Депутати п’яти фракцій ухвалили бюджет Львова на 2019 рік, обранці від Свободи та УГП – в опозиції

Дата: 11.01.2019

Наприкінці 2018 року було прийнято головний фінансовий документ Львова на 2019 рік. За це на пленарному засіданні Львівської міської ради від 29 листопада і 27 грудня проголосували 50 депутатів. Громадянська мережа ОПОРА в межах проекту “Атестація місцевих рад” проаналізувала ухвалення бюджету міста і як за це рішення голосували окремі фракції та депутати.

Прийняття бюджету Львова на 2019 рік. Аналіз голосування депутатських фракцій Львівської міської ради за бюджет міста 2016-2019 рр.

215 основних та 6 додаткових питань, 3 звернення та 4 протокольні доручення – таким насиченим видався порядок денний пленарного засідання 16-ї сесії Львівської міської ради 7-го скликання від 29 листопада 2018 року, на якому були присутні 62 з 64 депутатів Львівської міської ради. Окрім десятків звичних ухвал депутати проголосували також за бюджет міста Львова на 2019 рік.

Розгляд питання тривав близько години та розпочався з презентації Проекту бюджету, яку провів Директор департаменту фінансової політики ЛМР Олег Іщук. Раніше опрацювання документу відбулося у фракціях Ради та на засіданнях Комісії з питань бюджету.

Активну участь у цьогорічному обговоренні бюджету в сесійній залі брали депутати від фракцій Об’єднання “Самопоміч”, БПП “Солідарність”, Громадянська позиція, Українське Об’єднання Патріотів — УКРОП. Так, голова Комісії фінансів та планування бюджету Вікторія Довжик запропонувала підтримати внесення до бюджету трьох правок. Зокрема, мова йшла про фінансову підтримку депутатської діяльності шляхом часткового зменшення фонду матеріальної допомоги малозабезпеченим мешканцям міста, яким розпоряджаються місцеві депутати і доцільність якого критикує багато експертів. Крім того, йшлось про доповнення деяких проектних кошторисів та збільшення статутних капіталів окремих комунальних підприємств, а також додаткові витрати на аудит комунальної сфери. Григорій Козловський та Сергій Івах (Блок Петра Порошенка “Солідарність”) наголосили на важливості програми “Львів науковий” та збільшенні заробітної платні працівникам освітньої галузі. Олена Пасевич, Ольга Посипанко (обидві представниці Об’єднання “Самопоміч”) та Юрій Кужелюк (Громадянська позиція) порушили питання оздоровлення дітей учасників АТО та дотримання антикорупційного законодавства в сфері нагляду за функціонуванням міського бізнесу. Роман Федишин (Об’єднання “Самопоміч”) звернув увагу на підтримку гуманітарної сфери та високі стандарти соціального захисту, а Іван Гринда (УКРОП) уточнив суми витрат, передбачені на бюджет розвитку міста.

У доповненому вигляді бюджет прийняли з рекордними за останні чотири роки 50 голосами. «За» проголосували усі депутати фракції Об’єднання “Самопоміч”, Громадянська позиція та Народний контроль, а також міський голова Львова – Андрій Садовий. Також бюджет підтримали більшість депутатів від БПП “Солідарність” та фракції УКРОП, за винятком Ігоря Телішевського (УКРОП) та Уляни Пак (БПП), які не брали участі у голосуванні. “Проти” бюджету проголосував лише Ігор Дякович (УГП). Двоє його фракційних колег: Гвоздович Юлія та Чолій Тарас – утримались від голосування. Майже в повному складі (7/8) не брали участі в голосуванні за бюджет депутати партії ВО “Свобода”.

Цікаво, що відмова від голосування за проект бюджету є своєрідною формою “протесту” окремих фракцій Львівської міської ради, що перебувають в опозиції до більшості. Порівнюючи цьогорічні результати голосування за проект бюджету з аналогічними показниками за 2016, 2017 та 2018 роки констатуємо, що вже четвертий рік поспіль громада Львова житиме з бюджетом, за який принципово не голосують депутати ВО “Свобода” та Української Галицької Партії (винятком стало голосування за бюджет 2018 року). Натомість місцеві обранці Українського Об’єднання Патріотів – “УКРОП” вперше за чотири роки підтримали основний бюджет міста на 2019 рік.

