Аналітик ОПОРИ про відмінності у роботі спостерігачів від громадських організацій та політичних сил

Дата: 25.01.2019

Спостерігачі від партій, кандидатів та міжнародні спостерігачі, зазвичай, активізуються у день голосування, натомість громадські організації починають працювати на більш ранніх етапах. Про це сьогодні на засіданні прес-центру «Вибори-2019» у Львівському прес-клубі розповів координатор Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь.

Темою чергового засідання прес-центру «Вибори-2019» стала роль офіційних спостерігачів у виборчому процесі. Координатор кампанії спостереження за виборами від Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь пояснив, які права мають спостерігачі зареєстровані Центральною виборчою комісією, а також, чим на практиці відрізняється діяльність спостерігачів від різних суб’єктів виборчого процесу. «Зазвичай, спостерігачі від партій, кандидатів на пост Президенти, іноземних країн та міжнародних організацій активізуються в день голосування. Ми їх не бачимо на більш ранніх етапах підготовки виборів, але це справа кожного окремого суб’єкта виборчого процесу», —  повідомив Тарас Радь.

Щодо інших особливостей роботи спостерігачів, аналітик розповів, що, етичні стандарти діяльності Громадянської мережі ОПОРА забороняють її спостерігачам здійснювати агітацію. «Наш спостерігач не має права публічно підтримувати жодного кандидата чи політичну партію, —  зазначив аналітик ОПОРИ. — Щодо спостерігачів від партій чи кандидатів —  це політика цих суб’єктів виборчого процесу. Бо закон накладає обмеження здійснювати агітацію тільки на іноземців, представників органів влади, правоохоронних органів тощо».

Крім того, модератор засідання прес-центру «Вибори-2019» Роман Шостак зауважив, що в основі спостереження, яке ведуть громадські організації, лежить неупередженість, тоді як спостерігачі від партій та кандидатів в Президенти фіксують порушення щодо своїх кандидатів.

Під час засідання також представили громадську омбудсвуменку з виборчих прав від Громадянської мережі ОПОРА Ярину Гаєцьку-Колотило, яка вже розпочала роботу у Львові. Ярина Гаєцька-Колотило зазначила, що такий інститут впроваджується в Україні вперше, в межах ініціативи мережі ОПОРА, підтриманої Європейський союзом. В обов’язки омбудсменів входить, окрім фіксації правопорушень, взаємодія із представником уповноваженим Верховної ради з прав людини. Гаєцька-Колотило розповіла: «Ми будемо долучатись до підготовки річного звіту уповноваженого з прав людини, даючи пропозиції, яким чином можна захистити свої права”.

Нагадаємо, 10 січня ЦВК надала Громадянській мережі ОПОРА дозвіл мати офіційних спостерігачів під час чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року.

За коментарями звертайтесь:

Тарас Радь, координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області

тел.:+38 098 765 86 22

e-mail: lviv@opora.org.ua