Хронологія виборчих перегонів

ВИБОРИ 2019

У 2019 році в Україні пройдуть вибори президента (31 березня) та народних депутатів (27 жовтня). Ми вирішили робити підбірку головних подій, що відбуваються у Львові та області, і можуть впливати на ваш вибір.

#голосуйтеусвідомлено

7  березня

Центральна виборча комісія скасувала реєстрацію 5 кандидатів на пост Президента України

Таким чином, на посаду Глави держави претендують 39 кандидатів.

Дмитро Гнап, Дмитро Добродомов, Євгеній Мураєв, Сергій Кривонос, Андрій Садовий подали свої заяви про відмову балотуватись у президенти. ЦВК, розглянувши заяви, прийняла рішення про скасування реєстрації кандидатів. Рішення прийнято одноголосно. Крім того, зважаючи на прийняті рішення, Комісія внесла також зміни до складу окружних виборчих комісій.

Громадянська мережа ОПОРА також нагадує, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 56 “Закону про вибори Президента України” подати заяву про відмову балотуватися можна було не пізніше як за 23 дні до дня виборів, тобто до 7 березня. У такому випадку автоматично припиняються повноваження уповноваженого кандидата і його довірених осіб, членів ОВК від цього кандидата. Крім того, скасування реєстрації означає позбавлення кандидата статусу суб’єкта виборчого процесу. Грошова застава у сумі 2,5 мільйони гривень не повертається, а перераховується до Державного бюджету. Зняття своєї кандидатури на користь іншого кандидата не має жодних правових наслідків та не дає жодних додаткових можливостей для такого.

7 березня

Добродомов відмовився від участі у президентських виборах на користь Гриценка

Про те, що кандидат на пост Президента Дмитро Добродомов знімає свою кандидатуру на користь Анатолія Гриценка, він повідомив під час брифінгу у ЦВК після того, як написав заяву про скасування реєстрації кандидата у Президенти.

Кількома годинами раніше кандидат опублікував у своєму профілі в мережі Facebook світлину, де тисне руку Анатолію Гриценку із підписом: “Друзі! Прийняв для себе надважливе рішення! Сьогодні о 17.00 планую заїхати у ЦВК. Запрошую представників ЗМІ”. 

Нагадаємо, Дмитро Добродомов є народним депутатом VIII скликання, обраний по виборчому округу № 115 у Львові як самовисуванець. Зараз очолює партію “Громадський рух “Народний контроль”. Центральна виборча комісія зареєструвала Добродомова кандидатом на пост Президента 25 січня. Під час утворення окружних виборчих комісій політик подав лише 14 своїх кандидатур до комісій. Таким чином, у деяких областях, зокрема на Львівщині, не мав жодного представника.

1 березня

Садовий вирішив відмовитись від участі у виборах через результати соцопитування

Кандидат у Президенти та чинний міський голова Львова Андрій Садовий вирішив відмовитися від участі у президентських виборах та підтримати Анатолія Гриценка. Про це Садовий заявив сьогодні на брифінгу в Києві. Як згодом написав політик на своїй сторінці у Facebook, таке рішення він прийняв на основі даних соцопитування.

Під час брифінгу кандидат на пост Президента Андрій Садовий зазначив: «Саме зараз ми маємо шанс обрати українського антикорупційного Президента. Тому я прийняв рішення. Я відкликаю свою кандидатуру на виборах Президента».

Він також розповів, що підтримуватиме кандидата на пост Президента Анатолія Гриценка. Садовий пояснив, що його підтримка не є безумовною, наголосивши, що наступного тижня укладе з Гриценком публічну угоду.

Фото зі сторінки Андрія Садового у Facebook

«Ми на початку наступного тижня підпишемо угоду. І там будуть дуже важливі принципи: принципи стосовно оборони нашої держави, боротьби з корупцією, окупованих територій, чистоти кадрової політики», —  пообіцяв Андрій Садовий.

Водночас, Садовий зазначив, що його рішення, можливо, стане сюрпризом для Гриценка, оскільки між ними не було жодних домовленостей про це. Лідер партії «Об’єднання «Самопоміч» також підтвердив намір своєї політичної сили брати участь у парламентських та місцевих виборах.

Невдовзі після брифінгу на сторінці Андрія Садового у Facebook з’явилася інформація, що зняти свою кандидатуру політик вирішив, проаналізувавши дані опитування компанії «Фама», оприлюднені сьогодні.

Більше деталей – за посиланням.

 

28 лютого

У лютому Львівщину відвідали 10 кандидатів на пост Президента

У лютому Громадянська мережа ОПОРА зафіксувала суттєве збільшення активності кандидатів на пост Президента у Львівській області.  Якщо у січні лише 1 кандидат відвідав регіон, то у лютому спостерігачі зафіксували щонайменше 13 візитів кандидатів. Зокрема, йдеться про Дмитра Добродомова, Анатолія Гриценка, Володимира Зеленського, Олександра Шевченка, Віталія Купрія, Віталія Скоцика, Валентина Наливайченка, Руслана Кошулинського, Юлію Тимошенко та Петра Порошенка.

Як саме проходили зустрічі – за посиланням.

26 лютого

Голова Львівської ОДА згадував Порошенка та Зеленського на заході для працівників дошкільної освіти

Під час конференції  для працівників дошкільної освіти, відповідаючи на питання із залу, голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка висловився на підтримку кандидата в Президенти Петра Порошенка. Голова ЛОДА також прокоментував високий рейтинг кандидата Володимира Зеленського як «катастрофу».

26 лютого у Львівському палаці мистецтв відбулась конференція  про  кращі практики дошкілля «Коло дитини». Відкрив конференцію голова Львівської ОДА Олег Синютка. Після своєї промови, відповідаючи на запитання з залу щодо його ставлення до великої кількості кандидатів на президентських виборах, Синютка зазначив: «Стосовно кандидатів, я це говорю чесно і щиро, тому що це так.  В силу того, що я маю повний доступ до державної інформації. Сьогодні є 2 кандидати, які починаються на «П»: Або Путін, або Порошенко». Дещо пізніше голова адміністрації додав: «Хочемо зберегти державу, хочемо виховувати дітей у цій державі — нема сумнівів у виборі».

Також Олег Синютка назвав катастрофою високий рейтинг кандидата Володимира Зеленського: «Стосовно Зеленського, який сьогодні має найвищі рейтинги в Україні… Але це факт, дівчата! Це катастрофа, але це факт!».

Фото зі сторінки Департаменту освіти і науки ЛОДА у мережі Facebook

Організували конференцію департамент освіти і науки Львівської ОДА та ГО «Центр соціальних інновацій», про що повідомляється на сайті обласної державної адміністрації. Загалом у конференції взяли участь понад 200 педагогів та керівників закладів дошкільної освіти.  Захід проводили в робочий час з 10:45.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк говорить, що голова ЛОДА не був зобов’язаний відповідати на питання, яке не пов’язане з його посадовими обов’язками.  А також, звертає увагу, що висловлювання голови стосується  виборчого процесу, у ньому згадуються прізвища кандидатів.

«Згідно з пунктом 4 частини 4 статті 3 Закону України «Про вибори Президента України» органи державної влади, їх посадові та службові особи мають рівно та неупереджено ставитися до кандидатів на пост Президента. В даному випадку головою облдержадміністрації не було дотримано принципу рівності прав кандидатів та їх умов участі у виборчому процесі», —  пояснює Тетяна Юзвяк.

 

25 лютого

Друга акція проти кандидата Зеленського у Львові пройшла непомітно

25 лютого представники ветеранських організацій знову організували акцію проти кандидата в Президенти Володимира Зеленського під Львівським державним цирком, де на цей раз відбувався концерт «Ліги сміху». Однак запланована акція не переросла ні в агітаційний, ні в антиагітаційний захід.

