Питання освіти у передвиборних програмах політичних партій
Позачергові вибори народних депутатів України відбудуться 21 липня, однак вже сьогодні зрозуміло, що політичний ландшафт країни зазнає радикальних змін. Чого…
2 червня 2010 року разом з початком цьогорічної сесії зовнішнього незалежного оцінювання, Громадянська мережа ОПОРА розпочала кампанію громадського спостереження за проведенням ЗНО. ОПОРА пропонує Вашій увазі основні результати спостереження за тестуваннями з української мови та літератури, а також іноземних мов (англійська, німецька, французька, іспанська мови) у Львівській області.
Найбільшою проблемою для учасників незалежного оцінювання стали цьогорічні нововведення – укрупнення пунктів тестування та необхідність мати при собі сертифікат ЗНО, який надає абітурієнту право допуску до тестування. Такі заходи спростили організаційну складову проведення ЗНО для Українського центру оцінювання якості освіти, зекономили кошти, витрачені на оплату праці персоналу (уповноважені, відповідальні за ПТ, інструктори та старші інструктори), та мінімізували порушення правил та процедур проведення оцінювання в маленьких містечках. Попри раціональні наміри УЦОЯО, нововведення додало чимало клопоту абітурієнтам, які мешкають в районах області, та добиралися до пункту самостійно, тоді як минулого року довіз учасників до ПТ забезпечували школи та районні управління освіти. Крім того, збільшення кількості аудиторій на пунктах тестування призвело до того, що тестування проводилося в класах молодшої школи (ЗОШ №9), парти в яких непристосовані до росту одинадцятикласників. Траплялися випадки, коли тестування проводилося в їдальні, яка об’єднувала дві аудиторії одразу (ЗОШ №68).
У Львівській області в перший день ЗНО (2 червня) 6,9% абітурієнтів не з’явилися на тестування, серед них спостерігачі ОПОРИ зафіксували велику кількість випадків, коли вступників не допустили до проходження тестування з української мови та літератури (обов’язковий предмет) через те, що вони не мали при собі сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання (ЗОШ №2, м. Львів; ЗОШ №81, м. Львів; ЗОШ №9, м. Львів; НВК ім. В.Симоненка, м. Львів; ЗОШ №14, м. Дрогобич). Нагадаємо, що цього року для того, аби потрапити на пункт тестування, абітурієнту, окрім паспорту та запрошення, потрібно пред’явити сертифікат, виданий Українським центром оцінювання якості освіти. Сертифікати містять персональну інформацію про вступників, кількість та назви предметів, з яких вони складають тестування. Протягом тестування уповноважений від Регіонального центру оцінювання якості освіти проштамповує сертифікат, чим підтверджує присутність вступника на пункті тестування. Пізніше абітурієнт повинен надрукувати результати тестування зі своєї персональної інформаційної сторінки на сайтах центрів оцінювання якості освіти та підкріпити їх до сертифіката ЗНО. Заламіновані сертифікати минулорічного зразка учасникам тестування надсилатися не будуть.
Ситуацію, коли учасник ЗНО забув сертифікат, ускладнювало ще й укрупнення пунктів тестування, через що батьки з районів не могли вчасно довезти документ абітурієнтам. Крім того, дії відповідальних за пункт тестування та уповноважених від ЦОЯО на кожному з ПТ відрізнялися: дехто був категоричним та не впускав вступників на пункт, інші – впускали, якщо діти обіцяли, що батьки довезуть сертифікат, ще дехто – радив звертатися до Львівського РЦОЯО. Такі дії персоналу, відповідальних за проведення ЗНО, не забезпечують рівний доступ до освіти для всіх громадян. Громадянська мережа ОПОРА передбачає, що абітурієнти, які не потрапили на пункт тестування через свою забудькуватість чи непоінформованість можуть вдатися до корупційних схем з медичними довідками, щоб отримати право зареєструватися на додаткову сесію. З огляду на це, організація рекомендує врегулювати ситуацію, що склалася, додатковим положенням, яке б дозволило таким учасникам взяти участь у додатковій сесії.
Найбільш розповсюдженою помилкою з боку персоналу на пунктах тестування було неправильне запакування сек’юр-паків з бланками відповідей після закінчення тестування. Помилка інструкторів в аудиторіях зумовлена новим дизайном пакетів, які тепер потрібно заклеювати зсередини. Іншим значних порушень, що могли б вплинути на перебіг тестування ЗНО, спостерігачі не зафіксували.
Контакт: Ольга Стрелюк (координатор громадського спостереження за ЗНО у Львівській області, Громадянська мережа ОПОРА) – 0636286836.