Народні депутати-мажоритарники Львівщини у Верховній Раді ІХ скликання. Частина 1: Портрети та аналіз передвиборчих програм

Дата: 23.01.2020

Тема діяльності народних депутатів, обраних в 12 одномандатних округах Львівської області, традиційно залишається у фокусі Громадянської мережі ОПОРА у Львові. Цим вступним матеріалом ми знайомимо читачів із профайлами та основними пунктами передвиборчих програм народних обранців Львівщини у Верховній Раді ІХ скликання.

Піпа Наталія Романівна. Суб’єкт висунення: партія “Голос”. Обрана депутаткою по виборчому окрузі №115 (місто Львів, Сихівський район, частина Личаківського району) з результатом 25 242 голосів виборців (30,01%), випередивши кандидата-самовисуванця Юрія Михальчишина (21,73%). У парламенті перебуває у складі фракції “Голос”. Входить до складу Комітету з питань освіти, науки та інновацій, займає в ньому посаду секретаря. Попередній досвід парламентської роботи відсутній. До обрання народною депутаткою займалася громадською діяльністю: була керівницею Львівської міської організації Української Галицької Партії та ГО “Кращий Сихів”.

Контакти та адреси приймалень:

м. Львів, проспект Червоної Калини 66, 2-ий поверх (Сихівська районна адміністрація).

Контакти: телефон +380505297648

Електронна пошта: pipa@rada.gov.ua

Передвиборча програма:

Проблеми області/міста

Проблеми округу/району

Професійні інтереси

1. Реформування житлово-комунального господарства шляхом здійснення комплексної термомодернізації багатоквартирних будинків.

2. Розробка законодавства щодо механізму покращення екологічної ситуації у великих і малих містах. Вирішення проблем із продукуванням, збиранням, переробкою та утилізацією твердих побутових відходів. Забезпечення механізму дотримання норм озеленення.

1. Врегулювання проблеми збалансованого просторового розвитку районів із багатоповерховою забудовою шляхом ініціювання відповідних законодавчих змін. Встановлення чітких меж парків з метою недопущення незаконних забудов у зелених зонах.

2. Стимулювання стратегічно важливого для розвитку спорту на теренах Західної України будівництва Палацу спорту (м. Львів, Сихів).

1…Встановлення чітких меж парків з метою недопущення незаконних забудов у зелених зонах.

Княжицький Микола Леонідович. Суб’єкт висунення: партія “Європейська солідарність”. Обраний депутатом по виборчому окрузі №116 (місто Львів, Залізничний район, частина Шевченківського району) з результатом 307 голосів виборців (25.92%), випередивши кандидатку від “Голосу” Марту Романяк (22.88%). У парламенті перебуває у складі фракції “Європейська Солідарність”. Входить до складу Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики. Раніше був народним депутатом України 7-го та 8-го скликання: спершу за списком об’єднаної опозиції від ВО “Батьківщина”, вдруге – від партії “Народний фронт”.

Контакти та адреси приймалень:

м. Львів, вул. Порохова 20б (вхід з вул. Любінської) щодня (крім суботи та неділі) з 10:00-18:00

м. Львів, вул. Липинського, 11; каб. 204. Щопонеділка 14:00 – 18:00

м. Львів, вул. Виговського, 34; 1-й поверх. Щочетверга 14:00 – 18:00

Контакти: телефон +380977389043

Електронна пошта: lviv.office.kniazhytskogo@gmail.com

Передвиборча програма:

Проблеми області/міста

Проблеми округу/району

Професійні інтереси

1. Вирішення транспортних проблем, а отже, радикальне покращення стану доріг.

 

 

1. Забезпечення розвитку Залізничного і Шевченківського районів на рівні з іншими районами міста.

2. У кожному районі створення культурних центрів.

3. Покращення благоустрою, відновлення зон відпочинку.

1. Не допустити спроб перегляду закону про українську мову, квот на радіо і телебаченні, повернення колоніальних історичних символів.

2. Законодавчі ініціативи для розвитку української економіки, забезпечення розвитку малого і середнього бізнесу.

