Електронні петиції у Львові: (не)дієвий інструмент громадської участі
Протягом 8 років у Львові діє механізм подання електронних петицій до Львівської міської ради. Поступово цей інструмент удосконалювали тематично, встановлюючи…
Контрольні комісії, які спостерігатимуть за друком бюлетенів, створені Львівською обласною, Червоноградською, Дрогобицькою, Самбірською районними, Стрийською, Городоцькою міськими територіально виборчими комісіями. До них увійшли представники від політичних партій “Європейська Солідарність”, “Слуга народу”, “За майбутнє”, “Голос” та ВО “Батьківщина”. Друкуватимуть бюлетені друкарні, підприємство, яке видає книги та ще декілька поліграфічних фірм.
Згідно зі статтею 242 Виборчого кодексу України і з пунктом 1.1 Додатку 1 до постанови Центральної виборчої комісії від 2 жовтня 2020 року №330 виготовлення виборчих бюлетенів з відповідних місцевих виборів забезпечують територіальні виборчі комісії, які встановлюють результати відповідних місцевих виборів, на підставі договору, укладеного між ними і поліграфічним підприємством: виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, міська (міст з районним поділом) виборча комісія – не пізніше як за 10 днів до дня голосування; районна, міська (міста без районного поділу), районна у місті (у містах, яких утворені районні у місті ради) виборча комісія – не пізніше як за 7 днів до дня голосування; сільська, селищна виборча комісія – не пізніше як за 5 днів до дня голосування.
Територіальні виборчі комісії не пізніше як за 17 днів до дня голосування на місцевих виборах затверджують текст виборчого бюлетеня з відповідних місцевих виборів згідно з формою, затвердженою постановою ЦВК від 24 вересня 2020 року №295, та встановлюють ступені його захисту (пункт 1.2 Додатку 1 до постанови ЦВК №330).
Більшість територіальних виборчих комісій у Львівській області на своїх засіданнях затвердили текст виборчих бюлетенів 7 жовтня. А Самбірська районна і Львівська міська ТВК днем раніше.
Відповідно до пункту 1.10 Додатку 1 до постанови ЦВК №330 контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємстві-виготовлювачі, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, виявлені помилки, здійснюються контрольною комісією, утвореною відповідною територіальною виборчою комісією за поданням місцевих організацій політичних партій, депутатські фракції, яких зареєстровано в Апараті Верховної Ради України поточного скликання на початок виборчого процесу, не пізніше як у день затвердження тексту та встановлення ступеня захисту виборчого бюлетеня.
Львівська обласна територіальна виборча комісія на засіданні ступеню захисту на бюлетенях не озвучила. З макетом бюлетеня попередньо були ознайомлені всі суб’єкти подань, які засвідчили цей факт своїм підписом. Комісія вирішила не друкувати у бюлетенях номери виборчих дільниць. До контрольної комісії увійшли представники від партій “Європейська Солідарність”, “Слуга народу”, “За майбутнє” та ВО “Батьківщина”. Також Львівська обласна ТВК вирішила звернутися до Львівської обласної державної адміністрації з проханням виділити приміщення для видачі бюлетенів. Найімовірніше це буде стадіон “Арена Львів”. Такий намір висловила і Львівська міська ТВК.
Друкувати бюлетені для Львівської обласної ТВК зголосилися чотири компанії. Троє з них – з Києва. За словами голови комісії Андрія Лозинського, ТВК обрала підрядника із Львівської області, керуючись тим, щоб не витрачати багато часу на транспортування їх зі столиці. Відтак, друкувати бюлетені буде товариство “Ромус-Поліграф”. Компанія створена 11 років тому. Засновниками її є Ігор та Романна Холоди. Це – батьки нинішнього заступника голови Львівської обласної державної адміністрації, а також кандидата у депутати до Львівської обласної ради від партії “Слуга народу” Юрія Холода. У декларації посадовця за 2019 рік вказано, що він володіє житловим будинком разом з Романією Холод, а також Холод користується автівкою, яка належить ТОВ “Ромус-Поліграф”.
Львівська районна територіальна виборча комісія також вирішила не вказувати у бюлетенях номер виборчої дільниці. Ступенем захисту будуть хвилясті лінії на аркуші. Контрольну комісію на засіданні ТВК не створили. Хоча до ТВК із таким проханням звернувся представник від ВО “Батьківщина”. Голова Львівської районної ТВК Віктор Децик запропонував, включити до цієї комісії когось із членів ТВК, коли точно вирішать, хто друкуватиме бюлетені. Згодом підрядником обрали також товариство “Ромус-Поліграф”.
Ступенем захисту для бюлетенів Яворівська районна ТВК обрала кольорову сітку зеленого кольору, яка створює унікальний малюнок. Із макетом бюлетеня попередньо ознайомилися усі суб’єкти подань. Номерів виборчих дільниць комісія вирішила не друкувати у бюлетенях. Контрольну комісію ТВК не створила, оскільки ніхто з суб’єктів подань не звернувся з таким проханням. Контролювати процес будуть самі члени Яворівської районної ТВК. Друкувати бюлетені для обрання депутатів до Яворівської районної, а також міської ради буде компанія “Ромус-Поліграф”.
