Василь Коцюк: ОСББ дадуть українцям гідне життя

Дата: 24.11.2008

ОСББ?Останнім часом, на фоні загальнодержавної кризи житлово-комунальних структур, зріз інтерес пересічних громадян до об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Проте, така манлива абревіатура ОСББ поруч із вирішенням комунальних питань готує для новачків цілий ряд проблем. І далеко не кожному до снаги впоратися з ними. Голова правління Асоціації об”єднань співвласників багатоквартирних будинків „Сихівчани“ Василь Коцюк впевнено долає усі ці перешкоди і сьогодні готовий поділитися своїми секретами.

Пане Василю, як ви починали створювати своє перше ОСББ?

— Питанням створення об єднань співвласників багатоквартирних будинків я займаюся ще з 1998 року. Певно, саме в той час я зрозумів, що порядку у своєму домі не буде, допоки сам за нього не візьмешся. Тоді перечитав кілька сотень сторінок теорії, провів кілька підрахунків і зрозумів основну суть — створювати одне ОСББ просто невигідно. В такому випадку воно просто не вийде на самодостатній економічний рівень. До 2003 року я обходив сусідні будинки, вів переговори з мешканцями. В моїх планах було створити об”єднання на базі кількох багатоповерхівок (6 будинків, 615 квартир).

Але в 2003 році Верховна Рада затвердила закон, згідно якого ОСББ може функціонувати тільки в одному будинку. І тоді в голову прийшла ідея про асоціацію. Ми створили її на базі перших чотирьох ОСББ. Через деякий час до асоціації приєдналось ще одне об”єднання. На весь процес створення пішло більше 3 000 гривень з власної кишені.

Ну і звісно мотивація. Без твердої віри в успіх нічого не вийде. А я постійно вірив і вірю, що українці можуть жити краще. Треба тільки старатися і щоб було бажання, і віра. Ніколи не зупинятись на досягненому. І, звісно, має бути команда.

Слухаючи вас, складається враження, що створення ОСББ — доволі легка робота. Але сьогодні є чимало прикладів провалу такої затії. В чому причини?

— Процес створення ОСББ ніколи не був легким. По-перше це дуже відповідальна робота. Раз вирішив створити об’єднання треба все продумати добре, зважити. Вирішити питання з приміщенням, математикою(інформаційне забезпечення), сантехніки і електрик. Раз ти голова то не можеж ще десь працювати. Тобто на двох кріслах одночасно не можна сидіти, тому що щось упустишв роботі. Наприклад я вже ось кілька років встаю о сьомій ранку і приходжу додому пізно ввечері. Мій телефон повинен бути постійно увімкненим — дзвінків на день вистачає. Тому можу впевнено сказати, що основною невдач, пов’язаних із створенням ОСББ, є людський фактор. Для прикладу, мій знайомий вирішив створити об’єднання. А одразу по завершенню процедури поїхав відпочивати за місто. Мешканці йому дзвонять — а телефон вимкнений. У будинку прорвало трубу, приїхав „водоканал“, а керівника ОСББ немає. Так робити не можна. Керівник об”єднання повинен усвідомлювати всю відповідальність, яка лягає на його плечі.

А який сьогодні стан справ у вашій асоціації і загалом з об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків у місті?

— Асоціація „Сихівчани“ поволі, але впевнено збільшує свій потенціал. Загальна площа помешкань у нашій асоціації сьогодні становить 35 100 квадратних метрів. Вартість квартплати у наших будинках становить 79-90 копійок за квадратний метр житла (в цій сумі є 23 копійки на ремонт). Серед наших успіхів: заміна всіх пакетників по поверхах (капітальний ремонт щитових на 149 поверхах), заміна лампочок у під’їздах на енергозберігаючі (5 під’їздів це для визначення економії, монтаж дашків в 4 під’їздах – поки що), облаштування парадних дверей домофонами, облаштування замками всіх входів на горища. Ремонт даху 12 під’їздів (3 будинки) (на це Міська Рада виділила 46 000 гривень), відремонтовані вхідні електрошафи (7 шаф). І це тільки невелика частка того, що зроблено.

Щоправда, наразі маємо деякі проблеми з персоналом. І хоча зарплати у нас не маленькі (двірник отримує від 500 гривень, а сантехнік та електрики від 1500), важко знайти кваліфіковано робітника, який би зміг впоратися з усіма проблемами вітчизняного комунального господарства.

Якщо ж говорити про ситуацію з ОСББ в місті, то у нас сьогодні практично кожного року з’являється десяток нових ОСББ. Звісно, не всі вони одразу ж виходять на самодостатній рівень. І тут бачимо ще одну проблему. У нашій державі немає жодної навчальної програми для керівників об’єднань, яка була б ліцензована на рівні Міністерства освіти. Як наслідок — у нас дуже мало кваліфікованих управлінців. І далеко не кожен менеджер середньої ланки зможе впоратися з усіма буденними проблемами рядового об’єднання.

Окремо, хотілось би відшкодовування коштів на реєстрацію нового ОСББ від місцевої влади. Колись така програма діяла, а сьогодні ні. Думаю, її відновлення дало б помітний поштовх у напрямку розвитку місцевих ОСББ. А так, у нас сьогодні Сихівський район у лідерах по об’єднаннях співвласників.

Пане Василю, цікавить ваша думка стосовно законопроекту по ОСББ, який сьогодні на розгляді у Верховній Раді.

— Цей законопроект ще далекий до ідеалу. Але те що сьогодні відбувається процес його обговорення у суспільстві — це звісно добре. У мене є доволі багато зауважень, але основне, що б я хотів в ньому змінити — так це відмовитись від централізованого підпорядкування усіх ОСББ в країні Києву. По суті, така модель повторює існуючу, коли всі ЖЕКи підпорядковані Міністерству житлово-комунального господарства і зобов”язані звітувати перед ним. Але що це дає, окрім тони звіті? Нічого. І ситуація з вітчизняними ЖЕКами — яскравий тому приклад.

Розмову вів Андрій Дутчак

Для бажаючих звернутися за консультаціями чи іншою допомогою до Василя Кацюка подаємо його контакти (звісно, за попереднім погодженням з паном Василем :-))

Телефон Асоціації ОСББ „Сихівчани“ – 8 (032) 244 38 07
E-mail: aosbb.lviv[at]gmail.com