Рущишин Ярослав Іванович. Суб’єкт висунення: партія “Голос”. Обраний депутатом по виборчому окрузі №117 (місто Львів, Галицький, Франківський райони, частина Шевченківського району) з результатом 19 937 голосів виборців (25.12%), випередивши на 1065 голосів кандидатку-самовисуванку Оксану Юринець (23,77%), яка представляла даний округ у Верховній Раді попереднього скликання у складі фракції БПП-Солідарність. У парламенті перебуває у складі фракції партії “Голос”. Входить до складу Комітету з питань економічного розвитку, займає в ньому посаду секретаря. Попереднього досвіду парламентської роботи немає. До обрання народним депутатом займався підприємницькою діяльністю (директор АТ “Троттола”) і громадською діяльністю.

Контакти та адреси приймалень:

м. Львів, вул. Генерала Чупринки 85, кабінет 219 (Франківська районна адміністрація), вівторок 12:00-15:00, четвер 16:00-19:00

Контакти: телефон +380977774490, +380501012382, +380963142621

Електронна пошта: rushchyshyn@rada.gov.ua

Передвиборча програма:

Проблеми області/міста

Проблеми округу/району

Професійні інтереси

1. Перехід до нової системи організації руху пасажирського транспорту й зміни принципів відбору перевізників, впровадження єдиного електронного квитка. Розв’язання проблеми перевезення пільгових категорій громадян. Розвантаження найбільш переповнених вулиць, особливо в центральній частині міста.

2. Стимулювання розвитку науково-освітніх інституцій з метою перетворення Львова в креативне місто.

3. Розвиток дорожньої та інженерної інфраструктури, модернізація ЖКГ, включаючи ремонт і реконструкцію доріг, системи теплопостачання й каналізаційних мереж.

1. Залучення коштів державного бюджету та приватних інвесторів у сферу системної цифрової модернізації центральної частини міста й усієї території виборчого округу.

2. Встановлення систем цілодобового відеоспостереження, осучаснення системи освітлення. Запровадження інтелектуального модерування транспортних потоків і автоматичного контролю над відеофіксацією порушень правил дорожнього руху.

1. Забезпечення ефективної співпраці між владою, науково-освітнім середовищем і бізнесом задля розвитку науки та формування сучасної системи комерціалізації інновацій, а також активізації молодіжного й інноваційного підприємництва.

Васильченко Галина Іванівна. Суб’єкт висунення: партія “Голос”. Обрана депутаткою по виборчому окрузі №118 (місто Львів, частина Личаківського, частина Шевченківського районів, Пустомитівський район) з результатом 28 543 голосів виборців (31,61%), випередивши на 1 619 голосів кандидата-самовисуванця Богдана Дубневича (29,81%), який доти представляв цей округ у Верховній Раді попереднього скликання у складі фракції БПП-Солідарність. У парламенті перебуває у складі фракції “Голос”. Входить до складу Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. Немає попереднього досвіду парламентської роботи. До обрання народною депутаткою займалася підприємницькою, партійною (голова львівської міської організації Української Галицької партії) і громадською діяльністю (ГО “Кращий Сихів”, “Інститут міжнародних економічних досліджень”).

Контакти та адреси приймалень:

м. Львів, вул. Костюшка 18, 2-ий поверх, кожен понеділок, середа з 10:00-13:00.

м. Львів, вул. Левицького 67 (Личаківська районна адміністрація), перший вівторок місяця з 15:00-18:00.

м. Львів, вул. Липинського 11 (Шевченківська районна адміністрація), другий вівторок місяця з 15:00-18:00.

м. Пустомити, вул. Грушевського 27, третя середа місяця з 15:00-18:00.

с. Зимна вода, вул. Шухевича 83, перша середа місяця з 15:00-18:00.

с. Сокільники, вул. Січових Стрільців, буд 1, друга середа місця з 15:00-18:00.

Електронна пошта: v.halyna@ukr.net

Передвиборча програма:

Проблеми області/міста

Проблеми округу/району

Професійні інтереси

1. Розвиток міжмуніципального співробітництва між Львовом та сусідніми населеними пунктами Пустомитівського району. Формування спільних систем транспортної комунікації та інженерних мереж. Покращення ситуації на ринку пасажирських перевезень на основі зміни принципу відбору перевізників для обслуговування автобусних маршрутів загального користування. Впровадження єдиного електронного квитка.

