Розподіл кількості округів. Короткий аналіз на прикладі Львівської області

Дата: 07.09.2015

Відповідно до частини 1 статті 17 Центральна виборча комісія до 4 вересня визначає кількість територіальних виборчих округів, що мають бути утворені комісіями відповідного рівня для організації виборів депутатів усіх місцевих рад. Кількість округів, яка утворюється на території багатомандатного виборчого округу, повинна збігатися з кількістю депутатів, що обираються до цих рад. Наприклад, для організації виборів до Львівської обласної ради таких округів буде утворено 84, а їхні межі співпадатимуть з межами районів та міст обласного значення.

Закон також визначає, що кількість виборців у кожному з округів повинна бути максимально наближеною до середньої кількості виборців у ТВО, щоправда, законодавець додає – “за можливості”. Що ж з цього вийшло ОПОРА спробує проілюструвати на прикладі розподілу ТВО для виборів до обласної ради[1].

Отже, 25 жовтня мешканці Львівської області обиратимуть 84 депутата обласної ради. За загальною логікою, території районів розподілятимуться на округи відповідно до зареєстрованої кількісті виборців, що там мешкають. Найбільшу кількість округів у області отримають Пустомитівський та Яворівський райони – по 5 ТВО та Жовківський район – 4 ТВО. Переважна ж більшість районів буде розподілена на 2-3 округи. На території Львова утвориться 16 виборчих округів, а тому львів’яни, попри значно більшу кількість виборців, що припадає на один округ, обиратимуть лише 16 депутатів обласної ради. Втім, на місцевих виборах 2010 року диспропорція була ще більш разючою, так як у Львові було утворено лише 2 одномандатні мажоритарні округи з виборів депутатів обласної ради, стільки ж як, для прикладу, в Моршині.

Така незбалансованість у кількості виборців пояснюється ч. 11 ст. 17, яка визначає, що кількість ТВО з виборів депутатів обласної ради, які утворюються на території міста, району, не може перевищувати 20% від загальної кількості територіальних виборчих округів, що утворюються на виборах до відповідної обласної ради. Норма введена, щоб унеможливити перепредставлення окремих територій у раді. Класичним у цьому контексті вже став приклад Харківської області, де в обласному центрі та районах області проживає приблизно однакова кількість виборців.

Ознайомившись з результатами розподілу округів у Львівській області, найбільше запитань виникає до міст обласного значення, зокрема, Моршина, кількість виборців якого становить лише 16% від середньої кількості виборців у округах. Розуміємо, що ЦВК діяла у відповідності до чинного законодавства, яким передбачено обов’язкове утворення окремих ТВО на території таких міст. Проте, на практиці, у результаті застосування такої норми, виявляємо різницю між кількістю виборців у більш ніж 10 разів – 3821[2] виборець Моршина матиме свого представника у Львівській обласній раді, як і, наприклад, 45 561 виборців Галицького району Львова.

Розподіл округів з виборів до Львівської міської ради виглядає більш однозначно. Найменшу кількість ТВО буде утворено у Галицькому районі (5), найбільше – у Сихівському та Шевченківському (по 13 округів).

Спричинена Законом непропорційність кількості виборців в окремих територіальних виборчих округах призведе до того, що кандидати які балотуватимуться в менших округах матимуть суттєву неконкурентну перевагу над своїми суперниками з інших виборчих округів. Адже для здобуття однакового депутатського мандату таким кандидатам потрібно буде залучитися підтримкою значно меншої кількості виборців. Так само, вага голосу виборців менших округів буде неспівмірно більшою, ніж у виборців інших округів, що підважує принцип рівного виборчого права.

Детальніше:
Ірина Швець, Громадянська мережа ОПОРА у Львові – 063 628 68 40.

 


[1] Відповідно до постанови ЦВК №216 від 3.09.2015

[2] Дані Державного реєстру виборців станом на 31.08.2015