Як відбулося тестування з історії України у Львові та Львівській області

Дата: 07.05.2009

Другий рік поспіль Громадянська мережа ОПОРА організовує громадське спостереження за проведенням зовнішнього незалежного оцінювання. Цього року у Львові 75 спостерігачів пройшли відповідне навчання, а вже вчора 40 з них були присутні на першому іспиті у сесії ЗНО – історії України.

Громадські спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА охопили 19 з 35 пунктів тестування, що дає право робити узагальнені висновки щодо проведення тестування у Львівській області.

1. Порушення з боку учасників

  • користування мобільними телефонами (ЗОШ №3 м. Жовкви учасник ЗНО користувався мобільним телефоном у коридорі, після розмови з уповноваженою від ЛРЦОЯО та відповідальним за пункт тестування для хлопця завершилося);
  • перемовини з сусідом;
  • абітурієнти прибули без посвідчення особи з фотокарткою (у ЗОШ №9 м. Львова учасник ЗНО прибув без паспорта, лише з ідентифікаційним кодом) або із запрошенням з неправильно вказано прізвищем (Буська гімназія імені Є. Петрушевича).

2. Про підготовку пунктів тестування

  • відсутні вказівники до туалетних кімнат і медпункту (у 80% пунктів, де були спостерігачі).

3. Помилки з боку інструкторів та іншого персоналу

  • інструктори користувалися лише технологічними картками, що приводило до непорозумінь із заповнень бланків відповідей (ЗОШ №9 м. Львова);
  • не були достатньо ознайомлені з процедурою проведення ЗНО, наприклад – забули наклеїти штрих-код на сек’юр-пак (ЗОШ №3 м. Жовкви);
  • чергові не знали кого допускати до пункту тестування (у ЗОШ №3 м. Мостиська чергові допустили абітурієнтів з «липовими» довідками з сільської ради, що виявилося під час обходу аудиторій уповноваженим та відповідальним за пункт тестування).

Загалом, ці порушення не вплинуть на результати зовнішнього незалежного оцінювання, але зважаючи на те, що на загальноукраїнському рівні ЗНО проходило вдруге, ГМ ОПОРА сподівалася на кращу підготовку кадрів у пунктах тестування та на серйозніше ставлення з боку учасників незалежного оцінювання. Таким чином, ОПОРА рекомендує учасникам звернути більшу увагу на правові норми, які регулюють їхню участь у ЗНО (паспорт, довідка зі школи зі фотокарткою, не порушувати своїх обов’язків у пунктах); регіональному центру оцінювання якості освіти – удосконалити методологію підготовки інструкторів та персоналу (більше пояснень, ширша обізнаність із процедурами), Українському центру оцінювання якості освіти – забезпечити надійніше перевезення контейнерів з тестами.

Щодо цьогорічних нововведень, то слід відзначити додаткові заходи щодо ідентифікації учасників ЗНО (тепер уповноважений та відповідальний за пункт самостійно обходять аудиторії та звіряють паспорти), мінімізація помилок під час розсаджування учнів (на партах, окрім порядкового номера, зазначають прізвище, ім’я та по батькові та номер запрошення), а також забезпечення пунктів тестування громадськими спостерігачами від вищих навчальних закладів з інших областей.

Контактна особа – Ольга Стрелюк (регіональний координатор громадського спостереження за ЗНО Громадянської мережі ОПОРА) – +38 063 628 68 36