2. Комплексне вирішення питань зі збиранням, переробкою та утилізацією твердих побутових відходів.

Не представленіНе представлені

Бондар Михайло Леонтійович. Суб’єкт висунення: партія “Європейська солідарність”. Обраний депутатом в одномандатному виборчому окрузі №119 (місто Броди, Бродівський, Буський, Радехівський райони, частина Кам’янка-Бузького району) з результатом 12 789 голосів виборців (15,56%), випередивши кандидата від “Слуги народу” Ореста Кавецького (15,39%) на 139 голосів (це найменший розрив у результатах серед усіх мажоритарників в Україні). У парламенті перебуває у складі фракції партії “Європейська солідарність”. Входить до складу Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, в якому обіймає посаду голови підкомітету з питань вугільної промисловості. Раніше був народним депутатом України 8-го скликання від політичної партії “Народний фронт”.

Контакти та адреси приймалень:

м. Радехів, проспект Відродження 3, 1-й поверх. Телефон: +380676792517; +380977611288. Електронна пошта:tetjana17@ukr.net

м. Буськ, вул. Львівська 2 (приміщення Буської районної ради). Телефон: +380679613917. Електронна пошта: andrii.kuzma147@gmail.com

м. Кам`янка-Бузька, вул. Шевченка 11 (приміщення Народного дому). Телефон: +380636845613; +380977115677. Електронна пошта: prystavskyj@gmail.com

м. Броди, Площа Ринок1 (приміщення Бродівської РДА).Телефон: +380505196489. Електронна пошта: Bondar.Mykhailo@rada.gov.ua

Електронна пошта: bondar.mykhailo@rada.gov.ua

Передвиборча програма:

Проблеми області/міста

Проблеми округу/району

Професійні інтереси

1. Сприяти розвитку інфраструктури, захисту та відновленню історичних пам’яток, підтримувати розвиток місцевих закладів культури, які є сучасними центрами розвитку громад.1. Виконання доручень і відстоювання інтересів жителів Радехівського, Буського, Кам’янка-Бузького, Бродівського районів Львівщини.1. Підняття рівня соціального забезпечення, підтримки родин учасників бойових дій та родин Небесної Сотні, учасників бойових дій, а особливо тих, хто постраждав у боях – наш обов’язок.

Дубневич Ярослав Васильович. Суб’єкт висунення: самовисуванець. Обраний депутатом по виборчому окрузі №120 (місто Городок, Городоцький, Мостиський райони, частина Самбірського району) з результатом 35 186 голосів виборців (43,52%), випередивши кандидата від партії “Голос” Тараса Елейка (18,60%). У парламенті перебуває у складі депутатської групи “За майбутнє”. Входить до складу Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, займає в ньому посаду голови підкомітету з питань медичної техніки та медичного транспорту. Раніше був народним депутатом України 7-го та 8-го скликання: спершу як самовисуванець, а вдруге як висуванець партії “Блок Петра Порошенка “Солідарність”.

Контакт та адреси приймалень:

м. Львів, вул. Академіка Лазаренка 1. Телефон: +380322383813; +38 0966241313. Електронна пошта: dubnevych.yaroslav@gmail.com; Dubnevych.Yaroslav@rada.gov.ua

м. Городок, вул. Комарнівська 66. Телефон: +380323130664. Електронна пошта: gorodok.dubnevych@gmail.com

м. Мостиська, вул. Міцкевича 13. Телефон: +380323443396. Електронна пошта: mostyska.dubnevych@gmail.com

м. Самбір, вул. Сагайдачного 3/5. Телефон: +380326320703. Електронна пошта: sambir.dubnevych@gmail.com

Передвиборча програма:

Проблеми області/міста

Проблеми округу/району

Проблеми округу/району

1. Ініціювати створення в майбутньому парламенті об’єднання народних депутатів “Львівщина” для представлення інтересів Львівської обл. у ВРУ.

2. Докласти всіх зусиль для завершення реформи місцевого самоврядування із збільшенням повноважень місцевих громад із гарантією повного фінансового забезпечення.

