях».

На перенесенні голосування наполягав міський голова Андрій Садовий, серед іншого, посилаючись на те, що ухвала дублюватиме чинні норми законодавства. На пропозицію депутата фракції «Громадянська позиція» Юрія Кужелюка проголосувати зараз, мер Львова відповів: «Ви за цю ухвалу не проголосуєте, інші фракції не проголосують, проголосує тільки четверо депутатів, потім скажуть: «Ми хотіли — нам не дали», і будуть мати піар. Не треба! Будьте мудрими. Всі чемно, дружно перенесемо і будемо доопрацьовувати цю ухвалу стільки, скільки потрібно».

Аналітики Львівського осередку ОПОРИ вважають, що така позиція міського голови могла вплинути на голоси найбільшої фракції Львівської міської ради Об’єднання «Самопоміч». Нагадаємо, Андрій Садовий є одним з потенційних кандидатів на пост Президента України на виборах у 2019 році.

За перенесення розгляду ухвали проголосували 38 депутатів, проти — 5, двоє утримались, не брали участь в голосуванні 12 депутатів.

З проголосувавших за перенесення 18 членів фракції Об’єднання «Самопоміч», 8 членів БПП «Солідарність», 6 членів «Народного контролю»,  3 члени «Громадянської позиції», 1 член Української галицької партії та 2 позафракційні. Проти голосували 5 депутатів, з них четверо входять до фракції «УКРОП» та один до Української галицької партії.  Не голосували дванадцятеро. З них 7 депутатів від ВО «Свобода», 2 від Об’єднання «Самопоміч», 2 від «Громадянської позиції», та один член «УКРОПу».  Утримались двоє:1 член Української галицької партії та 1 член Об’єднання «Самопоміч». 8 депутатів були відсутні. Половина з них — депутати Об’єднання «Самопоміч», решта члени фракцій Української галицької партії, БПП  «Солідарність», «Громадянської позиції» та ВО «Свобода» (по одному депутату).

Крім цього, проти прийняття ухвали також виступали окремі депутати фракцій Громадський рух «Народний контроль», «Громадянська позиція» і ВО «Свобода». Серед їхніх аргументів було дублювання змісту ухвали виборчого законодавства, спроба обмежити доступ депутатів міської ради до приміщень, у яких вони проводять зустрічі з громадянами в межах своїх обов’язків (що не відповідає змісту документу), звинувачення у популізмі. Водночас, деякі міські обранці висловилися на підтримку ухвали. Зокрема, депутатка від Української галицької партії Юлія Гвоздович запропонувала заборонити у комунальних установах символіку не тільки партій, але й громадських та благодійних організацій, чиї назви співзвучні з назвами партій.

Львівський осередок Громадянської мережі ОПОРА й надалі відслідковуватиме долю ухвали, адже вважає її важливим кроком врегулювання проблеми зловживання адмінресурсом на місцевому рівні.

20 грудня

ЦВК утворила 12 виборчих округів на Львівщині

Центральна виборча комісія оприлюднила перелік територіальних виборчих округів для чергових виборів Президента України. Порівняно з виборами Президента 2014 року кількість виборчих округів на Львівщині залишилася незмінною, проте змінилися їхні межі. Під час президентських виборів 2019 року нумерація та межі округів співпадатимуть з тими, що були під час виборів народних депутатів 2014 року.

Ознайомитися з переліком і картою округів можна за посиланням.

10 грудня

Арсеній Яценюк та Лілія Гриневич взяли участь у спільних заходах у Львові

10 грудня лідер партії «Народний фронт» Арсеній Яценюк разом з однопартійкою Міністром освіти і науки України Лілією Гриневич зустрілися зі студентами Українського католицького університету. Арсеній Яценюк виступив як прем’єр-міністр 2014-2016 років із лекцією на тему досвіду 2014 року та викликів 2019 року, в межах дискусійної платформи Open Talks.  Наступного дня Лілія Гриневич та Арсеній Яценюк провели аналогічний захід для студентів у Тернополі.

Також 10 грудня голова «Народного фронту» провів зустріч із місцевим осередком партії, на якій, зокрема, була присутня Гриневич, про що свідчать фото на сторінці  львівського осередку «Народного фронту»  у Facebook.

Міністр освіти і науки 10 грудня офіційно перебувала з робочим візитом на Львівщині. Вона взяла участь у круглому столі «Розвиток професійної освіти», провела брифінг для журналістів, та поспілкувалася з тренерами Нової української школи.

