29 жовтня Громадянська мережа ОПОРА зібрала представників політичних партій, що балотуються до Львівської міської ради. На дискусії, присвяченій проблемам, які, на думку львів’ян, потребують нагального вирішення, з’явилося дев’ять основних політичних сил.
Як наголосив модератор заходу Олександр Неберикут у вступному слові, вперше за час проведення виборів в незалежній Україні, маємо випадок, коли суб’єкти виборчого права не зобов’язані подавати передвиборчі програми на затвердження виборчим комісіям, а разом з тим – презентувати їх громадськості. З огляду на ситуацію, що склалася, Громадянська мережа ОПОРА взяла на себе функцію відновити зв’язок між виборцем та кандидатами, тим самим сприяючи усвідомленому вибору.
15 жовтня організація провела відео-опитування мешканців міста, під час якого запитувала, які основні проблеми Львова новообрана влада має вирішити в першу чергу. Окрім цього, ОПОРА опитала 32 експертів у чотирьох галузях – бізнесмени, освітяни, представники громадських організацій та ЗМІ – на предмет їхньої оцінки соціально-економічної та гуманітарної сфер розвитку міста. На основі двох опитувань, опорівці підбили рейтинг найактуальніших проблем Львова:
- незадовільне транспортне сполучення;
- низька якість комунальних послуг;
- забрудненість міста та екологічні проблеми.
Про вирішення цих проблем сьогодні ОПОРА запитала у кандидатів у депутати та на пост міського голови. Як виявилося у ході дискусії, кожна політична сила у Львові насправді йде на вибори з розробленою виборчої програмою, проте не всі з них були презентовані громаді.
Першим взяв слово представник львівської організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода» та чинний голова відповідної депутатської фракції у Львівській міській раді Василь Павлюк. Вже другу виборчу кампанію, одним з основних меседжів програми партії є створення муніципального банку Львова, через який проходили б усі комунальні платежі міста. На жаль, партійцям не вдалося втілити ідею в життя протягом цієї каденції через відсутність підтримки керівництва міста, зокрема мера. Ще одна ініціатива «Свободи» – Економічна рада при міській раді міста. За словами пана Павлюка, такий орган, до якого би входили бізнесмени та представники громадських організацій, має забезпечити прозорість формування політики та використання міського бюджету.
Василь Барилюк, голова місцевого осередку «Сильної України» закликав депутатів наступної каденції провести повну ревізію комунального майна міста та зменшити корупцію в стінах ЛМР. «Не вкради – має стати основною заповіддю депутата й мера», – додав пан Василь.
Представник «Громадянської позиції» у Львові й за сумісництвом координатор об’єднання «За чесні вибори» Олег Мацех максимально конкретно (звичайно, наскільки це дозволяв регламент) зупинився на пунктах передвиборчої програми партії. У сфері ЖКГ, експертом в якій виступає Теодор Дяків (№1 у списку), партія пропонує мешканцям нових будинків створювати ОСББ, а старих – звертатися до приватних жеків. Покращити екологію міста, а заодно розв’язати наболілу транспортну проблему «Громадянська позиція» планує шляхом заборони в’їзду приватного транспорту в центр Львова та розробки концепції велосипедного руху. Ці теми безпосередньо знаходяться в компетенції Анатолія Забарила, члена постійної депутатської комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою ЛМР, який у списку йде під номером 2. Що стосується бізнесу, то на переконання пана Мацеха, міська рада всіляко має сприяти розвитку наукового потенціалу міста, адже Львів входить до 30-тки науспішніших міст за розвиненістю IT-технологій.
Чинний депутат та голова міського осередку Народного Руху України Валерій Веремчук взяв приклад зі свого колеги та теж зупинився на конкретних проблемах, які вирішуватиме партія в разі подолання 3%-ого бар’єру. Першою в переліку проблем стала недостатня кількість дошкільних закладів та обмежене фінансування шкіл, що змушує батьків з власної ініціативи додатково інвестувати в навчання дітей, починаючи з першого класу. У сфері ЖКГ рухівці пропонують перехід до ОСББ. Хоча, як додав пан Веремчук, набагато важливішим є продовжувати сприяти роботі вже створених ОСББ (як приклад, навів Сихівські об’єднання), а не лише започатковувати нові.
Анатолій Семенюк, представник партії захисників Вітчизни та кандидат в мери, наголосив на необхідності підсилення депутатського корпусу. На думку партійця, зараз влада у місті сконцентрована в руках міського голови, в той час як політичні партії не спішать брати на себе відповідальність. Інший доповідач – заступник голови Львівської обласної організації партії «Народна самооборона» Віктор Савченко – підтримав співрозмовників щодо необхідності контролю над видатками з місцевого бюджету, адже «місто втрачає до 40% коштів через їх нецільове використання».
Другий номер у списку УРП «Собор» на виборах до Львівської міської ради Віталій Загайний розкритикував колег за пусті обіцянки та закликав всіх не забувати про межі повноважень, якими користується кожен депутат ради, й не плутати муніципальний бюджет з державним. Щодо передвиборчої стратегії розвитку міста, то пан Віталій попросив інші партії не обіцяти мешканцям Львова швидкого реформування сфери ЖКГ за рахунок переходу до ОСББ. «Наразі ми не можемо відкидати жеків, тому що альтернативи їм нема», – наголосив Загайний. Іншим важливим аспектом роботи УРП «Собор» є протидія корупції в органах влади шляхом впровадження в міській раді єдиної мережі універсамів послуг, які діятимуть за принципом роботи «єдиного вікна». У разі обрання до ЛМР, партія також сконцентрує зусилля на побудові загальноміської мережі органів самоорганізації населення. Мережа забезпечить безпосередню участь мешканців у виробленні та прийнятті рішень на рівні окремого району міста.
Володимир Саврук, голова міської організації Української народної партії, у своїй доповіді підтримав ідею свободівців створити у Львові муніципальний банк та визначив як завдання для міської ради лобіювати інтереси місцевого бізнесу. На переконання пана Саврука, всі партії, які пройдуть до міськради повинні діяти спільно, адже «стратегії всі хороші, а тактику треба буде напрацьовувати всім разом по ходу».
Цікавими спостереженнями поділився представник «Фронту Змін» Орест Шейка. На його думку, все частіше політикою починають займатися люди, які до того ніколи не були депутатами. Це особливо стосується бізнесменів, яких, за висловлюванням пана Шейки «трафив шляк» і яких дістала невизначеність, що твориться у місті. Що стосується передвиборчої програми, то вона пропонує конкретні кроки: запровадження енергозберігаючих технологій, сортування сміття, збереження історичного центру Львова, в т.ч. заміна пластикових вікон на дерев’яні.
Дискутували представники політичних партій конструктивно, відстоюючи свої способи вирішення локальних проблем та ділячись досвідом попередніх каденцій. Тож залишається сподіватися, що депутати нового скликання будуть ефективнішими, ніж їхні попередники. На завершення хочеться зацитувати пана Олега Мацеха, який гарно підмітив щодо майбутньої спільної роботи депутатів у міській раді: «Давайте об’єднуватися не навколо інтересів, а навколо принципів».