 

1. Вирішувати найважливіші проблеми кожного села, селища і міста Самбірського, Городоцького та Мостиського районів, які виборці ставлять переді мною у вигляді угод з громадами.

2. Не менш ніж раз на рік особисто звітувати перед громадами районів про свою депутатську діяльність і виконання передвиборної програми.

3. Сприяти у збільшенні розміру державного фінансування закладів охорони здоров’я у районах і в громадах.

Не представлені

Саламаха Орест Ігорович. Суб’єкт висунення: партія “Слуга народу”. Обраний депутатом в одномандатному виборчому окрузі №121 (міста Борислав, Дрогобич, Трускавець, Дрогобицький район) з результатом 15 531 голосів (19,76%), випередивши кандидата Михайла Задорожного, який балотувався від  партії “Європейська Солідарність” (16,25 %). У парламенті перебуває у складі фракції “Слуга народу”. Обіймає посаду голови підкомітету з питань місцевих бюджетів та бюджетної підтримки регіонального розвитку в комітеті з питань бюджету. Немає попереднього досвіду парламентської роботи. До обрання був заступником директора з будівництва ТОВ “Буд Інвест Ком”. Безпартійний.

Контакти та адреси приймалень:

м. Дрогобич, пл. Ринок, 1, каб.53 (приміщення міської ради).

м. Трускавець (приміщення міської ради).

м. Борислав (приміщення міської ради).

Телефон: +380633775015, +380993654241, +380970044316

Електронна пошта: zedrogobych@gmail.com

Передвиборча програма:

Проблеми області/містаПроблеми округу/району

Професійні інтереси

1. Боротимуся за вирішення екологічних проблем, а саме: вирішення питання побутових відходів. Разом з колегами внесу законопроекти, які очистять країну від стихійних сміттєзвалищ.

2. Буду добиватися від уряду прозорого механізму ремонту доріг за принципом “Найгірші дороги ремонтуються першими”.

1. Буду добиватися створення в Дрогобичі, Бориславі, Стебнику наукових та технологічних парків.

2.Лобіюватиму ухвалення державної програми сприяння курортному Трускавцю.

3. Докладатиму усіх зусиль для відновлення в містах Дрогобиччини виробництва промислової продукції та устаткування.

4. Візьму під власний контроль проведення медичної реформи в закладах охорони здоров’я округу.

1. Частково представлені, так як попередньо працював у сфері будівництва та пропонує проекти розвитку інфраструктури, зокрема курорту та  парків.

Бакунець Павло Андрійович. Суб’єкт висунення: партія “Об’єднання “Самопоміч”. Обраний депутатом в одномандатному виборчому окрузі № 122 (Жовківський, Яворівський райони) із результатом 13 438 голосів (14,84%), випередивши на 1 078 голосів висуванця партії “Голос” Віталія Андрейка (13,65%). У парламенті є членом депутатської групи “Довіра”. Член комітету з питань правової політики.  До обрання народним депутатом обіймав посаду  міського голови м. Яворів. Безпартійний.

Контакти та адреси приймалень: 

м. Яворів, вул. Львівська, 15. Телефон: +380967703763.  Прийом громадян по середах з 10:00 до 13:00

м. Жовква, вул. Львівська, 40. Прийом громадян по п’ятницях з 10:00 до 12:00

Електронна пошта: bakunecpavlo@gmail.com

Передвиборча програма:

Проблеми області/міста

Проблеми округу/району

Професійні інтереси

1. В кожній громаді потрібно відновити дороги – це мобільність, це розвиток бізнесу, це швидкість надання першої медичної допомоги.

2. Ми повинні зберегти Розточчя та розумно управляти сміттєзвалищами та збором сміття. Для цього на рівні держави мають бути прийняті національні програми поводження з твердими побутовими відходами.

