Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА виявили кілька причин, чому виборці не можуть проголосувати.
Перша причина полягає в технічних помилках у списках виборців. Наприклад, у прізвищі може бракувати однієї літери або одна літера може бути замінена іншою, чи неправильно вказано одну цифру номеру квартири. У таких випадках дільнична виборча комісія має право самостійно вирішити проблему на користь виборця та внести відповідні правки у список виборців, після чого видати виборцю бюлетень для голосування. Проте деякі виборчі комісії скеровували виборців до суду, не приймаючи рішення самостійно (зокрема 35 виборча дільниця 118 округу — Сихівський район міста Львова).
Друга перешкода для голосування — відсутність виборця у списку. В такому випадку різні дільниці вчиняли по різному: одні скеровували виборців до суду, який має прийняти відповідне рішення, інші — через голосування надавали виборцям таке право. Обидва варіанти допустимі, проте в одному випадку дільничні комісії керуються законом «Про вибори Президента України», а в іншому — постановою ЦВК, яка надає їм таке право. Зауважимо, що закони України мають вищу юридичну силу порівняно з рішеннями ЦВК.
Після того, як виборці не знаходили себе у списку, більшість зверталась до суду для отримання підтвердження про можливість волевиявлення. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА відвідали 4 суди Львова: Сихівський, Галицький, Залізничний та Шевченківський.
Станом на 17:00 було зафіксовано чергу близько 30 осіб у Шевченківському суді, трохи менше — у Залізничному, і зовсім відсутні черги у Сихівському та Галицькому судах міста Львова. Причина банальна — виборці намагаються таким чином відстояти своє право на участь у голосуванні. Найбільше звернень зафіксовано у Шевченківському районному суді. Туди звернулось близько 80 громадян з проханням внести їх до списку виборців на закріпленій дільниці.
У Львівській області почастішали ситуації, коли члени дільничих комісій просто не знають, яким чином потрібно реагувати на прохання виборців внести їх до списків у день голосування. Так, у м. Сколе (виборча дільниця №226) 7 виборців хотіли бути занесеними до списків у день виборів, але до комісії зранку телефонували з райдержадміністрації та попередили, аби члени ДВК нікого у день голосування до списків не вносили. Натомість, у м. Бориславі (дільниця №131) 20 чоловік було включено до списків на підставі довідки від органів місцевого самоврядування. Ці довідки, що ніби-то засвідчували особу та містили паспортні дані, члени дільничих комісій вважали достатньою підставою для внесення громадян до списків.
Випадки із внесенням виборців до списків у день голосування були зафіксовані у таких дільницях: с. Шпиколоси Сокальського району (виборча дільниця №57) — 6 виборців (з яких 4 — члени ДВК) внесено до списків шляхом голосування членів дільничої виборчої комісії; с. Буньковичі Старосамбірського району (виборча дільниця №116) — 5 виборців включено до списку; с. Лопушанка-Хомина Старосамбірського району (виборча дільниця №192) — 3 особи було внесено до списків після пред’явлення паспортів; с. Сусідовичі Старосамбірського району (виборча дільниця №197) — 2 члени ДВК написали заяви та були внесені до виборчого списку під час голосування.
Спостерігачам ОПОРИ в окружних виборчих комісіях стали відомі факти, які можна розцінювати як втручання у виборчий процес представниками від кандидата на пост Президента Юлії Тимошенко. Зранку були випадки, коли на виборчі дільниці телефонували із закликами не виїжджати для голосування за місцем перебування до тих осіб, які не подали медичних довідок. Однак «Закон про вибори Президента України» не передбачає подання разом із заявою про голосування за місцем перебування жодних підтверджуючих документів. Така позиція висловлена у постанові ЦВК від 4 січня 2010 р. №6. Крім того, рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2010 р., на яке посилаються представники кандидата, стосується вирішення індивідуального спору. Тому окружні виборчі комісії повинні керуватися нормами закону та постановами ЦВК. Отже, повідомлення штабів кандидата містили відомості, що не відповідали дійсності, і могли призвести до порушення виборчих прав громадян, які подали заяви для голосування за місцем перебування.
Контактні особи:
Андрій Дутчак — 063 628 68 44
Василина Думан — 063 628 68 66