25 лютого, незадовго до концерту «Ліги сміху», під будівлею Львівського державного цирку зібрались активісти, здебільшого, учасники попередньої акції проти Володимира Зеленського, що відбулась 8 лютого, у день концерту  Студії «Квартал 95». Вже другий пікет проти цього кандидата в Президенти у Львові анонсували заздалегідь подією у соціальній мережі Facebook та в онлайн-виданні «Четверта студія ». В описі події зазначалось, що ГО «Українська спілка учасників АТО», «Штаб об’єднання Добровольців», ГО «Шквал Правий сектор» та низка інших організацій чекають відповідей кандидата на свої запитання, зокрема щодо фінансування виборчої кампанії Зеленського. Також представники перелічених організацій зазначили в описі події, що вимагають cпростування інформації про блокування і напад на Володимира Зеленського у Львові (8 лютого) та вибачення за некоректне питання, поставлене бійцям ООС. За їхніми очікуваннями, оскільки Зеленський мав би бути серед артистів «Ліги сміху», котра приїхала з концертом у Львів.

«Ми хотіли почути від нього вибачення. Він минулого разу нас образив. Таке питання нам задав: хто скільки був (на фронті  —  прим. ав). Ніби Зеленський більше разів був ніж ми. Всі хлопці воювали і по 2 роки, і по 3. Я півтора року, і зараз є інвалідом війни», — розповів учасник акції, представник ГО «Об’єднання добровольців» Михайло Єдинак.

Попри очікування мітингувальників, кандидата Зеленського серед артистів не було, тож зібрання невдовзі розійшлось. На відміну, від попередньої акції на цьому зібранні жоден з учасників не виголошував промов, не тримав заздалегідь надрукованих плакатів, не роздавав жодних друкованих матеріалів. Зібрання охороняли лише кілька поліцейських, що неспівмірно з тою кількістю працівників поліції (близько 20 осіб), які були присутні на акції 8 лютого. Спостерігачі ОПОРИ також не зафіксували присутності журналістів, окрім представників ZIK та ще 2-х осіб, які фотографували або знімали подію на камеру і, вірогідно, могли бути представниками ЗМІ. Медійного розголосу цієї події також не було.

4 лютого

Львівська ОДА організувала серію концертів, де агітували за чинного Президента

У січні щонайменше в 13 населених пунктах Львівської області відбулися концерти Заслуженого артиста України Ігоря Богдана за підтримки Департаменту культури, національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації. Під час деяких із них співак вдавався до відкритої та прихованої агітації за потенційного кандидата на пост Президента Петра Порошенка. Що робить це свідомо, Ігор Богдан підтвердив у коментарі спостерігачам ОПОРИ.

Подібні концерти відбулись 10 січня у селах Замок і Добросин, 15 січня у місті Рава-Руська та селищі Куликів Жовківського району. У селі Солонка Пустомитівського району Ігор Богдан виступив 13 січня. 20 січня концерт заслуженого артиста провели у Буську, а 23 січня у селищі Олесько Буського району. 28 січня співак виступив у місті Комарно та селі Мшана Городоцького району. 30 січня відбувся концерт Богдана у селі Волиця та селі Мостиська Другі Мостиського району, а 31 січня — у селищі Краковець, селах Страдч і Завадів Яворівського району. Побувавши на деяких із цих заходів, у місті Комарно (Городоцький район) та селі Волиця (Мостиський район), спостерігачі ОПОРИ зафіксували, як співак агітував за Петра Порошенка.

Голова Департаменту культури, національностей та релігій Львівської ОДА Мирослава Туркало запевнила, що Департамент коштів на проведення заходів не виділяв, а підтримка полягала в тому, щоб надати артистові, який виявив бажання провести безкоштовні концерти на Львівщині, список закладів, де можна виступити. Щодо агітації, яку проводить Ігор Богдан на концертах, очільниця Департаменту сказала, що це його приватна справа. Зауважимо, що співак у спілкуванні зі спостерігачами ОПОРИ зазначив, що концерти відбуваються саме з ініціативи Детальніше за посиланням.

30 січня

ОПОРА обговорила загрози використання адмінресурсу під час виборчого процесу із головою ЛОДА

30 січня в межах кампанії довготермінового спостереження за виборчим процесом на Львівщині спостерігачі ОПОРИ провели зустріч із головою Львівської обласної державної адміністрації Олегом Синюткою. Синютка повідомив, що не буде брати участі у передвиборчій кампанії Петра Порошенка, та як голова ЛОДА, намагатиметься запобігти застосуванню адмінресурсу на Львівщині.

Це одна з багатьох зустрічей з учасниками виборчого процесу, які проводить Громадянська мережа ОПОРА, здійснюючи моніторинг дотримання законності і принципів чесних виборів. У період спостереження за виборчою кампанією у представників ОПОРИ виникли запитання до очільника Львівської ОДА. Зокрема щодо його особистої ролі у виборчому процесі, оскільки раніше Синютка очолював місцевий осередок партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність»; інформації, що керівниками штабів БПП «Солідарність» на Львівщині, можливо, є голови районних державних адміністрацій; ймовірного зв’язку передвиборчої кампанії Петра Порошенка з ініційованими ним обговорень перспективного плану розвитку сіл на Львівщині. Більше читайте за посиланням.

 

28 січня

Руслан Кошулинький зареєстрований кандидатом на пост Президента

28 січня Руслан Кошулинський був зареєстрований кандидатом на пост Президента від політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Свобода”. 25 січня Центральна виборча комісія зареєструвала члена ВО “Свобода” Олега Бондарчука його уповноваженим представником.

Кошулинський був висунутий кандидатом в Президенти 22 січня на черговому ХL З’їзді партії ВО “Свобода”. Раніше повідомлялось, що він стане кандидатом від об’єднаних націоналістичних сил. На партійному з’їзді “Свободи” на підтримку Руслана Кошулинського також висловилися очільники «Правого сектора», «ОУН», «КУН» та руху «С14».

Нагадаємо, з грудня спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА фіксують зовнішню рекламу Руслана Кошулинського.

 

Фото зі сторінки Львівська обласна організація ВО "Свобода" у Facebook

25 січня

Аналітик ОПОРИ розповів про відмінності у роботі спостерігачів від громадських організацій та політичних сил

Спостерігачі від партій, кандидатів та міжнародні спостерігачі, зазвичай, активізуються у день голосування, натомість громадські організації починають працювати на більш ранніх етапах. Про це на засіданні прес-центру «Вибори-2019» у Львівському прес-клубі розповів координатор кампанії спостереження за виборами від Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь.

Темою чергового засідання прес-центру «Вибори-2019» стала роль офіційних спостерігачів у виборчому процесі. Тарас Радь пояснив, які права мають спостерігачі зареєстровані Центральною виборчою комісією, а також, чим на практиці відрізняється діяльність спостерігачів від різних суб’єктів виборчого процесу. «Зазвичай, спостерігачі від партій, кандидатів на пост Президенти, іноземних країн та міжнародних організацій активізуються в день голосування. Ми їх не бачимо на більш ранніх етапах підготовки виборів, але це справа кожного окремого суб’єкта виборчого процесу», —  повідомив Тарас Радь.

25.01.2019 photo z zasidania pres tsentru 1

Щодо інших особливостей роботи спостерігачів, аналітик розповів, що, етичні стандарти діяльності Громадянської мережі ОПОРА забороняють її спостерігачам здійснювати агітацію. «Наш спостерігач не має права публічно підтримувати жодного кандидата чи політичну партію, —  зазначив аналітик ОПОРИ. — Щодо спостерігачів від партій чи кандидатів —  це політика цих суб’єктів виборчого процесу. Бо закон накладає обмеження здійснювати агітацію тільки на іноземців, представників органів влади, правоохоронних органів тощо».

