Форум активної громади, або як навчитися «співати в хорі»

Дата: 02.07.2018

В межах діяльності Майстерні виборчих практик Громадянська мережа “ОПОРА” у Львові рекомендувала для участі у Форумі активної громади студентів напряму “Політологія” філософського факультету Львівського національного університету імені Івана Франка – Тараса Смука, Миколу Спересенка та Марину Редько. Студенти підготували ґрунтовний матеріал за результатами участі у заходах, тому публікуємо його на нашому сайті. 

21-22 червня в Києві відбувся Форум активної громади, який зібрав близько 200 представників різних громадських організацій і територіальних громад з багатьох регіонів України, а також гостей з інших країн. Організаторами заходу виступили Національний Демократичний Інститут, Інститут «Республіка» та програма «Долучайся!».

Напередодні Форуму, 20 червня, активісти з Богуслава, Львова та Харкова отримали нагоду відвідати Верховну Раду України і поспілкуватися з народними депутатами, членами МФО «ЄвроОптимісти» – Олексієм Мушаком та Олександром Черненком.

Насамперед варто відзначити високий рівень превентивних заходів безпеки, здійснених працівниками державної охорони, які ретельно перевіряли кожну особу з групи регіональних активістів.

Згодом гості з трьох українських міст вирушили на балкон сесійної зали, звідки побачили типову для п’ятниці (але не для середи!) картину: у залі було не більше 50 народних обранців, які безперспективно намагалися ухвалити певні поправки до законопроекту. Після кількох очікувано невдалих спроб Андрій Парубій все ж завершив пленарне засідання. Як згодом повідомили працівники Парламенту, така невелика кількість нардепів в залі пояснювалася їхньою участю в роботі комітетів та комісій, що відбувалися в той день.

Після цього на гостей Верховної Ради очікувала зустріч з двома депутатами-«єврооптимістами»: Олексієм Мушаком та Олександром Черненком. Так, як О. Черненко спеціалізується здебільшого на виборчій реформі, то й розмова між ним та активістами ґрунтувалася на темі потенційних та реальних змін в електоральному процесі. Зважаючи на значне розмаїття думок, інтересів, вимог і громадянського суспільства з однієї сторони, і політичних бізнес-еліт, з іншого боку, на зустрічі підсумково було аргументовано, що навіть теоретично найкраща виборча система може насправді не виправдати очікувань її авторів. Тому під час розмови О. Черненком підкреслювалося, що не слід очікувати від потенційного прийняття у другому читанні Виборчого кодексу (якщо він все-таки буде прийнятий) однозначно позитивних та надмірно відчутних наслідків у короткостроковій перспективі. Також наголошувалося на надзвичайно деструктивному ефекті частої зміни виборчої системи в Україні. Тому учасники зустрічі дійшли висновку про необхідність забезпечення стабільного функціонування певних виборчих правил протягом мінімально 3-4 електоральних циклів.

З Олексієм Мушаком розмова головним чином велася про роль (на думку О. Мушака – визначальну) економічних аспектів та інтересів у прийнятті політичних рішень. Народний депутат позиціонувався як прихильник дерегулювання та демонополізації в українській економіці, що, на його думку, сприятиме зростанню економічних можливостей та свобод наших громадян і, як наслідок, підвищенню рівня їхнього добробуту.

Додатково, активісти закцентували увагу на проблемах, пов’язаних з діяльністю місцевої влади в їхніх містах, та означили складність у процесі залучення коштів для реалізації проектів соціального спрямування.

Щодо безпосередньо Форуму, то його перший день розпочався зі створення платформи для обміну ідеями, практичними навичками, напрацюваннями, прикладами залучення громадян до безпосереднього процесу прийняття рішень та їхньої участі у впровадженні національних реформ. Закордонний досвід побудови діалогу між органами державної влади і громадянським суспільством представили експерти та представники громадських організації зі США, Камбоджі, Танзанії, Зімбабве. Також було продемонстровано реальні успіхи впровадження проектів від громадських активістів у громадах Києва, Кропивницького, Кам’янця-Подільського, Дрогобича.

Родзинкою першого дня стала гра «Державотворення», під час якої всі учасники Форуму були розділенні на 20 фракцій, що уособлювали основні верстви населення будь-якої держави. Учасникам непросто давалося творити державу на Марсі, в якій би вміло поєднувалися загальне благо та групові інтереси кожної фракції. Але за допомогою комунікації, дискусій і пошуків компромісу все ж було досягнуто гармонійного розвитку держави у всіх сферах.

Другий день Форуму пройшов в атмосфері інтерактивних і неформальних зустрічей з експертами в галузях національних реформ, прямої демократії, організації креативних заходів, професійної активності та міжнародного досвіду. Особливо цікавими і практичними були майстерні, що стосувалися основних реформ в Україні: антикорупційної, децентралізації та виборчої, а також практики міжнародно досвіду залучення громадян та побудови діалогу громадянського суспільства з політичними партіями й органами влади. Так, на майстерні «Виборча реформа в Україні», де експертом виступав представник Центу політико-правових реформ – Богдан Бондаренко, учасники дізналися ключові положення та особливості запропонованого проекту Виборчого кодексу №3112-1, прийнятого в першому читанні. Крім цього, були проаналізовані фактори, які впливали на процес розробки і прийняття кодексу, застороги його впровадження, альтернативи цьому законопроекту, а також реальні можливості його прийняття Верховною Радою України.

Загалом Форум активної громади продемонстрував, що для розвитку громадянського суспільства і правової держави в Україні вже недостатньо епізодичної чи ситуативної участі громадян. Натомість існує суспільний запит на широкий діалог між громадськими активістами, експертним середовищем, політичними партіями та органами державної влади. Сьогодні успішне майбутнє громадян і держави залежить від розвитку демократичної політичної культури та свідомості, а також високого рівня громадянської участі в політичному житті.

Матеріал підготували учасники Форуму активної громади Тарас Смук та Микола Спересенко.