Представництво партій у складі територіальних виборчих комісій – Львівська область

Дата: 20.09.2010

Представництво партій у складі територіальних виборчих комісій - Львівська областьВідповідно до календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, 15 вересня 2010 р. Центральна виборча комісія оприлюднила склад обласних, районних, міських виборчих комісій, які мають здійснювати підготовку та проведення місцевих виборів. Проаналізувати склад та партійне представництво комісій у Львівській області взялася Громадянська мережа ОПОРА.

Партійна приналежність членів ТВК в області:

Представництво партій у складі територіальних виборчих комісій трьох рівнів (обласна, міська, районні ТВК) у Львівській області здійснено у відповідності з Законом, тому найбільшу кількість членів ТВК мають ті партії та фракції, які представлені у Верховній Раді та які подали своїх кандидатів до ЦВК: Партія Регіонів – 90 членів, Народна партія (Литвин) – 87 членів, Комуністична партія – 83 члена.

Серед партій, що входять до блоків, чиї фракції теж зареєстровані у Апараті Верховної Ради, лідирує «Батьківщина» – 75 представників у виборчих комісіях. Інші політичні сили у складі Блоку Юлії Тимошенко суттєво відстають, зокрема, Українська соціал-демократична партія України у Львівській області має 10 членів у комісіях, а партія «Реформи і порядок» – лише 3-х. Блок «Наша Україна – Народна самооборона», яка у Парламенті представлена дев’ятьма політичними силами, в області отримала 90 членів виборчих комісій, серед них: Українська народна партія – 30, «Наша Україна» – 18, Народний Рух України – 12, «Народна самооборона» та Європейська партія – по 9 членів, «ПОРА» та УРП «Собор» – по 4, ХДС та Партія захисників Вітчизни – по 2 представника у виборчих комісіях.

Серед партій, які не є зареєстровані у Верховній Раді та згідно Закону могли висувати лише по одному кандидату до складу ТВК, найбільшу кількість членів комісій отримав «Фронт змін» – 20 представників, далі – партії «Свобода» та «За Україну!» з 18 та 17 членами відповідно. «Сильну Україну» в складі ТВК на всіх рівнях представлятимуть 8 членів партії, КУН – 7, «Українську платформу» Жебрівського – 6, «Козацьку Україну» – 4, Партію зелених – 3, «Громадянську позиції» – 2 члени. По 1 представнику в комісії отримали «Єдиний центр», «Солідарність», СДПУ (о), Всеукраїнська партія «Нова сила», Українська партія «Єдність».

Партійна приналежність ключових членів ТВК (голів, заступників голів, секретарів) в області:

Якщо говорити про розподіл посад у виборчих комісіях, які дісталися політичним силам, то найбільше голів, заступників голів та секретарів комісій у Львівській області є членами партії «Батьківщина» (8, 6 та 3 відповідно). Партія Регіонів отримала по чотири представника на кожній з керівних посад, а членський квиток Народної партії мають 3 голови комісії, 5 заступників та 4 секретарі. Комуністична партія та «Наша Україна» отримали однакову кількість посад – 7 (КПУ – 1 голова, 4 заступників та 2 секретаря; НУ – 1, 2, 4 відповідно).

Щодо інших партій, то представники «Європейської партії» мають в комісіях Львівської обаласті трьох голів та секретарів, а також 1 заступника голови; рухівці заповнили людьми посади двох голів та секретарів і одного заступника; свободівці – трьох заступників та одного секретаря, представники «Фронту змін» – двох голів та секретарів й одного заступника. Члени «Сильної України» та «Єдиного центру» не мають своїх представників на керівних посадах у комісіях Львівської області.

Згідно закону:

Нагадаємо, що згідно Статті 22 нового закону «Про вибори», яка регулює порядок формування складу територіальних виборчих комісій, право подання кандидатур до складу територіальних виборчих комісій мають:

  • місцеві осередки партій та фракцій, зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання (по три кандидатури): Партія Регіонів, Комуністична партія України, БЮТ, НУ-НС, Блок Литвина.
  • кожен партійний осередок, який входить до виборчого блоку, депутатська фракція якого зареєстрована в апараті ВР (загалом – по три кандидатури від блоку): партії з Блоку Юлії Тимошенко, Блоку Литвина та Блоку НУ-НС, якщо фракція не визначилася зі спільними кандидатами.
  • інші партії, зареєстровані в установленому законом порядку, які мають намір висувати кандидатів на відповідних місцевих виборах (по 1 кандидатурі).

Таким чином, територіальна виборча комісія може налічувати від 9 до 18 осіб, причому 15 з них – це представники партій та фракцій, зареєстрованих в апараті ВР, ще троє – представники партій, які не мають мандатів у ВР, але братимуть участь у виборах.

Як бачимо, внаслідок дії нового виборчого закону суттєві преференції отримали парламентські партії та фракції, в той час як політичні сили, які не представлені у ВР, попри наявність активних місцевих осередків, не змогли повноцінно укомплектувати виборчі комісії своїми членами у Львівській області.

Контактна особа: Андрій Дутчак (координатор кампанії громадського спостереження у Львівській області) – 063 628 68 44.