Електронні петиції у Львові: (не)дієвий інструмент громадської участі
Протягом 8 років у Львові діє механізм подання електронних петицій до Львівської міської ради. Поступово цей інструмент удосконалювали тематично, встановлюючи…
5 серпня було останнім днем для подання партіями кандидатур до складу обласних, районних та міських територіальних виборчих комісій. До 10 серпня Центральна виборча комісія має утворити у Львівській області 47 територіальних виборчих комісій.
Згідно статті 203 Виборчого кодексу України подання кандидатур до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити обласні, районні, міські організації політичних партій, а у разі їх відсутності у структурі відповідної політичної партії – їх робить обласна організація цієї політичної партії. Такі подання вносяться не раніше ніж за 90 та не пізніш як за 80 днів до дня чергових виборів. Це означає, що в період з 27 липня до 5 серпня включно політичні партії мали можливість подати свої кандидатури до складу ТВК.
Починаючи з сьогоднішнього дня і до 10 серпня включно ЦВК формує склад обласних, районних, міських виборчих комісій, оскільки вони мають бути утворені не пізніш як за 75 днів до дня чергових виборів. На практиці це означає, що протягом наступних п’яти днів на Львівщині буде утворено одну обласну, 7 районних та 39 міських ТВК, хоча не обов’язково усі в один день водночас. Скажімо обласна територіальна виборча комісія може бути утворена 7 серпня, тоді як районні – 8 серпня, а міські – 10 серпня.
Водночас варто зазначити, що таким чином буде завершений лише перший етап формування виборчих комісій, які будуть адмініструвати місцеві вибори. У подальшому на другому етапі також будуть утворені селищні, сільські та районні у містах з районним поділом територіальні виборчі комісії, а на завершальному етапі – дільничні виборчі комісії.
Склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій політичних партій у кількості не менше 9 і не більше 18 осіб. Одночасно з формуванням складу територіальних виборчих комісій ЦВК призначає голову, заступника голови та секретаря комісій, які мають бути від різних суб’єктів подання. Представники яких політичних партій обійматимуть керівні посади у львівських ТВК залежатиме від домовленостей між самими партіями, які в межах пропорційної частки представництва на кожну з трьох керівних посад будуть узгоджувати їх між собою.
Право подання кандидатур до складу територіальних виборчих комісій мали три суб’єкти подання:
1) місцеві організації політичних партій, що мають депутатську фракцію у поточному скликанні Верховної Ради, які могли запропонувати до складу ТВК не більше ніж по 2 кандидатури. Мова йде про 5 депутатських фракцій (“Слуга народу”, “Опозиційна платформа – За життя”, ВО “Батьківщина”, “Європейська солідарність” та “Голос”), запропоновані кандидатури яких обов’язково включаються до складу ТВК без процедури жеребкування.
2) місцеві організації політичних партій, які не пізніш як за 95 днів до дня голосування (до 22 липня) уклали угоду про політичну співпрацю з депутатською групою. У поточному скликанні Верховної Ради є лише дві депутатські групи (“За майбутнє” та “Довіра”), які гіпотетично можуть укласти договори з політичними партіями, які можуть запропонувати до складу ТВК не більше ніж по одній кандидатурі, що включаються до складу комісії без процедури жеребкування.
3) зареєстрована в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцева організація політичної партії. тобто обласні, районні, міські партійні організації, які можуть запропонувати до складу ТВК не більше ніж по одній кандидатурі. Такі кандидатури включаються до складу територіальних виборчих комісій за результатами жеребкування, що проводиться виборчою комісією, яка формує склад відповідної ТВК.
Не пізніше 11 серпня у Львівській області мають розпочати свою роботу наступні територіальні виборчі комісії: