Підсумки позачергових виборів на Львівщині: аналіз результатів голосування

Дата: 27.11.2014
Позачергові вибори до Верховної ради України 2014 р. проходили у період військової агресії Російської Федерації та проведення Антитерористичної операції на Донбасі. Суспільно-політична ситуація визначила хід виборчого процесу, а також позначилася на характері ведення агітації кандидатами та політичними партіями загалом. Попри те, що вибори знову відбувалися за змішаною системою, мажоритарна складова якої дозволяла використовувати адміністративний ресурс у 2012 р., цього року кампанія пройшла більш демократично, що вплинуло на результати голосування.
На відміну від виборів 2012 року, коли тодішні опозиційні партії домовлялися про висунення «єдиного узгодженого кандидата», щоб перемогти провладного, цього року такої необхідності не було. Наявність серед учасників виборчих перегонів представників із середовища Майдану спряло веденню більш конкурентної боротьби. Хоча подекуди спостерігалися домовленості, коли одна партія відмовлялася висувати в окрузі свого кандидата на користь іншої демократичної партії, або висувала завідома непрохідного представника. Також показовим було те, що деякі кандидати, які в 2012 році були висуванцями від певних партій, цьогоріч відмовлялися представляти партію та були самовисуванцями – Дмитро Добробомов, Андрій Лопушанський.
Однією з особливостей виборчої кампанії стали і результати голосування в одномандатних округах. Серед 12 виборчих округів Львівщини, станом на середину жовтня, лише у кількох з них зберігалася інтрига щодо переможців: 115 – Дмитро Добродомов чи Іван Васюник, 122 – Олександр Павлюк чи Володимир Парасюк, 123 – Тарас Батенко чи Лідія Котеляк, 126 – Кміть Микола чи Андрій Кіт. В інших округах результати видавалися прогнозованими, адже кандидатували або вже чинні нардепи, які на минулих перегонах отримали значну підтримку виборців, або добре впізнавані лідери регіону. Однак офіційні результати виявилися більш непрогнозованими. З-поміж 12 діючих народних депутатів до новообраної Верховної Ради вдалось переобратись лише Ярославу Дубневичу у ВО № 120. Усі інші посіли навіть не друге, а третє або четверте місце у виборчому рейтингу.
Перемога Ярослава Дубневича стала можливою в першу чергу завдяки постійній роботі в окрузі, яку він проводив починаючи з 2010 року. В її основі лежить матеріальна складова, суть якої зводиться до безперервної благодійності й допомоги громадам округу, що часто межує з непрямим підкупом виборців. Цікаво, що таким чином Ярослав Дубневич здобув перемогу і в 2012 році, будучи єдиним само висуванцем у області, який зміг перемогти узгодженого кандидата від Об’єднаної опозиції (Тетяну Чорновол). У Верховній Раді 7-го скликання він приєднався до фракції «УДАР», а у 2014 році за підтримки «Блоку Петра Порошенка» став депутатом вдруге.
Можна виділити декілька причин, чому виборці не підтримали діючих народних депутатів. По-перше, цього разу, на відміну від парламентських виборів 2012 року, не потрібно було голосувати за так званих узгоджених кандидатів від Об’єднаної опозиції, щоб протистояти режиму Януковича, а боротьба йшла в умовах здорової демократичної конкуренції. По-друге, це своєрідна відповідь суспільства на запит на нові обличчя у політиці, що був втілений буквально. По-третє, діючі депутати мало працювали з виборцями і не виправдали їхніх сподівань. Той факт, що більшість кандидатів-мажоритарників вкотре запевняли виборців у своїй публічності і відкритості, що є законодавчо прописаним обов’язком кожного народного депутата, свідчить про реальну проблему контролю громади за діяльністю своїх обранців.
У результаті, на Львівщині в одномандатних округах перемогли 5 висуванців «Блоку Петра Порошенка» (Оксана Юринець, Ярослав і Богдан Дубневичі, Тарас Батенко, Андрій Кіт), по одному висуванцю від «Народного Фронту» (Михайло Бондар) та «Самопомочі» (Ірина Подоляк) і 5 самовисуванців (Дмитро Добродомов, Богдан Матківський, Володимир Парасюк, Олег Мусій, Андрій Лопушанський). Половина з них брали участь у виборах 2012 року (Дмитро Добродомов, Оксана Юринець, Богдан Дубневич, Тарас Батенко, Андрій Лопушанський, Андрій Кіт), посівши 2-ге місце, поступившись діючим народним депутатам. Інша половина (Ірина Подоляк, Михайло Бондар, Богдан Матківський, Володимир Парасюк, Олег Мусій) вперше балотувалася до Верховної Ради. В результаті, усі вони здобули переконливу перемогу у своєму окрузі.
Однією з особливостей цієї кампанії була участь у виборчих перегонах кандидатів, пов’язаних з воєнними діями на сході країни. Так, у 119 ВО переміг Михайло Бондар, представник «Самооборони Майдану» та командир відділення Першого батальйону оперативного призначення Нацгвардії ім. Кульчицького, який воював в зоні АТО. У 121 ВО перемогу здобув Богдан Матківський, командир взводу 1-го резервного батальйону Національної гвардії. У 122 ВО претендентами на крісло народного депутата були командир 24-ї окремої механізованої бригади імені Данила Галицького Олександр Павлюк та учасник АТО Володимир Парасюк. Перемога останнього була непрогнозованою до початку виборчої кампанії і має пряму залежність від подій Революції Гідності та російсько-української війни на сході України.
Крім цього, результати голосування в одномандатних округах Львівщини засвідчили цілковиту поразку ВО «Свобода» і ВО «Батьківщина». Їм не вдалося здобути перемоги в жодному мажоритарному окрузі Львівської області. Крім того, партії втратили підтримку і в тих округах, де стали абсолютними переможцями за результатами голосування на виборах до Парламенту 2012 року. Так, представники «Батьківщини» Роман Ілик та Степан Курпіль програли боротьбу в округах. Олег Канівець, який балотувався від цієї політичної сили в 2012 році, покинув фракцію і тепер йшов у списку «Громадянської позиції», Котеляк на окрузі заручилася підтримкою «Народного Фронту», проте теж програла. Схожу ситуацію фіксуємо і з ВО «Свобода» – безперечних лідерів голосування у 2012 році Ірину Фаріон та Ірину Сех цього разу підтримало в чотири рази менше виборців. Андрій Тягнибок також не зміг отримати депутатський мандат.
Пропонуємо детальніше ознайомитися з інформацією про те, хто саме буде представляти інтереси 12 округів Львівщини у новообраній Верховній Раді:

ЗАВАНТАЖИТИ звіт за результатами виборів у Львівській області