Члени Стрийської районної територіальної виборчої комісії затвердили бюлетень без контрольного талону. На що спостерігачка ОПОРИ звернула увагу комісії. Чи вносила зміни ТВК до макету бюлетеню – невідомо. Стрийська районна ТВК також не обрала ступінь захисту. Контрольної комісії не створено, оскільки ніхто з представників політичних партій не зголосився.
Натомість Стрийська міська ТВК обрала ступенем захисту сітку, яка утворює унікальний малюнок. До контрольної комісії увійшли представники від політичних партій “Голос” та “Європейська Солідарність”. Стрийська районна і міська ТВК друкуватимуть бюлетені у приватному підприємстві “Посвіт”, яке знаходиться у місті Дрогобич. Компанія зареєстрована більше 14 років тому. Засновником підприємства є Андрій Лесишин.
Золочівська районна ТВК ступенем захисту для бюлетенів обрала сітку (промені). Контрольну комісію на засіданні ТВК не створила, хоча це питання члени комісії обговорювали. Друкуватиме бюлетені, в яких голосуватимуть за депутатів до Золочівської районної ради, приватне підприємство “Коло” з міста Дрогобич, яке відоме також видавництвом книг.
До контрольної комісії з друку бюлетенів, створеною Червоноградською районною територіальною виборчою комісією, увійшли представники “Європейської Солідарності” та “Голосу”. Захисним елементом обрано волокна малюнка на папері. Комісія планувала вказувати номери дільниць у бюлетенях, але директор друкарні пропонує ставити номери за допомогою штампів. Друкуватиме бюлетені ТОВ “Червоноградська міська друкарня”.
Червоноградська міська ТВК контрольної комісії не створила, оскільки жоден представник політичної сили не звертався із проханням увійти до складу цієї комісії. Ситуація із друком номерів дільниць у бюлетенях аналогічна, як у Червоноградській районній ТВК. Друкувати бюлетені для Червоноградської і Радехівської міських ТВК також буде “Червоноградська міська друкарня”.
До контрольної комісії, яку створила Дрогобицька районна територіально виборча комісія, увійшли представники політичних партій “Слуга народу”, “Голос” та ВО “Батьківщина”. Друкуватиме бюлетені для районної ТВК, а також для Дрогобицької міської територіальної виборчої комісії місцеве приватне підприємство “Посвіт”.
Городоцька міська ТВК обрала елементом захисту для бюлетенів лінії, які створюватимуть унікальний малюнок. До контрольної комісії увійшли представники від політичних партій “Голос”, “Європейська Солідарність” та ВО “Батьківщина”.
Друкувати бюлетені для Жовківської міської територіальної виборчої комісії буде товариство “Ромус-Поліграф”, а для Кам’янка-Бузької міської ТВК – комунальне підприємство “Кам’янка-Бузька районна друкарня”. Троє кандидатів від “Республіканської платформи” написали заяви до Кам’янка-Бузької міської територіальної виборчої комісії про те, що не мають намір балотуватися до Кам’янка-Бузької міської ради. Комісія планувала звертатися за роз’ясненням до ЦВК, як в такому випадку має виглядати список кандидатів у бюлетені: вносити усі прізвища чи залишати лише 1 і 5 номери, а 2-4 пропускати. Оскільки, чіткого роз’яснення щодо цієї ситуації у Виборчому Кодексі не має.
Згідно з частиною 1 статті 231 Виборчого кодексу України у разі скасування реєстрації кандидата у депутати, включеного до єдиного та територіального виборчих списків організації партії, такий кандидат одночасно виключається із відповідних виборчих списків. При цьому черговість (порядкові номери у відповідних виборчих списках) інших кандидатів не змінюється.
Для Самбірської районної територіальної виборчої комісії друкуватиме бюлетені “Ромус-Поліграф”. До контрольної комісії увійшли представники від партій “Голос”, “Європейська Солідарність” та ВО “Батьківщина”.
Львівська міська територіальна виборча комісія вирішила не друкувати номери дільниць у бюлетенях. Ступенем захисту на аркушах ТВК обрала сітку з ліній, які створюватимуть унікальний малюнок на розриві ліній. До комісії надійшло три пропозиції, де друкувати бюлетені. ТВК їх розглянула і обрала товариство “Ромус-Поліграф”.
Згідно з частиною 1 статті 242 Кодексу Львівська обласна та міська ТВК мали б забезпечити друк бюлетенів до 15 жовтня, районні та районні у місті Львові ТВК – до 18 жовтня, а сільські та селищні ТВК – до 20 жовтня. Після цього не пізніше наступного дня територіальні виборчі комісії, які встановлюють результати місцевих виборів, передають виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача територіальним виборчим комісіям, які встановлюють підсумки відповідних місцевих виборів.