Електронні петиції у Львові: (не)дієвий інструмент громадської участі
Протягом 8 років у Львові діє механізм подання електронних петицій до Львівської міської ради. Поступово цей інструмент удосконалювали тематично, встановлюючи…
31 жовтня у Львівській області відбудуться позачергові вибори голів двох територіальних громад і проміжні вибори депутатів в інших трьох територіальних громадах. Днями завершився один з важливих етапів виборчого процесу – реєстрації територіальними виборчимиомісіями кандидатів. Загалом за шість вакантних місць на Львівщині змагатиметься 32 претенденти.
30 вересня минув крайній термін для подачі суб’єктами виборчого процесу кандидатів на посаду голови і депутатів місцевих рад, а 5 жовтня – термін для їхньої реєстрації. На Львівщині вибори відбудуться у п’яти територіальних громадах. У Комарно і Шегинях на позачергових виборах обиратимуть голів громад, а у Новому Калинові, Судовій Вишні і Розвадові на проміжних виборах – депутатів у чотирьох одномандатних округах.
Позачергові вибори голів громад в Комарно і Шегині
Позачергові вибори голови відбудуться у Комарнівській міській і Шегинівській сільській територіальних громадах. У першій у зв’язку із добровільним складанням повноважень за станом здоров’я попереднім головою Іваном Рубахою у грудні 2020 року, а у другій – у зв’язку із смертю у лютому 2021 року попереднього голови Ігора Кривейка.
За посаду голови Комарнівської міської територіальної громади змагатимуться 5 кандидатів – усі балотуються у порядку самовисунення, крім одної висуванки від обласної організації партії “Європейська Солідарність”. Усі вони є мешканцями громади, а саме містечка Комарно, а це означає, що серед них немає так званих “парашутистів” – кандидатів з інших територіальних громад, районів чи областей. Місцева територіальна виборча комісія зареєструвала наступних кандидатів:
За посаду голови Шегинівської сільської територіальної громади боротиметься ще менше претендентів – лише три, з-поміж яких два самовисуванці і одна представниця партії.
Цікаво, що серед кандидатів немає жодного, який балотувався б на цю ж посаду під час чергових місцевих виборів 25 жовтня 2020 року. Серед претендентів двоє є самовисуванцями і одна висуванка політичної партії “Європейська Солідарність”. Це Оксана Павуцьо, яка є діючим секретарем Шегинівської сільської ради. Інший цікавий факт, що поміж трьох кандидатів є мешканець сусідньої Судововишнянської міської територіальної громади Станіслав Барчак, який у 2020 році безуспішно боровся за посаду голови цієї ж громади від партії “За майбутнє” і йшов першим номером партійного списку у територіальному виборчому окрузі №9 до Львівської обласної ради.
Водночас Шегинівська сільська ТВК вже встигла затвердити графік зустрічей кандидатів з виборцями у 25 населених пунктах Шегинівської територіальної громади. Вони відбуватимуться з 8 по 18 жовтня переважно у приміщеннях місцевих народних домів.
Загалом не спостерігається ажіотажу і великої конкуренції за посади голів жодної з двох територіальних громад. Зокрема у порівнянні з аналогічними виборами у жовтні 2020 року, коли можна, до прикладу, згадати гостре протистояння під час виборів Комарнівського міського голови. Також немає серед претендентів відомих для широкого загалу прізвищ. Дещо виділяється серед претендентів діюча депутатка Львівської обласної ради Катерини Кеньо, яка балотувалася у 2020 році по багатомандатному виборчому окрузі №3, хоча увійшла до складу ради по єдиному обласного списку партії “Європейська Солідарність”.
Проміжні вибори чотирьох депутатів
Паралельно з цим відбуваються проміжні вибори депутатів місцевих рад у Новокалинівській, Судововишнянській і Розвадівській територіальних громадах. Мова йде про те, що у складі цих рад з різних причин вивільнилося чотири депутатські мандати: двох будуть дообирати в Новокалинівську міську раду і по одному до Судововишнянської міської та Розвадіської сільської рад.
На відміну від місцевих рад з більше як 10 тис. виборців, де вивільнений мандат обіймає наступний за результатами чергових виборів кандидат з єдиного партійного списку, у громадах з меншою кількістю виборців це відбувається шляхом проведення прямих проміжних виборів. Хоча цих виборів могло б і не бути, якщо б кількість виборців у цих громадах була б трішки більшою, оскільки у Судовій Вишні 9991 виборців, Новому Калинові 9934 виборців, а в Розвадові 9602 виборців.
Таким чином вибори депутатів у цих громадах відбудуться в багатомандатних виборчих округах за мажоритарною виборчою системою відносною більшістю. Тобто переможе той з кандидатів, який отримає більше голосів, аніж його конкуренти. Загалом за ці чотири депутатські мандати змагатиметься 24 кандидатів.
У Новокалинівській міській територіальній громаді обиратимуть двох депутатів. За ці мандати позмагається 7 кандидатів: в окрузі №1 – чотири з них, а в окрузі №5 – три. Серед них усі самовисуванці, які проживають на території громади:
в окрузі №1
в окрузі №5
Найбільша конкуренція на Львівщині буде за один депутатський мандат у Судововишнянській міській територіальній громаді. Тут в багатомандатному окрузі №5 змагатиметься 10 кандидатів, а саме:
За винятком двох кандидатів, які висунені обласними партійними організаціями, усі інші балотуються в порядку самовисунення. Більшість є безпартійними, тоді як троє членами політичних партій (ВО “Батьківщина”, “Європейська Солідарність” та “Сила і Честь”), хоча вирішили йти самовисуванцями. Усі кандидатів народились або проживають у межах даної територіальної громади.
Також висока конкуренція буде за один депутатський мандат у багатомандатному окрузі №7 у Розвадівській сільській територіальній громаді. Тут буде змагатися сім кандидатів:
П’ять з семи кандидатів балотуються в порядку самовисунення і лише двоє за поданням обласних партійних організацій. Також одна є членом партії ВО “Батьківщина”. Серед них немає так званих “парашутистів”, оскільки усі кандидати народилися і проживають у селі Крупсько, яке входить до складу даної громади.
Якщо узагальнити, то можна констатувати, що не в усіх виборчих округах передбачається серйозна конкуренція. Уся конкуренція відбуватиметься поміж жителі місцевих територіальних громад. 26 з 32 кандидатів, які балотуються на позачергових і проміжних виборах у Львівській області у порядку самовисунення, хоча частина з них є членами політичних партій. Лише шість кандидатів кандидує за поданням обласних партійних організацій – по двоє від партій “Європейська Солідарність”, “Слуга народу” і “За майбутнє”. Загалом типова ситуація для місцевих виборів і малих територіальних громад.
Тарас Радь, координатор кампанії довготермінового спостереження за виборами Громадянської мережі “ОПОРА” у Львівській області