Крім того, модератор засідання прес-центру «Вибори-2019» Роман Шостак зауважив, що в основі спостереження, яке ведуть громадські організації, лежить неупередженість, тоді як спостерігачі від партій та кандидатів в Президенти фіксують порушення щодо своїх кандидатів.

Під час засідання також представили громадську омбудсвуменку з виборчих прав від Громадянської мережі ОПОРА Ярину Гаєцьку-Колотило, яка вже розпочала роботу у Львові. Ярина Гаєцька-Колотило зазначила, що такий інститут впроваджується в Україні вперше, в межах ініціативи мережі ОПОРА, підтриманої Європейський союзом. В обов’язки омбудсменів входить, окрім фіксації правопорушень, взаємодія із представником уповноваженим Верховної ради з прав людини. Гаєцька-Колотило розповіла: «Ми будемо долучатись до підготовки річного звіту уповноваженого з прав людини, даючи пропозиції, яким чином можна захистити свої права”.

Нагадаємо, 10 січня ЦВК надала Громадянській мережі ОПОРА дозвіл мати офіційних спостерігачів під час чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року.

25 січня

Добродомова зареєстровано кандидатом у Президенти

25 січня на своєму засіданні ЦВК зареєструвала політика кандидатом на пост Президента України.

Дмитро Добродомов є народним депутатом VIII скликання. Обраний по виборчому округу № 115 у Львові як самовисуванець. У 2012 був генеральним директором медіа-холдингу ZIK, автором і ведучим програми журналістських розслідувань «Народний Контроль». 22 січня 2019 року «Народний контроль» висунув Дмитра Добродомова кандидатом на посаду Президента України.

23 січня, під час подання документів до Центральної виборчої комісії Дмитро Добродомов пообіцяв, що вестиме передвиборчу кампанію, перебуваючи у неоплачуваній відпустці. Зазначимо також, що раніше, зареєструвавшись кандидатом на пост Президента, взяв відпустку чинний мер Львова Андрій Садовий. Проте не на весь виборчий період, а на 9 днів.

 

23 cічня

ОПОРА розпочала серію тренінгів для львівської поліції

Громадянська мережа ОПОРА розпочала черговий цикл одноденних тренінгів для поліцейських на тему «Правопорушення під час виборчих процесів: способи фіксації та форми відповідальності».

З 21 по 25 січня на базі Львівського навчального центру підготовки поліцейських проходитиме серія одноденних тренінгів на тему «Правопорушення під час виборчих процесів: способи фіксації та форми відповідальності». Завданням тренінгів є налагодження ефективної системи притягнення винних до відповідальності за порушення у сфері виборчого права та здійснення превентивних заходів із запобігання нових порушень. Навчання проводять тренери від Громадянської мережі ОПОРА  Ольга Коцюруба та Олег Ільницький.

«В попередні роки наші спостерігачі зафіксували найбільшу кількість порушень, що стосуються правил ведення передвиборної агітації. На жаль, далеко не в усіх випадках порушники були притягнуті до відповідальності. Для того, щоб ефективно протидіяти таким порушенням та сприяти притягненню винних до відповідальності, необхідна комплексна співпраця з правоохоронними органами», — зазначає тренерка проекту Ольга Коцюруба.

22.01.2019 Lviv trening dla politsii

За ці 5 днів понад 100 поліцейських Львівської області пройдуть навчання за програмою, що містить  приклади таких виборчих порушень, як підкуп виборців, порушення правил передвиборчої агітації, фальсифікація виборчої документації, використання адміністративного ресурсу. Учасники тренінгів навчаться розрізняти зони відповідальності у правопорушеннях профільного законодавства. А також, розглядаючи практичні кейси, зможуть підготуватися до можливого застосування маніпуляцій з боку суб’єктів виборчого процесу.

“Тренінг є дуже корисним для правильного кваліфікування порушень та розуміння “сходинок” того, як ми повинні діяти. А формат групової роботи сприяє кращому розумінню та запам’ятовуванню інформації”, —  ділиться враженнями учасниця тренінгу Мирослава  Теодорович.

Громадянська мережа ОПОРА проводить навчання для поліцейських за сприяння Консультаційної місії EUAM UKRAINE. Тренінги проходять на базі Державної установи «Львівський спеціалізований центр підготовки поліцейських».

22 січня

Спостерігачі ОПОРИ на Львівщині звернулись в поліцію щодо зовнішньої агітації без вихідних даних

Спостерігач Громадянської мережі ОПОРА звернувся до поліції з приводу розміщення в місті Городок Львівської області зовнішньої реклами із зображенням кандидата в Президенти Анатолія Гриценка без вихідних даних.

21 січня спостерігач ОПОРИ зафіксував у місті Городок білборд та 2 сітілайти агітаційного характеру із зображенням Анатолія Гриценка та гаслами «Чесний у владі —  гідне життя людей», «Чесних більше».

22.01.2019 Lviv dva sitilaity v gorodku

Поліція прийняла заяву про можливе правопорушення в телефонному режимі та невдовзі прибула на місце подій для отримання роз’яснень. На місці склали протокол про адміністративне правопорушення за статтею 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Заява спостерігача ОПОРИ зареєстрована в журналі Єдиного обліку за номером 322.

22.01.2019 Lviv slidchi fotografujut bigbord

Керівник Городоцької районної організації партії «Громадянська позиція» Роман Дунас відмовився коментувати ситуацію, пояснивши, що не має для цього повноважень, та порадив звернутись до Львівської обласної організації партії. У Львівському обласному осередку партії спостерігачів ОПОРИ сконтактували зі своїм представником у 120 виборчому окрузі, до якого входить Городок, Олегом Макаром. Олег Макар підтвердив, що замовником білборду та сітілайтів є довірена особа кандидата на пост Президента Анатолія Гриценка. А також зазначив, що білборди та сітілайти розмістили без вихідних даних з вини підрядника: «Підрядник не зорієнтувався, чи може просто його халатність така, і він не доклеїв вихідні дані».

Від 22 січня спостерігачі ОПОРИ почали  фіксувати в інших районах зовнішню рекламу Анатолія Гриценка з вклеєними вихідними даними.

Нагадаємо, що Центральна виборча комісія 15 січня зареєструвала Анатолія Гриценка кандидатом на пост Президента. Згідно з інформацією, яку опублікувала прес-служба партії «Громадянська позиція», 17 січня відкритий рахунок виборчого фонду кандидата.

Таким чином, відповідно до частини 1 статті 59 Закону «Про вибори Президента України»: «Кандидат на пост Президента України може на власний розсуд виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів свого виборчого фонду. Партія, яка висунула кандидата, може виготовляти друкований матеріал передвиборної агітації кандидата з використанням обладнання, що їй належить. Кандидат на пост Президента України може у такий же спосіб виготовляти матеріали своєї передвиборної агітації. Відомості, що містяться у цих матеріалах, повинні відповідати вимогам закону».

У частині 3 тієї ж статті йдеться, що друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання відповідно кандидата на пост Президента України або партії, яка висунула кандидата на пост Президента України, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Згідно з частиною 16 статті 64 цього ж Закону, забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Відповідно до частини 2 статті 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

20 січня

Низка ЗМІ Львівської області досі не опублікували розцінок на рекламу у виборчий період

Щонайменше 16 ЗМІ Львівської області станом на 19 січня не опублікували своїх розцінок на рекламу в газетах державної або комунальної власності, як того вимагає Закон України «Про вибори Президента України».

Зокрема, в редакціях газет «Громада» та «Миколаївські вісті», що поширюються у Миколаївському районі, газети «Вісник Розділля», яку розповсюджують у Новому Роздолі Миколаївського району, газет Перемишлянського району «Нова доба» та «Простір», пояснюють, що не опублікували розцінки, бо не знали про вимогу закону.

Таке ж пояснення дають в редакціях дрогобицьких газет «Галицька зоря», «Вільне слово» і «Нафтовик Борислава», радіо «Франкова земля», що мовить у Дрогобицькому районі, «Самбірської газети» і «Голос Самбірщини», що поширюються у місті Самборі, радіо та газети «Голос Прикарпаття» Старосамбірського району.

