Окружні виборчі комісії (ОВК) – це колегіальні органи, уповноважені організовувати підготовку та проведення виборів Президента України на визначеній території. Вони утворюються Центральною виборчою комісією у кількості не менше дванадцяти осіб у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
ОВК формуються на основі подань, здійснених кандидатами на пост Президента України, з розрахунку по одній особі до однієї виборчої комісії від одного кандидата. Оскільки законодавець встановив лише мінімальну кількість членів, яка може входити до складу ОВК, а до максимальної кількості таких обмежень немає, тому членів ОВК може бути стільки, скільки є кандидатів на пост Президента України. Така норма є чинною з 2014 року, натомість у 2010 році кожен кандидат міг подати по два представники до складу комісії.
18 лютого 2019 року Центральна виборча комісія утворила 12 окружних виборчих комісій у Львівській області. Кожна з них налічує від 35 до 37 членів. У 2010 році окремі комісії складалися з 39 членів. Загалом до роботи окружних виборчих комісій у Львівській області залучено 432 особи, що становить 5,87% від усієї кількості членів окружних виборчих комісій у межах усієї України – 7355. Таким чином за цим показником Львівщина поступається лише Дніпропетровській, Харківській, Донецькій області та місту Києву.
43 кандидати на пост Президента України з 44 скористалися можливістю і внесли свої подання на членів окружних виборчих комісій у різних регіонах країни, у Львівській області таких 39. Генадій Балашов, Олександр Ващенко, Дмитро Добродомов, Аркадій Корнацький та Євген Мураєв не подали жодного представника до складу окружної виборчої комісії Львівської області.
Максимальну кількість своїх членів у комісіях мають 33 кандидати. Переважна більшість кандидатів мають по 11 представників серед членів та по 1 серед керівних посад ОВК. Кандидати Олег Ляшко та Роман Насіров мають по 10 представників серед членів та по 2 представники серед керівників комісій. Віктор Бондар та Олександр Соловйов мають по 12 представників у складі ОВК, проте жоден з них не обіймає керівних посад в комісії. Інна Богословська, Дмитро Гнап, Юрій Кармазін, Сергій Кривонос, Віталій Купрій та Ігор Смешко мають від 1 до 10 представників в ОВК Львівщини.
Попри те, що кандидати у Президенти В. Бондар та О. Соловйов не мають жодного представника серед керівного складу ОВК Львівської області, а О. Ляшко та Р. Насіров – по два, це не є порушенням норми закону, оскільки згідно частини 8 статті 23 Закону частка керівних посад для кожного суб’єкта подання в межах загальнодержавного округу визначається пропорційно до загальної кількості кандидатур, включених до складу окружних виборчих комісій. В межах України такий принцип дотримано – згадані кандидати мають по 2,7 % керівних посад, як і решта кандидатів. Водночас законодавець встановив, що повинна бути дотримана приблизна рівномірність територіального розподілу посад, отриманих представниками кожного суб’єкта подання. Ця норма в більшості випадків була дотримана по країні.
Чисельний склад ОВК гарантує представництво інтересів усіх зареєстрованих кандидатів, водночас він може і ускладнити діяльність колегіального органу. Відповідно до частини 4 статті 28 Закону “Про вибори Президента України” засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини складу цієї комісії. Як показало спостереження, що здійснюється Громадянською мережею «Опора» у Львівській області, окремі комісії (зокрема, ОВК №125 з центром у Старому Самборі) не змогли розпочати перші засідання, оскільки попри наявність кворуму, не зуміли зібрати 2/3 від складу.
Також під загрозою може опинитися прийняття рішень виборчою комісією, якщо вона не буде достатньо дисциплінованою, а між її членами не буде одностайності. Згідно частини 4 статті 28 засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії (50%+1). Крім цього, відповідно до частини 13 статті 28 ЗУ «Про вибори Президента України» рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Тобто, якщо засідання проходитиме за участі 19-20 членів, і хоча б один з них буде голосувати «проти» або «утримався», рішення прийняти не вдасться.
