За два дні до дня голосування Громадянська мережа ОПОРА підводить підсумки кампанії спостереження у Львівській області. Передусім, ця кампанія запам’ятається маніпуляціями в юридичній та організаційній площині та брудною боротьбою серед мажоритарників.
Якщо вести мову про маніпуляції в юридичній площині – то тут обов’язково слід згадати про неприпустимість зміни правил гри менш ніж за рік часу до самих виборів. Ці зміни, по суті, і є основною причиною тих негараздів, які виникали в роботі ДВК у перший тиждень їх існування. Напружена ситуація спостерігалася і у роботі органів ведення державного реєстру. Так, до 22 жовтня відділи були змушені працювати понаднормово, аби внести усі зміни до уточненого списку виборців. Це зумовлено, перш за все, поданнями від ДВК, які хочуть забезпечити своїх членів правом голосу в день виборів.
На цих виборах вперше органи Реєстру самостійно виготовляли іменні запрошення виборцям, що значно полегшило роботу дільничних виборчих комісій. Крім того, запрошення розсилали один раз, а не двічі, як це було під час позаминулих виборів до місцевих рад (за законом про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 2004 року, який в 2010 втратив чинність).
Якщо вести мову про кампанію мажоритарників, то основною особливістю тут є боротьба грошей проти ідей. Така ситуація у Львівській області є ледь не в кожному районі. Намагаючись зробити модель пересічного округу нашої області, ми отримаємо округ, де боротьба точиться між кандидатом-самовисуванцем чи кандидатом з маловідомої політичної сили проти кандидата від опозиції з середнім рейтингом. Інколи, кандидатів від опозиції двоє. Щодо боротьби кандидатів один з одним, то якщо хітом сезоні в Україні є використання «чорного піару», то хітом Львівської області є використання цього ж «чорного піару», але вже проти себе самого. Зрозуміло, робиться це з метою створення ілюзії тиску та порушень проти кандидата чи політичної партії.
Тільки за минулий місяць спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували кілька подібних випадків. Зокрема, у 121 ВО з центром у місті Дрогобич 16 вересня кандидат-самовисуванець Віктор Конц заявив, що його опоненти застосовують проти нього брудні передвиборчі технології. Зокрема, в ніч з 12 на 13 жовтня 2012 р. в містах Борислав, Дрогобичі та смт. Східниця невідомі особи розповсюджували агітки з символікою передвиборчого бюлетеня Віктора Конца та його фото. Проте, в кінцевому, кандидат не звернувся до правоохоронних органів з відповідною заявою та не продемонстрував зразок цієї листівки. Також, багато є запитань до випадку з побиттям кандидатки по 120 ВО Тетяни Чорновіл, до випадку з виявленням фальшивих газет ОО «ВО Батьківщина».
Також, за жовтень місяць спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували кілька випадків, які можна трактувати як порушення виборчого законодавства. На території 119 ВО кандидат Ірина Сех та політична партія ВО «Свобода» продовжують використовувати досягнення обласних програм, фінансованих з обласного бюджету, на свою користь.
Задля справедливості зазначимо, що суперник Ірини Сех у 119 ВО, кандидат від «Партії Регіонів» Михайло Коб’ялковський активно використовує офіційні заходи Бродівської РДА для своїх агітаційних майданчиків. Випадок використання державної установи як агітмайданчика зафіксовано і у 122 ВО. Тут, на дверях Яворівського відділення фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України із зовнішньої сторони розміщений агітаційний плакат кандидата-самовисуванця Сергія Савуляка.
Також, представники Громадянської мережі ОПОРА, під кінець виборчої кампанії, почали отримувати сигнали про планування більш серйозніших порушень, аніж ми фіксували до цього.
Детальніше: Андрій Дутчак, Координатор спостереження за парламентськими виборами у Львівській області, 063 628 68 44.