Personal Democracy Forum CEE 2018: відпочивайте, перевіряйте інформацію, зважайте на тих, хто поруч

Дата: 01.05.2018

Була 26-27 квітня у Гданську на Personal Democracy Forum CEE. Приставка CEE – це Central and Eastern Europe, бо основний Форум з 2004 року проходить у США, а його відповідник у Європі – з 2013.  Зазвичай більшість доповідей та презентацій стосуються того, як нові технології впливають на уряд, політику, медіа та суспільство. Кожного разу визначається провідна тема заходу, навколо якої ведуться обговорення. Цього разу – це «Future for all» та такі цінності як Гідність, Солідарність та Справедливість.

Трохи здивували перші доповіді (із програмою можна ознайомитися тут: https://pdfcee.pl/en/2018-agenda/), оскільки добряче відрізнялися від звиклих тем good governance, civil society та democracy.

Серед основних меседжів перших доповідей:

  • Повідомлення про роботу та перевтому стали звичним явищем у соцмережах. Громадські активісти, задумайтеся, чи врятуєте ви світ та захистите права людини, якщо будете працювати 24 год. на добу, 7 днів на тиждень і не матимете жодного вихідного дня у році.
  • Відірвіться від своїх телефонів. Зверніть увагу на свого сусіда. Подивіться йому в очі. Посміхніться.
  • Будьте обережні, послуговуючись новими гаджетами, та, використовуючи можливості, що дає Інтернет. Дбайте про свою безпеку, інсталюйте KeePass для формування паролів, це трохи нудно, але правильно.
  • Перші, хто підтримали персональні комп’ютери, були хіпі, вони думали, що отримають свободу. Як ми зараз бачимо, глибоко помилялися.

Говорили про виклики та загрози у сфері інформаційної політики (тема панелі “Choose a side or die? The image of contemporary media”):

  • Була окрема доповідь журналістів із Словаччини, які, як мені здалося, дуже пригніченні вбивством свого колеги. Основна причина вбивства, яку розглядає поліція, це професійна діяльність, пов’язана із розслідуваннями на тему податкового шахрайства. Журналісти кажуть, що попри те, що Словаччина демонструє хороші показники економічного зростання, має низькі позиції у рейтингу корупції, але вони кілька років спостерігають, що в країні щось не так.
  • Представник Газети Виборчої, який у журналістиці з 1994 року, теж говорив про зміни в інформаційній сфері. Зокрема зауважив, що зараз у сфері PR-у працює набагато більше людей, ніж у журналістиці. А тому важливим навиком, особливо для молоді, яка постійно перебуває онлайн, має стати пошук достовірної інформації, а не споживання її інтерпретацій, що пропонує Інтернет.
  • Бізнес і влада – нероздільні поняття, і навряд чи цього можна буде уникнути у найближчому майбутньому.
  • Бути добрим виданням – це писати про факти, їх бекграунд, і обов’язково простою мовою, яку розумітимуть пересічні громадяни.
  • Важливо не швидко оприлюднити новину, а перевірити її достовірність.
  • Люди не хочуть фактів, вони хочуть сенсацій.
  • Ситуація, що склалася у Польщі – політична та медійна – це непогано, адже у країні триває дискусія про те, куди має прямувати країна. У процесі дискусії і народиться істина.

Окрім того, трохи говорили про:

  • бюджети участі, як форму партисипативної демокатії,
  • згадували нашу систему prozorro, як приклад доброго врядування. Хоча мені здається, що її (як інструмент) скоро почнуть продавати іншим країнам, що розвиваються.

На виступ до представниці FEMEN я не пішла принципово. Казали, що вона розказувала про важкі 90-ті без світла та значно перегнула в описі наших українських реалій.

Натомість я пішла на постійну експозицію про антирадянські виступи у Польщі та становлення «Солідарності», що знаходиться у Європейському центрі солідарності. Дуже хороший музей, із аудіогідом, який скеровує куди йти та на чому зосередити свою увагу більше. Рекомендую усім, хто буде у Гданську. Вхід 20 злотих.

Більше інформації:

https://pdfcee.pl/en/

https://www.aktuality.sk/vrazda-jana-kuciaka/

http://www.ecs.gda.pl/

 

 

Автор: Стрелюк Ольга