З-поміж 432 членів, які входять до складу львівських ОВК, 21 з них має великий досвід роботи в окружних та територіальних виборчих комісіях. Богдан Хапко (7 разів), Ірина Бліновська (3 рази), Тарас Захарчук (5 разів), Іван Бевз (4 рази), Андрій Лозинський (4 рази), Ірина Радиш (6 разів), Галина Вихрист (5 разів), Любов Фалінська (6 разів), Юрій Онишко (4 рази), Леся Пришляк (3 рази), Олег Тагаєв (3 рази), Орест Борис (3 рази), Надія Станько (3 рази), Дмитро Цвірко (3 рази), Світлана Ковальчук (3 рази), Зеоніда Кравченко (3 рази), Тетяна Бліха (3 рази), Надія Корольчук (3 рази), Тарас Грицишин (4 рази), Роман Пасимків (3 рази), Олена Юрків (3 рази) щонайменше тричі або більше разів були членами ОВК і ТВК. Серед них є також ті, які у минулому були учасниками політично вмотивованих конфліктів (Андрій Лозинський, Надія Станько, Ірина Радиш).
28 членів львівських ОВК раніше двічі були членами окружних та територіальних виборчих комісій. Ще 68 осіб у різний час хоча б один раз були членами ОВК і ТВК. З досвіду попередніх кампаній можна припустити, що частка досвідчених зросте ближче до дня голосування за рахунок проведення замін.
Серед керівного складу ОВК Львівської області 15 з 36 мають попередній досвід роботи в окружних виборчих комісіях, проте більше їх серед звичайних членів комісій. Скоріше за все, багато з них в подальшому буде замінено на більш досвідчених членів комісій.
У гендерному розподілі спостерігаємо практично рівне представництво з незначною перевагою жінок: 224 жінок (52%) і 208 чоловіків (48%). Цей показник фактично співпадає із загальноукраїнським розподілом, де кількість жінок становить 55%, а чоловіків – 45%. Ця тенденція також зберігається у гендерній структурі керівних посад. Сукупно з-поміж 36 керівних посад у львівських ОВК, 20 з них займають жінки (55%), а 16 чоловіки (45%).
Більшість призначених членів ОВК проживають в межах Львівської області – 83,1 %. Водночас є і такі, які зареєстровані чи мешкають на Київщині – 6,71 % (більшість членів від Ігоря Шевченка, Юрія Тимошенка, Олександра Данилюка), у Чернівецькій області (більшість членів від Віктора Бондаря), Дніпропетровській (більшість від Олександра Соловйова), Житомирській (Віталій Купрій). Вочевидь ці політики будуть замінювати членів комісій, які не проживають на Львівщині, і не зможуть постійно відвідувати засідання.
Зазначимо, що і під час попередніх кампаній, кандидати у Президенти робили подання на членів ОВК, які проживали в інших регіонах України, однак пізніше їх заміняли на місцевих. Це зумовлено тим, що не всі політики мають розгалужену всеукраїнську партійну мережі чи мережу підтримки, на яку можуть розраховувати.
Виборче законодавство не встановлює до членів виборчих комісій жодних вимог до освіти чи пов’язаних з нею обмежень для зайняття керівних посад. Структура освіти членів львівських ОВК цілком співпадає із загальноукраїнською. 84% членів комісії (364 осіб) мають вищу освіту, 9% (40 осіб) – професійно-технічну, 5% (21 особа) – загальну середню і 2% або 7 осіб – середню спеціальну освіту.
Щодо структури зайнятості членів ОВК Львівської області, то переважають безробітні – 27,78 %, а також пенсіонери – 12,96 %. Серед тих хто працює – найбільше освітян (11,81 %), фізичних осіб-підприємців (8,33 %), керівників приватних підприємств, установ, громадських організацій (7,64 %). Значно менше представників закладів охорони здоров’я (3,7%), вищої освіти (2,78 %), ще менше інженерів (2,31), менеджерів (1,85), бухгалтерів, адвокатів, студентів (по 1,39 %).
