Декларації кандидатів на пост Президента України: перший тест на відкритість

Дата: 07.04.2014

Центральна виборча комісія офіційно завершила реєстрацію кандидатів на пост Президента України. Цього разу за найвищу посаду у державі будуть змагатися 23 кандидати. Cеред претендентів налічується 7 офіційних міліонерів, а також шестеро тимчасово безробітних. Наймолодша з кандидатів – це Наталія Королевська. Найстаршим виявився Петро Симоненко, що буде балотуватися на посаду Президента вчетверте. Водночас достовірність і прозорості доходів і власності деяких кандидатів можуть викликати сумніви.

Виборча кампанія на дочасних виборах Президента стане найкоротшою за останні 23 роки, однак зареєстровані кандидати вже потрапили під пильне око громадськості. Одним із перших тестів на відкритість і прозорість претендентів на найвищу посаду у державі стало подання декларацій про доходи. Відповідно до ст. 50 Закону України «Про вибори Президента України», під час реєстрації кожен кандидат зобов’язаний подати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру як особисті, так і членів своєї сім’ї за попередній рік.

Наймолодшим кандидатом цьогорічних перегонів стала 38-річна самовисуванка і колишній міністр соціальної політики Наталія Королевська. Цікаво, що чинний глава Кабінету Міністрів України Арсеній Яценюк, який відмовився балотуватися цього року, був наймолодшим кандидатом на президентських виборах 2010 р. Найстарший претендент на президентське крісло – 61-річний Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України – балотується вже вчетверте. Серед завзятих кандидатів, які вже вдруге братимуть участь у президентських перегонах, Олег Тягнибок, Юлія Тимошенко, Сергій Тігіпко й Анатолій Гриценко.

1logo

5logo

Згідно з поданими деклараціями, серед кандидатів з найбільшими доходами за 2013 р. є шість офіційних міліонерів, серед яких: самовисуванець і регіонал Сергій Тігіпко (263,579,662 грн), самовисуванець Петро Порошенко (51,837,681 грн), підтриманий з’їздом Партії регіонів Михайло Добкін (21,095,921 грн), самовисуванці Ольга Богомолець (3,311,440 грн), Ренат Кузьмін (1,312,070 грн) і Вадим Рабінович (1,000,000 грн). З іншого боку, протягом 2013 р. два кандидати не заробили жодної копійки: це лідер партії «Правий сектор» Дмитро Ярош, а також самовисуванець і колишній депутат Київської міської ради Зорян Шкіряк. Не зважаючи на такі доходи, обидва кандидати змогли внести заставу у розмірі 2,5 млн грн, хоча джерело коштів для застави може викликати сумніви у потенційних виборців.

2logo

Завдяки оприлюдненим деклараціям громадськості також стало відомо про нерухоме майно кандидатів. З-поміж 23 кандидатів найбільше власної нерухомості має самовисуванка Ольга Богомолець: 2 житлових будинки, 7 квартирта інші приміщення загальною площею 5 134 м2. Слідом за нею іде регіонал і самовисуванець Олег Царьов, якийзадекларував на себе і свою сім’ю  1 житловий і 1 дачний будинок та 7 квартир. З-поміж усіх кандидатів найбільше транспортних засобів має безпартійний самовисуванець Володимир Саранов – 8 автомобілів і яхту. Також відзначилися регіонали Сергій Тігіпко і Михайло Добкін, які задекларували по 6 автомобілів.

4logo

Питання достовірності та прозорості доходів і власності кандидатів у президенти ще не раз порушуватиметься протягом виборчої кампанії як під час політичних дебатів, так і серед пересічних виборців. Тим паче, що проблема непрозорого фінансування політичних партій в Україні все ще залишається актуальною.

Джерело: oporaua.org