39 із 44 кандидатів на пост Президента мають своїх представників серед членів окружних виборчих комісій на Львівщині.
18 лютого Центральна виборча комісія утворила окружні виборчі комісії — колегіальні органи, які забезпечуватимуть підготовку і проведення виборів Президента в межах виборчих округів, тобто на місцях. У Львівській області діятимуть 12 таких комісій, кожна з яких налічує щонайменше 35 членів. Така значна кількість зумовлена тим, що 39 із 44 кандидатів на пост Президента України скористалась можливістю і зробили подання кандидатур до складу ОВК у Львівській області.
Максимальну кількість своїх членів у комісіях мають 33 кандидати. Переважна більшість кандидатів мають по 11 представників серед членів та по 1 серед керівників ОВК. Кандидати Олег Ляшко та Роман Насіров мають по 10 представників серед членів та по 2 представники серед керівників комісій. Віктор Бондар та Олександр Соловйов мають по 12 представників у складі ОВК проте жоден з них не є керівником комісії. Інна Богословська, Дмитро Гнап, Юрій Кармазін, Сергій Кривонос, Віталій Купрій та Ігор Смешко мають від 1 до 10 представників в ОВК Львівщини. Генадій Балашов, Олександр Ващенко, Дмитро Добродомов, Аркадій Корнацький та Євгеній Мураєв не подали жодного представника до складу окружної виборчої комісії Львівської області.
Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області Тарас Радь пояснює, що відповідно до частини 4 статті 28 Закону «Про вибори Президента» засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії, проте у випадку проведення першого засідання комісії необхідна присутність не менше двох третин від її складу. Оскільки у своїй постанові ЦВК затвердила склади 12 ОВК у межах Львівської області у кількості не менше 35 осіб, то для проведення першого засідання необхідна присутність не менше 24 членів такої комісії. Вони мають скласти присягу для того, щоб комісія приступила до виконання своїх повноважень.
«Необхідність присутності на першому засіданні достатньо великої кількості осіб для повноважності комісії несе певну загрозу щодо спроможності вчасно, до 20 лютого, провести засідання вчасно. Ця ж проблема буде актуальною у подальшій роботі комісій, де для проведення засідань також буде необхідна наявність кворуму – не менше 18 членів комісії. Крім цього, з досвіду попередніх виборчих кампаній, особливо парламентських виборів 2012 року, була серйозна проблема з включенням до складу комісій осіб з поза меж Львівської області, яких згодом замінили на місцевих представників. Припускаємо, що подібні явища також матимуть місце під час президентських виборів у 2019, проте про масштаб проблеми зможемо говорити лише після того, як відвідаємо перші засідання усіх 12 ОВК».
Нагадаємо, згідно з частиною 2 статті 23 Закону «Про вибори Президента України»: «Окружна виборча комісія утворюється Центральною виборчою комісією не пізніш як за сорок днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше дванадцяти осіб». Максимальна кількість членів ОВК законом не встановлена. Хоча, на необхідності встановити максимальний кількісний склад окружних та дільничних виборчих комісій Громадянська мережа ОПОРА наголошувала ще у 2014 році, оскільки досвід попередніх президентських виборів засвідчив, що велика кількість членів ОВК та ДВК дестабілізує процес підготовки та проведення голосування.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.
За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.:+38 098 765 86 22
e-mail: lviv@opora.org.ua