Детальніше за посиланням.

22.01.2019 Lviv photo opublikovanych roztsinok

Нагадаємо, відповідно до частини 1 статті 61 Закону «Про вибори Президента України» телерадіоорганізації мають не пізніш як за 90 днів до дня виборів опублікувати в друкованих ЗМІ розцінки вартості однієї хвилини чи секунди ефірного часу. Телерадіоорганізації, які ведуть мовлення на загальнонаціональних каналах, публікують розцінки в газетах «Голос України» та «Урядовий кур’єр», регіональні та місцеві — у відповідних регіональних та місцевих друкованих виданнях державної чи комунальної форми власності.

19 січня

Газета «Високий замок» пропонувала розмістити приховану рекламу на своєму сайті

Газета «Високий замок» пропонувала розмістити на своєму сайті приховану рекламу. Розміщення матеріалу без позначки «реклама» коштує на 15% дорожче ніж звичайна рекламна публікація, повідомили на сайті видання.

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували на сайті «Високий Замок», що є інтернет-версією однойменної місцевої газети, оголошення з пропозицією розмістити рекламу у формі повідомлення в стрічці новин, статті чи інтерв’ю. Також в оголошенні зазначили, що розмістити матеріал без позначки «реклама» коштуватиме +15 %.

Тобто, відповідно до розцінок в оголошенні, за рекламу під виглядом новини в інформаційній стрічці «Високого замку» потрібно заплатити 2530 гривень —  на 330 гривень дорожче, ніж маркована публікація. А замовна стаття чи інтерв’ю в топі новин без маркування коштує 5520 гривень — на 720 гривень дорожче. Ще 500 гривень доведеться віддати, якщо замовник хоче щоб рекламний матеріал написав журналіст «Високого замку» у стилі редакції.

Нагадаємо, відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про рекламу»: «Реклама  має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу».

Представниця відділу реклами у «Високого замку» Оксана Кристиняк повідомила, що така пропозиція на сайті виникла через те, що багато фірм, розміщуючи рекламу, просять не маркувати її: «Дуже часто комерційні фірми подають нам рекламу, але кажуть, ви не пишіть, що це реклама. І щоб їх якось обмежити у цьому бажанні, ми зробили таке оголошення».

Представниця рекламного відділу заявила, що про те, що порушують закон, не знали.  Вона пообіцяла прибрати з оголошення пропозицію розмістити рекламу без маркування. На питання, чи звертались до «Високого замку» з проханням розмістити на сайті політичну рекламу, Кристиняк відповіла, що ні. Упродовж кількох годин після дзвінка від ОПОРИ пропозицію прибрали.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк пояснює, що випадками порушень законодавства про рекламу займаються органи Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держспоживінспекція).

«У разі виявлення порушень на розповсюджувачів реклами (ЗМІ, рекламні агенції), винних у порушенні порядку її розповсюдження та розміщення, накладається штраф у п’ятикратному розмірі розповсюдженої реклами. До порушень порядку розповсюдження реклами відноситься і розміщення реклами без відповідного маркування», – говорить юридична радниця, посилаючись на частину 1 статті 9 Закону України «Про рекламу».

«Органам Держспоживінспекції не складає труднощів виявити таке порушення у друкованому ЗМІ, проте виявити і застосувати такі штрафи до Інтернет-ЗМІ є дуже проблематично через те, що чинним законодавством не врегульований правовий статус  Інтернет-ЗМІ», — додає юристка.

Варто зазначити, на сайті «Високий Замок» 9 січня з’явилось інтерв’ю «А. Садовий: «Партія — це громадський туалет: треба час до часу робити загальне прибирання», що мало ознаки прихованої реклами. Цей матеріал також без ідентифікації реклами надрукували в газеті за 10-16 січня. А у випуску за 17-23 січня так само без позначок, що ідентифікують рекламу, опублікували інтерв’ю «Юлія Тимошенко запропонує, щоб кожен громадянин уклав з новою владою контракт» із керівником Львівського обласного осередку партії «ВО «Батьківщина» Михайлом Цимбалюком. Раніше спостерігачі ОПОРИ фіксували політичну рекламу в газеті «Високий Замок» із символом ℗, замість маркування «Реклама» або «На правах реклами», що передбачене законом.

 

18 січня

Голови деяких сільських рад на Львівщині вбачають мотив агітації в обговоренні плану розвитку сіл

Голови двох сільських рад на Львівщині не бажають роздавати односельцям запрошення на обговорення плану розвитку сіл за ініціативи Президента. Зокрема, тому що такі заходи можуть бути формою агітації за Петра Порошенка на майбутніх президентських виборах.

17 січня у Мостиській районній державній адміністрації відбулася нарада голови Мостиської РДА Степана Буняка із головами сільських рад Мостиського району Львівської області. Спостерігачі ОПОРИ, які були присутні на нараді, зафіксували, як під час неї голова РДА наголошував на тому, щоб голови сільських рад особисто рознесли запрошення односельцям на обговорення плану розвитку, що має відбутись у низці сіл району наприкінці січня, а також розклеїли плакати у громадських місцях.

Детальніше – за посиланням.

21.01.2019 Lviv photo z zasidania

17 січня

Інтернет-ЗМІ у Facebook поширюють чорний піар проти Садового

У стрічках новин користувачів Facebook з’явилась реклама матеріалу ЗМІ  «Садовий і львівський криміналітет діють заодно?». Ідентичні публікації розповсюдили на своїх сайтах та у соціальній мережі київські й всеукраїнські медіа, зокрема такі як «InKyiv.net»,  «Реальна Україна», «Новости 24», «Polit.media», «Kyiv.Press». 2 останніх посилаються на ресурс «Народна правда». Низка видань також розповсюдили в мережі Facebook рекламу, що має ознаки таргетованої і поширюється не тільки на Київську, але й на Львівську область.

Зміст публікації, до якої активно привертали увагу ЗМІ, має ознаки «чорного піару» та стосується ймовірних зв’язків лідера партії «Об’єднання «Самопоміч» Андрія Садового з бізнесменом Ігорем Кривецьким, котрого у матеріалі називають «кримінальним авторитетом» на прізвисько «Пупс».

У Львівському осередку «Об’єднання «Самопоміч» розповіли, що про розповсюдження подібних публікацій їм відомо.

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА також намагались зв’язатись із редакціями медіа, які поширювали матеріал, проте їхні контакти на сайті або відсутні, або не є діючими.

Діджитал-маркетолог Богдан Дубильовський говорить, що потенційні і дійсні кандидати поруч із звичайною рекламою досить часто використовують таргетовану. Різні меседжі, як то зниження тарифів, достойні пенсії, освіта, транслюють для користувачів різних вікових та соціальних груп.

«Стосовно Андрія Садового, я думаю, що ця кампанія з дискредитації точно транслюється на західні регіони і Київ, де є його симпатики, —  каже Богдан Дубильовський. — Де у Садового найвищий рейтинг, там, я впевнений, крутиться реклама цієї статті. Адже таргетовану рекламу можна було «заточити» безпосередньо під портрет його виборця за географією, віком, статками та іншими ознаками».

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк пояснює: «Чинне виборче законодавство надає змогу кандидату на пост Президента звернутися до друкованого ЗМІ, теле- чи радіокомпанії з вимогою спростувати інформацію, яку він вважає недостовірною не пізніше як через 3 дні з такого оприлюднення (ч.5 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України»). Однак виборче законодавство, на жаль, не регулює випадку, коли поширення недостовірної інформації було здійснене в мережі Інтернет. Тому скористатися цією процедурою щодо Інтернет-ЗМІ для кандидата буде дуже проблематично».