Результати фракційного голосування

(від кількості присутніх на засіданні депутатів)

                         

Аналіз голосування депутатських фракцій Львівської міської ради за бюджет розвитку 2019 року

Бюджет розвитку Львова на 2019 рік приймали через місяць після затвердження основного фінансового документу міста, на позачерговому пленарному засіданні, що відбулося 27 грудня 2018 року. На ньому були присутні 56 депутатів Львівської міської ради, частина яких висловила зауваження керівництву ради щодо порушення термінів завчасного надання для ознайомлення проектів рішень. Місцеві обранці скаржилися, що не мали достатньо часу для їх вивчення. Незважаючи на це, бюджет розвитку також був підтриманий 50 депутатами Львівської міської ради.

Аналіз голосування за статті видатків в межах бюджету розвитку підтверджує тенденції, що були виявлені і під час ухвалення основного бюджету. Ухвалу підтримала більшість депутатів Об’єднання “Самопоміч”, Блоку Петра Порошенка “Солідарність”, Громадянської позиції та Народного контролю. Другий рік поспіль бюджет розвитку одностайно підтримує фракція ВО “Свобода”. Традиційно в опозиції залишилися двоє представників Української Галицької Партії. Ігор Дякович та Юлія Гвоздович голосували “проти”, аргументуючи свою позицію порушенням процедури прийняття і нецільовим використанням бюджету розвитку. Фракція партії УКРОП, яка підтримала бюджет міста 29 листопада, участі в голосуванні за бюджет розвитку не брала, як і представник Блоку Петра Порошенка “Солідарність” Сергій Івах.

Прогнозований обсяг доходів міського бюджету м. Львова на 2019 рік (без урахування міжбюджетних трансфертів) складає 6612,5 млн. грн., враховуючи: доходи загального фонду 6232,0 млн. грн.; доходи спеціального фонду 380,5 млн. грн., з них бюджету розвитку 263,0 млн. грн. У порівнянні з очікуваними надходженнями за 2018 рік, прогнозовані показники загального фонду збільшено на 10%. Серед бюджетних витрат 2019 року в пріоритеті галузь освіти, на яку відведено 35 % бюджету, охорона здоров’я – 11%, ЖКГ і транспорт – 9,3%.

В цілому, ухвалений бюджет Львова на 2019 рік передбачає зростання видатків на всі гуманітарні та житлово-комунальні напрямки, та є, на думку депутатів міської ради, найбільш соціально орієнтованим у порівнянні з бюджетами інших міст України. Оскільки 2019 рік – це рік президентських та парламентських виборів, місцеві політичні сили спробують здобути “дивіденди” від такого соціально-орієнтованого бюджету під час наступних виборчих кампаній. Наприклад, перерізаючи стрічки відремонтованих дитячих майданчиків, відкриваючи відремонтовані тротуари, нагороджуючи подяки та премії.

Аналіз голосування депутатів Львівської міської ради за бюджет 2016-2019 рр. свідчить про наявність у місті міцної коаліції у складі чотирьох фракцій: Об’єднання “Самопоміч”, Блок Петра Порошенка “Солідарність”, Громадянська позиція і Народний контроль, які забезпечують прийняття основного фінансового документа міста впродовж чотирьох років, незважаючи на конфлікти між аналогічними політичними партіями на обласному та всеукраїнському рівнях. Вочевидь, місцеві інтереси тут переважають над загальноукраїнськими. Водночас відмінною залишається у Львівській міській раді позиція депутатів Української Галицької Партії, які принципово відстоюють відкритість та прозорість бюджетного процесу, не голосуючи за відповідні ухвали. Зокрема, вони наполягають на дотриманні законодавчих вимог щодо вчасного оприлюднення проекту бюджету, його обговоренні із залученням фахівців та цільовому використанні передбачених коштів. З позицією більшості також розходяться результати голосування депутатів фракції ВО “Свобода” і Українського об’єднання патріотів – УКРОП, які переважно уникають голосування за бюджет, аргументуючи це розбіжностями в пріоритетах бюджетних витрат, а також звинуваченнями більшості у нераціональній витраті коштів. Однак, принциповість опозиції не може стати на заваді розвитку та належного функціонування міста, тому політики мають бути готовими домовлятися та йти на компроміси.

Автори статті:

Тарас Радь

Анжеліка Зозуля

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись:

На сайті організації

В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»:

В соціальній мережі Facebook

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи у Львівській області звертайтесь до: Тарас Радь, представник Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області

тел.: 098-765-86-22

e-mail: lviv@opora.org.ua

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У місті Львів за реалізацію ініціативи відповідає Львівська обласна організація «Громадянська мережа «ОПОРА».