Народні депутати створили міжфракційне об’єднання «Карпати»

Дата: 03.07.2020

2 липня під час брифінгу народні депутати з Львівщини Микола Княжицький, Михайло Цимбалюк, Василь Мокан та Ярослав Рущишин анонсували створення у Верховній Раді регіонального міжфракційного депутатського об’єднання «Карпати». Воно має об’єднати представників парламентських фракцій партій «Європейська Солідарність», ВО «Батьківщина», «Голос» і «Слуга народу». На разі, не зрозуміло скільки обранців входитиме до складу МФО і хто саме це буде, проте співголовами об’єднання будуть присутні на брифінгу четверо народних депутатів.

Ініціатори зазначають, що робота над створенням МФО «Карпати» велася раніше, проте наслідки масштабних повеней в західних регіонах України, яких найбільше зазнали мешканці гірських територій, підштовхнула їх до створення такого об’єднання. Його основним завданням має бути розробка окремої державної політики для підтримки карпатського регіону, який охоплює межі Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської, Чернівецької і Тернопільських областей. Мова йде про те, що увага держави до будівництва дорожньої та соціальної інфраструктури, до збереження культурної спадщини, до міжнародної співпраці в карпатському регіоні має бути значно більшою. Також МФО «Карпати» має на меті налагодити зв’язки з подібними депутатськими об’єднаннями в парламентах Польщі, Румунії, Угорщини та Словаччини.

Одним із завдань МФО «Карпати» є наповнення змістом та реалізація Державної програми розвитку регіону Українських Карпат на 2020-2022 роки, яка була прийнята урядом Олексія Гончарука 20 жовтня 2019 року, проте так і не була профінансована з державного бюджету. Хочеться сподіватися, що цим першочерговим, дуже правильним та важливим кроком діяльність об’єднання не обмежиться, оскільки з погляду вирішення цілого комплексу проблем карпатського регіону потрібне стратегічне бачення та програма для спільного просування народними депутатами у парламенті державної політики карпатського регіону. МФО «Карпати», якщо ставитиме собі за мету лобіювання інтересів регіону, може бути майданчиком, де не лише обранці, але також регіональні стейкхолдери мали б можливість ділитися своєю експертизою та брати участь в консультаціях для пошуку законодавчих рішень проблем Українських Карпат.

Проблематика гірських території, вирубки лісів, економічний потенціал історичної спадщини  перегукується з проблемами, які львівське та івано-франківські представництва Громадянської мережі ОПОРА розглядали та обговорювали у рамках роботи над пілотним дослідженням «Регіональний порядок денний для народних депутатів». На прикладі Львівської та Івано-Франківської області була здійснена спроба окреслити пріоритетні проблеми регіонального розвитку, які мали б стати предметом позитивного лобізму регіональних інтересів в парламенті. Створення для цієї мети регіональний порядок денний може виступати документом стратегічної діяльності для ефективнішого колективного представництва народними депутатами регіональних інтересів у своїй законотворчій діяльності. Зокрема, ми розглядали таку можливість з погляду можливості використання такого лобістського потенціалу інших діючих регіональних міжфракційних об’єднання «Львівщина» та «Прикарпаття». Для ефективності такої роботи необхідний майданчик, на якому народні депутати, а також представники органів місцевих органів публічної адміністрації, місцевого самоврядування, представників громадського, експертного, бізнес середовищ могли б на більш-менш регулярній основі консультуватись на предмет пошуку рішень регіональних проблем. 

Ініціатори МФО «Карпати» зазначають, що їх не цікавить політика, а перш за все результати розвитку Українських Карпат. Міжпартійні протистояння та конкуренція між народними депутатами це ті обставини, які завжди була перешкодою для ефективної та постійної роботи регіональних міжфракційних депутатських об’єднань для позитивного лобіювання регіональних інтересів окремих територій у парламенті, законотворчій депутатській діяльності.

Нагадаємо, що у Верховній Раді попереднього скликання також працювало міжфракційне депутатське об’єднання «Карпати», до складу якого входило 25 обранців, зокрема троє з них сьогодні залишаються народними депутатами поточного IX скликання – Михайло Бондар, Ярослав Дубневич і Андрій Кіт. Головою МФО була Оксана Юринець, а заступниками голови – Роберт Горват, Анатолій Матвієнко та Григорій Тіміш. Очевидно, керівництву новоствореного МФО «Карпати» варто також долучити до роботи своїх колег з однойменного об‘єднання попереднього скликання, навіть незважаючи на те чи вони є діючими депутати, і використати їхній досвід та напрацювання для підсилення досягнення завдань з представництва інтересів карпатського регіону.

 

Автор – Тарас Радь