Електронні петиції у Львові: (не)дієвий інструмент громадської участі
Протягом 8 років у Львові діє механізм подання електронних петицій до Львівської міської ради. Поступово цей інструмент удосконалювали тематично, встановлюючи…
Переважно, більшість грандіозних відкриттів чи викриттів — випадковість. Людина може робити щось одне і переслідувати одні цілі, а, в результаті, прийти до чогось зовсім іншого, але не менш вражаючого. Так і сталося в африканській державі Туніс, де беззаконня зі сторони чиновників за своїм розмахом рівняється українським реаліям.
Все почалось з того, що блогер під ніком Astrubal переглядав сайт Airliner, на якому користувачі зі всього світу публікували фото літаків. Кожне фото містило ім’я автора, назву моделі літака, місце зйомки (переважно, це були аеропорти). Переглядаючи цей сайт Astrubal випадково натрапив на фото літака Президента Тунісу у одному з Європейських аеропортів. Керуючись звичайною допитливістю він почав шукати інші фото цього ж літака. Під кінець дня у нього на компютері було з десяток фотографій.
Його зацікавив одни момент – аерпорти, де відбувалась зйомка. Справа в тому, що Президент Тунісу рідко кудись вилітав, особливо до Європи. А зазначені на фото аеропорти в переважаючій більшості були європейськими. Саме тову він зайшов на офіційний сайт Президента і виписав звідки перелік всіх офіційних поїздок за останні кілька років. І знаєте скільки поїздок співпали зі знайденими на фото? Тільки одна.
Astrubal створив на інтерактивній Google Map позначки усіх відслідкованих поїздок президента і перевів це у відеофайл, який згодом виклав на YouTube. На відео камера переходить від одного до іншого аеропорту, де було виявлено літак Президента. Кожен аеропорт позначений на мапі і біля кожної позначки знаходиться відповідне фото з описом та ім’ям автора. За весь період це відео переглянули 80 000 людей. На Dailymotion кількість переглядів майже досягула позначки 60 000. Не зважаючи на те, що на тему економічних витрат та приватного життя керівництва Тунісу накладено табу і його не бажано висвітлювати у ЗМІ, саме цей впадок з літаком спричинив справжній переполох у країні. Кілька провідних світових видань написали матеріали про корупцію та розтратність туніських чиновників.
Кілька блогерів та місцевих ЗМІ розпочали свої розслідування цього інциденту. Звісно, що на державному рівні за це ніхто не брався, а факти, виявлені блогером, трактували як наклеп. Натомість, всі розпочаті розслідування в кінцевому прийшли до висновку, що літаком Президента користувалась його дружина, яка просто літата до Європи на закупи.
Відео з поміченими аеропортами
Такий розвиток подій призвів до того, що в Тунісі просто заблокували доступ до YouTube, Dailymotion та ще кількох популярних відео-хостингів. Це, у свою чергу, викликало чергову хвилю невдоволення, яка переросла у акцію 403. Проте, це вже зовсім інша історія.
Якщо ви хочете розповісти про свою практику громадського активізму, яку ви вважаєте еефктивною чи у вас є запитання про діяльність блогерів з Тунісу – пишіть на got@opora.lviv.ua.