Двоступенева система навчання у ВНЗ дала збій?

Дата: 12.07.2011

Вступити до вищого навчального закладу для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» – завдання не з простих.

До Громадянської мережі ОПОРА, яка веде спостереження за вступною кампанією до ВНЗ, звертаються абітурієнти-бакалаври з проблемою відсутності диплома, через що вони не можуть подати документи на здобуття ОКР «магістра» у іншому виші.

Нагадаємо, приєднання України до Болонського процесу передбачає запровадження двоступеневої системи освіти (бакалаврат і магістратура). Навчатися в магістратурі має право лише той, хто вже отримав кваліфікацію бакалавра та успішно склав вступні випробування (іспит з іноземної мови та відповідного фаху). Причому абітурієнт має можливість вибору: залишитися навчатися у рідному Альма-матер, чи здобувати освітньо-кваліфікаційний рівень «магістра» у іншому ВНЗ.

Щоб бути допущеним до вступних випробувань, абітурієнт має подати у приймальну комісію вузу, з-поміж іншого, оригінал документа про здобуття ОКР «бакалавр». Однак, як виявилося, ще не всі ВНЗ видали своїм випускникам відповідні дипломи. Так, до Громадянської мережі «ОПОРА» звернулися колишні студенти Львівського національного аграрного університету, які закінчили чотирирічне навчання та здобули ступінь «бакалавра» з відзнакою, але досі не можуть отримати своїх дипломів. Як запевнили громадських спостерігачів у адміністрації навчального закладу, 1 липня 2011 р. був сформований наказ про присвоєння ОКР «бакалавр» тим студентам, які на відмінно захистили свої дипломні роботи, а відомості про це були передані у Містерство освіти для виготовлення відповідних дипломів. Як показує практика, такі дипломи зазвичай приходить до університету на місяць пізніше звичайних, приблизно в кінці липня. Парадокс ситуації полягає в тому, що термін прийому документів для навчання у магістратурі закінчується 20 липня!

В той же час, якби абітурієнт вирішив продовжувати навчання в ЛНАУ, оригінал документу йому подавати не потрібно, адже сама адміністрація факультету подає у приймальну комісію списки усіх абітурієнтів (колишніх студентів), які виявили бажання продовжувати навчання за обраним ОКР. Якщо ж він має бажання вступити до магістратури в інший ВНЗ – то має подати оригінал диплому, який входить до переліку обов’язкових документів, які подаються в приймальні комісії.

Виглядає на те, що декларуючи можливість здобуття двоступеневої освіти у різних вузах, Міністерство освіти, однак не сприяє у реалізації такого права. Виходом із ситуації, що склалася, може стати наказ Міністра освіти і науки, молоді та спорту України, який передбачить можливість подання абітурієнтами у приймальні комісії вузів, замість оригіналу диплома, витяг з наказу ректора відповідного вищого навчального закладу про просвоєння студентам ОКР «бакалавр».

Контактна особа:
Ольга Стрелюк, кооринатор спостереження за вступною кампанією у Львівській області, Громадянська мережа ОПОРА – 063 628 68 36.