У такому випадку, розповідає юристка, за загальними нормами Цивільного кодексу України кандидат може звернутися до суду із позовом про захист честі, гідності, ділової репутації до власника Інтернет-сайту (особу, на яку зареєстровано сайт) та до автора публікації (якщо такий зазначений).

«На відміну від виборчих справ, для яких встановлені скорочені строки судового розгляду, справи про захист честі, гідності ділової репутації в загальному порядку розглядаються дуже довго. Тому навряд чи до дня голосування кандидат отримає позитивне для себе судове рішення», — додає юридична радниця ОПОРИ.

Зауважимо, що адміністратори сторінки «Об’єднання «Самопоміч» також застосовують рекламу у соціальних мережах, щоб просувати публікації, у яких критикують певних політичних діячів.

16 січня

Президента України на Львівщині обиратиме майже 2 мільйони виборців

У виборах Президента України, які відбудуться 31 березня 2019 року, зможуть взяти участь майже 2 мільйони виборців у Львівській області. Таким чином право голосу має 78% з-поміж 2,5 мільйонів мешканців регіону.

За даними Державного реєстру виборців, станом на 31 грудня 2018, кількість виборців у Львівській області становить 1 953 979 включно з тими, хто має відмітку про вибуття (38 096 громадян). Так у Львові зареєстровано 595 111 виборців, у містах обласного значення Дрогобичі –  67 984, Червонограді – 62 158, Стрию – 42 778, Бориславі – 28 828, Самборі – 27 164, Новому Роздолі – 18 770, Трускавці – 16 272 та Моршині – 3 747.

Із 20 районів Львівщини найбільше виборців мешкають у Яворівському – 96 608, а найменше у Перемишлянському – 32 716.

Згідно з інформацією на офіційному сайті Державного реєстру, на території Львівської області створено 12 виборчих округів, у межах яких на постійній основі діятимуть 2136 виборчих дільниць: 922 малі, 692 середні та 522 великі.

Громадянська мережа ОПОРА нагадує, що якщо у зв’язку з навчанням, роботою, виїздом за кордон чи іншими подіями виборець не може проголосувати на виборах за зареєстрованим місцем проживання (виборча адреса), він може тимчасово на період їх проведення змінити місце голосування. Для цього, відповідно до частини 3 статті 34 та частини 1 статті 351 Закону «Про вибори Президента України» до 25 березня слід подати заяву про тимчасову зміну місця голосування із зазначенням дільниці чи адреси, за якою виборець бажає проголосувати до відповідного відділу ведення Державного реєстру виборців. До заяви потрібно додати оригінали та копії документів, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування. Наприклад, довідку з місця роботи чи навчання, документ, який підтверджує право власності або оренди на житло, яке знаходиться за місцем, де виборець хоче проголосувати, тощо.

Виборці, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій чи Луганській областях, або на території Автономної Республіки Крим можуть не додавати до заяви документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування. Детальніше про тимчасову зміну адреси голосування можна прочитати на сайті Державного реєстру. Перевірити свої персональні дані також можна в «особистому кабінеті виборця» сайту Державного реєстру виборців, попередньо зареєструвавшись.

Нагадаємо, на позачергових Президентських виборах 2014 року активність виборців на Львівщині була найвищою з усіх регіонів України. У львівській області участь в голосуванні взяли 78,2% виборців, тоді як середній показник по Україні становив 59,48%. Так само найвища серед регіонів явка була на Львівщині на позачергових парламентських виборах – 70%, тоді як в середньому по Україні проголосували 52,42% виборців.

10 січня

Редакціям газет Львівської області розсилали лист із пропозицією надрукувати антирекламу Зеленського

Редактор одного з друкованих видань Львівщини показав спостерігачам ОПОРИ електронний лист, який надіслала, за його припущенням, рекламна агенція з Рівного. У листі редакції пропонували розмістити матеріал з ознаками чорного піару спрямованого на потенційного кандидата Володимира Зеленського та отримати грошову винагороду.

Наприкінці грудня у щонайменше в чотирьох газетах Львівської області опублікували матеріал «Вова Зеленський — зоряний час Ігоря Коломойського» із підписом «Олег Панчук. за матеріалами 5.ua». Його опублікували газета «Яворівщина», що поширюється у Яворівському районі, у випуску за 20 грудня, городоцька газета «Народна думка» у випуску за 21 грудня, кам’янко-бузька газета «Життя і слово» у випуску за 21 грудня, радехівська газета «Народна справа» у випуску за 28 грудня та жовківська газета «Відродження» у випуску за 29 грудня. Жодна з публікацій не була позначена як реклама.

Редактор Народного часопису Жидачівщини «Новий час» Андрій Данилець повідомив, що йому теж надходив лист із пропозицією надрукувати цей матеріал та отримати грошову винагороду, однак він не пристав на пропозицію. Також, редактор «Нового часу» розповів, що йому надходили пропозиції надрукувати антирекламу інших кандидатів та потенційних кандидатів на пост Президента, деякі з тієї ж адреси. «Аналогічні речі надходили проти Юлії Тимошенко, проти Гриценка, — говорить Андрій Данилець. — Але ми не займаємось «джинсою».

У тексті листа, якого редактор жидачівської газети показав спостерігачу ОПОРИ, зазначалося, що друкувати матеріал потрібно «Без будь-яких плашок та поміток На правах реклами, (Назва рубрики сторінки допустима)». Перед друком просили надіслати сторінку на погодження. Далі у листі йшлося, яким чином здійснюватиметься оплата матеріалу.

Наприкінці листа був вказаний контактний телефон, за яким працівники редакцій, ймовірно, могли б зв’язатись із відправниками матеріалу про Володимира Зеленського. Однак, коли за цим номером зателефонували представники ОПОРИ, слухавку ніхто не взяв. Автор е-мейлу також залишив адресу, на яку редакціям потрібно було надіслати «живу» газету одразу після того, як випуск надрукують: 33028 м.Рівне, а/с 261. Таку адресу для листування вказує у своїх контактах Товариство з обмеженою відповідальністю «Промпостач партнер». Його керівником, згідно з досьє аналітичної системи YouControl є Костянтин Бертух, який також є засновником ТОВ «Медіа стар».

Працівники редакцій інших видань раніше у розмовах зі спостерігачами ОПОРИ згадували, що надсилала їм матеріали про Володимира Зеленського саме медіа-агенція «Медіа стар», проте не готові були дати офіційний коментар.

Громадянська мережа ОПОРА намагалась зв’язатись з представниками медіа-агенції «Медіа стар». За одним із номерів, вказаних в досьє YouControl у графі «Контакти ТОВ МЕДІА СТАР», відповів чоловік, який відмовився представитись та сказав, що наразі немає жодного стосунку до агенції, а його телефон внесли до контактів агенції  кілька років тому. Він не побажав надати жодних інших актуальних номерів. Решта номерів, знайдених у відкритому доступі, виявились недійсними.

«Виборче законодавство дозволяє на законних підставах здійснювати будь-яку діяльність з метою спонукання не голосувати за певного кандидата на пост Президента України. Про це говорить частина перша статті 58. Якщо б згадані матеріали були опубліковані після офіційного старту виборчого процесу вони могли б розцінюватися як агітацією проти потенційного кандидата, —  пояснює координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь. —  Незважаючи на те, що Володимир Зеленський на даний момент не є кандидатом на пост Президента, проте агітаційні матеріали у ЗМІ у будь-якому разі мали б поширюватись, відповідно до Закону України «Про рекламу» з позначкою «Реклама» чи «На правах реклами».

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк також наголошує на тому, що подібний матеріал до дня реєстрації Володимира Зеленського кандидатом на пост Президента, повинен бути маркований як рекламний. При цьому, відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про рекламу» відповідальність за зміст вказаної публікації буде нести рекламодавець. «У нашому випадку газети опублікували вказаний матеріал без позначки «Реклама» чи «На правах реклами», тим самим видали цей матеріал за свій. За таких обставин, редакція поряд із «автором» публікації Олегом Панчуком нестимуть відповідальність, у випадку якщо в публікації виявиться недостовірна інформація», — зазначає юристка.

Нагадуємо, відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про рекламу», прихована реклама заборонена. У частині 3 цієї ж статті йдеться, що інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи або товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих осіб чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами».

9 січня

У період Новорічних та Різдвяних свят представники трьох політичних сил роздавали подарунки

Наприкінці грудня – на початку січня представники політичних партій ВО «Батьківщина», ВО «Свобода» та Радикальної партії Олега Ляшка значно активізувались, вітаючи громадян з новорічними святами, відвідуючи дитячі будинки й навчальні заклади та роздаючи подарунки. Особливо активними представники партій та близьких до них громадських організацій були в День святого Миколая, напередодні та після Різдва. У деяких випадках, окрім солодощів та подарунків роздавали листівки та календарі з зображенням потенційних кандидатів на пост Президента.

Такі факти слід розглядати як дочасну приховану агітацію на користь окремих політичних сил та потенційних кандидатів на пост Президента, пояснює координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь.

Більше читайте тут.

8 січня 2019

Чинний мер Львова Андрій Садовий зареєстрований кандидатом на пост Президента

8 січня Центральна виборча комісія зареєструвала кандидатом на пост Президента лідера політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» та чинного міського голову Львова Андрія Садового. Уповноваженим представником кандидата у Центральній виборчій комісії став народний депутат Любомир Зубач.

Андрія Садового висунули кандидатом на пост Президента від Об’єднання «Самопоміч» під час Всеукраїнського з’їзду партії 3 січня в Києві. На з’їзді йому висловив підтримку міський голова Глухова (Сумська область) Мішель Терещенко, який раніше заявляв про намір балотуватись на виборах Президента 2019 року. Того ж дня Садовий подав документи до ЦВК.

Варто зазначити, влітку 2018 року Андрій Садовий відвідав низку українських міст у межах дискусійної платформи Urban Talk. З осені спостерігачі Громадянскої мережі ОПОРА фіксують зовнішню рекламу політика, а також  у стрічках соціальних мереж Facebook та Instagram та на відеохостингу Youtube.

Як Громадянська мережа ОПОРА повідомляла раніше, Львівська міська рада відмовилась голосувати за проект ухвали про запобігання використання адміністративного ресурсу на Львівщині.

Нагадаємо, відповідно до частини 1 статті 44 Закону України «Про вибори Президента України»: «Висування кандидатів на пост Президента України партіями та самовисування розпочинається з першого дня виборчого процесу». Згідно з календарним планом ЦВК  реєстрація кандидатів на пост Президента триває з 31 грудня до 8 лютого.

Фото зі сторінки «Об’єднання Самопоміч» у Facebook

3 січня

Львівські ЗМІ оприлюднили вартість реклами в період президентської виборчої кампанії

Відповідно до Закону «Про вибори Президента України» низка львівських медіа оприлюднили інформацію про вартість розміщення у них передвиборної агітації на час виборчого процесу. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА дослідили, скільки грошей доведеться викласти майбутнім кандидатам за агітацію в медіа.

21 грудня

Дмитро Добродомов напередодні виборів до ОТГ представив свою команду у Бібрці

21 грудня народний депутат України, потенційний кандидат на пост Президента Дмитро Добродомов зустрівся з мешканцями міста Бібрка. Лідер партії “Громадський рух “Народний контроль” представив кандидатів від своєї політичної сили на виборах Бібрської міської ОТГ, що відбулись 23 грудня.

На зустрічі були присутні прихильники “Народного контролю”, кандидати у депутати до Бібрської ОТГ Марян Наугольник та Роман Гринус, а також місцеві жителі. Під час зустрічі народний депутат наголошував на необхідності зміни влади на всіх рівнях, водночас висловив підтримку на місцевих виборах чинному міському голові Бібрки.

20 грудня

Львівська міська рада не затвердила ухвалу щодо запобігання зловживанню адмінресурсом

20 грудня на пленарному засіданні Львівської міської ради депутати мали голосувати за проект ухвали про запобігання використання адміністративного ресурсу в комунальних закладах, організаціях та підприємствах Львова. Однак голосування перенесли на невизначений час, а сам проект відправили на доопрацювання.

Проект ухвали «Про недопущення використання закладів освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, інших комунальних підприємств, установ, організацій міста Львова для розповсюдження політичної реклами та здійснення політичної агітації» створила робоча група, до якої, крім депутатів ЛМР, увійшли представники Громадянської мережі ОПОРА та Комітету виборців України.

«Цей документ, базуючись на положеннях виборчого законодавства та законів «Про місцеве самоврядування в Україні» і «Про освіту», додатково врегульовує порядок та практику використання приміщень комунальної власності у виборчих цілях», — пояснює член робочої групи, координатор спостереження за виборами ОПОРИ у Львівській області Тарас Радь. — «До того ж, голосування за таке рішення мало продемонструвати готовність політичних партій не використовувати заклади комунальної власності для політичної реклами та у виборчих цілях».

На перенесенні голосування наполягав міський голова Андрій Садовий, серед іншого, посилаючись на те, що ухвала дублюватиме чинні норми законодавства. На пропозицію депутата фракції «Громадянська позиція» Юрія Кужелюка проголосувати зараз, мер Львова відповів: «Ви за цю ухвалу не проголосуєте, інші фракції не проголосують, проголосує тільки четверо депутатів, потім скажуть: «Ми хотіли — нам не дали», і будуть мати піар. Не треба! Будьте мудрими. Всі чемно, дружно перенесемо і будемо доопрацьовувати цю ухвалу стільки, скільки потрібно».

Аналітики Львівського осередку ОПОРИ вважають, що така позиція міського голови могла вплинути на голоси найбільшої фракції Львівської міської ради Об’єднання «Самопоміч». Нагадаємо, Андрій Садовий є одним з потенційних кандидатів на пост Президента України на виборах у 2019 році.

За перенесення розгляду ухвали проголосували 38 депутатів, проти — 5, двоє утримались, не брали участь в голосуванні 12 депутатів.

З проголосувавших за перенесення 18 членів фракції Об’єднання «Самопоміч», 8 членів БПП «Солідарність», 6 членів «Народного контролю»,  3 члени «Громадянської позиції», 1 член Української галицької партії та 2 позафракційні. Проти голосували 5 депутатів, з них четверо входять до фракції «УКРОП» та один до Української галицької партії.  Не голосували дванадцятеро. З них 7 депутатів від ВО «Свобода», 2 від Об’єднання «Самопоміч», 2 від «Громадянської позиції», та один член «УКРОПу».  Утримались двоє:1 член Української галицької партії та 1 член Об’єднання «Самопоміч». 8 депутатів були відсутні. Половина з них — депутати Об’єднання «Самопоміч», решта члени фракцій Української галицької партії, БПП  «Солідарність», «Громадянської позиції» та ВО «Свобода» (по одному депутату).

Крім цього, проти прийняття ухвали також виступали окремі депутати фракцій Громадський рух «Народний контроль», «Громадянська позиція» і ВО «Свобода». Серед їхніх аргументів було дублювання змісту ухвали виборчого законодавства, спроба обмежити доступ депутатів міської ради до приміщень, у яких вони проводять зустрічі з громадянами в межах своїх обов’язків (що не відповідає змісту документу), звинувачення у популізмі. Водночас, деякі міські обранці висловилися на підтримку ухвали. Зокрема, депутатка від Української галицької партії Юлія Гвоздович запропонувала заборонити у комунальних установах символіку не тільки партій, але й громадських та благодійних організацій, чиї назви співзвучні з назвами партій.

Львівський осередок Громадянської мережі ОПОРА й надалі відслідковуватиме долю ухвали, адже вважає її важливим кроком врегулювання проблеми зловживання адмінресурсом на місцевому рівні.

