Львівщина: Члени однієї з ДВК у Самбірському районі відмовилися працювати на виборах і не провели перше засідання

Дата: 15.10.2020

Дільнична виборча комісія №461508 у селі Нижня Яблунька Самбірського району не провела свого першого засідання. Низка членів відмовляються працювати на виборах, бо не давали згоди на роботу у ДВК.  Ймовірно, ще однією з причин може бути рішення Львівського окружного адміністративного суду, який визнав протиправним дії Львівської обласної державної адміністрації щодо відмови декільком населеним пунктам в об’єднанні у територіальну громаду з центром у селі Нижня Яблунька. Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

9 жовтня на засіданні Боринська селищна територіальна виборча комісія утворила 30 дільничних виборчих комісій, однією з яких є  ДВК №461508. Це – середня виборча дільниця у селі Нижня Яблунька Самбірського району, яка налічує 1023 виборці. До її складу увійшли представники від 11 суб’єктів подань.

Дільнична виборча комісія утворюється відповідною міською чи районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією не пізніше як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії (частина 1 статті 204 Виборчого Кодексу). 9 жовтня – останній день, коли територіальні виборчі комісії мали утворити ДВК. У свою чергу, дільничні виборчі комісії мали провести свої перші засідання не пізніше, як на другий день після їх утворення. Крайнім терміном було 11 жовтня. Однак, станом на сьогодні ДВК № 461508 не провела засідання.

“Куратор почав обдзвонювати голову та членів комісії, що потрібно провести перше засідання, прийняти присягу членам ДВК. Поступово люди почали у телефонних дзвінках відмовлятися працювати. В нас виникли питання, як таке може бути, коли 3-4 дні тому вони подавали заяви, що дають згоду на роботу, а пройшло декілька днів і вже не хочуть. Аргументів я не почув, як і голова територіальної комісії. Вони говорили, що просто не хочуть. Просили, вмовляли провести перше засідання. А далі, хто не захоче, будуть проведені заміни. Ми різними методами намагалися запустити роботу, зверталися до суб’єктів подань, я туди поїхав особисто, але позитивного рішення для нас і для роботи ДВК не було”, – розповів Громадянській мережі ОПОРА юрист Самбірської районної ТВК Василь Цап. Юрист додав, що про цю ситуацію повідомили у Турківську районну державну адміністрацію, оскільки населений пункт за старим територіальним устроєм входить до цього району, а також Самбірську районну державну адміністрацію згідно з новим поділом і правоохоронні органи.

ОПОРА зателефонувала до членкині ДВК №461508 Ірини Гураль (ВО “Батьківщина”) і поцікавилася, чи справді, жінка відмовляється працювати у комісії. На що Гураль зазначила:

“Я роблю по два дні на роботі, мені трошки не виходить. Я документи  ніяких не подавали, їх ще з минулого року знайшли. Я спостерігачем була. А зараз ні копію паспорта, нічого не подавала. А мої документи впустили в хід. Я не планувала брати участь у виборах”.

Членкиня ДВК Людмила Квич (“Європейська Солідарність”) ситуацію пояснила наступним чином:

“Так, відмовляюся працювати у комісії. Я коли подавала копію паспорта ще давно, тоді я була згідна працювати. Потім принесли паперові згоди, в яких згода на членство та згода виконувати обов’язки голови, секретаря, були все в одному документі. Я не була готова зайняти ці посади, тому не підписала цієї згоди ніякої”.

Юрист Самбірської районної ТВК Василь Цап додає: “Мотиви можуть бути різні: необізнаність, заляканість, невпевненість, бояться може, що комусь щось будуть винні по партійній лінії. Вони мають надію на рішення адміністративного суду щодо незаконності їм у відмові створення територіальної громади. Це мої припущення, але, можливо, вони думають, що таким бойкотуванням даних виборів, посприяє створенню територіальної громади. В даних людей чомусь так закладено, що конфліктом, саботажем доб’єшся привілеїв для територіальної громади. Це – деструктивна поведінка”.

Громадянська мережа ОПОРА знайшла у судовому реєстрі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року. У позові Нижньояблунська сільська рада просить визнати незаконним рішення Львівської обласної державної адміністрації щодо відмови об’єднання у територіальну громаду.

Суд встановив, що 4 травня 2020 року Нижньояблунська сільська рада звернулась з поданням №76/02-25 до голови Львівської обласної державної адміністрації згідно з ч.3 ст.7 Закону України “Про добровільне об`єднання територіальних громад” про відповідність Конституції та законам України схвалених проектів рішень сесіями Боберківської, Шандровецької, Верхньояблунської, Нижньотурівської та Нижньояблунської сільських рад щодо добровільного об`єднання Нижньояблунської ТГ із адміністративним центром у селі Нижня Яблунька, Турківського району, Львівської області.

18 травня Львівська ОДА листом № 5/11-4072/0/2-20/1-11 повернула подання на доопрацювання мотивуючи тим, що до подання про надання висновку не долучено схвалених проектів рішень Боберківської, Шандровецької, Верхньояблунської, Нижньотуріської та Нижньояблунської сільських рад про добровільне об`єднання територіальних громад. У суді Львівська обласна державна адміністрація не надала доказів відсутності цих документів.

Відтак, Львівський окружний адміністративний суд визнав протиправними дії Львівської обласної державної адміністрації щодо повернення Нижньояблунській сільській раді Турківського району Львівської області на доопрацювання подання №76/02-25 від 04.05.2020 про відповідність Конституції та законам України схвалених проектів рішень сесіями Боберківської, Шандровецької, Верхньояблунської, Нижньотурівської та Нижньояблунської сільських рад щодо добровільного об`єднання Нижньояблунської ТГ із адміністративним центром у селі Нижня Яблунька.

Раніше ОПОРА вже писали про спеціальну виборчу дільницю у Стрию, яка також не розпочала своєї роботи, оскільки члени дільничної виборчої комісії відмовилися працювати.

За коментарями звертайтеся:

Тарас Радь, координатор Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області

тел.: +38 098 765 86 22

email: lviv@opora.org.ua

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)