Одночасний приїзд до Львова та Тернополя  лідера парламентської партії Арсенія Яценюка і Лілії Гриневич можна розцінювати як ознаку дочасної передвиборчої агітації на користь «Народного фронту» в контексті президентського і парламентського виборчого процесу 2019 року. Нагадаємо, у листопаді «Народний фронт» розгорнув інформаційну кампанію у Львові та інших містах області, з метою інформувати громадян про свою діяльність. Зокрема, кампанія передбачає розповсюдження партійних газет та спілкування з виборцями. Партійці львівського осередку «Народного фронту» не вважають таке інформування формою передвиборчої агітації.

 

Фото з офіційної сторінки Арсенія Яценюка у Facebook

8 грудня

Петро Порошенко посилює свою присутність на Львівщині

Втретє від початку осені Президент України відвідав Львів. У суботу, 8 грудня, Петро Порошенко взяв участь у низці культурних заходів, зокрема, в урочистостях з нагоди 150-річчя товариства “Просвіта” у Львівському театрі опери та балету, де під час промови акцентував на досягненнях держави в період його президентства.

Порошенко також відвідав у Національному театрі імені Марії Заньковецької у Львові творчий вечір художнього керівника академічної капели «Трембіта» Миколи Кулика. З нагоди 60-річного ювілею диригенту було присвоєно почесне звання “Народний артист України”. Того ж дня під час презентації вистави «Ремінісценції.UA» Президент присвоїв львівській волонтерці та співачці Софії Федині орден Княгині Ольги ІІІ ступеня.

Крім того, Петро Порошенко побував у селі Жовтанці Кам’янка-Бузького району, провів зустрічі з головою Львівської обласної державної адміністрації Олегом Синюткою і головою Львівської обласної ради Олександром Ганущиним. Вдруге за 4 місяці очільник держави став гостем програми “ТЕМА” на Першому Західному. Ведучою цього випуску, що маркувався як ексклюзивне інтерв’ю, стала директорка каналу Ольга Цап замість Віктора Біщука чи Софії Федини, які зазвичай, ведуть програму.

Вочевидь, Львівщині відводиться провідне місце, де потенційний кандидат Петро Порошенко розраховує на підтримку виборців 31 березня 2019 року. Нагадаємо, що чинний Президент є одним з найактивніших потенційних кандидатів у розміщенні зовнішньої реклами у Львівській області.

Фото з офіційної сторінки Петра Порошенка у Facebook

21 листопада

Мішель Терещенко презентував свою книгу у Львові

Наприкінці вересня Мішель Терещенко склав повноваження міського голови Глухова та заявив, що буде балотуватися на пост Президента України. 21 листопада політик відвідав Львів, де зустрівся з мешканцями міста та презентував книгу про свого діда “Перший олігарх”.

Крім презентації книги, яку могли придбати всі охочі, Мішель Терещенко представив основні положення своєї передвиборчої програми. Серед першочергових завдань потенційний кандидат у президенти назвав подолання корупції, реформування правоохоронної та податкової системи. Політик також став гостем програми “Прямо в очі” на Першому Західному та Студії Захід на телеканалі “Еспресо TV”.

Заходи за участю пана Терещенка відбулись у приміщенні економічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка та в Конференційній залі Товариства охорони пам’яток історії та культури. На зустрічах екс-мера Глухова супроводжував Роман Семчишин, один з ініціаторів створення громадської приймальні Мішеля Терещенка у Львові.

 

Фото: Ксенія Янко

15 листопада

Скріншот запису ефіру

5-6 листопада

Анатолій Гриценко у Львові натякнув на можливе об’єднання з Андрієм Садовим

5 та 6 листопада потенційний кандидат на пост Президента Анатолій Гриценко перебував у Львові з робочим візитом. Лідер партії “Громадянська позиція” зустрівся з партійцями та обговорив питання формування майбутніх виборчих штабів на Львівщині. Крім того, він провів зустріч із кандидатами від “Громадянської позиції” до місцевих рад Бібрської, Радехівської та Зимноводської об’єднаних територіальних громад.

Також політик мав зустріч з експертами Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень, з якими обговорив питання виводу економіки з тіні, протидії корупції, перспектив держави на міжнародному ринку та захисту підприємців.

Під час свого візиту Анатолій Гриценко виступив в ефірі радіо “Незалежність” та став гостем програми «Момент істини» на радіо “Львівська хвиля”, “Акценти” – на телеканалі НТА. Також політик взяв участь у телепередачі “Прямо в очі” на Першому Західному, де відповідаючи на питання ведучого чому не відбулося об’єднання з Андрієм Садовим та чи втрачений шанс на єдиного кандидата від опозиції, відповів, що шанс не втрачений, що різні політики, які заявили про свої наміри зайняти пост президента, продовжують у форматі консультацій узгоджувати свої позиції, щоб об’єднати зусилля. Водночас Анатолій Гриценко категорично заперечив можливість об’єднання з Юлією Тимошенко.

