День волевиявлення на Львівщині: ОПОРА фіксує зовнішню рекламу з ознаками прихованої агітації

Дата: 21.07.2019

У день волевиявлення та напередодні найбільшу кількість білбордів та плакатів, які асоціюються у виборців з 5 різними суб’єктами виборчого процесу, Громадянська мережа ОПОРА зафіксувала у 115 виборчому крузі. Також рекламні щити з ознаками прихованої агітації є у 117, 119 та 124 округах.

«Зробимо їх ще раз! 21 липня», – білборди та сітілайти без вихідних даних з таким написом розміщені у місті Львові. Ці рекламні плакати за своєю стилістикою нагадують зовнішню рекламу політичної партії «Слуга народу». Аналогічний лозунг в одному із відеороликів використав в свій час кандидат в Президенти Володимир Зеленський.

Також у Львові ОПОРА зафіксувала рекламні щити без вихідних даних із фразами «Його правди бояться всі!» та «За НАТО і ЄС». Ці білборди стилістично подібні до агітаційних матеріалів Радикальної партії Олега Ляшка та «Європейської Солідарності» відповідно.

Рекламні щити із посміхайчиком та словом «Дякую!» розміщені у 115 виборчому окрузі. На білбордах вказано, що замовником та відповідальним за друк є Богдан Чепіль, тираж – 65 штук. Подібний символ-сміхунець в чорних окулярах на агітаційній продукції використовував самовисуванець Володимир Квурт. А слово «Дякую!» може асоціюватися в українців із флешмобом-подякою п’ятому президенту України Петру Порошенку. Зазначимо, що під час одного з візитів на Львівщину у липній Порошенко заявив, його політична партія  підтримує Володимира Квурта.

Білборд із текстом «#СПРАВЕДЛИВІСТЬ СТАНЕ ЗАКОНОМ!» є також у 115 окрузі. Такий хештег у своїй кампаніївикористовував самовисуванець Андрій Зібран.

У цьому ж окрузі ОПОРА зафіксувала плакат з текстом «Єднаймося». По середині синього фону зображено небо та колосся. Рекламна продукція є без вихідних даних, але вона асоціююється із агітаційною продукцією самовисуванця Михайла Хміля. Він на своїй сторінці у соцмережі використовує аналогічний логотип.

Білборди без вихідних даних, на яких на білому фоні написане слово «відповідальність» і зображений червоний символ, який асоціюється у виборці із пташкою у бюлетені, є у 124 виборчому окрузі.  Ці рекламні щити за стилістикою схожі до білбордів, які напередодні «дня тиші» розвішували у цьому окрузі із зображенням Міністра екології та природних ресурсів Остапа Семерака. Він кандидує як самовисуванець.

Також у Львові розміщені більше десятка білбордів із оголошенням про майбутній концерт гурту «Океан Ельзи». Хоча ця реклама не є політичною, але гасло «Все буде голосно!» може асоціююватися  у львів’ян із суб’єктом виборчого процесу політичною партією «Голос».

У селищі міського типу Олесько (119 виборчий округ) розміщений плакат з інформацією про «Сільський об’єднаний кооператив». Спостерігачі  ОПОРИ зафіксували, що на ньому чорною тканиною закрито обличчя керівника кооперативу Ореста Кавецького. Він кандидує від політичної партії «Слуга народу». Зазначимо, що ОПОРА уже писала про перейменування пабліку кооперативу у соціальній мережі в сторінку кандидата Кавецького. Тоді зедепутат пояснював ситуацію, мовляв він ніколи не був публічний, мав лише цю сторінку і щоб не створювати усе з початку, вирішив задіяти її для передвиборчої агітації. Хоча кооператив, за словами Ореста Кавецького, залишався поза політикою. Тому питання навіщо на плакаті без вихідних даних з комерційною чи соціальною рекламою закривати обличчя тканиною, – залишається відкритим.

У 122 виборчому окрузі є білборди із текстом “Моє село рідний край”, із зображенням Володьки Жукровського. Хоча Жукровський не є кандидатом, але він – головний герой агітаційного відео-ролика кандидата-самовисуванця Володимира Пекара. Відтак ці рекламні матеріали можуть асоціюватися у виборців з конкретним кандидатом.

За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.: +38 098 765 86 22

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.