1. Будівництво дитячих садочків – це інвестиції в наше майбутнє, в наших дітей. В окрузі найбільша кількість садків у непристосованих старих приміщеннях, які не витримують жодної критики та не можуть вмістити усіх бажаючих.Мало представлені

 

Батенко Тарас Іванович. Суб’єкт висунення: самовисуванець. Обраний депутатом в одномандатному виборчому окрузі №123 (місто Новий Розділ, Золочівський, Миколаївський та Перемишлянський райони) з найкращим серед депутатів-мажоритарників у Львівській області результатом – 35 944 голосів (45,05%), випередивши висуванця партії “Голос” Тараса Чолія (15,11%). У Верховній Раді є членом комітету з питань бюджету, а також співголовою депутатської групи “За майбутнє”. Раніше був народним депутатом України 8-го скликання як самовисуванець. Був головою політичної ради, а з 2018 року є головою партії “Українське об’єднання патріотів – УКРОП”.

Контакти та адреси приймалень:

м. Новий Розділ – проспект Шевченка 13 (Міський будинок культури “Молодість”).

м. Миколаїв – майдан Незалежності 4 (Міський Палац Культури)

м. Золочів – вул. Чорновола 3, каб. 111 (Золочівська районна рада).

Телефон: +380960099923.

Електронна пошта: batenko.taras@gmail.com

Передвиборча програма :

Проблеми області/міста

Проблеми округу/району

Професійні інтереси

1.Підтримка всіх ініціатив щодо збільшення надходжень коштів до бюджетів об’єднаних територіальних громад.

 

 

 

 

1. Подальше залучення коштів державного бюджету для будівництва та ремонту доріг виборчого округу.

2. Збільшення в населених пунктах округу об’єктів соціальної інфраструктури, пріоритетом є дитячі садочки.

3. Покращення матеріально-технічної бази у закладах освіти та охорони здоров’я.

4. Запровадження мораторію на закриття та оптимізацію закладів охорони здоров’я, освіти до закінчення процесу формування об’єднаних територіальних громад.

5. Продовження спорудження нових спортивних та дитячих ігрових майданчиків у сільській місцевості.

Не представлені

Камельчук Юрій Олександрович. Суб’єкт висунення: партія “Слуга народу”. Обраний депутатом в одномандатному виборчому окрузі № 124 (Червоноград, Сокальський та частина Кам’янка-Бузького районів) з найменшим серед мажоритарників Львівщини результатом 12 259 голосів (16,17%). Випередив представницю ВО “Свобода” Оксану Березу (13,79%). У парламенті входить до складу  фракції “Слуга народу”. Є членом комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Попереднього досвіду роботи у парламенті немає, раніше був фізичною особою – підприємцем, бізнес-тренером. Безпартійний.

Контакти та адреси приймалень: м. Червоноград, вул.Шевченка 19,  каб.115

Телефон: +380502068600 (Валерій Давидюк – помічник-консультант)

Електронна пошта: kamelchuk@rada.gov.ua

Передвиборча програма:

Проблеми області/міста

Проблеми округу/району

Професійні інтереси

1. Збільшення видобутку вітчизняного газу, розвитку «зеленої» енергетики для зменшення вартості комунальних послуг.

2. Запровадження незалежного аудиту якості автомобільних доріг.

 

1. Буду сприяти залученню іноземних інвестицій для розвитку Червонограда і регіону.

2. Буду вирішувати проблем шахтарів та їх сімей, сприяти оновленню обладнання на шахтах.

3. Сприятиму покращенню умов ведення бізнесу та сільського господарства- “…особисто внесу до ВРУ законопроекти: Про оновлення обладнання для шахт…”

Частково представлені,

у програмі депутата, який на момент обрання був підприємцем є декілька пунктів, присвячених розвитку власне сфері бізнесу.

Лопушанський Андрій Ярославович. Суб’єкт висунення: самовисуванець. Обраний депутатом в одномандатному виборчому окрузі №125 (місто Самбір, Сколівський, Старосамбірський, Турківський райони, частина Самбірського району) з результатом 19 110 голосів (23,38%), випередивши іншого самовисуванця Юрія Доскіча (18,73%). У Верховній Раді є членом депутатської фракції партії “Європейська Солідарність”. Обіймає посаду заступника голови комітету з питань бюджету. Раніше був народним депутатом України 5-го та 8-го скликань від блоку “Наша Україна” і партії Блок Петра Порошенка- “Солідарність”. Був членом політичної партії Конгрес Українських Націоналістів.

Контакти та адреси приймалень:

м. Самбір, вул. Руська 4, телефон: +380676735046 (Несторак Ігор).

