15 січня 2010 року Львівське представництво Громадянської мережі ОПОРА підвело підсумки кампанії спостереження за підготовкою до виборів Президента України. У прес-конференції взяли участь координатори проекту моніторингу у Львівській області Андрій Дутчак та Василина Думан.
Під час прес-конференції Василина Думан розповіла про стан підготовки дільничих виборчих комісій до дня виборів. Зокрема, вона зазначила, що спостерігачі громадянської мережі ОПОРА організували передвиборчий рейд по 64 дільницях Львівської області, результати якого зафіксували наступне:
- 80 % дільниць не достатньо оснащено телефонним зв’язком. Так, станом на 4-6 січня у більшості дільниць не було проведено телефонних ліній та підключено апаратів. Повторний обдзвін на мобільні номери голів ДВК 13-14 січня засвідчив, що ситуація мало змінилася: навіть коли лінії провели, апаратів не надали і не підключили. Як наслідок, виборці Львівської області позбавлені можливості уточнити свої дані у телефонному режимі, що може негативно позначитися на явці виборців. Ця ситуація є масовою для усіх дільниць, розташованих в приміщеннях Народних домів у селах Львівської області.
- Варто очікувати проблем, пов’язаних з украй негативним станом доріг, що сполучають віддалені села з трасою, оскільки у переважній більшості вони ґрунтові, часом перекопані, і через опади приховують багато небезпек.
- Рейд ЛП ГМ ОПОРА по дільницях виявив кризові ситуації з матеріально-технічним забезпеченням у низці дільниць. Зафіксовані дані було передано робочій групі з організації виборчого процесу при ЛОДА. Є позитивні зрушення.
- На дільницях не підтримується графік чергувань, оскільки у розпалі робочого дня членів ДВК, у тому числі керівний склад, спостерігачі змушені були шукати за домашніми адресами.
- Вкрай незадовільно працює сайт ЦВК, оскільки інформація, що стосується ОВК, часто є недостовірною і подається невчасно. Так, аналіз телефонів, поданих на сайті, засвідчив, що велика кількість номерів неправильна і навіть є випадки додзвону у приватні приміщення.
Якщо говорити про потенційні порушення та небезпеки, то варто виокремити можливі факти підкупу виборців, що вже були зафіксовані у Києві, Луганську, Дніпропетровську. Не менш тривожною видається ситуація із можливістю усім виборцям голосувати на дому. Обдзвін ДВК свідчить, що по містах обласного значення та райцентрах кількість таких виборців невпинно зростає. Також свій результат може дати визискування адмінресурсу, зокрема у Сокальському районі. Не дивно буде, якщо тут спостерігатиметься велика перевага на користь одного з кандидатів.
У другій частині прес-конференції Андрій Дутчак розповів про агітаційні кампанії кандидатів на Львівщині в цілому за весь період. Він зазначив, що найактивніше кампанію проводили Юлія Тимошенко, Олег Тягнибок, Арсеній Яценюк та Сергій Тігіпко. У більшості випадків кандидати використовували законні методи агітації, проте зафіксовані випадки порушення правил ведення агітації.
Наприклад, кандидат на пост Президента Юлія Тимошенко використовувала адміністративний ресурс під час візиту на Львівщину. Зафіксований факт агітації за кандидата під час відкриття маршруту рейкового автобуса сполученням «Львів-Сихів». Попри те, що перший захід був соціальною програмою, а другий – передбачений програмою підготовки міста до Євро-2012, на заходах акцентувалось, що вони зреалізовані та проведені за сприяння Юлії Тимошенко як кандидата у президенти, а паралельно здійснювалась передвиборча агітація із використанням символіки.
У місті Сокаль штаб кандидата Ющенка розташований у приміщенні Нородного дому, який перебуває у комунальній власності міста.
Голова Сокальської районної ради Солодяк Олег Миронович проводив місячні збори голів сільрад з агітаційною метою та із залученням довіреної особи Ющенка – п. Лобача. Агітація п. Солодяком відбувалась на публічних заходах на зразок відкриття пам’ятника чи святкування дня сільського господарства. Олег Миронович також систематично робить рейди по селах з метою агітації за Ющенка.
Кандидати Яценюк, Тимошенко, Янукович, Ющенко, Противсіх та штаб «Народної самооборони» розповсюджували матеріали проти конкурентів, що можна вважати «агітацією проти». Законодавством України, на жаль, не передбачена відповідальність за подібні дії.
У день виборів Львівське представництво Громадянської мережі ОПОРА здійснюватиме короткотермінове спостереження на 64 дільницях у Львівській області. В цілому, спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА будуть присутні на 1000 дільницях по всій Україні. У місті Києві працюватиме спеціально створений автоматизований call-центр, який прийматиме СМС-звіти від спостерігачів. Загалом протягом дня до call-центру буде надіслано 5 звітів від кожного спостерігача.
Крім того, Громадянська мережа ОПОРА проводитиме швидкий статистичний підрахунок голосів. Похибка результатів становитиме 2,6 – 2,7%.
Контактні особи:
Андрій Дутчак – 063 628 68 44
Василина Думан – 063 628 68 66