Безпартійні представники місцевої влади теж можуть використовувати адмінресурс

Дата: 05.12.2018

Про це 5 грудня під час прес-конференції заявили аналітики Львівського осередку Громадянської мережі ОПОРА.

Аналітик ОПОРИ Олександр Неберикут зазначає, що у Львові, як і в інших областях, порівняно з 2012 роком кількість посадовців, які є членами партій, в обласних і районних державних адміністраціях суттєво зменшилась. Це пов’язано з редакцією Закону “Про державну службу”, яка набула чинності у 2015 році. Відповідно до Статті 10 цього закону, державні службовці не мають права демонструвати свої політичні погляди та вчиняти інші дії або бездіяльність, що у будь-який спосіб можуть засвідчити його особливе ставлення до політичних партій. У  2016 році багато держслужбовців припинили членство в партіях. Водночас експерт говорить, що низький відсоток членів партій серед керівників РДА та районних рад не свідчить, що на президентських виборах у 2019 не будуть залучати адміністративний ресурс.

“Безпартійні теж можуть втручатися у процес, надаючи перевагу певним кандидатам. І це ризик, з огляду на те, як розгорталась кампанія в 2010 році. Зараз є можливість “мобілізувати” державних службовців до участі у виборчому процесі та впливі на нього. Поки цього немає, але ми такий ризик усвідомлюємо і намагаємось його вчасно виявити”, — наголошує Неберикут.

Координатор спостереження за виборами у Львівській області Тарас Радь розповідає, що для того щоб дослідити, скільки високопосадовців в органах місцевої влади є членами партій, ОПОРА скерували 150 запитів до Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної ради, 20 РДА та  20 районних рад. Відповідно до отриманих даних 67 % керівництва обласної і районних державних адміністрацій та 37 % керівництва обласної і районних рад є безпартійними. Натомість лише 7 посадовців РДА (8,3 %) та 22 – районних рад (33,9 %) зазначили, що є членами партій БПП “Солідарність”, Народний Рух України, ВО “Свобода”, ВО “Батьківщина”, Громадянська позиція, Об’єднання “Самопоміч”, Народний контроль, Радикальна партія Олега Ляшка, УДАР, Християнсько-демократичного союзу.

Тарас Радь підсумовує: “Хоч рівень партійності керівництва виконавчих та представницьких органів влади Львівщини не є високим, це не означає, що немає загроз зловживання адміністративним ресурсом. Спостерігачі ОПОРИ досліджуватимуть нейтральність і неупередженість посадових осіб під час виборів 2019 року. Закликаємо керівництво місцевої влади уникати впливу на виборчий процес у будь-якій формі”. 

Також під час прес-конференції аналітики розповіли про форми дочасної агітації, яку проводять потенційні кандидати на пост президента у Львівській області. А саме, про зовнішню рекламу, візити потенційних кандидатів, їхню присутність у медіа-просторі та кампанії місцевих осередків політичних партій на виборах до ОТГ.

За коментарями звертайтеся:

Тарас Радь, координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області.

тел.:+38 098 765 86 22

e-mail: lviv@opora.org.ua

Веб-сайт | Моніторинг