20 грудня

ЦВК утворила 12 виборчих округів на Львівщині

Центральна виборча комісія оприлюднила перелік територіальних виборчих округів для чергових виборів Президента України. Порівняно з виборами Президента 2014 року кількість виборчих округів на Львівщині залишилася незмінною, проте змінилися їхні межі. Під час президентських виборів 2019 року нумерація та межі округів співпадатимуть з тими, що були під час виборів народних депутатів 2014 року.

Ознайомитися з переліком і картою округів можна за посиланням.

10 грудня

Арсеній Яценюк та Лілія Гриневич взяли участь у спільних заходах у Львові

10 грудня лідер партії «Народний фронт» Арсеній Яценюк разом з однопартійкою Міністром освіти і науки України Лілією Гриневич зустрілися зі студентами Українського католицького університету. Арсеній Яценюк виступив як прем’єр-міністр 2014-2016 років із лекцією на тему досвіду 2014 року та викликів 2019 року, в межах дискусійної платформи Open Talks.  Наступного дня Лілія Гриневич та Арсеній Яценюк провели аналогічний захід для студентів у Тернополі.

Також 10 грудня голова «Народного фронту» провів зустріч із місцевим осередком партії, на якій, зокрема, була присутня Гриневич, про що свідчать фото на сторінці  львівського осередку «Народного фронту»  у Facebook.

Міністр освіти і науки 10 грудня офіційно перебувала з робочим візитом на Львівщині. Вона взяла участь у круглому столі «Розвиток професійної освіти», провела брифінг для журналістів, та поспілкувалася з тренерами Нової української школи.

Одночасний приїзд до Львова та Тернополя  лідера парламентської партії Арсенія Яценюка і Лілії Гриневич можна розцінювати як ознаку дочасної передвиборчої агітації на користь «Народного фронту» в контексті президентського і парламентського виборчого процесу 2019 року. Нагадаємо, у листопаді «Народний фронт» розгорнув інформаційну кампанію у Львові та інших містах області, з метою інформувати громадян про свою діяльність. Зокрема, кампанія передбачає розповсюдження партійних газет та спілкування з виборцями. Партійці львівського осередку «Народного фронту» не вважають таке інформування формою передвиборчої агітації.

 

Фото з офіційної сторінки Арсенія Яценюка у Facebook

8 грудня

Петро Порошенко посилює свою присутність на Львівщині

Втретє від початку осені Президент України відвідав Львів. У суботу, 8 грудня, Петро Порошенко взяв участь у низці культурних заходів, зокрема, в урочистостях з нагоди 150-річчя товариства “Просвіта” у Львівському театрі опери та балету, де під час промови акцентував на досягненнях держави в період його президентства.

Порошенко також відвідав у Національному театрі імені Марії Заньковецької у Львові творчий вечір художнього керівника академічної капели «Трембіта» Миколи Кулика. З нагоди 60-річного ювілею диригенту було присвоєно почесне звання “Народний артист України”. Того ж дня під час презентації вистави «Ремінісценції.UA» Президент присвоїв львівській волонтерці та співачці Софії Федині орден Княгині Ольги ІІІ ступеня.

Крім того, Петро Порошенко побував у селі Жовтанці Кам’янка-Бузького району, провів зустрічі з головою Львівської обласної державної адміністрації Олегом Синюткою і головою Львівської обласної ради Олександром Ганущиним. Вдруге за 4 місяці очільник держави став гостем програми “ТЕМА” на Першому Західному. Ведучою цього випуску, що маркувався як ексклюзивне інтерв’ю, стала директорка каналу Ольга Цап замість Віктора Біщука чи Софії Федини, які зазвичай, ведуть програму.

Вочевидь, Львівщині відводиться провідне місце, де потенційний кандидат Петро Порошенко розраховує на підтримку виборців 31 березня 2019 року. Нагадаємо, що чинний Президент є одним з найактивніших потенційних кандидатів у розміщенні зовнішньої реклами у Львівській області.

Фото з офіційної сторінки Петра Порошенка у Facebook

21 листопада

Мішель Терещенко презентував свою книгу у Львові

Наприкінці вересня Мішель Терещенко склав повноваження міського голови Глухова та заявив, що буде балотуватися на пост Президента України. 21 листопада політик відвідав Львів, де зустрівся з мешканцями міста та презентував книгу про свого діда “Перший олігарх”.

Крім презентації книги, яку могли придбати всі охочі, Мішель Терещенко представив основні положення своєї передвиборчої програми. Серед першочергових завдань потенційний кандидат у президенти назвав подолання корупції, реформування правоохоронної та податкової системи. Політик також став гостем програми “Прямо в очі” на Першому Західному та Студії Захід на телеканалі “Еспресо TV”.

Заходи за участю пана Терещенка відбулись у приміщенні економічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка та в Конференційній залі Товариства охорони пам’яток історії та культури. На зустрічах екс-мера Глухова супроводжував Роман Семчишин, один з ініціаторів створення громадської приймальні Мішеля Терещенка у Львові.

 

Фото: Ксенія Янко

15 листопада

Скріншот запису ефіру

5-6 листопада

Анатолій Гриценко у Львові натякнув на можливе об’єднання з Андрієм Садовим

5 та 6 листопада потенційний кандидат на пост Президента Анатолій Гриценко перебував у Львові з робочим візитом. Лідер партії “Громадянська позиція” зустрівся з партійцями та обговорив питання формування майбутніх виборчих штабів на Львівщині. Крім того, він провів зустріч із кандидатами від “Громадянської позиції” до місцевих рад Бібрської, Радехівської та Зимноводської об’єднаних територіальних громад.

Також політик мав зустріч з експертами Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень, з якими обговорив питання виводу економіки з тіні, протидії корупції, перспектив держави на міжнародному ринку та захисту підприємців.

Під час свого візиту Анатолій Гриценко виступив в ефірі радіо “Незалежність” та став гостем програми «Момент істини» на радіо “Львівська хвиля”, “Акценти” – на телеканалі НТА. Також політик взяв участь у телепередачі “Прямо в очі” на Першому Західному, де відповідаючи на питання ведучого чому не відбулося об’єднання з Андрієм Садовим та чи втрачений шанс на єдиного кандидата від опозиції, відповів, що шанс не втрачений, що різні політики, які заявили про свої наміри зайняти пост президента, продовжують у форматі консультацій узгоджувати свої позиції, щоб об’єднати зусилля. Водночас Анатолій Гриценко категорично заперечив можливість об’єднання з Юлією Тимошенко.

Прінт-скрін із запису ефіру телепередачі "Прямо в очі" на Першому Західному

6 листопада

Валентин Наливайченко приїжджав на Львівщину підтримати однопартійців

6 листопада лідер Громадсько-політичного руху “Справедливість” зустрівся з колективом Судововишнянської лікарні, яка має бути реорганізована у комунальне підприємство Судововишнянської ОТГ. Оскільки бюджет територіальної громади у наступному році не зможе покрити всі видатки для утримання лікарні (бракує 2,8 млн. грн), необхідно оптимізувати штат лікарів. Персонал закладу, закономірно, виступає проти оптимізації. За фінансування лікарні у повному обсязі активно виступає заступник головного лікаря, який є депутатом Судовишнянської ОТГ від партії “Справедливість”.

Лідер “Справедливості” Валентин Наливайченко провів зустріч із працівниками закладу охорони здоров’я, зібрав підписи на підтримку лікарні та пообіцяв відстояти заклад. Звертаємо увагу на те, що про закриття лікарні Судововишнянською ОТГ мова не ведеться.

10 листопада потенційний кандидат на пост Президента став гостем “Студії Захід” на телеканалі “Еспресо TV”.