м. Старий Самбір, вул. Лева Галицького 40, телефон: +38 068 285 42 55.

м. Турка, вул. Січових Стрільців 62, телефон:+38 066 653 55 80

м. Сколе, Майдан Незалежності 1, телефон:+38 096 484 11 18

Електронна пошта: Lopushanskyi.Andrii@rada.gov.ua

Передвиборча програма:

Проблеми області/містаПроблеми округу/району

Професійні інтереси

1. Розвиток транскордонного співробітництва із Польщею, відкриття нових пунктів пропуску на українсько-польському кордоні.

2. Підтримка проектів спрямованих на збереження та популяризацію культури українських Карпат

3. Ініціювання прийняття державної програми відновлення доріг у гірських територіях.

4. Створення умов для залучення інвестицій у гірські території, через прийняття відповідних законодавчих ініціатив.

5. Підтримка розвитку гірського та зеленого туризму.

1. Відкриття філіалу Коледжу Європи на базі Східноєвропейського колегіуму територіальної державної служби та місцевого самоврядування (м. Хирів, Львівська область).

2. Створення українсько-польського культурного центру та музею у м. Хирові.

3. Завершення організації робіт із капітального ремонту доріг за кошти польського кредиту Смільниця-Хирів-Ст.Самбір та Нижанковичі-Добромиль-Хирів-Скелівка-Чаплі-Самбір.

4. Відновлення міжнародних транскордонних залізничних сполучень “Хирів-Заґуж” та “Нижанковичі–Перемишль”.

Не представлені

Кіт Андрій Богданович. Суб’єкт висунення: самовисуванець. Обраний депутатом в одномандатному виборчому окрузі №126  (м. Стрий, м. Моршин, Жидачівський та Стрийськийрайони) з результатом 19 073 голосів (23,97%), випередивши висуванця партії ВО “Свобода” Андрія Гергерта (19,26%). У парламенті є членом комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, в якому обіймає посаду голови підкомітету з питань нетрадиційних та відновлюваних джерел енергії, альтернативних видів палива. Є членом депутатської групи “Довіра”. Раніше був народним депутатом 8-го скликання у порядку самовисування. Безпартійний.

Контакти та адреси приймалень:

м. Стрий, вул. Тараса Шевченка 71, 2-й поверх (приміщення Стрийської міської ради), телефон:  +38 067 763 45 43 (Сенів Галина).

м. Жидачіввул. Шашкевича 2, кім.213 (приміщення Жидачівської РДА), телефон:  +38 097 634 89 34 (Жовта Марта).

м. Ходорів  вул. Грушевського 46, телефон:  +38 068 623 08 08 (Сушайло Степан).

Електроннапошта: Kit.Andrii@rada.gov.ua

Передвиборча програма:

Проблеми області/міста

Проблеми округу/району

Професійні інтереси

1. Сприятиму передачі у місцеві бюджети частини плати за користування надр (видобуток газу, води, нафти, вугілля та інших корисних копалин), використання земель сільськогосподарського призначення.1. Сприятиму завершенню будівництва моста через Дністер між Жидачевом та Ходоровом у селі Заліски, забезпечити капітальний ремонт ділянки міжнародної автомобільної дороги державного значення М-12 (Стрий – Тернопіль – Вінниця) та ділянки траси Т 1419 (Жидачів-Журавно-Калуш-Буковель).

2. Сприятиму продовженню програми з розвитку водопостачання та каналізування у Ходорові, Жидачеві, Дашаві.

3. Створити на базі аеропорту “Грабовець” міжнародний регіональний транспортний хаб для розвитку Стрия, як місця базування європейських лоукостерів та одного з туристичних центрів наближених до Львова.

4. Реалізувати комплексну стратегію розвитку Стрия через оновлення інфраструктури, систем водопостачання та каналізування, запровадження екологічних програм та програм розвитку місцевої економіки.

