Результати спостереження за вступною кампанією у Львові

Дата: 13.10.2009

Цьогоріч ГМ ОПОРА вдруге проводила моніторинг вступної кампанії до вищих навчальних закладів. Спостереження велося за роботою приймальних комісії Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького та Львівської комерційної академії, а також в загальному за ситуацією у регіоні.

У підсумку ГМ ОПОРА визначила кілька ключових моментів цьогорічної вступної кампанії у регіоні.

  • Як і в попередні роки, найпопулярнішими серед абітурієнтів залишаються Львівський національний університет ім. І. Франка, Національний університет “Львівська політехніка”, Львівський національний медичний університет ім. Д. Галицького.
  • Не всі ВНЗ були готові до напливу абітурієнтів та роботи з системою “Конкурс”. Через це на початку вступної кампанії спостерігалися черги на подання документів (зокрема у ЛНМУ ім. Д. Галицького), проте у другому періоді ситуація змінилася на краще, члени ПК вдосконалили організаційний процес.
  • Крім того, недостатнім можна вважати рівень комп’ютерного забезпечення відбіркових комісій. Зокрема у Львівській комерційній академії документи одразу не перевірялися через відсутність комп’ютерів у місцях прийому заяв. Перевірка та внесення відомостей відбувалася щоденно по завершенню прийому документів. Таким чином працювала більшість ВНЗ міста.
  • Спостерігачі ГМ ОПОРА здійснювали також моніторинг системи “Конкурс”. Цьогоріч щоденне внесення відомостей про ситуацію з прийомом документів було обов’язковим для усіх ВНЗ ІІІ-IV рівня акредитації. На початок вступної кампанії у співпраці “ВНЗ – система” спостерігалося багато недоліків (внаслідок великої кількості одочасних запитів на сервер система достатньо значний відсоток часу функціонувала з проблемами; не всі ВНЗ були готові до роботи з системою, не вважали за свій обов’язок оновлювати відомості щодня, робили помилки). Проте на другому етапі вступної кампанії ситуація покращилася, зросла якість вміщених даних (ВНЗ врешті опанували процедуру внесення змін). Зрештою, спостерігачам доводилося чути нарікання на роботу системи і від членів ПК, проте це пов’язане, на нашу думку, з неналагодженою комунікацією між ПК та адміністраторами системи. Наприклад, працівники ветеринарного університету практично щоденно контактували з відповідальними особами в разі виникнення проблем у відображенні інформації і, відповідно, оперативно їх вирішували.
  • Протягом вступної кампанії у ГМ ОПОРА функціонувала гаряча лінія для роз’яснення умов прийому та звернень громадян щодо порушення їхніх прав. Найтиповіші питання стосувалися все ж роз’яснення умов прийому документів та особливостей подачі оригіналів (другий період вступної кампанії). Частина дзвінків стосувалася відсутності відомостей у системі “Конкурс”.

Загалом, співпрацю приймальних комісій з громадськими спостерігачамив можна охарактеризувати позитивно. Зрештою, на прохання спостерігачів надати необхідну інформацію члени ПК хоч не дуже й охоче, проте погоджувались. Приємно зазначити, що у відслідкованих ВНЗ до зауважень переважно прислухалися. Не лище щодо наповненості системи “Конкурс”, але й в певній мірі щодо організації процесу прийому заяв.

Ксеня Дітчук, Львівське представництво Громадянсько мережі ОПОРА