Експерти ОПОРИ розповіли про можливі порушення, у день виборів

Дата: 29.03.2019

На прес-конференції у Львівському прес-клубі представники ОПОРИ розповіли про можливі проблеми та  правопорушення у день голосування. Серед найрозповсюдженіших назвали порушення таємниці голосування та видачу бюлетенів виборцям без паспортів.   

29 березня у Львівському прес-клубі  Громадянська мережа ОПОРА провела прес-конференцію «Львівщина напередодні виборів: перебіг виборчої кампанії, порушення, ризики».  Під час неї, громадська омбудсменка із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Ярина Гаєцька-Колотило розповіла:

«Наразі поліція найчастіше фіксує порушення умов ведення передвиборної агітації: поширення агітматеріалів без вихідних даних, агітація не з виборчого фонду, розміщення агітації у невідведених місцях, дрібне хуліганство»

Виборча омбудсменка назвала Львівщину відносно спокійним регіоном, але попри це прогнозує зростання порушень у день голосування.

«Насамперед, це будуть процедурні правопорушення з боку виборчих комісій. Також можна передбачити, так звані “звичаєві правопорушення”: порушення таємниці голосування, надання бюлетеня виборцю, який не може надати документів, які посвідчують його особу. Теж можливі випадки знищення виборчого бюлетеня або його викрадення», — зазначила Гаєцька-Колотило».

Координатор кампанії спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області Тарас Радь назвав основні загрози виборчому процесу.

«Наведу лише кілька основних загроз. Це, зокрема, ускладнення роботи виборчих комісій через брак досвіду їхніх членів, свідоме затягування підрахунку голосів, силове втручання у виборчий процес. Щодо останнього, на Львівщині ми не маємо суттєвих підстав говорити, що такі випадки будуть. Однак мусимо враховувати, що певні організації, які не є учасниками виборчого процесу, публічно заявили, що залишають за собою право втручатися у виборчий процес, якщо вони вважатимуть, що порушуються якісь правила. І це є загроза, бо в правовій державі на такі випадки мають реагувати правоохоронці», — наголосив експерт.  

Крім того, Радь зазначив, що гіпотетично, для впливу на результат виборів можуть використовуватись  агітаційні мережі, які впродовж виборчої кампанії формували штаби кандидатів на пост Президента.

«Протягом виборчої кампанії активно формувались такі мережі, коли люди поширювали газети, проводили опитування, брали участь  у кампанії «від дверей до дверей» чи мобільних агітаційних групах. Враховуючи, що це є давно сформовані групи людей, гіпотетично, залишається можливість, що ці люди можуть брати участь в організованому голосуванні»   

Координатор кампанії спостереження мережі ОПОРА за виборами Львівській області підсумував основні тенденції виборчого процесу на Львівщині,  зауваживши:

«Загалом, виборчий процес на Львівщині проходив демократично Його суб’єкти мали рівні можливості для ведення передвиборної агітації: доступ до ЗМІ, доступ до приміщень для проведення заходів, гарантування особистої безпеки, уникнення тиску чи переслідування».

Водночас експерт охарактеризував перебіг виборчої кампанії, як доволі конкурентний, оскільки частим явищем була агітація проти кандидатів, котру поширювали їхні опоненти. Основними формами агітації, за його словами, були зовнішня реклама, реклама у ЗМІ, вулична агітація, а також, чи не вперше активність у соціальних мережах. Поширеною практикою, як зазначив Тарас Радь, були зустрічі з виборцями: від вересня, коли де факто стартувала виборча кампанія, Львівщину відвідали 15 кандидатів, сумарно 38 разів.

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Тарас Радь, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області

тел.:+38 098 765 86 22

e-mail: lviv@opora.org.ua