Не представлені

 

Аналіз передвиборчих програм львівських мажоритарників

Додатково було проаналізовано передвиборчі програми народних депутатів-мажоритарників Львівщини, які вони подавали в ЦВК під час реєстрації кандидатами у депутати. Її наявність є не тільки обов’язком для кожного кандидата, а й можливістю задекларувати свою громадську позицію, пріоритети діяльності, компетентність в певних питаннях та своє бачення вирішення нагальних проблем виборчого округу і області. Для нас важливо було дізнатись чи представлені у передвиборчих програмах окремі ключові моменти, а саме:

 • чи присутні проблеми округу
 • чи підіймаються питання обласного рівня
 • чи мають місце проблеми, які стосуються професійних інтересів

У поданих вище профайлах нардепів наведені окремі цитати з передвиборчих програм кандидатів, які були розміщені на сайті ЦВК і які ми розділили у відповідності до пріоритетів.

Задля того, щоб сформувати цілісне уявлення про депутатів, про те, на що вони звертають увагу виборців ми  спробували порівняти їхні програми, згрупувавши їх за певними темами. Очікувано, що в результаті маємо пункти, які є спільними для багатьох мажоритарників, але попри це є окремі положення, які зустрічаються лише у програмах окремих обранців.

Як можна бачити із зведеної таблиці найчастіше депутати у своїх програмах згадують про проблеми інфраструктури та благоустрою. У цьому ключі найбільше згадували про зони відпочинку/парки, зокрема Наталія Піпа та Микола Княжицький, а також про дитячі садочки – Тарас Батенко та Павло Бакунець.

Поширеною проблематикою є питання ремонту і будівництва доріг. Оскільки проблема доріг досить широка ми включили в цей пункт ремонт, відбудову доріг, розвантаження переповнених шляхів, освітлення. Про це у своїх програмах згадують Микола Княжицький, Ярослав Рущишин, Галина Васильченко, Орест Саламаха, Павло Бакунець, Тарас Батенко, Андрій Лопушанський і Андрій Кіт.

Також часто у програмах депутатів згадується проблема побутових відходів та питання економічного розвитку. Про збирання, переробку та утилізацію твердих побутових відходів згадують депутатки Наталія Піпа і Галина Васильченко, депутати Орест Саламаха і Павло Бакунець. Проблеми економічного сектора   та проблеми зі сфери малого і середнього бізнесу можна знайти у програмах Миколи Княжицького, Ярослава Рущишина, Михайла Бондара та Юрія Камельчука.

Деякі пункти передвиборчих програм є досить індивідуальними, тому на них варто наголосити окремо.

Зокрема Наталія Піпа, як громадська активістка та керівниця ГО “Кращий Сихів” у своїй програмі підіймає питання незаконних забудов, меж парків та будівництва Палацу спорту у Львові. Зважаючи на професійну діяльність та досвід роботи у культурній сфері Миколи Княжицького, який в свій час був і генеральним директором телеканалу ТВі, і директором “Газети 24” і першим керівником телеканалу СТБ, бачимо в його програмі підтримку Закону про мову, квот на радіо та телебаченні.

Про впровадження єдиного електронного квитка згадують двоє депутатів від партії “Голос” – Ярослав Рущишин та Галина Васильченко.

Михайло Бондар, який в свою чергу брав участь у бойових діях в зоні АТО, в своїй програмі наголошує на піднятті рівня соціального забезпечення, підтримки родин учасників бойових дій та родин Небесної Сотні, учасників бойових дій, а особливо тих, хто постраждав у боях.

Зважаючи на особливості виборчого округу Юрій Камельчук піднімає у своїй програмі питання шахт. Зокрема мова йде про оновленню обладнання на шахтах через внесення відповідних законопроектів до Верховної Ради.

Андрій Лопушанський багато уваги звертає на необхідність розвитку транскордонного співробітництва із Польщею через відкриття нових пунктів пропуску на українсько-польському кордоні. Також окремо він піднімає питання розвитку освіти і культури на локальному рівні – у м. Хирів, де депутат обіцяв відкрити освітній заклад та створити українсько-польський культурний центр та музей.

Є доволі своєрідний пункт у програмі Андрія Кота, в якому йдеться про створення на базі стрийського аеропорту “Грабовець” міжнародного регіонального транспортного хабу для розвитку сфери туризму.