Послуговуючись даними ЦВК про склад ОВК Львівської області, які були створені для організації і проведення виборів Президента 2014 року та 2010 року (обидва тури), а також виборів народних депутатів України 2014 та 2012 року, ми проаналізували за поданням яких суб’єктів працювали члени комісій 2019 року. Усього виявлено 84 особи із 432, які приймали участь у роботі комісій у зазначені роки.
Найбільше чинних членів ОВК, які працювали під час минулих чотирьох кампаній, зараз представляють кандидатку у Президенти Юлію Тимошенко – 8. Причому шестеро з них (50 %) і раніше були представниками Юлії Тимошенко чи ВО «Батьківщина» у виборчих комісіях, решта працювали за поданням А. Яценюка, С. Ратушняка та В. Януковича. Стабільним є представництво в ОВК членів від ВО «Свобода». З 6 членів комісій 2019 року, які працювали раніше, 5 (42 %) працювало з ВО «Свобода» на парламентських виборах 2014 року. Також з досвідченими членами ОВК працюватимуть команди кандидатів В. Петрова, А. Гриценка, В. Журавльова, О. Ляшка, П. Порошенка, Р. Ригованова, А. Садового.
6 членів ОВК від кандидата Петрова В.В. під час минулих виборчих кампаній 2010-2012 рр. представляли С. Тігіпка, О. Клименка, Ю. Костенка, Нашу Україну, Політичну партію “Союз анархістів України”, Всеукраїнську політичну партію “БРАТСТВО”, “УДАР Віталія Кличка”.
5 представників від О. Ляшка на минулих виборах працювали від П. Порошенка, Ю. Тимошенко, В. Куйбіди, В. Януковича, Української платформи СОБОР, Християнсько-демократичної партії України, Партії регіонів, Політичної партії “Союз анархістів України”. З командою Олега Ляшка вдруге працює лише один член ОВК, що організовував виборчі кампанії 2014, 2012 та 2010 років.
Команда П. Порошенка залучила до роботи 5 осіб, які в минулому працювали за поданням партії «УДАР Віталія Кличка”, Партії Зелених України, а також кандидатів А. Яценюк та О. Богомолець.
5 членів комісій від кандидата у Президенти України А. Садового на минулих президентських виборах працювали за поданням П. Порошенка, В. Ющенка, Ю. Тимошенко, а на парламентських виборах – від суб’єктів подання Партія Наталії Королевської “Україна – Вперед!”, фракція Блоку “Наша Україна – народна самооборона, Політичної партії України “Русь єдина”, Партії регіонів, Політична партія “УДАР Віталія Кличка”.
Жоден член ОВК, поданий чинними кандидатами у Президенти Смешком І., Соловйовим О., Тарутою С., Тимошенком Ю., Шевченком І., Кривоносома С., Купрієм В., Кармазіним Ю., Данилюком О., Дерев’янком Ю., Бондарем В., Вілкулом О., Богословською І. та Богомолець О. не працював під час виборчих кампаній 2014, 2012 та 2010 років.
Таким чином серед 84 членів ОВК 2019 року лише 13 (15,5 %) продовжили представляти кандидатів, з якими працювали під час виборчих кампаній 2014, 2012 та 2010 рр. Системною є співпраця зі своїми прихильниками команд Юлії Тимошенко (ВО «Батьківщина») та Руслана Кошулинського (ВО «Свобода»). Їм вкотре вдалося залучити членами ОВК від 42 до 50 % осіб попередніх складів.
Детальніше про досвід роботи членів ОВК з виборів Президента України 2019 року під час виборчих кампаній 2014, 2012 та 2010 років.
Дякуємо за підготовку матеріалу студентам Національного університету «Острозька академія» Богданові Сітарському та Святославу Поповичу.