Вибори на Львівщині стартували успішно: звіт з місця подій та інформація з інших регіонів

Дата: 17.01.2010

Вибори на Львівщині стартували успішно: звіт з місця подій та інформація з інших регіонів

За інформацією, яку надали короткотермінові спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА, процедура голосування розпочалася вчасно на 70% з 64 виборчих дільниць Львівщини (саме такою є вибірка, репрезентативна для національного спостереження), решта – запізнились лише на 10-15 хв. Спеціальна виборча дільниця №138 у м. Червонограді (приміщення психоневрологічного відділення міської лікарні) відчинила свої двері для виборців найпізніше – о 9:00. Не зважаючи на затримку з відкриттям дільниці, усі зареєстровані виборці вже проголосували, тому можемо говорити про те, що на дільниці було зафіксовано стовідсоткову явку.

Серед незначних порушень виборчих процедур спостерігачі від ОПОРИ зафіксували випадки відсутності або невдалого розміщення плакатів з інформацією про кандидатів на пост Президента України. Так, у селі Лопушанка-Хомина, що на Старосамбірщині, на дільниці №192 виборці не зможуть дізнатись про кандидатів, які не були активно присутні у теле- і радіопросторі, оскільки інформаційні плакати у дільниці взагалі відсутні. У селі Вороняки на виборчій дільниці №26 інформаційні плакати про кандидатів просто розкидані на столі. У м. Новояворівську на дільниці №173 інформаційні плакати були відсутні протягом перших двох годин роботи дільниці.

Кілька років поспіль незмінною залишається ситуація з міліціонерами, які охороняють бюлетені та слідкують за порядком на виборчих дільницях. Проблемні випадки зафіксовані спостерігачами у Городоцькому та Жидачівському районах. Зокрема в останньому відповідального міліціонера не заміняли на чергуванні ще з четверга, однак правоохоронці відмовляються офіційно озвучувати проблему.

На багатьох дільницях, зокрема на ВД №88 у селі Якторів Золочівського району, спостерігається дуже низька температура.

У 83 виборчій дільниці 120 територіального виборчого округу (місто Львів) зафіксовано випадок внесення громадянина до списку у день виборів шляхом голосування членів ДВК, що суперечить законодавству. Подібні труднощі створює своїми діями ЦВК, видаючи постанови, які суперечать законодавству і вводять в оману членів дільничих комісій.

У селах Львівщини день голосування – це додаткова можливість для зустрічі і спілкування з односельчанами. До того ж, на виборчій дільниці, що суперечить чинному законодавству. Так, у с. Бережниця Самбірського району виборці залишаються на дільниці поспілкуватися після того, як проголосують, більше ніж на 15 хвилин.

Загалом станом на 11 годину більшість виборців, які вже реалізували своє право обирати, – це люди середнього і похилого віку.

Інформація з інших областей

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА виявили перші спроби впливу на результати голосування. На ДВК No.8 ТВО 180 (м. Харків) студентка сфотографувала заповнений бюлетень. Дільниця находиться в приміщенні будівельного ліцею та розміщена в районі гуртожитків, тому ГМ ОПОРА підозрює можливість прямого впливу на волевиявлення студентства.

Вчора на кордоні України з Румунією та Угорщиною було затримано двоє громадян України з пачками бюлетенів. За свідченнями правопорушників, вони мали вкинути бюлетені до виборчих скриньок на ВД у селі Фертишолмош на Заболотті, де більшість населення є представниками угорської етнічної групи.

Окрім цього, вчора ввечері на ОВК No.69 (м. Ужгород) зафіксовано роздачу посвідчень спостерігачів від партій без вказаних імені та прізвища, імені кандидата. Голова комісії роздавала незаповнені документи представникам штабів власноруч. Таким чином, треті особи можуть скористатися посвідченням та бути присутнім на виборчій дільниці протягом дня голосування та підрахунку результатів з метою організації провокацій. Громадянській мережі ОПОРА вдалося сфотографувати примірник посвідчення.

Зафіксовано випадки, коли спостерігачів ГМ ОПОРА, які працюють як журналісти, обмежували в їхніх правах на спостереження. Так, на 19-ій дільниці 43 ТВО (м. Донецьк) голова дільничної виборчої комісії заявив двом журналістам, що вони не можуть постійно перебувати на дільниці, оскільки її приміщення є замалим. Голова також вимагав від журналістів доручення від редакції газети, що не передбачено законодавством. Ситуацію вдалося вирішити, посилаючись на закон.

Довідкова інформація про моніторинг

Громадянська мережа ОПОРА проводить Кампанію довготермінового спостереження за виборами Президента України 2010 року. Тривалість кампанії – з жовтня 2009 по лютий 2010 року. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА працюють в усіх регіонах України.

Метою Кампанії є сприяння в організації та проведенні чесних і демократичних виборів. Нашими головними завданнями є моніторинг виборчої кампанії та донесення його результатів до громадськості, підготовка рекомендацій, з метою усунення та попередження порушень.

В рамках проекту заплановане довготермінове та короткотермінове спостереження. Об’єктами моніторингу є усі установи, безпосередньо задіяні у підготовці та проведенні виборів, центральна, окружні та дільничні виборчі комісії, органи ведення реєстру виборців. Також спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА слідкуватимуть за роботою органів державної влади та місцевого самоврядування, щоб мати змогу оцінити їх рівень заангажованості до виборчого процесу. Детально буде проаналізовано виборчі кампанії кандидатів у Президенти. Зокрема, спостерігачі звертатимуть увагу на ключові повідомлення кандидатів, політичну рекламу, взаємодію з засобами масової інформації тощо.

Безпосередньо за днем виборів спостерігатиме 1003 короткотермінових спостерігачів від Громадянської мережі ОПОРА. Їх завдання – оцінка рівня підготовки і проведення виборів в день голосування на дільничних виборчих комісіях та статистичний підрахунок голосів на основі зібраних протоколів дільничних виборчих комісій. За результатом короткотермінового спостереження на ранок наступного дня після дня голосування, Громадянська мережа ОПОРА оприлюднить результати волевиявлення громадян з похибкою, що не перевищуватиме 2,61 %.

Контакти:
Андрій Дутчак – 063 628 68 44
Василина Думан – 063 628 68 66