День голосування у Львівській області. Підсумки спостереження ОПОРИ

Дата: 27.05.2014

Вибори Президента України на Львівщині пройшли у спокійній атмосфері – без жодних грубих порушень виборчого процесу, які могли якимось чином вплинути на волевиявлення виборців. Спостерігачі ОПОРИ відзначають добру організацію голосування на дільницях, високу явку та справну роботу членів комісій. Окрім цього, вперше за час проведення виборчих кампаній не виявлено фактів застосування адміністративного ресурсу, з метою тиску на членів комісії, підкупу виборців, спроб фотографування та винесення бюлетеня з-за межі приміщення для голосування.

1. Явка

Справдилися прогнози експертів про високу явку в області. Активність виборців на Львівщині зафіксовано на рівні 77,72%. Львівська область очолила загально національний рейтинг, друге та третє місце посідають Тернопільська (75%) та Івано-Франківська (71%) області. Найбільша активність спостерігалася у першій половині дня, починаючи від відкриття дільниць, та пізніше після обіду.

10306753_786442771367459_4321925660253889983_n2. Справна робота виборчих комісій

Незважаючи на мінімальний склад більшості виборчих комісій та їх до укомплектованість в останній момент, комісії 25 травня спрацювали ефективно. Було забезпечено дотримання основних виборчих процедур на дільницях – усі дільниці відкрилися вчасно (о 8:00), провели підготовчі засідання за наявності кворуму, організовано голосування поза межами приміщення для голосування (на дому). Окрім цього, не спостерігалося конфліктів між представниками різних кандидатів, як це спостерігалося на парламентських виборах 2012 року.

Попри те, на малих дільницях спостерігачі ОПОРИ стали свідками видачі бюлетенів без пред’явлення відповідного документа (паспорта). В більшості дільниць члени комісії відмовляють таким виборцям та просять прийти пізніше з належними документами.

Однак, є і випадки, коли члени комісії не дотримуються вимог Закону та навіть звинувачують спостерігачів у їхній принциповості. Такі конфліктні ситуації зафіксовано на виборчій дільниці у с. Млиниська Жидачівського району, де більше 10 виборців отримали бюлетені без пред’явлення відповідних документів. Спостерігачі від кандидатів та політичних партій порушення у діях членів комісії не вбачають й у всьому їх підтримують.

Також трохи дезорганізовувало роботу комісій те, що деякі з їх членів не встигли внести подання щодо зміни місця голосування. Через це, аби проголосувати, вони змушені йти на ті дільниці, до яких територіально належить місце їхньої реєстрації. Випадок зафіксовано на ДВК №462046, схожі ситуації спостерігаються й на інших дільницях міста.

Окрім цього, були зауваження до діяльності окружних виборчих комісій. Зокрема, у виборчому окрузі №124 ОВК видала посвідчення спостерігачам віж громадської організації «Управління захисту населення (Яворівська державна районна адміністрація)». Проте, у переліку організацій, які отримали від ЦВК право мати спостерігачів, вищевказаної організації немає. Така ситуація є результатом того, що члени ОВК неналежно перевіряли відповідні подання для реєстрації спостерігачів. Спостерігача від цієї організації виявлено на дільниці №461643 (с. Поруденко). ОВК відреагувало на повідомлення ОПОРИ та відкликали посвідчення усіх пяти представників «Управління захисту населення».

3. Процес підрахунку голосів.

На відміну від процесу голосування, підрахунок голосів виявився менш організованим. Ситуацію ускладнювала ще й несправна робота інформаційної ситеми «Вибори», через що неможливо було здійснювати перевірку протоколів. Починаючи з 12-ої години ночі та до 4-їй ранку, усю перевірку члени ОВК проводили в ручному режимі. Це гальмувало роботу комісії.

З ситуації комісії виходили по-різному. Наприклад, окружком №126 (центр – м. Самбір), реагуючи на повільний темп роботи, вирішив рекомендувати членам комісій закрити бюлетені й протоколи у сейфі на дільниці, опечатати його, дочекатися дзвінка від ОВК та тоді доставити їх. Наголошуємо, що такі дії комісії є протиправними, адже ЗУ «Про вибори Президента України» чітко визначає, що після закінчення підрахунку голосів на дільниці комісія невідкладно доставляє до ОВК пакети з протоколами, виборчими бюлетенями, списками виборців, контрольними талонами.

Також практично на всіх ОВК помічено членів ДВК з печатками, які вносили корективи до протоколів про підрахунок голосів на місці. Член ОВК №120 (центр – Личаківський район) особисто радив (!) членам дільничних комісій не повертатися на дільниці, а переписувати протоколи на ОВК. Такими діями члени ДВК грубо порушували виборче законодавство.

Детальніше:
Офіс Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області – 032 254 61 63.
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.
Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.