Нагадаємо, що це вже не перший візит Валентина Наливайченка на Львівщину. 7 вересня політик дав прес-конференцію у Львівському прес-клубі, де підтвердив, що буде балотуватися на посаду Президента України. Того ж дня політик дав інтерв’ю у програмі “Акценти” на каналі НТА, а 9 вересня вийшов ефір “Студії Захід” за його участі на “Еспресо TV”.

Як і багато інших політиків, Валентин Наливайченко відвідав Львівський Форум видавців, де взяв участь у презентації книги Енн Епплбаум «Червоний голод», збірки інтерв’ю з блаженнішим Святославом «Діалог лікує рани» Кшиштофа Томасіка, а також був присутній на презентації книги Романа Лубківського «Слов’янське небо».

Фото з офіційної сторінки Валентина Наливайченка у мережі Facebook

2 листопада

Юлія Тимошенко у Львові презентувала  “Новий економічний курс”

2 листопада потенційний кандидат на пост Президента України Юлія Тимошенко перебувала у Львівській області. У Львові лідерка партії “ВО “Батьківщина” провела прес-конференцію для журналістів, а також презентувала свою програму “Новий економічний курс” для місцевих підприємців.

В межах візиту лідерка “ВО “Батьківщина” також відвідала Собор Святого Юра та поклала квіти до пам‘ятника Митрополита Андрея Шептицького. Крім того, Юлія Тимошенко оглянула картини в музеї Олекси Новаківського, де проходила виставка робіт січових стрільців, що брали участь у заснуванні ЗУНР. Вона також зустрілася з учасницями театру пісні «Цьомочки» та поспілкувалася з письменниками і видавцями міста.

Ввечері Юлія Тимошенко приїхала до Стрия, де під час зустрічі з місцевою громадою агітувала за “Новий економічний курс”. Деякі ЗМІ повідомляли, що мешканців сусідніх міст підвозили на зустріч з політиком централізовано. Однак у прес-службі львівського осередку “ВО “Батьківщина” це заперечують.

Фото з офіційного сайту "Батьківщина Львівщини"

23-26 жовтня

Роман Безсмертний зустрівся з виборцями Львівщини

Візит Романа Безсмертного на Львівщину тривав з 23 по 26 жовтня. Окрім Львова потенційний кандидат у президенти відвідав Червоноград, Стрий та Дрогобич.

Зустрічі з місцевими громадами проходили під гаслом “Велика Україна можлива!”. Під час заходів політик говорив про стратегію розвитку, яку він бачить для України; коментував участь інших потенційних кандидатів у виборчих перегонах; розповідав про свої перші кроки на посаді Президента. Супроводжували політика Тарас Компаніченко та гурт «Хорея Козацька».

24 жовтня у Львові Безсмертний зустрівся зі студентами факультету міжнародних відносин Львівського національного університету ім. І. Франка. 25 жовтня – взяв участь у панельній дискусії в межах Львівського Безпекового Форуму, де критикував формат Мінського переговорного процесу та безпекову політику України. 27 жовтня було опубліковане інтерв’ю з майбутнім кандидатом у Студії Захід (телеканал “Еспресо TV”).

23 жовтня

 Олег Ляшко поспілкувався з громадами Львівщини

23 жовтня 2018 року потенційний кандидат на пост президента Олег Ляшко відвідав село Йосипівка та Новий Милятин Буського району Львівської області. У Йосипівці народний депутат відвідав фермерське господарство «Колос. Агро», де обговорив з фермерами підняття цін на газ.

У Новому Милятині Олег Ляшко брав участь у відкритті оновленого дитячого будинку «Добре серце». Дитбудинок було відремонтовано за кошти державного бюджету, які надійшли у формі субвенції. Однак місцева громада дякувала потенційному кандидату на пост президента Олегові Ляшку за сприяння у виділенні фінансування. Нагадаємо, що багато народних депутатів, користуючись своїм статусом, впливають на розподіл бюджетних коштів в межах державних субвенцій на соціально-економічний розвиток, а пізніше використовують  факт отримання громадою субвенції у власній політичній агітації. Олега Ляшка супроводжували голова Буської районної ради, голова та заступники Буської райдержадміністрації, представники Радикальної партії.  

У місті Львові народний депутат зустрівся з представниками профспілок Львівщини, з якими теж обговорював питання підняття цін на газ.

Фото зі сторінки Олега Ляшка у Facebook

16 жовтня

Вдруге за осінь Львівщину відвідав Президент

Перший візит був здійснений 19 вересня на Львівський форум видавців, який відвідують дуже багато політиків. Тоді Петро Порошенко взяв участь в офіційному відкритті Форуму, яке, до речі, перенесли з вечірнього на обідній час, підлаштовуючись під графік Президента. Гарант вручив подяки окремим видавництвам, взяв участь у презентації книжки «Діялог лікує рани» Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава (Шевчука), що відбулася у Львівському національному університеті ім. І. Франка.

16 жовтня Президент разом з Міністром оборони Степаном Полтораком та Міністром регіонального розвитку Геннадієм Зубком їздили на Яворівщину інспектувати хід будівництва гуртожитків для військовослужбовців. Петро Порошенко побував у Міжнародному центрі миротворчості та безпеки (Яворівський полігон), де взяв участь у заходах до Дня бійця територіальної оборони, проінспектував стан будівництва гуртожитків для військових, відвідав Військово-медичний клінічний центр Західного регіону та взяв участь у нараді з питань стану реалізації програми будівництва житла для військовослужбовців.

Обидва рази Президент мав короткі прогулянки Львовом, під час яких фотографувався із мешканцями та гостями міста, заходив у кав’ярні на каву.

Фото: Укрінформ

3 жовтня 2018 року

Андрій Садовий іде у президенти

Міський голова Львова заявив, що братиме участь у президентських виборах 2019 року. Зрештою, цього слід було очікувати, адже вже не перший місяць Андрій Садовий відвідує різні міста України та спілкується з їхніми мешканцями, поглиблюючи товариський діалог в межах проекту “UrbanTalks”.
Детальніше про наміри міського голови Львова кандидатувати на пост президента – на офіційній сторінці політичної партії Об’єднання “Самопоміч”.

Фото з Фейсбук-сторінки Андрія Садового

10 вересня 2018 року

Розкол в Аграрній партії

Голови західноукраїнських обласних партійних організацій Аграрної партії України (Тернопільської, Чернівецької, Волинської, Хмельницької) висловили недовіру голові партії Віталію Скоцику.
Нагадаємо, що за результатами місцевих виборів 2015 року, Аграрна партія України отримала 5,1 % мандатів у радах різного рівня. Наприклад, в Об’єднанні “Самопоміч”, цей показник становить 3,2 %, в УКРОПа – 5,7%, у ВО “Свобода” – 5,2 %.
За результатами перших місцевих виборів в ОТГ, що відбулися 29 жовтня 2017 р., Аграрна партія України зайняла четверту сходинку за кількістю депутатських мандатів – 391, поступившись ВО “Батьківщина” (911 мандатів) та “Блоку Петра Порошенка «Солідарність» (666 мандатів), а також самовисуванцям (1 223 мандати).Відео прес-конференції з Львівського прес-клубу

 

Стоп кадр із відео Львівського прес-клубу

6 вересня 2018 року

Леонід Кравчук у Львові агітував за Юлію Тимошенко

6 вересня у у Львівському Прес-клубі відбулася прес-конференція першого Президента України Леоніда Кравчука на тему «27 років Незалежності: перемоги, поразки, нові виклики». Відповідаючи на питання депутата Львівської обласної ради від ВО «Батьківщина» Ярослава Качмарика про те, чи є серед потенційних кандидатів на пост президента України люди, які мають стратегічне бачення розвитку країни, підтримку команди та людей, Леонід Кравчук назвав Юлію Тимошенко. Також він заявив, що не проти того, щоб пані Тимошенко стала лідером (чит. президентом).

 

Photograph: lee Scott / Unsplash