Під час засідання Львівської міської ради було порушено принцип особистого голосування

Дата: 30.10.2019

10 жовтня під час засідання 21-ї сесії Львівської міської ради було здійснено неособисте голосування депутатом з фракції Блок Петра Порошенка “Солідарність” Григорієм Козловського. Замість нього неодноразово голосував колега по фракції Роман Грицевич.

Роман Грицевич, на відміну від Григорія Козловського, був присутній протягом усього пленарного засідання. Натомість Козловський покинув сесійну залу під час розгляду питання №2 порядку денного. Про це свідчить відеозапис засідання, який здійснювало інтернет-телебачення “Твоє місто” (хронометраж 1:24:36). 

Після обідньої перерви Григорій Козловський повернувся до сесійної зали, однак під час тестового голосування не був присутній на своєму робочому місці (крайнє справа у першому ряді лівої сторони сесійної зали). Замість нього кнопку “За” тиснув Роман Грицевич (хронометраж – 5:04:08-5:04:10).

На відео також помітно, як Роман Грицевич голосував замість Григорія Козловського за ряд питань порядку денного, зокрема питання №81 (хронометраж – 7:51:00), № 82 (хронометраж – 7:51:27), №126 (хронометраж – 8:21:31), №129 (хронометраж – 8:35:02), № 131 (хронометраж – 8:40:45), № 132 (хронометраж – 8:42:52), №154 (хронометраж – 9:04:25), №156 (хронометраж – 9:05:43). Серед цих голосувань є рішення, які були прийняті, відхилені, а також ті, розгляд яких було перенесено.

Під час розгляду питання №86 порядку денного Григорій Козловський покинув приміщення сесійної зали (хронометраж – 7:54:10) і до завершення засідання більше у ній не з’являвся. Проте якщо проаналізувати результати поіменного голосування по кожному з питань порядку денного, починаючи з питання №86, то по переважній більшості з них у протоколі зазначено статус “Не голосував” або голосував “ЗА”. Тобто попри відсутність на засіданні, особиста картка депутата Козловського залишалася в електронній системі, а хтось із колег час від часу здійснював голосування замість нього. Якби картка в системі була відсутня, то дані у протоколі відповідали б статусу “Відсутній”. Роман Грицевич – єдиний депутат, робоче місце якого знаходиться поруч із місцем Григорія Козловського, що дозволяє йому проголосувати за свого колегу. Відео з трансляції засідання цьому підтвердження.

У відповідності до частини 4 статті 36 Регламенту Львівської міської ради “депутат Ради голосує виключно власною електронною карткою. Забороняється передавати картку для голосування іншим депутатам і відповідно голосувати декількома картками. Контроль за здійсненням голосування покладається на лічильну комісію”. Згідно пункту 2.1. статті 54 відкрите голосування здійснюється за допомогою програмно-технічного комплексу системи електронного голосування “Віче“ з фіксацією результатів голосування, у тому числі з можливим роздрукуванням результатів голосування кожного депутата.

Так згідно частини 5 статті 36 “факти голосування депутатами Ради електронною карткою інших депутатів розглядає постійна комісія законності, депутатської діяльності та свободи слова”. Водночас у Регламенті відсутня процедура належного реагування на факти неособистого голосування. Крім того, що висновки цієї комісії (витяг з протоколу засідання) секретаріат Ради оприлюднює на Інформаційному порталі депутатів Львівської міської ради, інших роз’яснень щодо правових наслідків для депутата, який порушував принцип особистого голосування, так і про подальшу долю рішення, яке було прийнято з порушенням, немає.

Очевидно, виходячи з логіки про заборону неособистого голосування, яка прописана у Регламенті, вона мала б містити механізм реагування. Скажімо депутати та громадськість мала б право звертатися до профільної комісії зі зверненням з проханням відреагувати на факти неособистого голосування. Після позитивного висновку профільної комісії щодо випадків “кнопкодавства” мало б слідувати звернення до керівництва міської ради з вимогою призупинення дії рішення, яке було прийнято з порушенням. В результаті цього таке рішення мало б бути повторно розглянуте під час наступного пленарного засідання міської ради.

Враховуючи ту обставину, що, на жаль, чинне українське законодавство також не дає відповіді на питання, що робити з рішенням, яке було прийняте в умовах порушення принципу особистого голосування, то шляхом внесенням змін до Регламенту можна було б встановити 1) підстави для призупинення підписання міським головою такого рішення і 2) необхідність повторно розгляду питання на наступному пленарному засіданні ради. Крім цього, проблема “кнопкодавства” може бути окремо врегульована в Етичному кодексі депутатів Львівської міської ради, якого поки не існує. Звичайно виявлену проблему потрібно системно вирішувати у масштабах усієї України через внесення змін до законодавства.

Незважаючи на те, що процедура реагування на факти неособистого голосування відсутня, це не означає, що керівництво і депутатський корпус Львівської міської ради не повинні реагувати на цю проблему. Крім того, що Регламент у цій частині потребує допрацювання, у даній ситуації хорошою практикою було б призупинення таких рішень з подальшим перенесенням їх на повторний розгляд на наступному засіданні міської ради 31 жовтня.

 

Матеріал було підготовлено в межах кампанії Одеської обласної організації Комітет виборців України«Атестація депутатів місцевих рад». Докладніше про проект на сайті організації, в соціальній мережі Facebook.

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи у Львівській області звертайтесь до представництва Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області.

Тел.: 098-765-86-22

E-mail: lviv@opora.org.ua

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У місті Львів за реалізацію ініціативи відповідає Львівська обласна організація «Громадянська мережа «ОПОРА».