Прінт-скрін із запису ефіру телепередачі "Прямо в очі" на Першому Західному

6 листопада

Валентин Наливайченко приїжджав на Львівщину підтримати однопартійців

6 листопада лідер Громадсько-політичного руху “Справедливість” зустрівся з колективом Судововишнянської лікарні, яка має бути реорганізована у комунальне підприємство Судововишнянської ОТГ. Оскільки бюджет територіальної громади у наступному році не зможе покрити всі видатки для утримання лікарні (бракує 2,8 млн. грн), необхідно оптимізувати штат лікарів. Персонал закладу, закономірно, виступає проти оптимізації. За фінансування лікарні у повному обсязі активно виступає заступник головного лікаря, який є депутатом Судовишнянської ОТГ від партії “Справедливість”.

Лідер “Справедливості” Валентин Наливайченко провів зустріч із працівниками закладу охорони здоров’я, зібрав підписи на підтримку лікарні та пообіцяв відстояти заклад. Звертаємо увагу на те, що про закриття лікарні Судововишнянською ОТГ мова не ведеться.

10 листопада потенційний кандидат на пост Президента став гостем “Студії Захід” на телеканалі “Еспресо TV”.

Нагадаємо, що це вже не перший візит Валентина Наливайченка на Львівщину. 7 вересня політик дав прес-конференцію у Львівському прес-клубі, де підтвердив, що буде балотуватися на посаду Президента України. Того ж дня політик дав інтерв’ю у програмі “Акценти” на каналі НТА, а 9 вересня вийшов ефір “Студії Захід” за його участі на “Еспресо TV”.

Як і багато інших політиків, Валентин Наливайченко відвідав Львівський Форум видавців, де взяв участь у презентації книги Енн Епплбаум «Червоний голод», збірки інтерв’ю з блаженнішим Святославом «Діалог лікує рани» Кшиштофа Томасіка, а також був присутній на презентації книги Романа Лубківського «Слов’янське небо».

Фото з офіційної сторінки Валентина Наливайченка у мережі Facebook

2 листопада

Юлія Тимошенко у Львові презентувала  “Новий економічний курс”

2 листопада потенційний кандидат на пост Президента України Юлія Тимошенко перебувала у Львівській області. У Львові лідерка партії “ВО “Батьківщина” провела прес-конференцію для журналістів, а також презентувала свою програму “Новий економічний курс” для місцевих підприємців.

В межах візиту лідерка “ВО “Батьківщина” також відвідала Собор Святого Юра та поклала квіти до пам‘ятника Митрополита Андрея Шептицького. Крім того, Юлія Тимошенко оглянула картини в музеї Олекси Новаківського, де проходила виставка робіт січових стрільців, що брали участь у заснуванні ЗУНР. Вона також зустрілася з учасницями театру пісні «Цьомочки» та поспілкувалася з письменниками і видавцями міста.

Ввечері Юлія Тимошенко приїхала до Стрия, де під час зустрічі з місцевою громадою агітувала за “Новий економічний курс”. Деякі ЗМІ повідомляли, що мешканців сусідніх міст підвозили на зустріч з політиком централізовано. Однак у прес-службі львівського осередку “ВО “Батьківщина” це заперечують.

Фото з офіційного сайту "Батьківщина Львівщини"

23-26 жовтня

Роман Безсмертний зустрівся з виборцями Львівщини

Візит Романа Безсмертного на Львівщину тривав з 23 по 26 жовтня. Окрім Львова потенційний кандидат у президенти відвідав Червоноград, Стрий та Дрогобич.

Зустрічі з місцевими громадами проходили під гаслом “Велика Україна можлива!”. Під час заходів політик говорив про стратегію розвитку, яку він бачить для України; коментував участь інших потенційних кандидатів у виборчих перегонах; розповідав про свої перші кроки на посаді Президента. Супроводжували політика Тарас Компаніченко та гурт «Хорея Козацька».

24 жовтня у Львові Безсмертний зустрівся зі студентами факультету міжнародних відносин Львівського національного університету ім. І. Франка. 25 жовтня – взяв участь у панельній дискусії в межах Львівського Безпекового Форуму, де критикував формат Мінського переговорного процесу та безпекову політику України. 27 жовтня було опубліковане інтерв’ю з майбутнім кандидатом у Студії Захід (телеканал “Еспресо TV”).

23 жовтня

 Олег Ляшко поспілкувався з громадами Львівщини

23 жовтня 2018 року потенційний кандидат на пост президента Олег Ляшко відвідав село Йосипівка та Новий Милятин Буського району Львівської області. У Йосипівці народний депутат відвідав фермерське господарство «Колос. Агро», де обговорив з фермерами підняття цін на газ.