Багато пунктів передвиборних програм у більшості народних депутатів стосуються загальнодержавних питань. Серед найпопулярніших можна виділити:

 • питання територіальної цілісності, російсько-української війни і реінтеграції Донбасу (Батенко Т., Камельчук Ю, Дубневич Я., Лопушанський А., Бондар М.)
 • євроатлантичний зовнішній курс України (Дубневич Я., Княжицький М., Лопушанський А., Бондар М., Кіт А., Батенко Т.)
 • питання мови, квот на радіо та телебаченні (Княжицький М., Бондар М., Батенко Т.)
 • питання оподаткування (Дубневич Я., Камельчук Ю, Кіт А.)
 • розвиток економіки (Лопушанський А., Бондар М.)
 • питання малого та середнього бізнесу (Камельчук Ю., Княжицький М., Лопушанський А., Батенко Т.,)
 • соціальний захист та гуманітарний розвиток (Бондар М., Дубневич Я. Батенко Т.)

Серед перелічених загальнодержавних проблем половина депутатів підіймають проблему російсько-української війни та питання євроатлантичного зовнішнього курсу України. Кілька прямих цитат з програм:

 • “Подальше зміцнення українського війська та обороноздатності нашої держави” – А. Лопушанський;
 • “Відновлення територіальної цілісності України, звільнення від терористів, іноземних військ та найманців, встановлення контролю над державним кордоном” – М. Бондар;
 • “Всебічно підтримувати та допомагати в забезпеченні військовослужбовців необхідними засобами захисту, спеціальним спорядженням, транспортом, доставляти все необхідне на передові позиції захисників у боротьбі з ворогом” – Я. Дубневич.

Про зовнішній курс України:

 • “Продовження закріпленого парламентом проєвропейського курсу України для забезпечення вступу України до ЄС та набуття повноцінного членства у НАТО” – Т. Батенко;
 • “Забезпечення інтеграції України в ЄС та НАТО” – М. Княжицький.

Про економічну сферу, розвиток малого та середнього бізнесу згадують:

 • “Підтримую розширення свободи підприємницької діяльності, істотне скорочення функцій адміністративного регулювання економіки” – М.Бондар;
 • “Законодавчі ініціативи для розвитку української економіки, забезпечення розвитку малого та середнього бізнесу” – М. Княжицький;
 • “Подальша дерегуляція та максимальне невтручання державного сектору у бізнес процеси” – А. Лопушанський;
 • “Сприятиму покращенню умов ведення бізнесу та сільського господарства” – Ю. Камельчук.

Аналіз передвиборчих програм показав, що деякі народні депутати більше зосереджуються на загальноукраїнських проблемах і дещо менше на локальних проблемах. Серед них Микола Княжицький, Ярослав Дубневич, Михайло Бондар, Тарас Батенко, Юрій Камельчук. Разом з тим беззаперечним є той факт, що у своїх програмах практично усі депутати намагаються поєднати загальнодержавні та регіональні питання, хоча у різній пропорції.

Водночас у багатьох передвиборчих програмах наявні загальні декларації і абстрактні обіцянки представляти інтереси громади, які не містять конкретики щодо способів їх реалізації. Це давня проблема політичної культури в Україні, де дотримання обіцянок практично ніколи не виступали критерієм для виборців для підтримки кандидатів чи партій. Разом з відсутністю будь-якої іншої відповідальності, крім політичної, за невиконання передвиборчих програм зробила їх атрибутом передвиборчої кампанії, а не інструментом парламентської роботи.

Для того, щоб програми не перетворювалися на формальність має здійснюватися моніторинг діяльності депутатів. Декларування своєї позиції, пріоритетів та напрямків діяльності це безсумнівно важливо для виборця, якому потрібно ознайомитися з кандидатом. Але надалі положення програми мають реалізуватися у законотворчій діяльності депутата, його голосуваннях у Раді, під час роботи в окрузі, що буде висвітлено найближчим часом у наступній частині цієї публікації.

 

Федюк Юлія, студентка 3 курсу кафедри політології Львівського національного університету імені Івана Франка

Скрипник Діана, студентка 3 курсу кафедри політології Львівського національного університету імені Івана Франка


Матеріал підготовано в рамках співпраці з кафедрою політології Львівського національного університету імені Івана Франка.