На Львівщині зафіксували спробу видачі бюлетеня без пред’явлення паспорта

Дата: 21.04.2019

На Львівщині зафіксували спробу видачі бюлетеня виборцю, який не мав з собою паспорта. Спостерігачі ОПОРИ зробили зауваження членам ДВК, які хотіли видати бюлетень, завдяки чому порушенню вдалось запобігти.

На виборчій дільниці №460184 у місті Комарно (Городоцький район, виборчий округ №120) спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА виявили спробу членів відповідної дільничної виборчої комісії видати бюлетень виборцю, який не мав із собою паспорта. Проте спостерігачі ОПОРИ повідомили членів ДВК, що це є порушенням Закону України «Про вибори Президента України». Таким чином видачі бюлетеня виборцю без паспорта вдалось запобігти.

Нагадаємо, що  згідно з частиною 1 статті 76 Закону України «Про вибори Президента України» при проведенні голосування на виборчій дільниці два члени дільничної виборчої комісії надають виборцю можливість проголосувати: один член дільничної виборчої комісії за умови пред’явлення виборцем одного з документів, зазначених у частині другій статті 2 цього Закону, та наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці надає виборцю список для підпису; другий член дільничної виборчої комісії у позначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня вписує своє прізвище, ініціали, розписується та проставляє номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці. Виборець розписується за отримання виборчого бюлетеня у списку виборців та на визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня. Після цього член виборчої комісії відокремлює від виборчого бюлетеня контрольний талон та видає виборцю виборчий бюлетень. Контрольний талон виборчого бюлетеня зберігається у члена комісії, який видав виборчий бюлетень. При цьому робити на виборчих бюлетенях будь-які інші позначки забороняється.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 ЗУ «Про вибори Президента України» документом, який є підствою для отримання бюлетеня на звичайній та спеціальній виборчій дільниці, є: паспорт громадянина України, військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби), тимчасове посвідчення громадянина України.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.:+38 098 765 86 22