У Новому Милятині Олег Ляшко брав участь у відкритті оновленого дитячого будинку «Добре серце». Дитбудинок було відремонтовано за кошти державного бюджету, які надійшли у формі субвенції. Однак місцева громада дякувала потенційному кандидату на пост президента Олегові Ляшку за сприяння у виділенні фінансування. Нагадаємо, що багато народних депутатів, користуючись своїм статусом, впливають на розподіл бюджетних коштів в межах державних субвенцій на соціально-економічний розвиток, а пізніше використовують  факт отримання громадою субвенції у власній політичній агітації. Олега Ляшка супроводжували голова Буської районної ради, голова та заступники Буської райдержадміністрації, представники Радикальної партії.  

У місті Львові народний депутат зустрівся з представниками профспілок Львівщини, з якими теж обговорював питання підняття цін на газ.

Фото зі сторінки Олега Ляшка у Facebook

16 жовтня

Вдруге за осінь Львівщину відвідав Президент

Перший візит був здійснений 19 вересня на Львівський форум видавців, який відвідують дуже багато політиків. Тоді Петро Порошенко взяв участь в офіційному відкритті Форуму, яке, до речі, перенесли з вечірнього на обідній час, підлаштовуючись під графік Президента. Гарант вручив подяки окремим видавництвам, взяв участь у презентації книжки «Діялог лікує рани» Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава (Шевчука), що відбулася у Львівському національному університеті ім. І. Франка.

16 жовтня Президент разом з Міністром оборони Степаном Полтораком та Міністром регіонального розвитку Геннадієм Зубком їздили на Яворівщину інспектувати хід будівництва гуртожитків для військовослужбовців. Петро Порошенко побував у Міжнародному центрі миротворчості та безпеки (Яворівський полігон), де взяв участь у заходах до Дня бійця територіальної оборони, проінспектував стан будівництва гуртожитків для військових, відвідав Військово-медичний клінічний центр Західного регіону та взяв участь у нараді з питань стану реалізації програми будівництва житла для військовослужбовців.

Обидва рази Президент мав короткі прогулянки Львовом, під час яких фотографувався із мешканцями та гостями міста, заходив у кав’ярні на каву.

Фото: Укрінформ

3 жовтня 2018 року

Андрій Садовий іде у президенти

Міський голова Львова заявив, що братиме участь у президентських виборах 2019 року. Зрештою, цього слід було очікувати, адже вже не перший місяць Андрій Садовий відвідує різні міста України та спілкується з їхніми мешканцями, поглиблюючи товариський діалог в межах проекту “UrbanTalks”.
Детальніше про наміри міського голови Львова кандидатувати на пост президента – на офіційній сторінці політичної партії Об’єднання “Самопоміч”.

Фото з Фейсбук-сторінки Андрія Садового

10 вересня 2018 року

Розкол в Аграрній партії

Голови західноукраїнських обласних партійних організацій Аграрної партії України (Тернопільської, Чернівецької, Волинської, Хмельницької) висловили недовіру голові партії Віталію Скоцику.
Нагадаємо, що за результатами місцевих виборів 2015 року, Аграрна партія України отримала 5,1 % мандатів у радах різного рівня. Наприклад, в Об’єднанні “Самопоміч”, цей показник становить 3,2 %, в УКРОПа – 5,7%, у ВО “Свобода” – 5,2 %.
За результатами перших місцевих виборів в ОТГ, що відбулися 29 жовтня 2017 р., Аграрна партія України зайняла четверту сходинку за кількістю депутатських мандатів – 391, поступившись ВО “Батьківщина” (911 мандатів) та “Блоку Петра Порошенка «Солідарність» (666 мандатів), а також самовисуванцям (1 223 мандати).Відео прес-конференції з Львівського прес-клубу

 

Стоп кадр із відео Львівського прес-клубу

6 вересня 2018 року

Леонід Кравчук у Львові агітував за Юлію Тимошенко

6 вересня у у Львівському Прес-клубі відбулася прес-конференція першого Президента України Леоніда Кравчука на тему «27 років Незалежності: перемоги, поразки, нові виклики». Відповідаючи на питання депутата Львівської обласної ради від ВО «Батьківщина» Ярослава Качмарика про те, чи є серед потенційних кандидатів на пост президента України люди, які мають стратегічне бачення розвитку країни, підтримку команди та людей, Леонід Кравчук назвав Юлію Тимошенко. Також він заявив, що не проти того, щоб пані Тимошенко стала лідером (чит. президентом).

 

Photograph: lee Scott / Unsplash